Komisja Wenecka "zaniepokojona ryzykiem paraliżu" jednej z instytucji w Polsce

Autor:
akr/adso
Źródło:
tvn24.pl
Komisja ponownie negatywnie o kandydaturze Rudzińskiej-Bluszcz na urząd RPO. "Kompletnie niezrozumiała decyzja"
Komisja ponownie negatywnie o kandydaturze Rudzińskiej-Bluszcz na urząd RPO. "Kompletnie niezrozumiała decyzja"TVN24
wideo 2/5
TVN24Komisja ponownie negatywnie o kandydaturze Rudzińskiej-Bluszcz na urząd RPO. "Kompletnie niezrozumiała decyzja"

"Sytuacja, w której instytucja Rzecznika Praw Obywatelskich nie będzie mogła w pełni i skutecznie funkcjonować do czasu wyboru przez parlament nowego Rzecznika, miałaby istotny, negatywny wpływ na ochronę praw obywateli polskich i wszystkich osób mieszkających w Polsce" - pisze w swoim stanowisku Komisja Wenecka. W wydanym w poniedziałek oświadczeniu dodaje, iż jest "zaniepokojona ryzykiem paraliżu" instytucji RPO w Polsce. Po dwukrotnym odrzuceniu przez sejmową komisję nowej kandydatki na RPO Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, sprawowanie urzędu kontynuuje Adam Bodnar, którego kadencja zakończyła się na początku września.

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka 5 października ponownie negatywnie zaopiniowała rekomendację Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Wcześniej taką decyzję komisja wydała 17 września, ale głosowanie zostało unieważnione.

Zgodnie z ustawą o RPO rzecznik pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika. Obecnie na funkcji RPO pozostaje Bodnar, którego kadencja upłynęła 9 września.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz na posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka
Zuzanna Rudzińska-Bluszcz na posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości i Praw CzłowiekaTVN24

Komisja Wenecka: ciągłość sprawowania urzędu ma najwyższe znaczenie

Stanowisko w sprawie wyboru nowego RPO w Polsce wydała w poniedziałek Komisja Wenecka, która przekazała, że "jest zaniepokojona ryzykiem paraliżu instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich" w Polsce.

"Rzecznik Praw Obywatelskich jest ważnym elementem w państwie opartym na demokracji, praworządności, poszanowaniu praw człowieka i podstawowych wolności oraz dobrej administracji" - napisano.

"Komisja Wenecka przypomina, że ​​ciągłość sprawowania urzędu ma najwyższe znaczenie. Sytuacja, w której instytucja Rzecznika Praw Obywatelskich nie będzie mogła w pełni i skutecznie funkcjonować do czasu wyboru przez parlament nowego Rzecznika, miałaby istotny, negatywny wpływ na ochronę praw obywateli polskich i wszystkich osób mieszkających w Polsce" - czytamy dalej.

W stanowisku Komisji Weneckiej przypomniano, że "zasady dotyczące ochrony i promowania instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich ('Zasady Weneckie') wyraźnie stanowią, że 'państwa powstrzymają się od podejmowania jakichkolwiek działań mających na celu lub skutkujących zniesieniem instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich lub przeszkodą w jej skutecznym funkcjonowaniu oraz będą skutecznie chronić ją przed takimi zagrożeniami".

Podkreślono przy tym, że "Zasady Weneckie zostały zatwierdzone przez Komitet Ministrów Rady Europy w dniu 2 maja 2019 r., Zgromadzenie Parlamentarne w dniu 2 października 2019 r. oraz przez Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Europy w dniu 30 października 2019 r. ".

Zuzanna Radzińska-Bluszcz oczekuje na sejmowym korytarzuTwitter/@ZuzannaRB

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego

Kandydatury na RPO posłowie mogli zgłaszać do 10 sierpnia. Kluby: Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zgłosiły w Sejmie kandydaturę mec. Rudzińskiej-Bluszcz.

W połowie września do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek grupy posłów PiS o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany. Trybunał ma zająć się tym wnioskiem 20 października.

Wniosek PiS do TK o zbadanie konstytucyjności przedłużenia kadencji RPO
Wniosek PiS do TK o zbadanie konstytucyjności przedłużenia kadencji RPOTVN24

Czym jest Komisja Wenecka?

Komisja Wenecka to skrótowa nazwa Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo. Jest to organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego, powołany w 1990 roku w związku z upadkiem komunizmu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej po to, by pomóc im w demokratycznych przemianach. 

W skład KW wchodzi około stu ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego. Polska jest członkiem Komisji Weneckiej od 1992 roku.

Opinie Komisji Weneckiej nie są wiążące, ze względu na doradczy charakter tego organu. Jego zadaniem jest pomaganie państwom w postępie demokracji.

Autor:akr/adso

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@ZuzannaRB

Pozostałe wiadomości

Francuski sąd skazał na kary więzienia w zawieszeniu sześcioro uczniów, zamieszanych w zabójstwo Samuela Paty'ego, nauczyciela ich szkoły. Rosyjski uchodźca czeczeńskiego pochodzenia odciął mu głowę po tym, jak Paty pokazał na lekcji wolności słowa karykatury Mahometa. Nastolatkowie pokazali mordercy wizerunek nauczyciela i obserwowali go, a za współpracę dostali od islamisty pieniądze. - To trudny wyrok dla rodziny. Jest rozczarowanie, złość, niezrozumienie. To zły sygnał dla rodziny, uczniów – skomentowała wyrok prawniczka rodziny Paty’ego, Virginie Le Roy.

Pokazał na lekcji karykatury Mahometa. Uczniowie skazani po zabójstwie nauczyciela

Pokazał na lekcji karykatury Mahometa. Uczniowie skazani po zabójstwie nauczyciela

Autor:
bp//mrz
Źródło:
PAP

Prokuratura generalna Ukrainy ustaliła, że producentem dronów Shahed 131/136, których Rosja używa do ataków, jest irańska firma Iran Aircraft Manufacturing Industrial Company – informuje portal Suspilne.

Rosjanie masowo wykorzystują je do ataków. Ukraińska prokuratura ustaliła, kto je produkuje

Rosjanie masowo wykorzystują je do ataków. Ukraińska prokuratura ustaliła, kto je produkuje

Autor:
pp//mrz
Źródło:
PAP
Na stary porządek z mechaniczną piłą. Argentyński Trump do sześcianu

Na stary porządek z mechaniczną piłą. Argentyński Trump do sześcianu

Wojciech
Skrzypek
Autor:
Wojciech
Skrzypek
Źródło:
tvn24.pl
Premium

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią po marznących opadach deszczu. W części kraju obowiązują również alerty przed mrozem i roztopami.

Alerty IMGW w większości kraju

Alerty IMGW w większości kraju

Autor:
jdw,ps,anw
Źródło:
IMGW

Szef izraelskiego sztabu uważa, że Hamas zaczyna się rozpadać, a premier Izraela zapowiada kontynuację "wojny sprawiedliwej". Ruch Huti z Jemenu grozi ostrzałem statkom niezależnie od ich bandery, jeśli nie zostaną spełnione warunki grupy Huti. Z kolei w Polsce zerowy VAT na żywność został przedłużony przez "dwutygodniowy" rząd Mateusza Morawieckiego na kolejne trzy miesiące. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 10 grudnia.

Sygnały o "rozpadzie Hamasu", groźby Jemenu i ważna decyzja "dwutygodniowego" rządu

Sygnały o "rozpadzie Hamasu", groźby Jemenu i ważna decyzja "dwutygodniowego" rządu

Autor:
bp//mrz
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters, "Fakty" TVN

Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) znalazła zgubionego osiem miesięcy wcześniej pomidora. Warzywa nie upilnował jeden z amerykańskich astronautów podczas swojego eksperymentu. Pozostali członkowie załogi podejrzewali, że inżynier lotu Francisco Rubio ukradkiem zjadł pomidora i nie chciał się do tego przyznać.

Pomidor zaginiony na stacji kosmicznej. Znalazł się po ośmiu miesiącach

Pomidor zaginiony na stacji kosmicznej. Znalazł się po ośmiu miesiącach

Autor:
bp//mrz
Źródło:
"The Guardian", NASA, space.com

W sobotę po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie przedłużające zerowy VAT na żywność na kolejne trzy miesiące. "Tak wygląda skuteczna i ambitna polityka" - skomentował premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. - Jakże się cieszę. Tak długo nas przekonywaliście, że nie da się z tym VAT-em na żywność. Teraz się okazuje, że jednak się da - powiedział Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, komentując kilka dni temu zapowiedź wprowadzenia nowych przepisów.

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Autor:
momo//mrz
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Polscy przewoźnicy musieli się dostosowywać do przepisów panujących w Unii Europejskiej, a ukraiński przewoźnik ich spełniać nie musi - mówił w "Faktach po Faktach" Dominik Mateńko, przewoźnik uczestniczący w blokadzie na granicy z Ukrainą. - To jest dziedzictwo rządów PiS-owskich i symbol tego, jak oni traktowali polską politykę wschodnią - komentował protest tirowców Paweł Kowal (KO), szef sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Trwa protest przewoźników przy granicy z Ukrainą. Paweł Kowal: to symbol tego, jak PiS traktował politykę wschodnią

Trwa protest przewoźników przy granicy z Ukrainą. Paweł Kowal: to symbol tego, jak PiS traktował politykę wschodnią

Autor:
momo//mrz
Źródło:
TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Europejskie Nagrody Filmowe 2023 rozdane. W najważniejszej kategorii Europejski Film doceniono "Anatomię upadku". Jego twórczyni Justine Triet nagrodzona również została za reżyserię i scenariusz. Nagrodę Europejska Aktorka otrzymała Sandra Hüller za główną rolę w filmie Triet. To kolejny wielki wieczór dla tego filmu.

Europejskie Nagrody Filmowe 2023. "Anatomia upadku" Justine Triet wielkim zwycięzcą

Europejskie Nagrody Filmowe 2023. "Anatomia upadku" Justine Triet wielkim zwycięzcą

Autor:
Tomasz-Marcin
Wrona
Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda w sobotę od godziny 9 szusował na nartach na dopiero otwartym wyciągu Czorsztyn-Ski (woj. małopolskie). - Obstawa co najmniej trzy auta, plus karetka i goprowcy w pogotowiu - przekazali nam na Kontakt 24 internauci. Obecność głowy państwa na stoku potwierdziła nam recepcjonistka hotelu w Czorsztynie.

Prezydent Andrzej Duda na nartach w Kluszkowcach

Prezydent Andrzej Duda na nartach w Kluszkowcach

Autor:
mag/tok
Źródło:
tvn24.pl

Nowe ustalenia w sprawie odkrycia w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie komputerów wykorzystywanych przy transakcjach kryptowalutami. Jak ustaliliśmy, policjanci na zlecenie prokuratury dokonali przeszukań w mieszkaniach dwóch byłych pracowników firmy odpowiadającej za serwis techniczny budynku sądu. W wyniku działań mundurowych zabezpieczono "urządzenia elektroniczne". 

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Autor:
Artur
Węgrzynowicz

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

Prezydencka minister Małgorzata Paprocka zapewniła, że "nie będzie na pewno żadnego opóźnienia" w sprawie powołania nowego rządu. Powiedziała, że "środa przed południem to możliwy termin" zaprzysiężenia.

"Możliwy termin" powołania nowego rządu. "Pan prezydent nie będzie zwlekał"

"Możliwy termin" powołania nowego rządu. "Pan prezydent nie będzie zwlekał"

Autor:
ads/dap
Źródło:
PAP

Obowiązujące od piątku ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę w stolicy Holandii doprowadziło do tworzenia się dużych korków i irytacji kierowców, napisał dziennik "De Telegraaf". "Wyprzedzają nas nawet rowery i to nie tylko elektryczne" – narzekał jeden z nich.

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Autor:
JW
Źródło:
PAP

Republikański senator wezwał amerykański rząd do wszczęcia śledztwa, które zbadałoby wpływ importu chińskiego czosnku na bezpieczeństwo narodowe. Republikański senator Rick Scott napisał do sekretarza handlu, twierdząc, że chiński czosnek jest niebezpieczny, powołując się na niehigieniczne metody produkcji.

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Autor:
JW/ams
Źródło:
BBC

Dziennikarze tvn24.pl Justyna Suchecka-Jadczak oraz Piotr Szostak - autorzy cyklu tekstów "Willa Plus" - zostali laureatami Nagrody Specjalną Konkursu Reporterskiego imienia Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika. W zakończonym konkursie przyznano również nagrody w kategoriach: Reportaż, News, Relacja reporterska, Operatorskie oko oraz Montaż/Grafika. Przypominamy finałowe i nagrodzone materiały.

Justyna Suchecka-Jadczak i Piotr Szostak z Nagrodą Specjalną w Konkursie Reporterskim im. Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika

Justyna Suchecka-Jadczak i Piotr Szostak z Nagrodą Specjalną w Konkursie Reporterskim im. Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika

Autor:
tmw
Źródło:
tvn24.pl

Ewa Kulik-Bielińska, dyrektorka Fundacji Batorego, została w sobotę laureatką Nagrody Obywatelskiej imienia Henryka Wujca. - Jest rzeczniczką i obrończynią organizacji społecznych w Polsce i Europie, działa na rzecz dobrego prawa dla działalności społecznej i obywatelskiej - brzmi część wygłoszonej na jej cześć laudacji. Wyróżnienie zostało wręczone podczas finału 23. edycji Festiwalu Filmowego WATCH DOCS.

Ewa Kulik-Bielińska laureatką Nagrody Obywatelskiej imienia Henryka Wujca

Ewa Kulik-Bielińska laureatką Nagrody Obywatelskiej imienia Henryka Wujca

Autor:
ks//mrz
Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl

Śmierć wybitnego amerykańskiego polityka, sekretarza stanu, czyli ministra spraw zagranicznych i doradcy prezydenta Nixona do spraw bezpieczeństwa Henry Kissingera, wywołała lawinę nekrologów i komentarzy. Były zdawkowe i poważne. Mądre i głupie. Samodzielne i powtarzające cudze myśli. W tych publikowanych w polskiej prasie uderzał ton specyficznego zarozumialstwa.

Sztuka rozmowy

Sztuka rozmowy

Autor:
Maciej
Wierzyński
Źródło:
tvn24.pl