"Polska musi przestrzegać decyzji o środkach tymczasowych". Unijny komisarz o kopalni Turów

7 dni Unia

"Polska musi przestrzegać decyzji o środkach tymczasowych". Unijny komisarz o kopalni Turów

Komisja zdaje sobie sprawę, że Czechy i Polska pracują teraz nad wypracowaniem wspólnego rozwiązania tej sprawy, ale cały czas takiego rozwiązania jeszcze nie udało się znaleźć więc sprawa jest w Trybunale. Komisja chciałaby podkreślić, że Polska musi przestrzegać decyzji Trybunału o środkach tymczasowych - mówi w programie "7 dni Unia" Virginijus Sinkevičius, komisarz Unii Europejskiej do spraw środowiska, oceanów i rybołówstwa. TSUE pod koniec maja nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sporu. - Komisja Europejska wspiera regiony, które przechodzą transformację energetyczną, odchodzą od węgla i gdzie wywołuje to skutki społeczne. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji jest dostępny dla Polski w znaczącej części. Ale to polskie władze zdecydowały o przedłużeniu wydobycia do roku 2044, co nie jest zgodne z celami Funduszu i co wyklucza wsparcie dla regionu Jeleniej Góry z Turowem i Bogatynią, gdzie żadna transformacja nie jest planowana przed 2030 rokiem. Polski rząd może wciąż zaproponować ścieżkę odejścia od węgla, która będzie zgodna z Funduszem Sprawiedliwej Transformacji i wtedy fundusze będą dostępne - podkreśla Sinkevičius. Komisarz odpowiedział też na pytanie, czy zamknięcie naszych kopalń nie zaszkodzi polskiej gospodarce i społeczeństwu. - Wymiar społeczny zielonej transformacji jest kluczowym wyzwaniem. To było i będzie zobowiązanie Komisji i moje osobiste, by Zielony Ład był uczciwym ładem. Albo Zielony Ład będzie sprawiedliwy, albo nie będzie żadnego Ładu. Niektóre regiony zostaną szczególnie dotknięte i spotka je dogłębna zmiana gospodarcza i społeczna. Będziemy je wspierać, tak by nikt nie został w tyle - dodaje.

 

W programie Maciej Sokołowski podsumowuje także najważniejsze i najciekawsze wydarzenia tygodnia z perspektywy Brukseli, czyli o Victorze Orbanie krytykowanym za ustawę uderzającą w społeczność LGBT, Łukaszence ukaranym sankcjami za porwanie samolotu, porażce firmy AstraZeneca w sporze z Unią Europejską i Robercie Schumanie, który może zostać świętym.

Opis programu

Maciej Sokołowski i jego autorskie podsumowanie informacji dotyczących tego, co dzieje się w unijnych instytucjach i państwach, jakie pomysły ma Komisja, co dzieje się w Parlamencie, a także, jakie inicjatywy mogą wpłynąć na życie wszystkich Europejczyków.

25.06.2021
Data premiery: 2020