Komisja Wenecka "zaniepokojona ryzykiem paraliżu" jednej z instytucji w Polsce

TVN24 | Polska

Autor:
akr/adso
Źródło:
tvn24.pl
Komisja ponownie negatywnie o kandydaturze Rudzińskiej-Bluszcz na urząd RPO. "Kompletnie niezrozumiała decyzja"TVN24
wideo 2/5
TVN24Komisja ponownie negatywnie o kandydaturze Rudzińskiej-Bluszcz na urząd RPO. "Kompletnie niezrozumiała decyzja"

"Sytuacja, w której instytucja Rzecznika Praw Obywatelskich nie będzie mogła w pełni i skutecznie funkcjonować do czasu wyboru przez parlament nowego Rzecznika, miałaby istotny, negatywny wpływ na ochronę praw obywateli polskich i wszystkich osób mieszkających w Polsce" - pisze w swoim stanowisku Komisja Wenecka. W wydanym w poniedziałek oświadczeniu dodaje, iż jest "zaniepokojona ryzykiem paraliżu" instytucji RPO w Polsce. Po dwukrotnym odrzuceniu przez sejmową komisję nowej kandydatki na RPO Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, sprawowanie urzędu kontynuuje Adam Bodnar, którego kadencja zakończyła się na początku września.

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka 5 października ponownie negatywnie zaopiniowała rekomendację Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Wcześniej taką decyzję komisja wydała 17 września, ale głosowanie zostało unieważnione.

Zgodnie z ustawą o RPO rzecznik pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika. Obecnie na funkcji RPO pozostaje Bodnar, którego kadencja upłynęła 9 września.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz na posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości i Praw CzłowiekaTVN24

Komisja Wenecka: ciągłość sprawowania urzędu ma najwyższe znaczenie

Stanowisko w sprawie wyboru nowego RPO w Polsce wydała w poniedziałek Komisja Wenecka, która przekazała, że "jest zaniepokojona ryzykiem paraliżu instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich" w Polsce.

"Rzecznik Praw Obywatelskich jest ważnym elementem w państwie opartym na demokracji, praworządności, poszanowaniu praw człowieka i podstawowych wolności oraz dobrej administracji" - napisano.

"Komisja Wenecka przypomina, że ​​ciągłość sprawowania urzędu ma najwyższe znaczenie. Sytuacja, w której instytucja Rzecznika Praw Obywatelskich nie będzie mogła w pełni i skutecznie funkcjonować do czasu wyboru przez parlament nowego Rzecznika, miałaby istotny, negatywny wpływ na ochronę praw obywateli polskich i wszystkich osób mieszkających w Polsce" - czytamy dalej.

W stanowisku Komisji Weneckiej przypomniano, że "zasady dotyczące ochrony i promowania instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich ('Zasady Weneckie') wyraźnie stanowią, że 'państwa powstrzymają się od podejmowania jakichkolwiek działań mających na celu lub skutkujących zniesieniem instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich lub przeszkodą w jej skutecznym funkcjonowaniu oraz będą skutecznie chronić ją przed takimi zagrożeniami".

Podkreślono przy tym, że "Zasady Weneckie zostały zatwierdzone przez Komitet Ministrów Rady Europy w dniu 2 maja 2019 r., Zgromadzenie Parlamentarne w dniu 2 października 2019 r. oraz przez Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Europy w dniu 30 października 2019 r. ".

Zuzanna Radzińska-Bluszcz oczekuje na sejmowym korytarzuTwitter/@ZuzannaRB

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego

Kandydatury na RPO posłowie mogli zgłaszać do 10 sierpnia. Kluby: Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zgłosiły w Sejmie kandydaturę mec. Rudzińskiej-Bluszcz.

W połowie września do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek grupy posłów PiS o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany. Trybunał ma zająć się tym wnioskiem 20 października.

Wniosek PiS do TK o zbadanie konstytucyjności przedłużenia kadencji RPOTVN24

Czym jest Komisja Wenecka?

Komisja Wenecka to skrótowa nazwa Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo. Jest to organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego, powołany w 1990 roku w związku z upadkiem komunizmu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej po to, by pomóc im w demokratycznych przemianach. 

W skład KW wchodzi około stu ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego. Polska jest członkiem Komisji Weneckiej od 1992 roku.

Opinie Komisji Weneckiej nie są wiążące, ze względu na doradczy charakter tego organu. Jego zadaniem jest pomaganie państwom w postępie demokracji.

Autor:akr/adso

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@ZuzannaRB