Premium

Prezes Kaczyński zapowiedział "kontrakcje", niedługo potem powstało Okiem Młodych

Zdjęcie: TikTok/OkiemMlodych

Krótko po tym, jak prezes PiS stwierdził, że "młodzież jest pod bardzo wielkim wpływem smartfonu", i zapowiedział "kontrakcje", powstała inicjatywa Okiem Młodych. Michał Moskal, szef Forum Młodych PiS, zaprzecza, że działają w sieci z inspiracji partii. Jacek Ozdoba, rzecznik Solidarnej Polski, twierdzi, iż nawet o niej nie słyszał. Ale zdaniem Olgierda Annusewicza, specjalisty od marketingu politycznego, Okiem Młodych nie wygląda na "garażową produkcję trójki dzieciaków".

Okulary à la premier Morawiecki, ręce złożone w koszyczek, niebieska marynarka z poszetką, w klapie orzełek.

"Jak osoba, która w ten sposób postępuje, może nazywać się poważnym politykiem? Panie Tusk, naprawdę… Czy może się pan wreszcie ogarnąć? Żeby do swoich politycznych gierek wciągać dzieci? To może tylko robić pan, pan, który w taki sposób działa już od dłuższego czasu" - mówi do kamery Kamil Kaniuk, jeden z trojga uczestników inicjatywy Okiem Młodych, o której w ostatnich dniach sierpnia zrobiło się głośno w sieci.

"Przykre przypadki manipulacji"

Okiem Młodych oprócz Kaniuka tworzą też Wiktoria Mielniczek i Oskar Szafarowicz. Kaniuk i Mielniczek należą do Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości stworzonej przez Zbigniewa Ziobrę, szefa Ministerstwa Sprawiedliwości. Szafarowicz jest z kolei członkiem Forum Młodych PiS. W czerwcu Mielniczek pojawiła się w mediach, gdy wybrano ją na marszałkinię Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Założony przez tę trójkę profil Okiem Młodych w popularnej wśród nastolatków aplikacji TikTok powstał na początku sierpnia. Na krótkich filmikach młodzi ludzie wychwalają rząd i krytykują polityków opozycji. Oprócz szefa Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska obrywa się też m.in. prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu, byłemu premierowi Leszkowi Millerowi (Lewica) czy posłance PO Klaudii Jachirze.

"Panie Tusk, jak pan pomógł Polakom podczas tych wszystkich kryzysów, które były za pana rządów? Pomogę panu. W żaden sposób pan nie pomógł! Okradał pan Polki i Polaków i taka jest o panu prawda" - pada na jednym z nagrań.

Gdy w 2014 roku Tusk przestał być szefem rządu, osiemnastoletni dziś Kaniuk i Mielniczek mieli po 10 lat. Oboje są uczniami liceum, od września - klas maturalnych. Szafarowicz jest najstarszy z całej trójki - ma 21 lat. Studiuje prawo na Uniwersytecie Warszawskim.

W mailu pytam go o możliwość rozmowy z całą trójką. Szafarowicz odpisuje, że "z chęcią i życzliwą otwartością" odpowie na pytania, ale "z uwagi na przykre przypadki manipulacji ze strony dziennikarzy innych portali" prosi o wysłanie pytań mailem. Na rozmowę telefoniczną się nie zgadza. "Postaram się odpowiedzieć jak najszybciej, oczekując rzetelnego i obiektywnego materiału Państwa stacji" - pisze w odpowiedzi. 

Prezes nie zakaże używania smartfonów

24 lipca, Gniezno. Jarosław Kaczyński kończy swoje przemówienie na spotkaniu z mieszkańcami i zaczyna odpowiadać na odczytywane z kartki pytania.

"Panie prezesie, elektorat Prawa i Sprawiedliwości powszechnie uważany jest jako grupa ludzi dość zaawansowana wiekowo. Jak pan prezes zamierza przekonać młodych wyborców, aby poszli na wybory i zagłosowali na Prawo i Sprawiedliwość?" - brzmi jedno z nich.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam