Koronawirus z Chin

22 stycznia 2020
Rośnie liczba zakażeń koronawirusemReutersTV
wideo 2/2
ReutersTVRośnie liczba zakażeń koronawirusem

Epidemia nowego koronawirusa SARS-CoV-2 powodującego zapalenie płuc wybuchła pod koniec 2019 roku w 11-milionowym chińskim mieście Wuhan. Wirus przenosi się z człowieka na człowieka. Według danych z 24 lutego zakażonych zostało blisko 80 tysięcy ludzi, liczba zgonów przekroczyła 2600. Trudna sytuacja jest we Włoszech, gdzie zmarło siedem osób, a zarażonych jest ponad 280. Główny Inspektor Sanitarny wydał zalecenia dla osób stamtąd powracających.

W grudniu chińscy lekarze odkryli nowy typ zapalenia płuc u osób, odwiedzających targowisko w Wuhanie - mieście w prowincji Hubei w środkowych Chinach. Po raz pierwszy objawy choroby zgłoszono 8 grudnia. Pod koniec miesiąca rozpoczęto oficjalne dochodzenie. Wykryto wtedy 27 przypadków zapalenia płuc nieznanego pochodzenia.

JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED ZAKAŻENIEM. ZALECENIA ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA >>>

Niezidentyfikowany wirus nazwano wówczas 2019-nCoV. Spośród wielu odmian koronawirusów dotąd jedynie sześć atakowało ludzi. Ten odkryty w Wuhan może być siódmym takim podtypem. Naukowcy twierdzą, że "najbardziej prawdopodobnym" źródłem pochodzenia wirusa są zwierzęta, ale doszło też do jego transmisji między ludźmi.

Koronawirus we Włoszech. Co robić po powrocie?

WHO: świat stoi w obliczu nieustannego braku produktów, chroniących przed koronawirusem
Reuters

Niepokojące objawy

Zakażenie wywołane nowym koronawirusem może się objawiać gorączką, kaszlem, spłyceniem oddechu i trudnościami w oddychaniu. Lekarze zalecają, by unikać kontaktu ze zwierzętami i osobami, które wykazują objawy przeziębienia lub grypy.

Boisz się, że masz koronawirusa? Wskazówki, co robić

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania zakażeniom i ich kontroli. Na wielu międzynarodowych lotniskach, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Tajlandii, Singapurze i Korei Południowej, podróżni z Wuhan są poddawani badaniom lekarskim.

Koronawirus. Co chcielibyście o nim wiedzieć?

Nie istnieje szczepionka, która mogłaby chronić przed koronawirusami. Chińska komisja rządowa do spraw zdrowia zapewnia, że rozprzestrzenianie się nowego typu koronawirusa w tym kraju jest kontrolowane.

PAP/Adam Ziemienowicz

Postępy wirusa

Według danych z 25 lutego w Chinach kontynentalnych potwierdzono dotąd ponad 80 tysięcy zakażeń i ponad 2600 zgonów spowodowanych wirusem.

Chińskie władze praktycznie odcięły od świata liczący 11 milionów mieszkańców Wuhan i wprowadziły ograniczenia w przemieszczaniu się w szeregu okolicznych miast.

W różnych krajach na świecie odnotowano kilkadziesiąt przypadków zakażenia koronawirusem, w tym: w Tajlandii, na Tajwanie, w Singapurze, Malezji, Japonii, Korei Południowej i Północnej, Wietnamie, Nepalu, Kambodży, Sri Lance, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Izraelu, a także Indiach, Filipinach, Omanie, Iranie, Iraku i w Afganistanie. Wirus dotarł także do Australii, Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Rosji.

Przypadki zachorowań zanotowano także w Europie - we Francji, Niemczech, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Szwecji, Hiszpanii, Belgii, Austrii oraz Szwajcarii. Koronawirus dotarł także do Afryki, wykryto go w Egipcie.

W czwartek 23 stycznia po dwudniowej naradzie ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zapewniono, że rozwój sytuacji jest bardzo uważnie obserwowany oraz że krajowe władze medyczne są nakłaniane do podjęcia wszelkich środków ostrożności. Jednak - oświadczył dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Ghebreyesus - "jest jeszcze za wcześnie, by ogłaszać międzynarodową sytuację nadzwyczajną w związku z pojawieniem się nowego koronawirusa".- Może się to jednak okazać konieczne - podkreślił.

We wtorek 18 lutego Ghebreyesus powiedział, że do tej pory odnotowano 92 przypadki przeniesienia (transmisji) koronawirusa SARS-CoV-2 z człowieka na człowieka w 12 krajach poza Chinami.

CZYTAJ WIĘCEJ: WHO wprowadza stan zagrożenia zdrowia publicznego 

Pierwsze zakażenia pojawiły się w chińskim mieście Wuhan

WHO ogłasza stan "światowego pogotowia"

30 stycznia Tedros Adhanom, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia, ogłosił stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym w związku z globalnym wybuchem epidemii koronawirusa. - Jedynym sposobem na to, by zwalczyć tę epidemię, jest wspólna praca w duchu solidarności i kooperacji. Jesteśmy w tym wszyscy razem i tylko razem możemy to zatrzymać - zaznaczył.

Stan Zagrożenia Zdrowia Publicznego o Znaczeniu Międzynarodowym (PHEIC) oznacza nadzwyczajne zdarzenie, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego innych państw poprzez rozprzestrzenianie się choroby na skalę międzynarodową lub ewentualnie wymagające skoordynowanej interwencji międzynarodowej. Takie zdarzenia muszą być "poważne, nagłe, niezwykłe i niespotykane".

Ogłoszenie PHEIC jest bardzo rzadkie, do tej pory dokonano tego pięć razy: w 2009 roku, oraz dwukrotnie w 2014 i 2016 roku.

ZOBACZ, JAK ROZPRZESTRZENIA SIĘ KORONAWIRUS

Model koronawirusa
CDC/PAP/EPA

COVID-19

11 lutego dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus podał nazwę choroby wywoływanej nowym koronawirusem - COVID-19. Wyjaśnił, że "co" w nazwie oznacza koronę, "vi" - wirus, a "d" - disease (ang. choroba). Liczba 19 wskazuje rok jej pojawienia się - 2019.

Nazwa została wybrana jako "łatwa do wymówienia" i nieposiadająca negatywnie etykietującego odniesienia do określonego kraju lub jego mieszkańców.

Sam wirus nazwany został: SARS-CoV-2.

Sytuacja we Włoszech

Spośród krajów europejskich najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem zanotowano we Włoszech - do południa 25 lutego było ich 283. Do siedmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych. Trudna sytuacja jest głównie w regionach północnych - w Lombardii (prowincja Lodi) oraz w Wenecji Euganejskiej. Władze włoskie objęły kwarantanną 11 gmin: w regionie Lombardi - Codogno, Castiglione d'Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo, San Fiorano oraz w regionie Wenecji Euganejskiej - Vo' Euganeo (Padwa).

Pięć włoskich regionów reaguje na pojawienie się koronawirusa
TVN24

Co robić po powrocie z Włoch?

Główny Inspektor Sanitarny informuje, że osoby, które były we Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i zaobserwowały u siebie objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem powinny bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do szpitala z oddziałem zakaźnym, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

GIS odradza podróże do pięciu regionów Włoch
tvn24.pl

Premier Mateusz Morawiecki poinformował 24 lutego, że dla wszystkich Polaków wracających z zagranicy przygotowane zostały "komunikaty SMS-owe, w ramach których przekażemy odpowiedni zasób informacji, jak należy się zachowywać, jakie objawy mogą świadczyć, że ten koronawirus wystąpił bądź nie i czego się należy wystrzegać ".

Minister zdrowia: koronawirusa w Polsce nie ma, ale na pewno prędzej, czy później się pojawi
TVN24

Rzecznik warszawskiego Lotniska Chopina Piotr Rudzki poinformował w rozmowie z TVN24, że od 25 lutego osoby, które podróżują bezpośrednio z Włoch i Chin będą poddawane badaniom lekarskim. - Będziemy zaczynali od zmierzenia temperatury tych pasażerów, ewentualnie później, jeżeli temperatura będzie podwyższona, będzie przeprowadzany wywiad medyczny, aby ewentualnie wykluczyć podejrzenie zakażenia koronawirusem - dodał.

Przekazał, że "badania będą przeprowadzane w taki sposób, aby pasażerowie, którzy przylatują do Warszawy, nie mieszali się z pasażerami innymi, z innych rejsów, aby też nie mieszali się z pasażerami oczekującymi". Dodał, że badanie będzie wykonywane przez lotniskowy zespół medyczny. 

Reuters, PAP, TVN24

akw

Raporty:

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwołała na czwartek Prezydium Sejmu, w sprawie wniosku prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącego specjalnego posiedzenia Izby, na którym rząd przedstawi informację na temat koronawirusa - poinformował w mediach społecznościowych dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Dodał, że "spotkanie zaplanowano na godzinę 14.00".

Koronawirus SARS-CoV-2 z chińskiego Wuhanu, który wywołuje chorobę COVID-19, dotarł już do ponad trzydziestu krajów. Amerykańscy naukowcy na bieżąco aktualizują mapę, która pokazuje, gdzie jest koronawirus.