TVN24 | Polska

Pobiegną w domach, na balkonach i w ogrodach. Tak zbiorą pieniądze na maseczki

TVN24 | Polska

Źródło:
TVN 24 Poznań
Ultramaraton w czasach zarazy. "Biegam w fartuchu i na treningu"
Ultramaraton w czasach zarazy. "Biegam w fartuchu i na treningu"TVN 24
wideo 2/7
TVN 24Ultramaraton w czasach zarazy. "Biegam w fartuchu i na treningu"

25 kwietnia co najmniej 50 osób wystartuje w nietypowym biegu KryjRyjRUN, z którego dochód trafi na zakup maseczek dla lekarzy. Uczestnicy zamiast po ulicach i w parkach będą biegać w swoich domach, mieszkaniach, na balkonach i w ogrodach. Organizatorką tego przedsięwzięcia jest Marta Sprawka, biegająca pani doktor z Radomia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Inicjatorką biegu "KryjryjRUN" jest doktor Marta Sprawka, lekarz stażysta w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. W social mediach jest znana jako dr_spraweczka. Jej profil śledzi ponad 11 tysięcy internautów.

- Moją drugą wielką miłością, obok medycyny, jest sport - przyznaje.

Jak dodaje, od rana biega w fartuchu, po południu na treningu.

Maraton ogrodowy

Po informacji o odwołanym Półmaratonie Warszawskim doktor Sprawka dostała propozycję od organizatorów, by włączyć się w akcję "Lekarze dla lekarzy".

- Przeorganizowaliśmy akcję "Biegam dobrze", podczas której co roku w ramach półmaratonu i maratonu można było wesprzeć osoby potrzebujące, i organizujemy ją w warunkach domowych - wyjaśnia Magdalena Skrocka z Fundacji Maraton Warszawski.

To właśnie na stronie tej fundacji Marta Sprawka założyła zbiórkę, z której sto procent funduszy przeznaczonych zostanie na zakup sprzętu ochrony osobistej dla medyków walczących ze skutkami pandemii COVID-19. - To temat mi bliski - przyznaje. - Mój tata pracuje w jednoimiennym szpitalu zakaźnym. Ja badam pacjentów na izbie przyjęć, kwalifikuję ich do przyjęcia, sprawdzam, czy nie są zakażeni. To jest w tej chwili moja rola - podkreśla.

Zasada organizacji zbiórki w ramach biegu była prosta. Za każde 10 złotych lekarka pokona 100 metrów wokół własnego domu.

Na początku lekarka chciała biec samaMarta Sprawka

Za cel obrała sobie zebranie 3000 złotych. - Jeżeli uda nam się uzbierać 4219,5 złotych, to będę mogła pożegnać się z moją trawą w ogrodzie, a razem za tę kwotę zakupimy na przykład pół tysiąca profesjonalnych maseczek z filtrem - mówiła. Odzew przekroczył jednak jej oczekiwania. Kilometrów do przebiegnięcia przybywało z godziny na godzinę. - Raczej na maratonie to się nie skończy - śmieje się Sprawka.

Na liczniku zbiórki już teraz jest około 5 tysięcy złotych. Jak wylicza, za zebrane pieniądze uda się kupić sporo sprzętu. - Każde wpłacone 20 złotych to pięć opakowań maseczek jednorazowych, 50 złotych to już sześć specjalistycznych masek filtrujących. Za 500 złotych można kupić cztery fartuchy ochronne, a za tysiąc - cztery pełne kombinezony ochronne - wymienia.

Wybierz dystans i biegnij dla lekarzy

Swój bieg nazwała KryjRyjRUN. - Stwierdziłam, że to jest na tyle chwytliwe i na tyle trafia do innych, że na pewno zwrócą uwagę na to, co piszę. I faktycznie, kiedy zaczynałam posta od #kryjryjRUN, ludzie czytali to, co jest pod nim, tę merytoryczną treść o tym, dlaczego warto nosić maseczki, dlaczego warto osłaniać drogi oddechowe - tłumaczy. 

W związku z dużym zainteresowaniem akcję postanowiła rozszerzyć i zorganizować wirtualny bieg.

"Jeżeli brakuje Wam zawodów biegowych to jest to idealna okazja, aby przypomnieć sobie ten dreszczyk emocji (a poza tym słyszeliście o tym aby 100 osób na raz biegło maraton w swoim domu lub ogródku - to byłoby coś!)" - napisała w mediach społecznościowych.

Dochód z akcji zostanie przeznaczony na zakup maseczekMarta Sprawka

Żeby wziąć udział w biegu, najpierw trzeba kupić pakiet startowy i przelać 15 złotych na zbiórkę, z której cały dochód zostanie przekazany na zakup środków ochrony osobistej dla personelu medycznego.

- Ja dopisuję ich do listy startowej i nadaję im numerek startowy. Wysyłam to e-mailem, ponieważ wszystko robimy online i elektronicznie. Nie angażujemy absolutnie nikogo. Żadnej poczty, żadnych listonoszy, którzy będą przynosić medale, numerki. Nie, nie, nie! Robimy to w 100 procentach online - wyjaśnia.

Numery startowe należy wydrukować samemu i w dniu biegu przyczepić do koszulki. - Jeżeli przebiegniemy dany dystans, należy nam się też medal - dodaje, pokazując wzór medalu, który, podobnie jak numer startowy, można wydrukować, wyciąć i skleić.

Do wyboru są cztery dystanse: 5 kilometrów, 10 kilometrów, półmaraton i maraton.

- Ta akcja jest niesamowita - ocenia Rafał Kiszło, trener personalny z Warszawy. - Chciałbym, żeby więcej osób, motywowało w taki sposób Polaków do działania. Bądźmy zdrowym narodem, sprawnym narodem. Ćwiczmy w domu, nawet w czasach koronawirusa - apeluje.

Można biegać wokół stołu

Popularność akcji zaskoczyła samą organizatorkę. - Nagle się okazało, że osób, które chcą biegać w swoich ogródkach, jest więcej, niż sądziłam - mówi Marta Sprawka.

Marta Sprawka organizuje wirtualny bieg, z którego dochód trafi na zakup maseczekdr_spraweczka

A to podstawowy wymóg jej przedsięwzięcia. Biegacze, którzy biorą udział w akcji, nie mogą poruszać się po chodnikach czy parkowych alejkach. A jeśli ktoś nie ma ogrodu, po którym mógłby biegać, może do tego wykorzystać balkon albo nawet przestrzeń w mieszkaniu.

- Można biegać wokół stołu. Mój kolega będzie biegał pomiędzy kuchnią a salonem. A nadmienię tylko, że ma tam cztery i pół metra - mówi organizatorka biegu.

Internetowy bieg z Martą Sprawką wystartuje 25 kwietnia o godzinie 10.

pp, FC //now

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: dr_spraweczka

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości