Posiedzenie komisji nadzwyczajnej w sprawie inwigilacji Pegasusem

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Przewodniczący komisji senator Marcin Bosacki (KO): Senat powołując komisję zlecił nam trzy zadania
Przewodniczący komisji senator Marcin Bosacki (KO): Senat powołując komisję zlecił nam trzy zadaniaTVN24
wideo 2/24
Przewodniczący komisji senator Marcin Bosacki (KO): Senat powołując komisję zlecił nam trzy zadaniaTVN24

Za nami pierwsze merytoryczne posiedzenie senackiej komisji nadzwyczajnej w sprawie inwigilacji systemem Pegasus. Na pytania odpowiadali eksperci z grupy Citizen Lab. Posiedzenie relacjonowaliśmy w tvn24.pl.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 16:02

    Dziękujemy za uwagę.

  • 16:00

    Senator Bosacki zakończył posiedzenie komisji. Zapowiedział, że kolejne odbędzie się we wtorek o godzinie 10.30. - Naszym pierwszym gościem będzie były prezes Najwyższej Izby Kontroli senator Krzysztof Kwiatkowski a potem obecny prezes NIK Marian Banaś - powiedział.

  • 15:58

    Scott-Railton: Wyzwanie związane z Pegasusem, podobnie jak z innym oprogramowaniem szpiegującym jest takie, że musimy wiedzieć więcej, a nie tylko o jednej korzyści technologicznej. Można powiedzieć, że absolutnie zaniedbaniem służb specjalnych jest dokonanie zakupu oraz wykorzystanie Pegasua dla realizacji określonych priorytetów bezpieczeństwa narodowego bez dokonania klarownej oceny dotyczącej tego, jaki materiał może być przekazany grupie NSO i co dalej wynika, jakiemuś innemu krajowi. Bez dokonania takiej oceny nie wydaje mi się, że służby bezpieczeństwa były w stanie zagwarantować prywatność swoich własnych priorytetów, nawet nie mówiąc o prywatności osób, które mogły być celem śledztwa, ale którym na przykład nie postawiono zarzutu albo którym coś ukradziono w wyniku stosowania tego systemu. W obu przypadkach mamy do czynienia z wątpliwościami i powodami do niepokoju.

  • 15:45

    Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński pyta, czy z wiedzy ekspertów wynika, że zastosowanie oprogramowania Pegasus wobec osób, których profesja jest objęta tajemnicą, jak na przykład mecenas, praktycznie uniemożliwia zachowanie tej tajemnicy. John Scott-Railton: Są takie zawody, które są chronione prawnie i objętę tajemnicą zawodową. Pegasus tego nie uwzględnia, dlatego jest tak niebezpiecznym narzędziem. Mamy gwarancje konstytucyjne. Pegasus takie gwarancje usuwa.

  • 15:37

    Scott-Railton: Jedna z najtrudniejszych części mojej pracy związana jest z kontaktowaniem się z jakąś osobą i potwierdzeniem tej osobie, że stała się celem ataku Pegasusa. Ten moment ujawnienia takiej informacji jest bardzo trudny i związany jest również z faktem, że muszę powiedzieć tym osobom, że wszystkie informacje uwierzytelniające, które były używane z tego telefonu, żeby dojść do różnych funkcji, również do maila, mogły zostać przejęte. Nie powinniśmy zapominać o wpływie osobistym inwigilacji prowadzonej przez program Pegasus. Może obejmować różnego rodzaju konta online oraz informacje uwierzytelniające do tych kont. Pegasus infiltruje w największym możliwym stopniu ten świat i może być wykorzystany przeciwko nam. Jest to coś niezmiernie inwazyjnego.

  • 15:24

    Scott-Railton: Citizen Lab prowadzi swoje prace od prawie 20 lat. Cała nasza praca jest całkowicie niezależna od wpływów rządowych i firm. Jesteśmy niezależni od wszelkich źródeł finansowania, więc nie będziemy przyjmować finansowania na konkretne zlecenia.

  • 15:21

    Scott-Railton: Kiedy mamy do czynienia z inwazyjnym hakowaniem urządzenia, nie mamy tak naprawdę gwarancji, że nie doszło do manipulacji czy do modyfikacji. Sprawny sędzia albo adwokat mógłby obalić wiarygodność takich dowodów bez problemu.

    Scott-Railton: gdy mamy do czynienia z inwazyjnym hakowaniem, nie mamy gwarancji, że nie doszło do manipulacji czy modyfikacji

  • 15:18

    Scott-Railton: Wiemy o wielu sprawach nadużycia programów z NSO. Wiemy o przypadkach pozwów przeciwko NSO. Wiemy o przypadkach spraw wnoszonych przeciwko rządom. Wiemy również o wielu przypadkach dużych firm technologicznych, które również skarżą NSO. W 2019 roku Facebook i WhatsApp wniosły takie sprawy.

  • 15:15

    Senator Gabriela Morawska-Stanecka pyta, czy operator Pegasua, kiedy zainfekuje telefon, ma dostęp do wiadomości, które użytkownik telefonu posiada w chmurze. Scott-Railton: Uważamy, że ma pani rację. Uważamy, że dostęp do chmury może utrzymywać się po zakończeniu infekcji urządzenia. Uważamy, że Pegasus może kraść tokeny dostępu, które używane są przez telefon do tego, żeby uwierzytelnił się w usługach chmurowych, prowadząc w ten sposób kopię kluczy do całego świata w chmurze i wszystkiego, co się w nim znajduje. To jest niesamowicie inwazyjne i może bardzo długo się utrzymywać.

  • 15:07

    Scott-Railton pytany o praktyki zakupów oprogramowania Pegausus: W wielu przypadkach mamy do czynienia z sytuacjami tworzenia spółek, które zostały stworzone specjalnie po to, żeby zakamuflować tego typu zakupy. Przynajmniej w jednym przypadku, o którym wiemy, tego typu dodatkowe przedsięwzięcie służyło również temu, żeby w dużym stopniu zakamuflować również korupcję oraz po prostu całkowite zdefraudowanie środków. Natomiast w kontekście tajemnicy i służb specjalnych ta sytuacja jest niezmiernie ryzykowna.

  • 14:58

    Pytanie senatora Bosackiego. Czy eksperci potwierdzają, że NSO wycofało licencję, czyli możliwość używania Pegasusa wobec sporej liczby krajów. Jeśli tak, czy były wśród nich Polska i Węgry? Scott-Railton: Nie możemy potwierdzać działań podejmowanych prze grupę NSO. Staram się wierzyć oświadczeniom NSO dotyczący wycofania licencji dla określonych krajów.

  • 14:54

    Marczak: Pierwsze wskazówki, które żeśmy dostrzegli, to było działanie serwerów i stron w listopadzie 2017 roku. Wtedy je pierwszy raz zarejestrowano. Te serwery i te strony, które były wykorzystywane w operacji inwigilacji. Wtedy te ataki mogły się rozpocząć, albo jakiś czas później. To zresztą jest spójne z tym, co wiemy o wdrażaniu Pegasusa po zakupie licencji.

  • 14:49

    Scott-Railton: My nie mówimy tutaj o jakimś konkretnym akcie technicznym, ale o pewnego rodzaju procedurze, czyli próbie dyskredytacji jakiegoś człowieka.

  • 14:41

    Czy dane pozyskiwane za pośrednictwem Pegasusa mogą znaleźć się w posiadaniu obcych państw? Bill Marczak: Informacje te przechodzą przez serwery, które są wynajmowane w chmurze od popularnych operatorów. Serwery te są wynajmowane, według naszej oceny, przez samą grupę NSO. Jednym z punktów, do których trafiają informacje, to agencja rządowa, która operuje tym oprogramowaniem szpiegowskim. Nie jesteśmy pewni, czy te informacje mogą trafić również gdzieś indziej.

  • 14:37

    Scott-Railton: gdy telefon zostanie raz zhakowany, informacje w nim są podatne na manipulacje

  • 14:33

    Scott-Railton: Mamy wiedzę o innych przypadkach, gdzie Pegasus jest używany przez różnego rodzaju służby specjalne czy siły bezpieczeństwa w demokratycznych krajach. Jednak w informacjach publicznych nie znaleźliśmy takiej sytuacji, która powoduje niepokój.

  • 14:30

    Scott-Railton: Polska skala jest unikalna, biorąc pod uwagę polski kontekst, ale przede wszystkim ze względu na intensywności ataków na senatora Brejzę a także dlatego, że wybrano sobie za cel panią prokurator. Jest to unikalne w stosunku do innych spraw, które badaliśmy.

  • 14:26

    Scott-Railton: Celowanie w Brejzę i Giertycha było bardzo kompleksowe, agresywne. W przypadku senatora Brejzy to były ciągłe, powtarzające się ataki w 2019 roku. Nam to pokazuje, że ten, kto wykorzystywał Pegasusa, chciał wiedzieć regularnie, co robi cel ataków.

  • 14:24

    Senator Magdalena Kochan (KO): Dzisiaj wiemy, że także senator Brejza i adwokat Roman Giertych byli przedmiotem tych działań. Czy Polska różni się i czym w używaniu broni cybernetycznej wśród innych państw, które tej cybernetycznej broni używają?

  • 14:21

    Scott-Railton: Pegasus może zdalnie i tajnie włączać kamerę i mikrofon, telefon może stawać się podsłuchową pluskwą w pokoju. Pegasus pozwala operatorowi na wykradzenie danych uwierzytelniających do różnych kont.

    Scott-Railton: Pegasus może zdalnie i tajnie włączać kamerę i mikrofon, telefon może stawać się podsłuchową pluskwą w pokoju

  • 14:19

    Scott-Railton odpowiada na pytanie o działanie systemu Pegasus.

  • 14:19

    Scott-Railton: posiadamy dowody kryminalistyczne potwierdzające, że dane z urządzenia senatora Brejzy zostały ukradzione

  • 14:16

    Bosacki pyta o badanie przypadku senatora Krzysztofa Brejzy.

  • 14:15

    Scott-Railton: naszą uwagę zwrócił przypadek prokurator Ewy Wrzosek

    Scott-Railton: naszą uwagę zwrócił przypadek prokurator Ewy Wrzosek

  • 14:15

    John Scott-Railton: Nasza praca dotycząca Pegasusa ozpoczęła się w 2016 roku. Od tamtego momentu przeprowadziliśmy dziesiątki dochodzeń dotyczących wykorzystania oprogramowania Pegasus na całym świecie.

  • 14:14

    Bosacki: jak to się stało, że grupa Citizen Lab zajęła się programem Pegasus, a po drugie jego obecnością w Polsce.

  • 14:13

    Bosacki: pierwszym ekspertem będzie John Scott-Railton, a następnie Bill Marczak z Citizen Lab na Uniwersytecie w Toronto.

  • 14:11

    Bosacki: Posiedzenie obejmuje w związku z tym jeden punkt, czyli wysłuchanie ekspertów z Citizen Lab.

  • 14:10

    Bosacki: Dzisiaj mieliśmy też wysłuchać profesora Jerzego Kosińskiego z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Chcieliśmy zadać mu pytania o to, jak działa Pegasus, w jaki sposób został do Polski sprowadzony. Profesor się zgodził wziąć udział w posiedzeniu komisji. Dwie godziny temu poinformował mnie, że rezygnuje ze stawienia się na posiedzeniu z powodu, jak to określił, rozmów z przełożonymi, którzy mu to stanowczo odradzali. Chciałbym wyrazić ubolewanie z tego powodu.

  • 14:07

    Bosacki: komisja w toku działań przygotowawczych zdecydowała, że najpierw zajmiemy się tym, co się stało. W jaki sposób, jak często, wobec kogo stosowano system Pegasus. PIerwszymi osobami wysłuchanymi będą eksperci z Citizen Lab z Toronto w Kanadzie. Później będziemy zapraszać ekspertów od spraw cybernetycznych, byłych funkcjonariuszy służb specjalnych, prawników, samych poszkodowanych, ale też wysokich urzędników państwowych, którzy nadzorowali, nadzorują służby specjalne.

  • 14:05

    Przewodniczący komisji senator Marcin Bosacki (KO): Senat, powołując komisję, zlecił nam trzy zadania.

    Przewodniczący komisji senator Marcin Bosacki (KO): Senat powołując komisję zlecił nam trzy zadania

  • 14:03

    Rozpoczyna się posiedzenie senackiej komisji.

  • 14:00

    Rzeczkowski: Na dziś wynika jedna istotna kwestia, która wcześniej się nie pojawiała. Widzimy, że najprawdopodobniej o wszystkim nie był informowany premier Mateusz Morawiecki. Jeśli tak było, to mamy do czynienia z kolejnym skandalem.

  • 13:58

    Grzegorz Rzeczkowski z tygodnika "Polityka" powiedział na antenie TVN24, że ma nadzieję, że "chociaż komisja w sposób dobrze uporządkowany, spójny jeszcze raz pokaże opinii publicznej, jak wyglądała sprawa zakupu Pegasusa i jego użycia od początku do końca"

  • 13:58

    Dzień dobry. Wkrótce ma się rozpocząć posiedzenie senackiej komisji nadzwyczajnej w sprawie inwigilacji Pegasusem.

Senat powołał w zeszłą środę komisję nadzwyczajną do spraw wyjaśnienia przypadków inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus. Zgodnie z przyjętą uchwałą o powołaniu komisji, w jej skład weszło siedmioro senatorów: jej przewodniczący Marcin Bosacki (KO), Jacek Bury (Polska 2050), Gabriela Morawska-Stanecka (PPS), Michał Kamiński (PSL), Magdalena Kochan (KO), Sławomir Rybicki (KO), Wadim Tyszkiewicz (niezrz.). W pracach komisji nie będzie uczestniczyć żaden senator PiS. Ugrupowanie to nie zgłosiło swoich kandydatów.

CZYTAJ NA KONKRET 24: Coraz więcej wniosków o kontrole operacyjne wobec obywateli?

Ekspert Citizen Lab: to, co ustaliliśmy, było naprawdę rzeczą niemałą >>>

Sprawa inwigilacji Pegasusem

Grupa badaczy z Citizen Lab, działająca przy Uniwersytecie w Toronto, w ekspertyzie wykazała, że w Polsce inwigilowani oprogramowaniem Pegasus byli mecenas Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek oraz senator KO Krzysztof Brejza. Fakt, że Brejza był inwigilowany, potwierdziła też niezależnie Amnesty International. Według Citizen Lab senator był 33 razy inwigilowany przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku, kiedy był szefem kampanii KO.

CZYTAJ: Debata "Operacja Pegasus"

W wywiadzie dla tygodnika "Sieci" wicepremier ds. bezpieczeństwa i prezes PiS Jarosław Kaczyński potwierdził, że rząd kupił Pegasusa, jednak ocenił, że kwestia inwigilacji tym systemem to "afera z niczego". Kaczyński bagatelizował też wątpliwości związane zakupem Pegasusa ze środków Funduszu Sprawiedliwości.

CZYTAJ NA KONKRECIE 24: Kaczyński: nadzór nad inwigilacją mamy "najbardziej rygorystyczny w Europie". Nie mamy

Autorka/Autor:js

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Andrzej Duda ocenił w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", że prezydent elekt USA Donald Trump nie zostawi Ukrainy "na lodzie". Powołując się na spotkania z Trumpem, mówił, że jego sposób myślenia "jest jak na polityka nietypowy, ale jego oceny są bardzo klarowne".

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl