W piątek odnotowano ponad 9 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Już 10 procent szkół nie pracuje normalnie. Większość z nich działa w trybie mieszanym. Reporterzy "Polski i Świata" ustalili, co się dzieje, jeśli dziecko - po kontakcie z chorym - skierowane jest na kwarantannę. Jakie obowiązki ma rodzina? Czy w takiej sytuacji rodzic może dostać zwolnienie na opiekę?
Prawie pół tysiąca uczniów i ośmiu nauczycieli z gdyńskiej podstawówki jest na kwarantannie. Czworo dzieci - zachorowało na COVID-19 - wszystko po konkursie wokalnym, który odbył się w zatłoczonej sali gimnastycznej. - W moim przekonaniu nie zachowano zasad sanitarno-epidemiologicznych. Dzieci były bez maseczek i w dużym zagęszczeniu. Z punktu widzenia medycznego to nieodpowiedzialne zachowanie – uważa pomorski lekarz wojewódzki Jerzy Karpiński.
Według najnowszych danych - około 90 procent podstawówek i szkół ponadpodstawowych działa w trybie stacjonarnym. Reszta - przeszła już w tryb hybrydowy lub zdalny. Gdy koronawirus pojawia się w szkole - przed dużym wyzwaniem logistycznym staje dyrekcja. Dominika Naworska, dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 w Poznaniu, przyznaje, że pojawia się wówczas „dużo problemów i dużo zamieszania”. - Każdy dzień jest dla nas dużym stresem, bo nie wiemy, czy ktoś się nie zgłosi, ale na szczęście mamy odpowiedzialnych rodziców – dodaje. Przed wyzwaniem stają także sami rodzice. Informacja o kwarantannie dziecka może przyjść nagle. - Informację o przedłużeniu kwarantanny w tym oddziale przedszkolnym otrzymaliśmy pół godziny temu, czyli tak naprawdę dopiero teraz będziemy powiadamiać rodziców, że planowany powrót do szkoły na 2 listopada nie będzie możliwy – zwraca uwagę wicedyrektor Szkoły Podstawowej numer 225 w Warszawie Iwona Wrona.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dziecko na kwarantannie lub z COVID-19. Co robić?
Kwarantanna dziecka a pozostali domownicy
W takim przypadku pojawia się wiele pytań. Po pierwsze - kto zostanie w domu z dzieckiem? I czy pozostali domownicy również powinni zostać skierowani na kwarantannę? - Kwarantannie z mocy prawa podlega wyłącznie uczeń, który miał kontakt z zarażonym. Rodzice oraz rodzeństwo, którego tego kontaktu nie mieli, ale wspólnie z tym uczniem zamieszkują, nie podlegają kwarantannie – wyjaśnia rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego Szymon Cienki.
Długość trwania kwarantanny, osoba z objawami zakażenia podlega izolacji
Co do zasady kwarantanna trwa 10 dni. - U osoby, która miała styczność z osobą zakażoną, mogą rozwinąć się objawy choroby wirusowej, dlatego podlega odosobnieniu – wskazuje dr n. med. Przemysław Rzodkiewicz.
Lekarze zalecają więc uważne obserwowanie dziecka. - Czy się gorzej nie czuje, czy nie ma gorączki, złego samopoczucia, osłabienia, łamania w kościach – wylicza lekarz Oddziału Chorób Płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi Tomasz Karauda. - W przypadku wystąpienia objawów przeziębienia, zawsze należy kontaktować się z lekarzem – dodaje dr Rzodkiewicz.
Jeżeli dziecko przebywa w izolacji, to wówczas jego współdomownicy podlegają kwarantannie. Kwarantanna trwa wtedy przez cały okres izolacji domownika, u którego stwierdzono zakażenie i dodatkowo jeszcze siedem dni po zakończeniu przez niego tej izolacji.
W przypadku, gdy w czasie izolacji domowej wystąpią objawy koronawirusa, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej postanawia o przedłużeniu izolacji, a jej zakończenie może nastąpić nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów (trzy ostatnie dni muszą być bez objawów infekcji).
Możliwe kontrole
Gdy ktoś jest na kwarantannie, może pojawić się kontrola. - Kontrola może odbywać się dwojako. Przez aplikację "Kwarantanna domowa" i przez kontrolę policji – przestrzega Szymon Cienki, rzecznik GIS. A co, gdy uczeń jest zaszczepiony? - Osoby zaszczepione nigdy z mocy prawa nie podlegają kwarantannie i taki stan trwa rok od podania drugiej dawki szczepionki, czyli tyle, ile jest ważny paszport covidowy – dodaje Cienki.
Długość zasiłku opiekuńczego
Jeśli rodzic musi zaopiekować się dzieckiem na kwarantannie lub w izolacji domowej, ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Przez 60 dni - jeśli dziecko ma mniej niż 14 lat - i przez 14 - jeśli opieki wymaga starsze dziecko. Zasiłek przysługuje też, gdy zamknięto szkołę, a dziecko ma mniej niż osiem lat.
- Przysługuje do 60 dni w ciągu roku. Nieważne, ile mamy dzieci i ile osób może skorzystać z tego zasiłku. Będzie to zawsze maksymalnie 60 dni – tłumaczy rzecznik Mazowieckiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Piotr Olewiński.
Dziecko na kwarantannie. Kto o tym informuje
Jeśli dziecko nie urodziło się w Polsce i nie posiada numeru PESEL - informacja o skierowaniu na kwarantannę trafia na Internetowe Konto Pacjenta. Dostęp do niego ma rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS.
Na IKP rodzica widnieje wtedy zakładka zatytułowana "Dzieci". Dzieci powyżej 16. roku życia mogą same logować się na swoje IKP, nie mają jednak pełnych uprawnień.
Dzieci - w odróżnieniu od dorosłych - w przypadku kwarantanny lub izolacji nie są zobowiązane do korzystania z aplikacji. Za odbycie przez dziecka kwarantanny w wyznaczonym miejscu odpowiedzialni są jego opiekunowie.
Adrianna Otręba
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24