Kolejne miejsce z odpadami z Nitro-Chemu. Przyszła minister zapowiada zdecydowane działania

Źródło:
TVN24
Hennig-Kloska: rząd zostawia nam śmietnik na głowie
Hennig-Kloska: rząd zostawia nam śmietnik na głowieTVN24
wideo 2/9
Hennig-Kloska: rząd zostawia nam śmietnik na głowieTVN24

Paulina Hennig-Kloska zapowiada, że jej resort zajmie się odpadami niebezpiecznymi z państwowego Nitro-Chemu, które zalegają na nielegalnych składowiskach, często blisko domów. Posłanka ma kierować Ministerstwem Klimatu i Środowiska w nowym rządzie. Nitro-Chem przyznał się, że odpady z produkcji trotylu zalegają w kolejnej podwarszawskiej wsi.

- Jedną z pierwszych decyzji nowego rządu, a zwłaszcza Ministerstwa Klimatu i Środowiska, we współpracy z Aktywami Państwowymi w niektórych obszarach, powinno być sprzątnięcie tego bałaganu - tak o likwidacji nielegalnych składowisk odpadów niebezpiecznych mówi Paulina Hennig-Kloska, która ma wkrótce stanąć na czele Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Posłanka krytycznie ocenia działania poprzedników.

- Bo rząd (Mateusza Morawieckiego – red.) zostawia nam ten śmietnik na głowie, nam obywatelom i kolejnej ekipie rządowej, nie rozwiązując problemów. Jak zwykle skończyło się tylko i wyłącznie na komunikacji, wielkich obietnicach, a działań brakuje - mówi w rozmowie z dziennikarzami TVN24.

"Bez zbędnej zwłoki", czyli nie dzieje się nic

Zajęcie się problemem odpadów niebezpiecznych porzuconych przez przestępców na nielegalnych składowiskach deklarował były minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Stało się to po tym, jak ujawniliśmy, że na co najmniej osiem nielegalnych składowisk trafiły chemikalia pochodzące z państwowych zakładów Nitro-Chem. Badania wykazały, że były w nich odpady z produkcji trotylu, tak zwane wody czerwone.

Minister Sasin i szefowie spółki deklarowali zaangażowanie w proces utylizacji odpadów, które wyjechały z fabryki pod Bydgoszczą. Zgodnie z zapowiedzią ówczesnego szefa Nitro-Chemu, Rafała Mendlika, miało się to stać "bez zbędnej zwłoki".

Rafał Mendlik, prezes Nitro-Chem w rozmowie z reporterem TVN24
Rafał Mendlik, prezes Nitro-Chem w rozmowie z reporterem TVN24TVN24

Pięć miesięcy po emisji reportażu "Wody czerwone. Kto zapłaci za odpady z fabryki trotylu?" spółka Nitro-Chem nie usunęła swoich odpadów z żadnego z ośmiu nielegalnych składowisk pokazanych w materiałach TVN24. Zamiast tego pojawiają się doniesienia o kolejnym miejscu, gdzie podczas wizji lokalnej ujawniono chemikalia, które mają pochodzić z państwowej spółki.

Naczepa z odpadami

Z naszych ustaleń wynika, że odpady z produkcji trotylu zalegają na naczepie transportowej w miejscowości Czarna w powiecie wołomińskim. Naczepa zaparkowana jest na terenie prywatnego przedsiębiorcy. Szacuje się, że zawartość co najmniej 16 zbiorników może pochodzić właśnie z fabryki trotylu w Bydgoszczy. Informacje potwierdza spółka Nitro-Chem w oficjalnym komunikacie: "W trakcie wizji lokalnej ujawniono naczepę transportową, na której umieszczone są pojemniki z odpadami. Szacuje się, że 16 szt. może pochodzić z Nitro-Chem; trwa proces weryfikacji".

Informacje dotyczące odpadów potwierdza też wołomiński urząd gminy. Aktualnie w sprawie toczy się postępowanie administracyjne, a okoliczności procederu sprawdza łódzka prokuratura. Nieoficjalnie jeden z urzędników w rozmowie z dziennikarzem TVN24 przyznaje, że samorządowcy liczą na obietnice złożone przez Jacka Sasina związane z posprzątaniem odpadów pochodzących z Nitro-Chemu. O sprawie porzuconych we wsi odpadów nie wiedzą nic pytani przez dziennikarzy TVN24 mieszkańcy ani sołtys wsi Czarne.

"Jeden z priorytetów działania państwa"

Porzucone na niezabezpieczonym terenie odpady niebezpieczne są poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia mieszkających w pobliżu ludzi. Oprócz ryzyka związanego z podpaleniem lub samozapłonem znajdujące się w pojemnikach substancje przedostają się do powietrza i mogą przenikać do wód gruntowych. Biegli sądowi w swoich opiniach wymieniają liczne konsekwencje dla życia i zdrowia ludzi mających kontakt z odpadami niebezpiecznymi, są to m.in. choroby nowotworowe i problemy z rozrodczością.

W całej Polsce jest ponad 400 nielegalnych składowisk odpadów niebezpiecznych. W lipcu tego roku ujawniliśmy, że odpady z produkcji trotylu porzucono w Chabielicach i Rogowcu (woj. łódzkie), Częstochowie i Mysłowicach (woj. śląskie), Jasieńcu (woj. mazowieckie), Niemodlinie (woj. opolskie) oraz w Nowym Prażmowie i Rojkowie (woj. mazowieckie). Wieś Czarne pod Wołominem (woj. mazowieckie) jest dziewiątym miejscem, o którym wiemy, że trafiły tam odpady z bydgoskiej fabryki materiałów wybuchowych.

>> "Miliardy złotych będzie kosztowała utylizacja tego syfu, który jest rozrzucony po całej Polsce"

Reportaż "Wody czerwone". Bojanowski o kosztach utylizacji odpadów
Reportaż "Wody czerwone". Bojanowski o kosztach utylizacji odpadówTVN24

Wysłaliśmy do spółki Nitro-Chem i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie pytania związane z odpadami, które trafiły do wsi Czarne. Do momentu publikacji tego artykułu nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi.

Likwidacja nielegalnych składowisk, zgodnie z prawem, to zadanie władz samorządowych. Dla gmin jest to jednak olbrzymie wyzwanie finansowe, o czym wspomina Hennig-Kloska. - To są ogromne pieniądze. Oczywiście wszystko zależy od skali, od dokładnych środków, z jakimi mamy do czynienia. Ale to są rzędy milionów złotych. Na pewno jest to rząd wielkości, z którym nie jest w stanie poradzić sobie samorząd lokalny, na który rząd Prawa i Sprawiedliwości próbował spychać odpowiedzialność całkowicie, nie wspierając go ani na poziomie regulacji prawnych, ani na poziomie finansowym - mówi.

Podkreśla, że rozwiązanie problemu znalazło się wśród zapisów umowy koalicyjnej. - Natomiast niewątpliwie będzie to jeden z priorytetów działania państwa. Wpisaliśmy to w umowę koalicyjną, bo to dla nas ważne, by ten problem skutecznie rozwiązać. Państwo będzie musiało na pewno w jakimś zakresie, w niektórych obszarach, w niektórych przypadkach przejąć na siebie ciężar tej odpowiedzialności. A potem dochodzić odszkodowań od sprawców, ścigać przestępców, mafie śmieciowe, które doprowadziły do narażenia obywateli na utratę zdrowia, życia, ale także na pogorszenie stanu środowiska w tym miejscu - dodaje.

Folczak: te odpady stanowią śmiertelne zagrożenie, trafiają w ręce gangsterów, którzy zarabiają na tym miliony złotych
Folczak: te odpady stanowią śmiertelne zagrożenie, trafiają w ręce gangsterów, którzy zarabiają na tym miliony złotychTVN24

Autorka/Autor:Olga Orzechowska, Filip Folczak

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pracownik stacji paliw w Markach został poszkodowany w trakcie napadu. Policja poszukuje sprawcy tego zdarzenia. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że mężczyzna został zaatakowany ostrym narzędziem.

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Do pięciu lat więzienia grozi 35-latkowi z gminy Hańsk (woj. lubelskie), który usłyszał zarzut znęcania się fizycznego i psychicznego oraz uszkodzenia ciała swojej matki. Mężczyzna został aresztowany po kolejnej awanturze, kiedy uderzył i kopnął kobietę.

Wyganiał matkę z domu, bił, groził, że zabije

Wyganiał matkę z domu, bił, groził, że zabije

Źródło:
tvn24.pl

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl