"Organ musi mieć gwarancję dyskrecji". Kancelaria Prezydenta odmawia informacji o Królikowskim

[object Object]
W lipcu prezydent zawetował dwie ustawy dotyczące sądownictwa (Wypowiedź z dnia 24.07.17)
wideo 2/35

Służby prasowe prezydenta nie zaprzeczają, że profesor Michał Królikowski przygotowuje dla Andrzeja Dudy projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Zamiast jasnego potwierdzenia bądź zaprzeczenia tego faktu, otrzymaliśmy obszerny wywód prawny, uzasadniający odmowę udzielenia informacji w ogóle. 

Nie pytaliśmy Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta o to, kto w ogóle pracuje nad projektami ustaw. Chcieliśmy ustalić, czy jest to konkretnie Michał Królikowski, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, były wiceminister sprawiedliwości w drugim rządzie Donalda Tuska.

Dwa tygodnie i zamiast odpowiedzi - opinia prawna

Pytanie to zadaliśmy 17 sierpnia. Wtedy bowiem pojawiła się w mediach informacja o tym, że Michał Królikowski pisze dla prezydenta te dwie ustawy sądowe. Pierwszy poinformował o tym serwis Oko.press.

Nieoficjalną informację o zaangażowaniu Królikowskiego podali również tego dnia, w oparciu o własne ustalenia, reporterzy TVN24 Radomir Wit i "Faktów" TVN Krzysztof Skórzyński.

Ponieważ tamtego dnia Kancelaria Prezydenta milczała, skierowaliśmy do Biura Prasowego dwa pytania na piśmie. Brzmiały one:

"Czy Pan Profesor Michał Królikowski kieruje bądź jest zaangażowany w inny sposób w prace nad prezydenckimi projektami ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym?"

"Jeżeli jest zaangażowany w inny sposób niż kierowanie, to na czym polega praca Pana Profesora na rzecz przygotowywanych projektów ustaw?".

Przyjętym od lat zwyczajem w świecie polityki i komunikowania się urzędów z mediami jest jednoznaczne zaprzeczanie nieoficjalnym informacjom, jeżeli są one nieprawdziwe.

"Stanowczo zaprzeczam", "dementuję", "informacja ta nie polega na prawdzie", "to fake news" - takie wyrażenia słyszy się często w debacie publicznej w Polsce, gdy politycy lub urzędnicy chcą zaprzeczyć jakiejś nieoficjalnej informacji.

Jednak Kancelaria Prezydenta nie zdecydowała się udzielić przeczącej odpowiedzi na nasze pytanie. Otrzymaliśmy odmowę udzielenia informacji na ten temat w ogóle. Żeby zakomunikować nam tę decyzję, prezydenccy urzędnicy potrzebowali aż dwóch tygodni. Biuro prasowe przysłało nam obszerne uzasadnienie tej odmowy, przypominające swoją treścią bardziej pismo procesowe niż komunikat prasowy. Odpowiedź z biura prasowego jest w istocie omówieniem orzecznictwa polskich sądów administracyjnych na temat tego, kiedy można odmówić udzielenia informacji publicznej w ogóle.

"Poza zakresem ustawy"

Na wstępie Kancelaria Prezydenta oświadcza, że potwierdzenie lub zaprzeczenie w sprawie zaangażowania profesora Królikowskiego w prace legislacyjne nie jest informacją publiczną. "Żądane informacje znajdują się poza zakresem ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej" - czytamy w piśmie z Biura Prasowego.

Dowiadujemy się również, że prace w Kancelarii Prezydenta nad ustawami sądowniczymi "stanowią taki rodzaj aktywności, który nie jest nośnikiem informacji publicznej". Dlaczego? Bo to wiedza ulotna, niemająca potwierdzenia w dokumentach, a jeżeli już, to są to wewnętrzne dokumenty służb Prezydenta RP.

"Wszelkie informacje (dane) o tych pracach można potencjalnie wywieść jedynie z wiedzy instytucjonalnej, a więc niezmaterializowanej wiedzy pracowników Kancelarii Prezydenta RP, albo z dokumentacji o charakterze wewnętrznym. Taka dokumentacja służy jedynie wymianie informacji, gromadzeniu niezbędnych materiałów i nie ma jakiegokolwiek waloru oficjalności" - napisało biuro prasowe.

Kancelaria Prezydenta stara się również dowieść, że dokumenty świadczące o tym, jak przebiegają prace nad ustawami, nie mogą być upublicznione, bo ostatecznie część prac prezydent może zaakceptować, a część odrzucić i nie musi się z tego tłumaczyć.

Z pisma biura prasowego dowiadujemy się, że dokumentacja "ma jedynie charakter roboczy, może, ale nie musi, zostać wykorzystana przy ostatecznym kształtowaniu się projektów ustaw, w istocie więc dokumentacja ta służy jedynie poszerzeniu zakresu wiedzy i posiadanych informacji. W orzecznictwie sądowym wskazuje się, że poddanie tego procesu ścisłej kontroli społecznej byłoby niecelowe i utrudniłoby wewnętrzny proces kształtowania się stanowisk, uzgadniania i ścierania się opinii dotyczących istniejącego stanu rzeczy, jego oceny oraz ewentualnej potrzeby zmian". Tu znajdujemy odwołanie się do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2012 roku.

Organ musi mieć swobodę i gwarancję dyskrecji

Kancelaria Prezydenta zauważa również, że choć obywatele mają prawo do informacji o działalności władz publicznych, to wyroki niektórych sądów świadczą o tym, że władza ma prawo również do dyskretnego działania.

"W orzecznictwie sądowym szeroko akceptowany jest pogląd, zgodnie z którym organ, w procesie podejmowania swoich rozstrzygnięć, musi mieć zagwarantowaną pewną sferę swobody i dyskrecji, w ramach której może gromadzić informacje, rozważać różne, często odmienne rozwiązania, sporządzać projekty dokumentów czy też w sposób całkowicie nieoficjalny utrwalać przebieg spotkań i dyskusji nad wyborem najlepszego z rozwiązań"" - pisze biuro prasowe prezydenta.

Z pisma przesłanego nam przez Małgorzatę Szymaszek-Białek z Kancelarii Prezydenta RP można wysnuć jedynie wniosek, że jeżeli Michał Królikowski jest w jakiś sposób zaangażowany w prace legislacyjne nad ustawami o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, to na pewno nimi nie kieruje.

"Prace nad projektami ustaw w sprawie Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa prowadzone są pod osobistym nadzorem Prezydenta RP" - napisano w informacji.

Sam profesor Królikowski, gdy pytaliśmy go 17 sierpnia o jego współpracę z prezydentem Dudą nad przygotowywanymi projektami ustaw, na wszystkie pytania udzielał jednobrzmiącej odpowiedzi: - Nic pan ode mnie nie usłyszy.

Ewentualna praca Michała Królikowskiego na rzecz prezydenckich projektów ustaw sądowniczych jest tym bardziej ciekawa, że choć profesor Królikowski nie kryje swojego konserwatywnego światopoglądu, to ma opinię eksperta, który nie podporządkowuje się partyjnym poleceniom, jeżeli wewnętrznie się z nimi nie zgadza. Odszedł z rządu PO-PSL, gdy jego wizja reformy wymiaru sprawiedliwości była rozbieżna z wizją nowo powołanego ministra Cezarego Grabarczyka. Ostatnio zaś prezentował krytyczny stosunek wobec ustaw dotyczących Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa uchwalonych przez PiS. Twierdził, że są one nie do pogodzenia z zasadami demokratycznego państwa prawnego.

Autor: jp / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Estońscy i fińscy eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych twierdzą, że doniesienia "Washington Post", że przerwanie podmorskich kabli w Zatoce Fińskiej było "wypadkiem, a nie aktem sabotażu", są wątpliwe. Oceniają, że wówczas kraje NATO nie zarządziłyby operacji patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury.

"Bałtyk stał się linią frontu"

"Bałtyk stał się linią frontu"

Źródło:
PAP

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Długa lista zaniedbań w straży miejskiej w podwarszawskim Legionowie. W święta strażnicy mieli wyłączony telefon alarmowy, choć w pracy byli. W Nowy Rok służbę zaczął tylko jeden strażnik, bo pozostali mieli wolny poranek. Gdy kamera monitoringu miejskiego nagrała zakrapianą dużą ilością alkoholu imprezę w parku, na dyżurze nie było żadnego operatora, który mógłby zareagować.

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 76 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ogień wybuchł we wtorek rano w hotelowej restauracji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach w Polsce. Największe zagrożenie sprawiają gęsta mgła oraz opady marznące. W 13 województwach obowiązują żółte alarmy.

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Źródło:
IMGW

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium