Koronawirus we Włoszech. Co robić po powrocie?

TVN24 | Polska

Autor:
js/adso
Źródło:
tvn24.pl, TVN24
Rzecznik Lotniska Chopina: podróżującym z Włoch będzie mierzona temperaturaTVN24
wideo 2/35
TVN24Rzecznik Lotniska Chopina: podróżującym z Włoch będzie mierzona temperatura

Z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa we Włoszech Główny Inspektor Sanitarny wydał rekomendacje dla osób, które wróciły lub zamierzają w najbliższym czasie wrócić z tego kraju. Zaznaczył, że na obecną chwilę nie ma potrzeby objęcia kwarantanną powracających stamtąd osób. Rzecznik Lotniska Chopina przekazał, że przylatującym z Włoch będzie mierzona od wtorku temperatura.

We Włoszech zanotowano dotąd najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem w Europie - 229. W poniedziałek do sześciu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych. Trudna sytuacja ma miejsce głównie w regionach północnych - w Lombardii (prowincja Lodi) oraz w Wenecji Euganejskiej. Władze włoskie objęły kwarantanną 11 gmin: w regionie Lombardi - Codogno, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo, San Fiorano oraz w regionie Wenecji Euganejskiej - Vo’ Euganeo (Padwa).

JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED ZAKAŻENIEM. ZALECENIA ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA >>>

Co robić po powrocie z Włoch?

W poniedziałek Główny Inspektorat Sanitarny wydał zalecenia dla osób powracających z północnych Włoch. Wskazał, że "na chwilę obecną nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z tamtych rejonów, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół".

Główny Inspektor Sanitarny informuje, że osoby, które były we Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i zaobserwowały u siebie objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem powinny bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do szpitala z oddziałem zakaźnym, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Podróżni, którzy byli w północnych Włoszech w ostatnich 14 dniach i nie zaobserwowali u siebie wskazanych objawów, mają przez kolejne dwa tygodnie kontrolować swój stan zdrowia. Kontrola ta powinna obejmować codzienny pomiar temperatury ciała oraz zwrócenie uwagi na objawy grypopodobne (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel). Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpią objawy, można zakończyć kontrolę, zaś jeśli się pojawią, należy telefonicznie powiadomić sanepid lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Sanepid wskazuje, że jeśli ktoś był w północnych Włoszech i miał kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, powinien bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną. GIS podkreśla, że konieczne jest przestrzeganie zasad higieny w tym m.in. częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, na przykład podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

CZYTAJ: JAK WYGLĄDA ŻYCIE WE WŁOSKICH "CZERWONYCH STREFACH"

- Dla wszystkich Polaków wracających z zagranicy (...) przygotowaliśmy komunikaty SMS-owe, w ramach których przekażemy odpowiedni zasób informacji, jak należy się zachowywać, jakie objawy mogą świadczyć, że ten koronawirus wystąpił bądź nie i czego się należy wystrzegać - mówił w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ RAPORT SPECJALNY TVN24.PL: KORONAWIRUS Z CHIN >>>

Badanie na Lotnisku Chopina

GIS odradza podróże do pięciu regionów Włochtvn24.pl

Rzecznik Lotniska Chopina Piotr Rudzki poinformował w rozmowie z TVN24, że od wtorku osoby, które podróżują bezpośrednio z Włoch i Chin będą poddawani badaniom lekarskim. - Będziemy zaczynali od zmierzenia temperatury tych pasażerów, ewentualnie później, jeżeli temperatura będzie podwyższona, będzie przeprowadzany wywiad medyczny, aby ewentualnie wykluczyć podejrzenie zakażenia koronawirusem - dodał.

Przekazał, że "badania będą przeprowadzane w taki sposób, aby pasażerowie, którzy przylatują do Warszawy, nie mieszali się z pasażerami innymi, z innych rejsów, aby też nie mieszali się z pasażerami oczekującymi".

Dodał, że badanie będzie wykonywane przez lotniskowy zespół medyczny.

Odradzają podróżowanie do wielu krajów

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne, do 11 gmin objętych kwarantanną przez władze włoskie.

Główny Inspektor Sanitarny poinformował w poniedziałek, że z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

GIS przypomniał też w poniedziałek o przestrzeganiu zasad higieny w celu ograniczenia możliwości zakażenia koronawirusem.

Działania, jakie należy podejmować opisuje plansza zamieszczona poniżej:

Koronawirus

Nowy typ koronawirusa wykryto w chińskim mieście Wuhan w grudniu 2019 roku. Objawy choroby to: gorączka, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach. Światowa Organizacja Zdrowia przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania i kontroli zakażeń.

Koronawirus powoduje zapalenie płuc, które jest nieco lżejsze od zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej SARS, czyli nietypowego zapalenia płuc. Pojawiło się ono po raz pierwszy w końcu 2002 roku w chińskiej prowincji Guangdong.

Autor:js/adso

Źródło: tvn24.pl, TVN24

Raporty: