Kalendarz szczepień, stosowany w Polsce od dziesięcioleci, kojarzony jest głównie z dziećmi. To błąd - wskazują epidemiolodzy. - Obecnie wiemy, że szczepienia dorosłych są tak samo ważne, jak szczepienia dzieci - wyjaśnia dr hab. Ewa Augustynowicz z Zakładu Epidemiologii, Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP-PIB.
O kalendarzach szczepień dorosłych lekarze i epidemiolodzy dyskutowali we wtorek na konferencji w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Instytucie Badawczym (NIZP-PIB). Konferencję zorganizowano z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień obchodzonego pod hasłem "Ratowanie życia poprzez szczepienia". W tym roku eksperci zwracają uwagę, że szczepienia nie dotyczą tylko dzieci, ale powinny towarzyszyć nam przez całe życie, bo chronią przed groźnymi chorobami, którym można zapobiec.
Dr hab. Ewa Augustynowicz z Zakładu Epidemiologii, Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP-PIB przypomniała, że program szczepień ochronnych, nazywany w Polsce kalendarzem szczepień, stosowany jest w Polsce od lat 60. i że większość osób kojarzy go tylko z dziećmi. - Obecnie wiemy, że szczepienia dorosłych są tak samo ważne, jak szczepienia dzieci - powiedziała.
Ekspertka o ryzyku śmierci sto razy wyższym niż wśród dzieci
Zaznaczyła, że w przypadku wielu chorób zakaźnych, np. pneumokokowego zapalenia płuc czy grypy, nieuodpornieni dorośli są narażeni na zachorowanie i powikłania w wyniku tych infekcji w większym stopniu niż dzieci. - Mamy ryzyko zgonów w przebiegu tych chorób, któremu możemy zapobiegać szczepieniem dorosłych - podkreśliła. Podała, że to ryzyko wśród dorosłych jest prawie sto razy wyższe niż wśród dzieci.
Dr hab. Ewa Augustynowicz przekonuje, że przyjmowanie szczepionek należy traktować jako jedną z aktywności w ramach zdrowego stylu życia, obok takich zasad jak: nie pal, zdrowo się odżywiaj, dbaj o zdrowy sen, o odpowiednią ilość ruchu. - To te elementy, które pomagają nam być zdrowym, poprawiają jakość naszego życia i przyczyniają się do wydłużenia życia - powiedziała. Jak dodała, osoba dorosła powinna przyjrzeć się swojej historii szczepień, uzupełnić braki i wykonać szczepienia uzupełniające.
ZOBACZ TEŻ: Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają
Kalendarz szczepień dla dorosłych
Dr n. med. Ilona Małecka z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zwróciła zaś uwagę, że choć w przypadku dzieci w kalendarzu szczepień jest rozróżnienie na szczepienia obowiązkowe i zalecane, a wśród osób dorosłych są tylko szczepienia zalecane, to nie są one mniej ważne niż szczepienia obowiązkowe.
Kto powinien się szczepić? Przede wszystkim osoby z chorobami układu oddechowego, pacjenci kardiologiczni, pacjenci z cukrzycą i chorobami reumatologicznymi.
Kalendarze szczepień dorosłych przygotowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego są dostępne na stronie NIZP-PIB.
ZOBACZ TEŻ: PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock