Justyna Wydrzyńska: zostałam skazana za pomoc

Źródło:
TVN24
Justyna Wydrzyńska: zostałam skazana za pomoc, to jest kuriozalne, skandaliczne
Justyna Wydrzyńska: zostałam skazana za pomoc, to jest kuriozalne, skandaliczneTVN24
wideo 2/4
Justyna Wydrzyńska: zostałam skazana za pomoc, to jest kuriozalne, skandaliczneTVN24

Justyna Wydrzyńska, która została skazana na osiem miesięcy ograniczenia wolności za przekazanie tabletek poronnych kobiecie w ciąży, która doświadczała przemocy, mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że po ogłoszeniu wyroku czuła się zła i rozczarowana. - Wiedziałam od samego początku, że gdybym stanęła przed tym samym wyborem, zrobiłabym to dokładnie w ten sam sposób, powtórzyłabym wysłanie tabletek - podkreśliła. - Zostałam skazana za pomoc w aborcji, w zasadzie skazana za pomoc, to jest kuriozalne, skandaliczne - mówiła dalej aktywistka.

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga skazał Justynę Wydrzyńską na osiem miesięcy ograniczenia wolności - przez wykonywanie 30 godzin nieodpłatnych prac społecznych w miesiącu. Wydrzyńską uniewinniono od drugiego zarzutu - posiadania i wprowadzania do obrotu zakazanych substancji - tabletek mizoprostolu.

Aktywistka w 2020 roku udostępniła tabletki poronne kobiecie, która prosiła o pomoc i sygnalizowała, że jest w przemocowym związku. Kobieta miała już jedno dziecko, była w drugiej ciąży, a partner uniemożliwił jej wyjazd za granicę w celu dokonania aborcji. Kobieta ostatecznie nie użyła tabletek, ponieważ zabrała je policja wezwana przez partnera. 

W świetle artykułu 152. Kodeksu karnego "każdy, kto udziela kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży lub ją do tego nakłania, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". Wydrzyńska twierdzi, że proces był polityczny. W postępowaniu brali udział przedstawiciele konserwatywnego i katolickiego Instytutu Ordo Iuris.

Justyna Wydrzyńska w tylnym rzędzieTVN24

Wydrzyńska: zrobiłabym to dokładnie w ten sam sposób

Wydrzyńska była gościem środowych "Faktów po Faktach". Mówiła o tym, co poczuła po ogłoszeniu wyroku.

- Byłam zła, rozczarowana, poczułam się absolutnie niewinna, wiedziałam od samego początku, że gdybym stanęła przed tym samym wyborem, zrobiłabym to dokładnie w ten sam sposób, powtórzyłabym wysłanie tabletek - powiedziała. Dodała, że jednocześnie poczuła "ogromną dumę za wszystkie kobiety, które doświadczają aborcji i decydują się przerwać ciążę".

- Wiem, z jakiego nadania sędzia osądzała w moim procesie, wiem, jak jest sterowana prokuratura i to, co się wydarzyło w trakcie tej rozprawy powodowało, że ja nie zgadzam się z całym tym procesem. Wiem, że jest to proces bardzo polityczny i po prostu nie ma we mnie zgody na to, żeby przyznać i powiedzieć: "no tak, chylę głowę, sypię popiołem" - dodała.

Dopytywana, dlaczego jej zdaniem był to proces polityczny, odparła: - Choćby z tego powodu, że mamy sędzię z nadania politycznego, która jest neosędzią, złożyliśmy wniosek o odsunięcie jej od procesu i został on odrzucony. Te wszystkie sytuacje, przyłączenie Ordo Iuris do procesu, od samego początku było wiadomo, że ten proces jest polityczny.

Wydrzyńska: zrobiłabym to dokładnie w ten sam sposób
Wydrzyńska: zrobiłabym to dokładnie w ten sam sposóbTVN24

Wydrzyńska: zostałam skazana za pomoc

Wydrzyńska mówiła, że wysłała kobiecie leki, które służą do aborcji farmakologicznej, "które rekomenduje WHO, która mówi, że to jest bezpieczna metoda, możliwa do samodzielnego stosowania".  - Gdybym dała pani dziś te leki, to równie dobrze mogłabym być skazana po raz drugi - zwróciła się do prowadzącej program.

- Zostałam skazana za pomoc w aborcji, w zasadzie skazana za pomoc, to jest kuriozalne, skandaliczne - mówiła dalej.

- Wiem, że to jest proces polityczny, że mamy wybory za moment, że wyrok skazujący i tak bym dostała - powiedziała. Jej zdaniem, "gdyby prokuratura wnioskowała o wyższy wyrok i sędzia by ten wyższy wyrok przyznał, to by było samobójstwo wyborcze przed wyborami". 

CZYTAJ TEŻ >> Justyna Wydrzyńska w mowie końcowej: to państwo jest winne, zawiodło mnie i miliony kobiet w tym kraju

Wydrzyńska: to było pogrożenie palcem

Według aktywistki Aborcyjnego Dream Teamu jej wyrok to było ze strony sądu i prokuratury "pogrożenie palcem, powiedzenie 'zamknij buzię', to było zdyscyplinowanie dziewczynki, żeby siedziała cicho i absolutnie nie wspierała w aborcjach nigdy nikogo więcej". 

Wydrzyńska została zapytana, czy czuje się skrzywdzona przez polskie państwo. - Czuję się skrzywdzona, niezaopiekowana, zostawiona sama sobie, jak każda kobieta, która doświadcza tego samego doświadczenia aborcyjnego, jakiego ja doświadczyłam, nie mamy opieki państwa nad nami - stwierdziła. 

- Jak znamy historię Izy z Pszczyny, Agnieszki z Częstochowy, kobiety w szpitalach umierają... Jedyną opiekę, jaką dostają w tym kraju, to od organizacji aktywistycznych. (Inicjatywa - red.) Aborcja bez Granic od wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 roku pomogła 78 tysiącom osób w dostępie do aborcji, z czego dwa tysiące wyjechały do zagranicznych klinik. To jest coś, co robimy codziennie, robimy około 107 aborcji dziennie, wspieramy te osoby po to, żeby mogły dostać to, czego nie dostały w polskich szpitalach - mówiła dalej.

Wydrzyńska: jak można przestrzegać prawa, które jest nieprzyjazne dla kobiet?

Wydrzyńska wspomniała o liście od kobiety, której wysłała tabletki. - Cały ten list został dołączony jako dowód w sądzie, fragmenty były przytoczone i przeze mnie, i przez moich adwokatów w trakcie mów końcowych. Sąd powołał się na prawo, które obowiązuje i w uzasadnieniu usłyszałam, że każdy obywatel powinien tego prawa przestrzegać - mówiła dalej. 

- Natomiast jak można przestrzegać prawa, które jest nieprzyjazne dla kobiet, dla osób,które mogą być w ciąży? - dodała. 

Jej zdaniem ten wyrok to "pogrożenie palcem" jest kierowane do "wszystkich osób, które mogą kiedykolwiek zajść w ciążę, które kiedykolwiek będą podejmowały decyzję o aborcji". 

Według Wydrzyńskiej klauzula sumienia w przypadku lekarzy "absolutnie powinna zniknąć". - Lekarze są od ochrony naszego życia i zdrowia, to jest ich pierwszy obowiązek, jaki mają. Nie wyobrażam sobie, żeby jakikolwiek lekarz odmówił pomocy. Dla mnie lekarz, który odmawia pomocy, powinien po prostu zmienić zawód - powiedziała.

Autorka/Autor:mjz/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wybory samorządowe dobiegły końca. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już wyniki II tury wyborów na prezydentów wszystkich miast, w których w niedzielę toczyła się walka o zwycięstwo. W tvn24.pl podajemy listę zwycięzców.

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z miast

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z miast

Źródło:
tvn24.pl

Aleksander Miszalski z Koalicji Obywatelskiej wygrał wybory na prezydenta Krakowa, uzyskując 51,04 proc. głosów. Miał minimalną przewagę nad swoim kontrkandydatem, bezpartyjnym Łukaszem Gibałą, na którego zagłosowało zaledwie nieco ponad pięć tysięcy wyborców mniej niż na kandydata KO. Frekwencja w stolicy Małopolski wyniosła 45,5 procent.

Aleksander Miszalski nowym prezydentem Krakowa

Aleksander Miszalski nowym prezydentem Krakowa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

38-letnia Aleksandra Kosiorek wyraźnie wygrała drugą turę wyborów prezydenckich w Gdyni. Oddano na nią 62,49 proc. głosów, a na jej rywala Tadeusza Szemiota z Koalicji Obywatelskiej - 37,51 proc. Szemiot (KO) pogratulował swojej kontrkandydatce zwycięstwa. To oznacza, że w całym Trójmieście będą rządzić kobiety.

W Gdyni wygrała Aleksandra Kosiorek. Duża przewaga

W Gdyni wygrała Aleksandra Kosiorek. Duża przewaga

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Łukasz Filipowicz pokonał Agnieszkę Nowak-Gąsienicę z PiS – wynika z danych podawanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Nowy burmistrz podziękował już wyborcom i przyjął gratulacje od rywalki.

PiS bez burmistrza pod Tatrami, w sztabie Łukasza Filipowicza "owacje, śpiewy, euforia"

PiS bez burmistrza pod Tatrami, w sztabie Łukasza Filipowicza "owacje, śpiewy, euforia"

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej Agata Wojda pokonała w Kielcach Marcina Stępniewskiego z Prawa i Sprawiedliwości. Nowa prezydentka Kielc otrzymała w drugiej turze 56,54 proc. głosów. Na jej rywala, Marcina Stępniewskiego z PiS, głos oddało 43,46 proc. wyborców. - Tak często w tej kampanii wyborczej słyszałam, że Kielce nie są gotowe, by prezydentką miasta była kobieta. Prawdopodobnie są! – cieszyła się Wojda po ogłoszeniu sondażowych wyników.

Agata Wojda wygrywa wybory w Kielcach

Agata Wojda wygrywa wybory w Kielcach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk opublikował serię wpisów w mediach społecznościowych po zakończeniu drugiej tury wyborów samorządowych. Wymienił w nich miasta, w których kandydaci popierani przez Koalicję Obywatelską "chyba" wygrali drugą turę.

Seria wpisów Donalda Tuska. "To jest dopiero coś"

Seria wpisów Donalda Tuska. "To jest dopiero coś"

Źródło:
TVN24

Rządzący od 18 lat Zieloną Górą Janusz Kubicki przegrał w drugiej turze z Marcinem Pabierowskim (Koalicja Obywatelska). Urzędujący prezydent już po pierwszych cząstkowych wynikach pogratulował rywalowi.

Prezydent Zielonej Góry sam ogłosił swoją porażkę

Prezydent Zielonej Góry sam ogłosił swoją porażkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Mirosław Lech od 33 lat jest wójtem gminy Korycin na Podlasiu – i właśnie wygrał kolejną kadencję. Tym razem jednak poczuł oddech rywalki na karku, bo o wyniku zadecydował dokładnie jeden głos.

W pierwszej turze różnili się 14 głosami, w drugiej już tylko jednym

W pierwszej turze różnili się 14 głosami, w drugiej już tylko jednym

Źródło:
tvn24.pl

Polityk Konfederacji, Patryk Marjan, zostanie nowym prezydentem Bełchatowa. W drugiej turze wyborów samorządowych uzyskał prawie 62,89 proc. głosów. "Wygrana zaledwie 32-letniego Patryka jest największym w historii sukcesem wyborczym środowiska wolnościowego w Polsce" - napisał w mediach społecznościowych lider partii Nowa Nadzieja, poseł Sławomir Mentzen.

Polityk Konfederacji będzie prezydentem. "Największy w historii sukces wyborczy"

Polityk Konfederacji będzie prezydentem. "Największy w historii sukces wyborczy"

Źródło:
tvn24.pl

Robert Szewczyk pokonał Czesława Małkowskiego w wyborach na prezydenta Olsztyna. Członek Platformy Obywatelskiej uzyskał w drugiej turze wyborów 53,33 proc. głosów.

Robert Szewczyk nowym prezydentem Olsztyna

Robert Szewczyk nowym prezydentem Olsztyna

Źródło:
tvn24.pl

Porażka kandydata PiS w gminie Czarny Dunajec. Burmistrz Marcin Ratułowski (Trzecia Droga) zachowa urząd. Dotychczas partia Jarosława Kaczyńskiego cieszyła się w tym rejonie dużym poparciem – to jednak nie wystarczyło, by zapewnić wygraną Pawłowi Dziubkowi.

PiS przegrał w jednym z podhalańskich bastionów

PiS przegrał w jednym z podhalańskich bastionów

Źródło:
tvn24.pl

Według wstępnych danych Paweł Gulewski z KO zdobył zdecydowaną przewagę nad urzędującym prezydentem Torunia Michałem Zaleskim. Oznacza to, że walczący o kolejną reelekcję Zaleski po pięciu kadencjach żegna się z urzędem.

Szóstej kadencji w Toruniu nie będzie

Szóstej kadencji w Toruniu nie będzie

Źródło:
tvn24.pl

Krzysztof Kukucki wygrywa we Włocławku z prezydentem miasta Markiem Wojtkowskim z Koalicji Obywatelskiej. Na senatora Lewicy oddano 56,23 proc. głosów, a na jego rywala - 43,72 proc. głosów.

We Włocławku porażka prezydenta

We Włocławku porażka prezydenta

Źródło:
TVN24.pl

Jacek Wójcicki pozostanie prezydentem Gorzowa Wielkopolskiego. Zagłosowało na niego 61,23 proc. wyborców. Jego kontrkandydat - Piotr Wilczewski z Koalicji Obywatelskiej - uzyskał 38,77 proc. poparcia.

Strażak nadal prezydentem. W Gorzowie bez zmian

Strażak nadal prezydentem. W Gorzowie bez zmian

Źródło:
tvn24.pl

Agnieszka Rupniewska zmierzyła się z urzędującą prezydentką Zabrza już po raz drugi – jednak tym razem udało jej się pokonać Małgorzatę Mańkę-Szulik. Po czterech kadencjach weteranka oddaje stanowisko.

Koniec epoki w Zabrzu. Prezydentkę zastąpi prezydentka

Koniec epoki w Zabrzu. Prezydentkę zastąpi prezydentka

Źródło:
tvn24.pl

Beata Dudzińska (Koalicja Obywatelska) wygrała wybory na prezydenta Piły. Zdobyła 71,01 proc. głosów, a Marcin Porzucek z Prawa i Sprawiedliwości - 28,99 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Przejęła rządy komisaryczne, została prezydentką Piły

Przejęła rządy komisaryczne, została prezydentką Piły

Źródło:
PAP

Jacek Jaśkowiak zdecydowanie wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich w Poznaniu. Po przeliczeniu wszyskich obwodów głosowania na obecnego włodarza miasta wynika, że oddało na niego głosy 70,67 procenta poznaniaków.

W Poznaniu bez sensacji. Zdecydowana przewaga Jaśkowiaka

W Poznaniu bez sensacji. Zdecydowana przewaga Jaśkowiaka

Źródło:
tvn24.pl

Jacek Sutryk wygrał drugą turę wyborów we Wrocławiu. Zdobył aż 68,29 procent głosów, a Izabela Bodnar, kandydatka Trzeciej Drogi, 31,71 procent głosów - wynika z pełnych danych z miejskich komisji opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą po godzinie 2 w nocy. Tym samym nie dojdzie do zmiany władzy w stolicy Dolnego Śląska.

Wybory 2024. Zdecydowane zwycięstwo Sutryka w drugiej turze we Wrocławiu

Wybory 2024. Zdecydowane zwycięstwo Sutryka w drugiej turze we Wrocławiu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Maciej Gramatyka z Koalicji Obywatelskiej został nowym prezydentem Tychów (woj. śląskie). Polityk zdobył 58,64 proc. głosów, pokonując tym samym kandydata PiS Sławomira Wróbla. Gramatyka rządzi miastem od kilku miesięcy jako komisarz po tym, jak urzędujący od 2000 roku Andrzej Dziuba zdobył mandat senatorski.

Tychy mają nowego prezydenta. Zmiana po 24 latach

Tychy mają nowego prezydenta. Zmiana po 24 latach

Źródło:
PAP

Radosław Witkowski popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską wygrywa z poparciem 60,5 proc. wyborców II turę wyborów prezydenta Radomia - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl. Jego rywal Artur Standowicz z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 39,5 proc. poparcia.

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

Źródło:
PAP

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Chorwacja mierzy się z katastrofą demograficzną. Liczba zgonów drastycznie przewyższa liczbę urodzeń, a trend zwiastuje jedynie pogorszenie sytuacji - podaje w niedzielę dziennik "Jutarnji list". "Jeżeli w Chorwacji problem ten nadal będzie lekceważony, czekają nas dramatyczne problemy społeczne" - czytamy.

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl
Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Źródło:
tvn24.pl
Premium