TVN24 | Polska

51 stref żółtych i czerwonych. Zmiany weszły w życie

TVN24 | Polska

Autor:
pp/ToL
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Obostrzenia obowiązujące w żółtych i czerwonych strefachTVN24
wideo 2/23
TVN24Obostrzenia obowiązujące w żółtych i czerwonych strefach

Od soboty obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku z pandemią COVID-19 na terenie 44 powiatów i siedmiu miast na prawach powiatów. 17 - w tym Sopot - znajduje się w strefie czerwonej, a 34 - w tym Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Kielce i Rzeszów - w strefie żółtej. Warszawa jest wśród stref zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami.

Ministerstwo Zdrowia w czwartek poinformowało, że 44 powiaty i siedem miast na prawach powiatów w całym kraju znalazło się na liście objętych obostrzeniami w związku pandemią COVID-19.

Ministerstwo Zdrowia: 51 powiatów z obostrzeniami. 17 w strefie czerwonej, 34 w strefie żółtej
Ministerstwo Zdrowia: 51 powiatów z obostrzeniami. 17 w strefie czerwonej, 34 w strefie żółtejTVN24

Obecnie w strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób - jedna na 10 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne jest zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób - jedna na 7 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

Obszar czerwony obejmuje powiaty: - aleksandrowski w województwie kujawsko-pomorskim, - żniński w województwie kujawsko-pomorskim, - białostocki w województwie podlaskim, - działdowski w województwie warmińsko-mazurskim, - gostyński w województwie wielkopolskim, - krotoszyński w województwie wielkopolskim, - międzychodzki w województwie wielkopolskim, - głubczycki w województwie opolskim, - kartuski w województwie pomorskim, - miasto na prawach powiatu Sopot w województwie pomorskim, - kłobucki w województwie śląskim, - limanowski w województwie małopolskim, - myślenicki w województwie małopolskim, - nowotarski w województwie małopolskim, - tatrzański w województwie małopolskim, - łęczyński w województwie lubelskim, - otwocki w województwie mazowieckim.

Obszar żółty obejmuje powiaty: - bartoszycki w województwie warmińsko-mazurskim, - iławski w województwie warmińsko-mazurskim, - nidzicki w województwie warmińsko-mazurskim, - bełchatowski w województwie łódzkim, - piotrkowski w województwie łódzkim, - wieluński w województwie łódzkim, - brzeski w województwie opolskim, - oleski w województwie opolskim, - bytowski w województwie pomorskim, - kościerski w województwie pomorskim, - nowodworski w województwie pomorskim, - gdański w województwie pomorskim, - miasto na prawach powiatu Gdańsk w województwie pomorskim, - miasto na prawach powiatu Gdynia w województwie pomorskim, - pucki w województwie pomorskim, - słupski w województwie pomorskim, - wejherowski w województwie pomorskim, - dębicki w województwie podkarpackim, - miasto na prawach powiatu Rzeszów w województwie podkarpackim, - mielecki w województwie podkarpackim, - janowski w województwie lubelskim, - kielecki w województwie świętokrzyskim, - miasto na prawach powiatu Kielce w województwie świętokrzyskim, - nowosądecki w województwie małopolskim, - miasto na prawach powiatu Nowy Sącz w województwie małopolskim, - suski w województwie małopolskim, - wadowicki w województwie małopolskim, - miasto na prawach powiatu Szczecin w województwie zachodniopomorskim, - ostrowski w województwie wielkopolskim, - wolsztyński w województwie wielkopolskim, - przasnyski w województwie mazowieckim, - żyrardowski w województwie mazowieckim, - trzebnicki w województwie dolnośląskim, - wysokomazowiecki w województwie podlaskim.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Powiaty zagrożone dodatkowymi obostrzeniami:

- lubański w województwie dolnośląskim, - lipnowski w województwie kujawsko-pomorskim, - miasto na prawach powiatu Włocławek w województwie kujawsko-pomorskim, - włodawski w województwie lubelskim, - miasto na prawach powiatu Gorzów Wielkopolskim w województwie lubuskim, - miasta na prawach powiatu Zielona Góra w województwie lubuskim, - łowicki w województwie łódzkim, - krakowski w województwie małopolskim, - garwoliński w województwie mazowieckim, - makowski w województwie mazowieckim, - Warszawa, województwo mazowieckie, - miasto na prawach powiatu Suwałki w województwie podlaskim, - zambrowski w województwie podlaskim, - miasto na prawach powiatu Słupsk w województwie pomorskim, - miasto na prawach powiatu Mysłowice w województwie śląskim, - nowomiejski w województwie warmińsko-mazurskim, - pleszewski w województwie wielkopolskim.

Kryteria klasyfikacji do strefy czerwonej i żółtej będą zaostrzone

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał na czwartkowej konferencji, że od przyszłego tygodnia będą zaostrzone kryteria klasyfikacji miast i powiatów do strefy czerwonej i żółtej. - Modyfikacja będzie dotyczyć głównie wartości referencyjnej trzydniowego wskaźnika korygującego, dla którego obecnie wartość referencyjna wynosi 1,5 - oświadczył Kraska.

- Dla powiatów o gęstości zaludnienia powyżej 1500 osób na kilometr kwadratowy korekta kategorii z czerwonej na żółtą lub żółtej na zieloną nastąpi, jeśli liczba zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców w okresie ostatnich trzech dni będzie niższa niż 1, a dla powiatów o gęstości zaludnienia poniżej 1500 osób na kilometr kwadratowy będzie to 1,2 - przekazał wiceszef Ministerstwa Zdrowia. Wyjaśnił, że jest to korekta niekorzystna dla dużych miast, bo miastom o dużej liczbie mieszkańców będzie zdecydowanie łatwiej dostać się do strefy żółtej i czerwonej.

Kraska: kryteria klasyfikacji do strefy czerwonej i żółtej będą zaostrzone
Kraska: kryteria klasyfikacji do strefy czerwonej i żółtej będą zaostrzoneTVN24

Kraska przekazał też, że zapowiadane obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych, między innymi dotyczące wesel, wejdą około 15 października.

Autor:pp/ToL

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości