Bardzo się cieszę, że za mną stoją młodzi ludzie - mówił Jarosław Kaczyński podczas sobotniego wiecu przed Trybunałem Konstytucyjnym. Kim są "przedstawiciele młodego pokolenia", którzy pojawili się na scenie wraz z prezesem PiS? O niektórych z nich głośno było już przed laty.
W sobotę w Warszawie przed Trybunałem Konstytucyjnym odbył się Protest Wolnych Polaków, który zorganizowały Kluby Gazety Polskiej. Miał on związek ze zmianami w TK, jakie zapowiadała koalicja rządząca. Wśród uczestników i przemawiających znaleźli się politycy PiS: Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik, Dominik Tarczyński, Paweł Jabłoński czy Krzysztof Szczucki. Na proteście pojawił się również Jarosław Kaczyński.
ZOBACZ TEŻ: Kaczyński: musimy odzyskać medialną siłę
Prezes PiS w pewnym momencie przemówienia skomentował obecność osób stojących za jego plecami. - Bardzo się cieszę, że za mną stoją młodzi ludzie i ta młoda pani, która zabierała przede mną głos, mówiła o sprawach gospodarczych - powiedział. Kaczyński miał na myśli Aleksandrę Prorok, radną warszawskiej dzielnicy Wola. Po sobotnim proteście Prorok zamieściła w mediach społecznościowych fragment nagrania swojego przemówienia. - Jesteśmy jako Polacy bardzo ambitni, mierzymy wysoko, chcemy rywalizować z Francją, Niemcami. Chcemy, żeby nasza gospodarka była konkurencyjna, a żeby tak się stało, potrzebujemy wielkich projektów infrastrukturalnych - mówiła przed TK.
Kaczyński i młodzi działacze PiS przed TK
Prorok jest studentką studiów magisterskich z politologii, specjalność marketing polityczny, na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej ukończyła studia licencjackie w tej dziedzinie - wynika z jej biogramu na stronie warszawskiej dzielnicy Wola. Czytamy tam, że radna "aktywnie działa w młodzieżowych organizacjach pozarządowych", "pracowała w marketingu i employer brandingu, kreując wizerunek dobrego pracodawcy", a "obecnie pracuje w obszarze marketingu politycznego i PR w sektorze publicznym".
Na sobotnim wiecu obecna była również Małgorzata Żuk, która, jak przypomniał portal Plejada, "kilka miesięcy temu wraz z Rafałem Bochenkiem zapowiadała wystąpienie Mateusza Morawieckiego podczas konwencji partii". Żuk jest radną warszawskiej dzielnicy Ochota. Jak wynika ze strony dzielnicy, Żuk jest członkinią pięciu komisji rady, w tym Komisji Mieszkaniowej, Komisji Rewizyjnej oraz Skarg, Wniosków i Petycji - w tej ostatniej pełni funkcję przewodniczącej.
Młodzi działacze, "komuna" i głośny wpis o Orlenie
Maja Drzewiecka, która podczas wiecu przed TK stała między Aleksandrą Prorok i Małgorzatą Żuk, jest działaczką PiS w Gdańsku. "Jedna z naszych gdańskich młodych działaczek Maja Drzewiecka, wzięła aktywny udział we wczorajszym Proteście Wolnych Polaków pod Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie" - czytamy we wpisie, który wojewódzki oddział PiS w Gdańsku opublikował na Facebooku w niedzielę. "Maja miała możliwość przemówienia do tłumnie zebranych polskich patriotów i odniesienia się do obecnej sytuacji bezprawia rządów Tuska" - dodano.
Do wpisu dołączono zdjęcie Drzewieckiej u boku Jarosława Kaczyńskiego. Na swoim profilu w serwisie X (dawniej Twitter) działaczka udostępniła również zdjęcie z Mariuszem Kamińskim. Blisko trzy lata wcześniej szerokim echem odbił się inny wpis Drzewieckiej na tej platformie. "Być na Orlenie i nie wziąć hot dogów to jak być w Paryżu i nie zobaczyć Koloseum" - napisała w marcu 2021 roku.
Na zdjęciu z sobotniego Protestu Wolnych Polaków, na którym Drzewiecka pozuje u boku prezesa PiS, widoczny jest również Wojciech Szymczak, polityk PiS z Gniezna. Od 2018 roku na stanowisku dyrektora biura poselskiego posła Zbigniewa Dolaty, był także kierownikiem ds. aptek w jednej z firm i asystentem krajowym europosła Ryszarda Czarneckiego - wynika z profilu działacza w serwisie LinkedIn. - My jesteśmy przedstawicielami młodego pokolenia. Nasi rówieśnicy budują łaziki na Marsa, wygrywają na całym świecie konkursy, mamy świetną młodzież. A nam tu w Polsce chcą wprowadzać komunę. Czy wy chcecie komuny? - krzyczał Szymczak w stronę protestujących przed TK. "UDOSTĘPNIJ jeśli nie chcesz powrotu komuny!" - napisał Szymczak w komentarzu pod nagraniem, które opublikował na Facebooku.
Oskar Szafarowicz przed TK
Na wiecu w Warszawie nie zabrakło Oskara Szafarowicza - 23-letniego działacza PiS, który niespełna dwa tygodnie wcześniej wywołał kontrowersje swoim wpisem w mediach społecznościowych. Szafarowicz, który do końca zeszłego miesiąca pracował w PKO Banku Polskim, 30 stycznia opublikował wpis w serwisie X, w którym poinformował, że "PKO BP osiągnął prawdopodobnie w minionym roku historyczny sukces finansowy (około 7 mld zł zysku i rekordowe dywidendy dla akcjonariuszy)". Jak napisał portal Money, "fragment dotyczący wyniku banku za 2023 r. budzi kontrowersje dotyczące ujawnienia wrażliwych danych państwowej spółki". - Według mnie taki wpis przed publikacją raportu rocznego nie powinien się pojawić - ocenił w rozmowie z portalem Piotr Kuczyński, ekonomista, analityk domu inwestycyjnego Xelion. Jak zauważył, za takie działanie grozi odpowiedzialność karna.
Praca Szafarowicza w PKO BP wzbudziła już wcześniej kontrowersje. Wirtualna Polska ujawniła, że nie spełniał on warunków rekrutacji na stanowisko, które zajął - w "obszarze prezesa zarządu, pionie zarządzania personelem, w departamencie kapitału pracownika, w biurze zarządzania wartością pracownika, w zespole planowania i sprawozdawczości". Ostatecznie został przeniesiony na inną funkcję.
Szafarowicz jest studentem prawa na Uniwersytecie Warszawskim i działaczem Forum Młodych PiS. Znany stał się z kanału "Okiem Młodych" na TikToku, założonego w sierpniu 2022 roku, który współtworzył wraz z Wiktorią Mielniczek i Kamilem Kaniukiem, członkami Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości stworzonej przez Zbigniewa Ziobrę. Jak pisał Konkret24, postawa Szafarowicza, który w swojej aktywności w mediach społecznościowych wielokrotnie chwalił rząd Zjednoczonej Prawicy i ostro krytykował polityków ówczesnej opozycji, była doceniona przez PiS - m.in. regularnie był zapraszany na wydarzenia partyjne.
Pod koniec grudnia 2022 roku Szafarowicz zaangażował się w kampanię przeciwko posłance Magdalenie Filiks. Był jednym z pierwszych, którzy poinformowali, że w sprawie pedofila Krzysztofa F., byłego pełnomocnika marszałka województwa zachodniopomorskiego z PO, ofiarami są dzieci "znanej posłanki PO", którą szybko zidentyfikowano właśnie jako Magdalenę Filiks. Syn posłanki 17 lutego 2023 roku popełnił samobójstwo, po czym Szafarowicz usunął swoje wpisy na ten temat.
W związku z wpisami Szafarowicza na Twitterze dotyczącymi posłanki, na UW toczyło się przeciwko niemu postępowanie przed komisją dyscyplinarną. Ostatecznie, jak podała w listopadzie "Gazeta Wyborcza", wymierzono mu karę "nagany z ostrzeżeniem".
ZOBACZ TEŻ: Brejza zapowiedział zawiadomienie do komisji etyki poselskiej o ukaranie Jarosława Kaczyńskiego
Źródło: PAP, Onet, tvn24.pl, Gazeta Wyborcza