"Mamy wielki kryzys zaufania pacjentów do organów państwa". Karolina Kowalska o zaleceniach dla nowej minister

Źródło:
TVN24
Kowalska: mamy wielki kryzys zaufania pacjentów do organów państwa
Kowalska: mamy wielki kryzys zaufania pacjentów do organów państwaTVN24
wideo 2/11
Kowalska: mamy wielki kryzys zaufania pacjentów do organów państwaTVN24

Mamy wielki kryzys zaufania pacjentów do organów państwa, który musi zostać zażegnany - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Karolina Kowalska, redaktor naczelna "Gazety Lekarskiej". Jak powiedziała, następczyni Adama Niedzielskiego Katarzyna Sójka "przyszła na chwilę", ale "ma szansę jeszcze jakoś podreperować twarz Ministerstwa Zdrowia i zaufanie Polaków do systemu". O tym, czym należy się zająć w systemie ochrony zdrowia, mówił także doktor nauk farmaceutycznych Leszek Borkowski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski został we wtorek odwołany ze swojej funkcji. Jego miejsce ma zająć lekarka i posłanka PiS Katarzyna Sójka.

Karolina Kowalska, redaktor naczelna "Gazety Lekarskiej", została zapytana w środę w "Faktach po Faktach", jakie trzy najważniejsze pożary do ugaszenia będzie miała nowa minister.  

- Receptomaty, czyli zniesienie tych bezprawnie wprowadzonych limitów na wypisywanie recept na środki psychotropowe. Pamiętajmy, że ten kryzys tak naprawdę doprowadził do dymisji ministra Niedzielskiego - powiedziała. Wskazała, że druga sprawa, powiązana z tym kryzysem, to "pilna kontrola związana z ujawnieniem danych doktora Piotra Pisuli, czyli kontrola ministerialna w Centrum e-Zdrowie i później ujawnienie tej kontroli".

- To, o czym ja teraz mówię, to są zalecenia dla pani minister opracowane przez Naczelną Izbę Lekarską - zaznaczyła Kowalska. Dodała, że NIL opublikowana w środę po południu taką listę.

Lista zmian do wdrożenia dla nowej minister zdrowia Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej przekazał nowej pani minister zdrowia Katarzynie Sójce postulaty, które według samorządu lekarskiego wymagają pilnego wdrożenia. 1. Zniesienie bezprawnie wprowadzonych limitów na wystawianie recept przez lekarzy. Pilne ustalenie standardów teleporady uniemożliwiającej funkcjonowanie tzw. receptomatów. 2. Przeprowadzenie kontroli wewnętrznej w Ministerstwie Zdrowia i podległej Ministerstwu jednostce – Centrum e-Zdrowia dotyczącej e-bezpieczeństwa danych medycznych oraz niezwłoczne ujawnienie wyników tej kontroli opinii publicznej. 3. Wycofanie poparcia dla otwierania nowych kierunków lekarskich bez pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej i odpowiedniego zaplecza dydaktycznego. Wycofanie się z decyzji o zwiększeniu naboru na tzw. nowe uczelnie medyczne. 4. Natychmiastowe zaprzestanie wydawania tzw. praw wykonywania zawodu w trybie warunkowym i zgód na wykonywanie zawodu lekarza i lekarza dentysty na określony zakres czynności zawodowych. Jedynym dokumentem uprawniającym do pracy w naszym zawodzie w Polsce musi pozostać Prawo Wykonywania Zawodu. 5. Przekazanie funduszom regionalnym środków na realizację zmian finansowania w stomatologii. 6. Natychmiastowe wprowadzenie automatyzacji procesu refundacji i zdjęcie z lekarzy obowiązku określania poziomu refundacji. 7. Pilna analiza indywidualnych przypadków kar finansowych nałożonych na lekarzy przez Narodowy Fundusz Zdrowia za tzw. nienależną refundację i odstąpienie od ich egzekwowania w przypadku, gdy istniały wskazania medyczne do przepisania danego preparatu.

Kowalska podkreśliła, że "mamy wielki kryzys zaufania pacjentów do organów państwa, pacjentów do właściwie miejsca, w którym są gromadzone dane medyczne o nas wszystkich". Dodała, że on "musi zostać zażegnany".

- Ja bym się nie zdziwiła, gdyby część pacjentów bała się teraz chodzić do lekarzy, szczególnie pacjentów, którzy potrzebują takich leków psychiatrycznych, psychotropowych, ze względu na to, że będą się bali, że z jakiegoś powodu te dane i ta informacja o tym, że potrzebują takich leków, zostanie ujawniona - mówiła.

Jako kolejną kwestię do rozwiązania wymieniła tę "związaną z przyznawaniem prawa wykonywania zawodu lekarzom spoza Unii Europejskiej". - Teraz troszeczkę to jest nieuporządkowane. Nadal mamy problem kwalifikacji tych lekarzy. Przyjeżdża do nas mnóstwo lekarzy, którzy otrzymują prawo wykonywania zawodu - powiedziała.

Dodała, że "próbują się do nas dostać i leczyć nas osoby, które niekoniecznie są tak wykwalifikowane, jak polscy lekarze". 

Adam Niedzielski odwołany z funkcji ministra zdrowia w atmosferze skandalu
Adam Niedzielski odwołany z funkcji ministra zdrowia w atmosferze skandaluMichał Tracz/Fakty TVN

Borkowski: kolejki w Polsce skróciłyby się o połowę

Zdaniem doktora nauk farmaceutycznych Leszka Borkowskiego ze Szpitala Bródnowskiego, byłego Prezes Urzędu Rejestracji Produktów leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, "trzeba zmienić wycenę świadczeń". - Wadliwa wycena świadczeń powoduje, że bardzo dobry i dobry management szpitali w Polsce, który jest, nie jest w stanie prawidłowo prowadzić szpitali i wszystkie szpitale popadają w zadłużenie - ocenił.

- Druga rzecz, kontraktacja. Zabawa polega na tym, że szpitalowi narzuca się, że może przyjąć tylu i tylu pacjentów, a więcej nie. Gdybyśmy inaczej podeszli do tego problemu, to kolejki w Polsce skróciłyby się o połowę. Tylko trzeba również pamiętać o tym, że nie może pacjent nagły, ten, który idzie na ostro, czy pacjent z wypadku, zabierać miejsce pacjentowi planowemu - mówił.

- Dzisiaj jest tak, że jak pacjent planowy już, już szykuje się, że pójdzie do szpitala po półrocznym oczekiwaniu, okazuje się, że coś się zdarzyło i przyszli pacjenci "na ostro" i on musi czekać. To jest niedobre - dodał.

Borkowski podkreślał też, że "środowisko pracowników ochrony zdrowia starzeje się". - Trzeba się zastanowić, jak odmłodzić [środowisko - przyp. red.], bo jak przyjdzie tsunami różnych chorób onkologicznych, autoimmunologicznych czy kardiologicznych, to sobie nie poradzimy w przyszłości - powiedział.

- Trzeba by scedować pewne obciążenia, które są oparte na lekarzach, na inne grupy zawodowe - dodał.

Borkowski: gdybyśmy inaczej podeszli do tego problemu, to kolejki w Polsce skróciłyby się o połowę
Borkowski: gdybyśmy inaczej podeszli do tego problemu, to kolejki w Polsce skróciłyby się o połowęTVN24

Kowalska: nowa minister przyszła na chwilę, ale ma szansę podreperować twarz resortu

Kowalska powiedziała, że Sójka "przyszła na stanowisko na chwilę". - Pewnie nie będzie czasu na to, żeby znieść limity [ograniczające przyjęcie pacjentów - przyp. red.], ale myślę, że ma szansę jeszcze jakoś podreperować twarz Ministerstwa Zdrowia i zaufanie Polaków, nie tyle do lekarzy, co do systemu i wyjaśnić sprawę [z ujawnieniem danych lekarza i informacji o leku - przyp. red.] - oceniła.

Niedzielski ujawnił, co przepisał sobie lekarz

Kilka dni przed dymisją Niedzielski ujawnił, że lekarz Piotr Pisula - członek prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, który w czwartkowym materiale "Faktów" TVN mówił o problemach pacjentów z dostępem do recept - przepisał na siebie określone leki. Minister podał publicznie imię i nazwisko lekarza. Z tego względu był mocno krytykowany przez środowiska lekarskie i opozycję, zarzucano mu złamanie tajemnicy lekarskiej i procedur w ministerstwie.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Moi bliscy pytają, czy skoro minister zdrowia się mną aż tak interesuje, to czy mi coś grozi" >>>

Autorka/Autor:js//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium