Komisja Europejska potrąciła Polsce kolejną, piątą transzę kary za brak zastosowania się do orzeczeń unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Izby Dyscyplinarnej. Łącznie kara wynosi już ponad 204 miliony euro. Licznik nadal bije.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył w ubiegłym roku na polski rząd kary dzienne w dwóch sprawach: za funkcjonowanie kopalni Turów oraz za funkcjonowanie nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej.
Kopalnia Turów: 68,5 miliona euro
W sprawie kopalni kara w wysokości pół miliona euro dziennie były naliczane od 20 września 2021 roku do 3 lutego 2022 roku. Finalnie wyniosły 68,5 miliona euro. Łączna kara została już potrącona z unijnych funduszy dla Polski.
Izba Dyscyplinarna: 204 miliony euro
TSUE latem 2021 roku zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kwestiach między innymi uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia nałożył na Polskę karę miliona euro dziennie.
Kara jednego miliona euro dziennie naliczana jest od 3 listopada 2021 roku. Jest potrącana przez Komisję Europejską z funduszy dla Polski. Do tej pory KE wysłała cztery wezwania do zapłaty. W poniedziałek dowiedzieliśmy się o piątym wezwaniu.
Pierwsze z nich zostało wysłane 19 stycznia (za okres od 3 listopada do 10 stycznia) i wynosiło 69 milionów euro. Środki te zostały potrącone z funduszy 8 kwietnia.
Drugie wezwanie zostało wysłane 21 lutego (za okres od 11 stycznia do 21 lutego) i wynosiło 42 miliony euro. Środki zostały potrącone z funduszy 18 maja.
Trzecie wezwanie do zapłaty zostało przesłane przez KE 24 marca (za okres od 22 lutego do 23 marca). Środki - w wysokości 30 milionów euro - nie zostały jeszcze potrącone z funduszy.
Czwarte wezwanie z 25 kwietnia (za okres od 24 marca do 25 kwietnia) opiewa na sumę 33 milionów euro.
Ostatnie, piąte wezwanie z 24 sierpnia dotyczy okresu od 26 kwietnia do 25 maja i kwoty 30 milionów euro.
W lipcu weszła w życie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, w związku z którą przestała istnieć Izba Dyscyplinarna. W jej miejsce powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Nie jest jednak pewne, czy nowe przepisy spełnią tak zwane kamienie milowe w sprawie wypłaty dla Polski unijnych środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Które fundusze ucierpiały?
Pod koniec czerwca resort infrastruktury przekazał reporterowi TVN24 w Brukseli Maciejowi Sokołowskiemu, z jakich funduszy potrącone zostały kary nałożone na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Z odpowiedzi resortu wynika, że ucierpiały przede wszystkim programy dotyczące edukacji, nauki i cyfryzacji.
Wynika z niej, że z tytułu niewykonania wyroku TSUE w sprawie Turowa KE potrąciła w sumie 68 554 513,69 euro: - z programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, - z regionalnego programu operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, - z programu Wspólnej Polityki Rolnej, - z programu operacyjnego Polska Cyfrowa.
Z kolei z tytułu niewykonania wyroku TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej potrącono kwotę 111 130 602,76 euro: - z programu Inteligentny Rozwój, - z programu Wiedza Edukacja Rozwój.
WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW: Z tych funduszy potrącono kary dla Polski. Jest odpowiedź resortu finansów
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock