TVN24 | Polska

Skarga Komisji Europejskiej w sprawie Polski dotarła do TSUE

TVN24 | Polska

Autor:
pp/kab
Źródło:
TVN24
Komisja Europejska skarży Polskę do TSUE. Relacja Macieja Sokołowskiego
Komisja Europejska skarży Polskę do TSUE. Relacja Macieja SokołowskiegoTVN24
wideo 2/4
TVN24Komisja Europejska skarży Polskę do TSUE. Relacja Macieja Sokołowskiego

Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wpłynęła skarga Komisji przeciwko Polsce w sprawie działań nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej. Do skargi dołączony jest wniosek o zastosowanie środków tymczasowych.

Komisja Europejska w ubiegłą środę wysłała skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie działań nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i wniosła o nałożenie środków tymczasowych do czasu wydania ostatecznego wyroku w tej sprawie.

TSUE zarejestrował skargę we wtorek.

Zdaniem Komisji ustawa z grudnia 2019 roku o ustroju sądownictwa narusza unijne prawo. Dodatkowo uznano, że dalsze funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej ogranicza niezależność sędziów w Polsce. Chodzi o stosowanie takich środków jak uchylanie immunitetów w sprawach karnych, zawieszanie w obowiązkach lub ograniczanie wynagrodzenia naruszające niezawisłość sędziowską. Według Komisji to poważne uderzenie w niezależność sądownictwa w całej Unii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

TSUE Shutterstock

Środki, o które wnosi Komisja Europejska w sprawie polskiej Izby Dyscyplinarnej SN, to: - zawieszenie możliwości decydowania o uchyleniu immunitetów przez tak zwaną Izbę Dyscyplinarną, - zawieszenie decyzji już podjętych w sprawie immunitetów, - zawieszenie stosowania przepisów, które uniemożliwiają bezpośrednie stosowanie unijnych przepisów, gwarantujących niezależność oraz wysyłanie pytań do unijnego Trybunału, a także kwalifikujących takie działania jako przewinienia dyscyplinarne.

"Wyczerpaliśmy wszystkie kroki"

Po wysłaniu skargi z wiceszefową Komisji Europejskiej Verą Jourovą o powodach jej wniesienia rozmawiał korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski. - Wyczerpaliśmy wszystkie kroki, wysłaliśmy dwa listy, ale odpowiedzi nie były satysfakcjonujące, więc nie pozostało nam nic innego, jak skierowanie sprawy do Trybunału - wyjaśniła.

Komisja EuropejskaShutterstock

Jourova przypomniała, że w kwietniu zeszłego roku TSUE zawiesił działanie Izby Dyscyplinarnej SN, zgadzając się z wnioskiem Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych w tej sprawie.

- Izba przestała prowadzić własne postępowania, ale zaczęła podejmować decyzje w sprawach karnych, w sprawie uchylania immunitetów, musieliśmy więc interweniować, bo sytuacja rozwija się w bardzo złym kierunku - powiedziała, tłumacząc decyzje o kolejnych krokach w sprawie Izby Dyscyplinarnej.

RAPORT TVN24.PL O NOWELIZACJI USTAW SĄDOWYCH

Dopytywana, czy ten ruch będzie wystarczający, Jourova odpowiedziała, że "wniosek o zastosowanie środków tymczasowych z natychmiastowym skutkiem, to jest maksimum tego, co można teraz zrobić". - Kiedy widzimy, że kraje Unii Europejskiej nie robią wystarczająco dużo, aby poprawić sytuację, to możemy wysłać skargę do Trybunału i to jest to, co robimy teraz - mówiła.

Jourova: jeśli kraj nie zatrzyma działań, które uznajemy za bezprawne to możemy wnioskować o kary
Jourova: jeśli kraj nie zatrzyma działań, które uznajemy za bezprawne to możemy wnioskować o karyTVN24 BiS

- Oczywiście jeśli kraj nie zatrzyma działań, które uznajemy za bezprawne, to możemy wnioskować o kary - przyznała. Dodała, że kary finansowe "to jest kolejny możliwy krok".

Komisarz mówiła też, że "nie chce przewidywać, co się stanie" i czy polski rząd "zastosuje się do nałożonych środków". - Kary są ostatecznym możliwym środkiem. Zawsze kiedy kierujemy sprawę do TSUE, oczekujemy, że kraj zastosuje się do decyzji Trybunału. Nie chcę więc przewidywać, ale chce powiedzieć, że opcja kar istnieje - podsumowała.

OGLĄDAJ AUTORSKI PROGRAM MACIEJA SOKOŁOWSKIEGO "7 DNI UNIA" W INTERNECIE

Autor:pp/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości