W województwie zachodniopomorskim rośnie liczba kar dla rodziców, którzy nie wykonują obowiązkowych szczepień dzieciom. W 2021 roku było ich 103, a w 2023 już 407 na w sumie 215 tysięcy złotych
W 2021 roku w województwie zachodniopomorskim nałożono 103 kary na rodziców, którzy nie zaszczepili swoich dzieci. Rok później było ich już 196. W 2023 roku ich liczba wzrosła do 407. To ponad 215 tysięcy.
Adam Rudawski, wojewoda zachodniopomorski mówi o niepokojącym zjawisku. - Wiemy, że szczepienia chronią nasze dzieci, ale i ich znajomych, nasze rodziny i bliskich. Nie rozumiem takiego zjawiska (odmowy szczepień - red.) i uważam, że jest to nieodpowiedzialne - podkreśla polityk.
Dwukrotny wzrost w rok
Natalia Madejska, reporterka TVN24 powiedziała na antenie, że ten rosnący trend osób, które nie szczepią swoich dzieci widać na terenie całego kraju już od kilku lat. - W województwie zachodniopomorskim widać, jak dużo jest tych kar. Obecnie w całym kraju trwa tydzień szczepień i w związku z tym stacje sanitarno-epidemiologiczne prowadzą szereg działań, które mają zachęcić nieprzekonanych do szczepień - wyjaśniła reporterka.
- Moje dzieci są zaszczepione, nic im się nie działo. Jak ma mi dziecko zachorować to wolę je zaszczepić. Jak dziecko zachoruje z powodu braku szczepienia, to będzie to do końca życia na sumieniu rodziców - mówili szczecinianie.
"Szczepimy na choroby, których nie widzimy, ale to nie znaczy, że ich nie ma"
Doktor nauk medycznych Paweł Gonerko, pediatra, alergolog, konsultant wojewódzki do spraw chorób płuc dzieci wyjaśnił, że szczepienia to najskuteczniejszy sposób leczenia.
- W sposób oczywisty pokazują to dane zachorowań i umieralności dzieci przed i po wprowadzeniu szczepień. Dziś dzieci w Polsce nie chorują na błonicę, polio, krztusiec czy odrę. Szczepimy na choroby, których nie widzimy, ale to nie znaczy, że ich nie ma - powiedział doktor.
Wysokość pierwszej grzywny wynosi 500 zł dla obojga rodziców. W przypadku dalszego nieszczepienia dzieci kwota ta jest kolejno podwyższana do nawet kilku tysięcy złotych. Nie może przekroczyć jednak 50 tysięcy złotych na jednego rodzica.
Źródło: TVN24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock