Koronawirus w Polsce. Dziecko na kwarantannie lub z COVID-19. Co robić?

shutterstock_1683863773
Ognisko koronawirusa w Szkole Podstawowej nr 5 w Bolesławcu
Źródło: TVN24 Wrocław

Co zrobić, jeśli twoje dziecko trafi na kwarantannę po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem? A co, jeśli zachoruje i będzie objęte izolacją? Jak ubiegać się o zasiłek opiekuńczy? Kilka wskazówek dla rodziców.

Jeżeli twoje dziecko miało bliski kontakt z osobą zarażoną koronawirusem, na przykład w szkole - zostaje objęte kwarantanną. Jeżeli natomiast ma pozytywny wynik testu - wtedy nałożona zostanie izolacja.

Dzieci, jeśli zakażą się koronawirusem, często przechodzą przez chorobę bardzo lekko, zdarza się nawet, że bezobjawowo. Sanepid zaleca, by w razie skierowania dziecka na kwarantannę, ze względu na dobro starszych członków rodziny, ograniczyć kontakt dziecka z innymi bliskimi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Dziecko na kwarantannie. Kto o tym poinformuje

Jeśli np. dziecko nie urodziło się w Polsce i nie posiada numer PESEL, informacja o skierowaniu na kwarantannę trafia na Internetowe Konto Pacjenta. Dostęp do niego ma rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS. Na IKP rodzica widnieje wtedy zakładka zatytułowana "Dzieci". Dzieci powyżej 16. roku życia mogą same logować się na swoje IKP, nie mają jednak pełnych uprawnień.

Dzieci - w odróżnieniu od dorosłych - w przypadku kwarantanny lub izolacji nie są zobowiązane do korzystania z aplikacji. Za odbycie przez dziecka kwarantanny w wyznaczonym miejscu odpowiedzialni są jego opiekunowie.

Kwarantanna dziecka a pozostali domownicy

Co do zasady, obecnie kwarantannie nie podlega osoba, która zamieszkuje z osobą skierowaną na kwarantannę oraz osoba wykazującą objawy chorobowe. Oznacza to, że w sytuacji, kiedy dziecko będzie odbywało kwarantannę, bo na przykład kolega z klasy jest zakażony koronawirusem, to osoby z nim mieszkające - na przykład rodzice, rodzeństwo czy dziadkowie, nie muszą odbywać kwarantanny.

Izolacja dziecka a pozostali domownicy

U osób, które zachorują COVID-19 i przechodzą chorobę bezobjawowo, izolacja trwa 10 dni od chwili uzyskania wyniku dodatniego. W przypadku, gdy w czasie izolacji domowej wystąpią objawy koronawirusa, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej postanawia o przedłużeniu izolacji, a jej zakończenie może nastąpić nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów (trzy ostatnie dni muszą być bez objawów infekcji).

Jeżeli dziecko przebywa w izolacji, to wówczas jego współdomownicy podlegają kwarantannie. Kwarantanna trwa wtedy przez cały okres izolacji domownika, u którego stwierdzono zakażenie plus siedem dni po zakończeniu przez niego tej izolacji.

Dziecko na kwarantannie. Jak uzyskać zasiłek opiekuńczy

Kiedy dziecko zostanie skierowane na kwarantannę lub izolację, w myśl przepisów ustawy zasiłkowej jest ono chore. Rodzic może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy.

Uprawnieni są do tego rodzice, którzy opiekują się:

- dzieckiem do 14. roku życia;

- dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat; - innym członkiem rodziny.

Podstawą do wypłaty zasiłku jest oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny przebywającym na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych. Należy je złożyć u pracodawcy.

Wzór oświadczenia można znaleźć na rządowej stronie informacyjnej.

Czytaj także: