"Partia przekraczania podziałów między rządem a opozycją". Konwencja Porozumienia

Autor:
akw/b
Źródło:
tvn24.pl
Gowin: musimy od nowa wymyślić Polskę, polską centroprawicę
Gowin: musimy od nowa wymyślić Polskę, polską centroprawicęPorozumienie
wideo 2/23
PorozumienieGowin: musimy od nowa wymyślić Polskę, polską centroprawicę

Porozumienie to partia dialogu, zgody narodowej, przekraczania podziałów między rządem a opozycją, szukania tego, co łączy Polaków – przekonywał podczas konwencji programowej Porozumienia szef partii Jarosław Gowin. Podczas konwencji zostały przedstawione główne postulaty programowe, dotyczące między innymi gospodarki, mieszkalnictwa i przebudowy systemu ochrony zdrowia po epidemii.

W sobotę obradowała krajowa konwencja Porozumienia, która odbyła się w części zdalnie. Wśród poruszonych tematów znalazły się między innymi ochrona zdrowia, gospodarka, mieszkalnictwo i zielony ład.

Przemówienie na początku wygłosił także szef Porozumienia Jarosław Gowin. - Już wkrótce efekt naszej wspólnej pracy programowej ujrzy światło dzienne. Dzisiejsza konwencja to pierwszy ruch, czekajcie na następne – zapowiedział.

- W pewnym sensie musimy wymyślić świat na nowo, od nowa wymyślić Polskę, polską centroprawicę. Chcę wam opowiedzieć, jaka jest przyszła Polska, na rzecz której działa Porozumienie. Chcę wam opowiedzieć, jak nadać nowy blask takim słowom jak "konserwatyzm", "chrześcijańska demokracja" czy "centroprawica". Mówi o tym credo Porozumienia, które za chwilę przyjmiemy – mówił Gowin.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Gowin: polityka domeną ludzi świeckich

Gowin przypomniał, że politycy zrzeszeni w Porozumieniu są konserwatystami i wiedzą, że "dobrą przyszłość buduje się na fundamencie tradycji". - Jesteśmy partią chrześcijańsko-demokratyczną. Wiemy, że to chrześcijaństwo jest fundamentem naszej cywilizacji – wymienił. Zauważył jednak, że równocześnie jego partia opowiada się za "przyjaznym rozdziałem państwa od Kościoła".

- Kiedy my, politycy, mieszamy się w sprawy Kościoła, to traci na tym wspólnota chrześcijańska. Nie chcemy też, żeby nasi pasterze, biskupi angażowali się w politykę. Polityka jest domeną ludzi świeckich – oświadczył.

Gowin: opowiadamy się za przyjaznym rozdziałem państwa od Kościoła
Gowin: opowiadamy się za przyjaznym rozdziałem państwa od KościołaPorozumienie

"Nie chcemy państwa omnipotentnego"

Szef Porozumienia wymienił, że jego ugrupowanie chce "silnego państwa o sprawnej administracji, profesjonalnej dyplomacji i wysokiej jakości usług publicznych". - Silne państwo musi być jednocześnie państwem ograniczonym, pozostawiającym jak najwięcej przestrzeni, wolności dla rodzin, stowarzyszeń czy samorządów. Nie chcemy państwa omnipotentnego – opisał.

Według niego taki rodzaj państwa "nie tylko zagraża wolności, ale też z definicji jest państwem niesprawnym". - Jesteśmy zatem partią prosamorządową, dlatego że władza samorządowa sprawowana jest w sposób najlepszy dla obywateli i tam, gdzie jest im najbliższa – przypomniał.

Zapewnił, że jego partia będzie "konsekwentnie działać na rzecz zwiększania kompetencji samorządów". - Robimy to chociażby w ramach prac nad Krajowym Planem Odbudowy, kiedy to z naszej inicjatywy uwzględniono cały szereg postulatów środowisk samorządowych – powiedział.

Gowin: klasa średnia jest motorem rozwoju państwa

Mówiąc o sprawach gospodarczych, Gowin wymienił, że tutaj "sprawdzają się wolny rynek, niskie podatki, nieskrępowana konkurencja i ograniczone do niezbędnego minimum działanie państwa". - Ta interwencja państwa jest niezbędna, zwłaszcza w czasach kryzysu, ale powinna być na tyle ograniczona, żeby pozostawiać przestrzeń do działania prywatnych przedsiębiorców, a nie wyręczać tych przedsiębiorców – argumentował.

- Jesteśmy partią opowiadającą się za wzmocnieniem klasy średniej. To klasa średnia jest motorem rozwoju polskiego państwa, polskiej gospodarki. To ona jest głównym autorem spektakularnego sukcesu, jakim było ostatnie 30 lat w historii naszej ojczyzny – uznał.

"Opowiadamy się za silną, podmiotową obecnością Polski w Unii Europejskiej"

Gowin mówił, że Porozumienie opowiada się także za bezpieczeństwem. - Co znaczy, że jesteśmy partią proeuropejską z dwóch powodów. Bo takie są nasze wartości, bo cywilizacja europejska, chrześcijańska to jest ten grunt, z którego my, Polacy wyrastamy, ale równocześnie opowiadamy się za silną, podmiotową obecnością Polski w Unii Europejskiej, dlatego że to gwarantuje nam bezpieczeństwo ekonomiczne, ale także, wraz z przynależnością do NATO i z dobrymi relacjami transatlantyckimi, gwarantuje to nam bezpieczeństwo militarne – tłumaczył.

Zaznaczył, że ta proeuropejskość nie jest ślepa. - Jesteśmy eurorealistami. Uważamy, że w polityce i w życiu społecznym główną rolę odgrywają państwa narodowe. Dlatego jesteśmy przeciwnikami poszerzania kompetencji instytucji unijnych. Jesteśmy przeciwnikami nadmiernej biurokracji, jesteśmy przeciwnikami ideologizacji tego projektu europejskiego – wymienił. - Przypominamy o tym, że także wyrasta z inspiracji chrześcijańskich i powinien odwoływać się do tradycyjnych europejskich i polskich wartości – dodał.

Na koniec Gowin stwierdził, że Porozumienie jest partią dialogu. - Partia zgody narodowej, partia przekraczania podziałów między rządem a opozycją, szukania tego, co łączy Polaków – wyliczył.

O mieszkaniach, czystym powietrzu i ochronie zdrowia

Podczas konwencji propozycje programowe przedstawili także Iwona Michałek, Wojciech Maksymowicz, Andrzej Sośnierz, Tomasz Urynowicz, Marcin Ociepa, Magdalena Sroka oraz Michał Wypij.

Profesor Wojciech Maksymowicz mówił o planie na przebudowę systemu opieki zdrowia w naszym kraju. - Jesteśmy w trakcie bardzo poważnej i nieprzewidywalnej walki, jest to czas próby, ale już teraz trzeba myśleć o tym, że to się skończy – przekonywał. - Przyjdzie moment, kiedy trzeba będzie wrócić do normalności – dodał. Wymienił, że w systemie opieki zdrowia potrzeba zrobić "poważny remanent zaległości" i zobaczyć, jakie obszary trzeba wzmocnić.

Wcześniej, podczas konwencji, do Maksymowicza zwrócił się Gowin. Nawiązał do niedawnego opuszczenia klubu PiS przez profesora, między innymi w związku z sygnałami z resortu zdrowia o sprawdzeniu donosu w jego sprawie. - Wojtku, pozwól, że wyrażę pełną solidarność. Chcę powiedzieć, że jesteś dla mnie, dla nas wszystkich i dla milionów Polaków wielkim autorytetem i chciałbym, żeby te słowa wybrzmiały dzisiaj bardzo mocno – oświadczył Gowin.

>> Maksymowicz: Pasowało w tej chwili zatkać mi usta albo próbować zastraszyć. Znam te metody sprzed wielu lat

Gowin do Maksymowicza: jesteś dla mnie i dla milionów Polaków wielkim autorytetem
Gowin do Maksymowicza: jesteś dla mnie i dla milionów Polaków wielkim autorytetemTVN24

Założenia "nowego zielonego ładu dla Polski" przedstawił Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego. - Walka o klimat, o czyste powietrze i lepsze życie Polaków jest dziś na ustach wielu polityków. Padło wiele deklaracji i obietnic, jednak od samych słów świat się nie zmienia. Potrzeba odwagi, bo powietrze, którym oddychamy, jest najgorsze w Europie. Potrzeba odwagi, bo nasza energetyka jest przestarzała i nieopłacalna – wymieniał.

Punkt programowy dotyczący mieszkalnictwa przedstawił poseł Michał Wypij i wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. - Nasz plan jest prosty: do 2030 roku każda rodzina będzie miała możliwość wprowadzenia się do mieszkania dostosowanego do jej potrzeb i sytuacji życiowej - oświadczyła Kornecka. Dodała, że będzie to możliwe przy współpracy z samorządami. Kornecka oświadczyła przy tym, że oficjalnie wstępuje do Porozumienia.

Ścigaj i Kołakowski współpracownikami Gowina

Rzecznik Porozumienia Magdalena Sroka podczas konwencji przekonywała, że tylko dzięki dialogowi możliwe będzie "wypracowanie najlepszych rozwiązań dla Polski". Wicerzecznik Jan Strzeżek dodawał, że członkowie partii będą spotykać się w najbliższym czasie z obywatelami, aby skonsultować proponowane postulaty.

Na konwencji obecni byli posłowie niezrzeszeni Agnieszka Ścigaj i Lech Kołakowski, który odszedł z PiS w listopadzie ubiegłego roku. Gowin zapowiedział, że będą oni współpracować z politykami Porozumienia przy ich programie. Nie zostaną jednak członkami partii.

Kongres programowy Porozumienia ma się odbyć pod koniec maja w Warszawie.

Sroka: tylko prowadząc dialog możemy wypracować najlepsze rozwiązanie dla Polski
Sroka: tylko prowadząc dialog możemy wypracować najlepsze rozwiązanie dla PolskiTVN24

Autor:akw/b

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Zdjęcia organizatora: Porozumienie

Pozostałe wiadomości