Działacz PZPR, emigrant, ekspert Macierewicza. Kim jest Wacław Berczyński?

[object Object]
Wacław Berczyński był do niedawna przewodniczącym podkomisji smoleńskiej tvn24
wideo 2/3

Należał do PZPR i - jak sam twierdzi - rozkładał ją od wewnątrz, zakładając Solidarność na Politechnice Łódzkiej. Później wyemigrował za ocean. Wrócił, by na nowo wyjaśniać przyczyny katastrofy w Smoleńsku. Kim jest Wacław Berczyński, który jeszcze do niedawna stał na czele powołanej przez Antoniego Macierewicza podkomisji? Materiał programu "Czarno na białym".

Wacław Berczyński wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej jeszcze w czasie studiów na wydziale włókiennictwa Politechniki Łódzkiej. W 1978 r. obronił doktorat. W tym czasie ukończył też matematykę na uniwersytecie.

- W drugiej połowie lat 70. bywał, najczęściej z małżonką, za granicą - opowiada Anna Gielewska, dziennikarka "Wprost", która pisała o Berczyńskim. - Jeździł do Turcji, Grecji, Włoch. Bywał w wielu krajach, co nie było wtedy standardem - zauważa. - W aktach paszportowych konsekwentnie co roku wpisywał, że jest członkiem PZPR - dodaje.

W PZPR było 3,5 miliona ludzi

Z dokumentów IPN wynika, że Berczyński w czasach PRL jeździł też do Libanu, Afganistanu czy Indii. Zgody na wyjazd nie dostał raz - w 1978 roku do Iranu. W ostatnich latach przed emigracją z Polski awansował do - jak sam pisał - "egzekutywy partii" (jej władz wykonawczych).

W ubiegłotygodniowym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" o partyjną przeszłość pytała go Magdalena Rigamonti.

- No to co? W PZPR było 3,5 miliona ludzi - stwierdził. Na uwagę, że należał do "egzekutywy" partii, zapewnił, iż taką funkcję pełnił "przez bardzo krótki czas" i "po to, żeby rozbijać to od wewnątrz". - Wtedy byłem też szefem Solidarności w moim instytucie - dorzucił.

Na stronie Politechniki Łódzkiej można znaleźć historię uczelnianej Solidarności i kilkadziesiąt nazwisk osób z nim związanych. Berczyńskiego wśród nich nie ma. Reporter "Czarno na białym" skontaktował się z kilkoma osobami z listy. - Może on był na jakimś zebraniu organizacyjnym, ale zupełnie tego nie kojarzę - mówi w rozmowie telefonicznej jedna z nich.

Ekipie "Czarno na białym" nie udało się zdobyć jakichkolwiek dokumentów poświadczających, że Berczyński działał w Solidarności.

Na pewno natomiast do 1981 roku działał w PZPR. Jego podpis widnieje na protokole z posiedzenia egzekutywy z 31 stycznia 1981 roku. Tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego - przed 13 grudnia 1981 - wyjechał z Polski.

- Ucieka przez Kanadę, emigruje do Stanów i ląduje w Filadelfii - opowiada Anna Gielewska.

Z Michnikiem na "ty"? "Nie poznałem pana Berczyńskiego"

Większą część swojego życia w Stanach Zjednoczonych Berczyński przepracował w jednej firmie, w koncernie lotniczym Boeing. Antoni Macierewicz przekonywał, że Berczyński badał w USA "dziesiątki katastrof". Na pytanie, czym zajmował się w Boeingu, koncern odpowiedział krótkim komunikatem: "Pan Wacław Berczyński nie jest już u nas zatrudniony. Pracował dla Boeinga przez 21 lat, od 1985 do 2007 roku, jako inżynier oprogramowania".

Znajomi, którym Berczyński opowiadał o pracy w Boeingu twierdzą, że zajmował się tam oprogramowaniem w helikopterach. Od 10 lat jest na emeryturze.

- Wyjątkowo rzutki, oczytany w literaturze XIX wieku, biznesowo dobrze ustawiony - opisuje go Romuald "Aldek" Roman, mieszkający w Stanach Zjednoczonych pisarz, działacz polonijny i dobry znajomy Berczyńskiego od niemal 30 lat.

Pod koniec lat 80. państwo Berczyńscy prowadzili coś na kształt salonu towarzyskiego. W wywiadach Berczyński twierdził, że bywali u nich Bronisław Geremek, Jacek Kuroń, Adam Michnik czy Janusz Głowacki. Z redaktorem naczelnym "Gazety Wyborczej" miał podobno pić wódkę i być na "ty".

- Nic nie kojarzę, nie mam żadnych wspomnień z nim związanych - komentuje Janusz Głowacki. Adam Michnik odpowiada natomiast w mailu: "obawiam się, że nigdy nie poznałem pana Berczyńskiego".

"Wacek, nie rób z siebie idioty"

Państwo Berczyńscy cieszyli się szacunkiem środowiska polonijnego. Zmieniło się to, gdy Wacław postanowił zostać ekspertem Antoniego Macierewicza.

- Proszę sobie wyobrazić sytuację, że idzie ktoś, kogo pan bardzo dobrze zna i nagle piesek zostawił coś, a ten pana znajomy ma wdepnąć w to "g..." - opowiada Romuald "Aldek" Roman. - To jest naturalne, że pan go zatrzyma i powie człowiekowi: opamiętaj się. Tak też było w tej sytuacji, kiedy okazało się, że zostanie członkiem tego zespołu parlamentarnego. Zadzwoniłem i powiedziałem: Wacek, nie rób z siebie idioty - wspomina.

Kiedy został szefem podkomisji smoleńskiej, przedstawiciele filadelfijskiej Polonii przygotowali list, w którym apelowali do przyjaciela o zdrowy rozsądek. "Wszystkie okoliczności, które zapewne znasz w detalach, wskazują na wypadek" - napisali o katastrofie.

- Od początku chodziło o udowodnienie wybuchu, a nie otwartą analizę wypadku - przekonuje Mariusz Wąsik, profesor patologii i medycyny laboratoryjnej z Uniwersytetu Pensylwanii, który był inicjatorem listu do Berczyńskiego.

Po ostatniej konferencji, na której podkomisja prezentowała efekty swoich prac, Wąsik zdecydował się napisać kolejny, dużo bardziej emocjonalny list. "Wacku, nigdy nie sądziłem, że pseudonauka osiągnie status oficjalnej wykładni interpretowania rzeczywistości, a jednak do tego doszło za sprawą działalności Twojej podkomisji (…) Czy naprawdę dla wątpliwej sławy warto poświęcać własne dobre imię i dorobek życia? Co znacznie ważniejsze, dobro i prestiż kraju? Czy warto rujnować opinie o polskich naukowcach i ekspertach, zwłaszcza tych, którzy pracują tu, w Stanach Zjednoczonych? (…)" - pytał. Berczyński na razie na list nie odpowiedział. - Będąc przez 10 lat na emeryturze, czuł się niedoceniony - mówi o możliwych powodach jego zaangażowania w prace podkomisji Wąsik. - Mając taką możliwość docenienia, skorzystał z okazji, nie bacząc na konsekwencje - uważa. - Wacek zawsze szukał sławy - dodaje Roman. - W każdym miejscu, na każdym kroku chciał być na pierwszym miejscu. Nie zapomnę, z jaką radością mówił mi, że jego to nawet taksówkarze w Polsce rozpoznają - opowiada.

Kto "wykończył caracale"?

Konferencji prasowych jednak Berczyński nie lubi. Na organizowanych spotkaniach z dziennikarzami nie było możliwości zadawania pytań, a jeden z jego briefingów prasowych zostanie zapamiętany jako najkrótszy w historii. Trwał zaledwie minutę.

Dotychczas wydawało się, że stosunki przewodniczącego podkomisji i rządu układają się pomyślnie. Problemem okazał się dopiero wywiad udzielony Magdalenie Rigamonti. - Nie wiem, czy pani wie, ale to ja wykończyłem caracale. Znam się na tym, znam się na śmigłowcach, znam się na lotnictwie. Pamiętam, jak przeczytałem o tych caracalach, o tym, że polski rząd zamierza je kupić, to mi włosy stanęły dęba. Markowi Pyzie w piśmie "wSieci" powiedziałem, że to jest przekręt, że Polska nie może tak strasznie przepłacać – i się zaczęło - powiedział o zerwanym przez rząd kontrakcie na dostawę francuskich śmigłowców.

Rewelacjom Berczyńskiego natychmiast zaprzeczyło MON. "Wypowiedź dr. Wacława Berczyńskiego nie ma żadnego związku z prowadzonymi i zakończonymi negocjacjami (…) Pan Wacław Berczyński nie był członkiem Zespołu do zbadania ofert offsetowych (…) nie informował Ministra Obrony Narodowej o swoim stanowisku i nie miał żadnych podstaw do wpływania na kształtowanie się decyzji Ministerstwa Rozwoju i Finansów" - podał resort.

Był to pierwszy poważny zgrzyt na linii Macierewicz-Berczyński. Jeszcze niedawno w wywiadzie dla "DGP" szef podkomisji mówił, że łączą ich "przyjacielskie relacje".

W czwartek okazało się, że Berczyński zrezygnował z kierowania podkomisją. Szef MON dymisję przyjął.

Autor: kg//rzw / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Publicznie wszyscy mówią, że to jest świetna decyzja, ale już nieoficjalnie jest na razie wyczekiwanie - mówiła dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska o reakcji polityków PiS na kandydaturę Karola Nawrockiego na prezydenta. - "Bez szału, ale do ukształtowania" - to jedna wiadomość od znanego polityka. "Mogło być lepiej, ale i mogło być gorzej" - to drugi SMS - cytowała Zalewska w programie "W kuluarach".

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

Źródło:
TVN24

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się po wylądowaniu na lotnisku w Antalyi w Turcji. Wszystkich 89 pasażerów i 6 członków załogi zostało bezpiecznie ewakuowanych.

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Źródło:
Reuters

"Każdy z rywali jest poważnym wyzwaniem, kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory. W takich wyścigach nie ma pewniaków. Coś o tym wiemy" - napisał Donald Tusk. Wpis premiera został zamieszczony po ogłoszeniu, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Karol Nawrocki.

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Na stacji benzynowej przy ulicy Radzymińskiej w Warszawie jeden z samochodów uderzył w dystrybutor gazu, który zaczął się intensywnie wydobywać. Łącznie w wypadku uczestniczyło pięć samochodów. Jak przekazał młodszy brygadier Artur Kamiński z warszawskiej PSP, dwie osoby zostały poszkodowane. Strażacy ewakuowali ludzi przebywających na stacji oraz w pobliskiej restauracji, a także odcięli gaz i prąd.

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Źródło:
TVN24

IMGW przestrzega przed zagrożeniami pogodowymi. Nadchodzące dni przyniosą nam powrót silnego wiatru, a miejscami będą snuły się gęste mgły. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Policjanci zatrzymali dwuosobową załogę prywatnego pogotowia, która próbowała wwieźć na mecz materiały pirotechniczne. Jechali na stadion karetką na sygnale. Grozi im do pięciu lat więzienia. Jak poinformował Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji, kierowcą był student medycyny bez uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Źródło:
Policja Warszawa

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

We wpisie Instytutu Pamięci Narodowej - zdaniem europosła Krzysztofa Brejzy - zamieszczono wpis o charakterze "czysto partyjnej i politycznej agitacji na rzecz jednego z kandydatów na prezydenta". Post pojawił się niespełna dwie godziny po ogłoszeniu Karola Nawrockiego na prezydenta PiS. W związku z tym Brejza zwrócił się do IPN z "pilną interwencją".

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl