Owsiak: Sprawa zostanie doprowadzona do samego końca. Mamy już nowe maseczki

TVN24 | Polska

Autor:
mart, akw/dap
Źródło:
TVN24
Jurek Owsiak o maseczkach z ChinTVN24
wideo 2/38
TVN24Jurek Owsiak o maseczkach z Chin

Mamy ból. Kupionych było 50 tysięcy pakietów. Zwróciliśmy się do firmy, która nam przysłała wczoraj nowe maseczki. Są gotowi to wszystko wymienić - powiedział szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. W rozmowie z TVN24 opowiedział o transporcie sprzętu medycznego, które WOŚP zakupiła dla pracowników służby zdrowia.

Samolot ze sprzętem medycznym od WOŚP wylądował w Warszawie 21 kwietnia. Na pokładzie były dziesiątki tysięcy kombinezonów i ponad milion masek ochronnych.

We wtorek 12 maja "Gazeta Wyborcza" opublikowała informacje, według których resort zdrowia - przepłacając i bez sprawdzenia jakości - kupił maseczki ochronne za ponad 5 milionów złotych. Minister w dniu publikacji potwierdził, że maseczki, o których napisała gazeta, nie spełniają norm i że w związku z tym zażądano "wymiany towaru na adekwatny". Następnego dnia po publikacji gazety ministerstwo złożyło zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie.

- Wszystkie takie instytucje jak WOŚP, jak Komisja Europejska, działając w dobrej wierze, z chęcią pomocy medykom, pomocy pacjentom, pomocy chorym zostały oszukane. I tutaj nie ma żadnej ani winy, ani zarzutów, ani w ogóle sugestii, że te organizacje, jak WOŚP czy Komisja Europejska, mogły popełnić jakiś błąd. Po prostu okazało się, że towar, który przyjęli w dobrej wierze, żeby pomóc innym, jest trefny - oświadczył Szumowski na konferencji prasowej w piątek.

Szumowski: takie instytucje jak WOŚP, Komisja Europejska zostały oszukaneTVN24

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że po Polsce drugi kraj - Holandia - zgłosił wątpliwości co do jakości maseczek, które zostały rozdysponowane wśród krajów członkowskich. KE zdecydowała o zawieszeniu kolejnych dostaw do czasu wyjaśnienia sytuacji.

Owsiak: ambasador Chin jest gotowy natychmiast pomóc nam to wyjaśnić

Do sprawy maseczek niespełniających norm odniósł się w rozmowie z TVN24 prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Jurek Owsiak. - Okazuje się, że maseczki k95, które mają chronić przed koronawirusem, spełniają tylko rolę maseczki chirurgicznej - przyznał. - Natychmiast, czyli we wtorek, jak się dowiedzieliśmy, zawiadomiliśmy wszystkich odbiorców, a są to ratownicy medyczni, że musimy się wstrzymać i uważać, bo są to tylko maseczki chirurgiczne - powiedział.

Szef WOŚP zwrócił uwagę, że ratownikom są wysyłane inne maski ochronne, które "spełniają zupełnie inne, bardzo wysokie standardy". - Ale oczywiście mamy ból. Kupionych było 50 tysięcy pakietów. Zwróciliśmy się do firmy, która nam przysłała wczoraj nowe maseczki. Sprawdzamy je. Są gotowi to wszystko wymienić na te maseczki, które spełniają normy - mówił.

Raport tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje

Owsiak poinformował, że w sobotę rozmawiał z ambasadorem Chin. - On osobiście skontaktował się z fundacją, ze mną. Rozmowa trwała kilkadziesiąt minut. Pan ambasador jest gotowy natychmiast pomóc nam to wyjaśnić - powiedział. Dodał, że dyplomata pomagał już dwa miesiące temu przy transporcie sprzętu ochronnego.

- Obiekcji jest dosyć sporo. Nie tylko z Polski, ale z innych krajów. Wyraźnie powiedziałem przez telefon: panie ambasadorze, ja to odbieram, że zawinili ludzie - opowiadał dalej Owsiak. - Zwróciłem uwagę, że na tym tle powstał duży bałagan, duży chaos. Pan ambasador powiedział, że od poniedziałku rusza z wyjaśnieniem tej sprawy - dodał.

Owsiak oświadczył: - Obiecuję, że sprawa zostanie doprowadzona do samego końca. Mamy już nowe maseczki.

Szef WOŚP uściślił, że maseczki niespełniające norm nie pójdą do kosza. - One będą używane. Otrzymaliśmy odpowiedzi od lekarzy, że te maseczki jako chirurgiczne spełniają swoją rolę, nawet są wygodniejsze - powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

WOŚP pomaga w walce z koronawirusem

W ramach Funduszu Interwencyjnego do walki z koronawirusem Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała już ponad 20 milionów złotych. Do tej pory Fundacja WOŚP na walkę z epidemią COVID-19 przekazała już ponad 50 milionów złotych.

Fundacja zamówiła już dla polskich szpitali między innymi 200 łóżek przeznaczonych na stanowiska intensywnej opieki medycznej, 157 kardiomonitorów, 71 respiratorów, 50 tysięcy pakietów indywidualnej ochrony biologicznej, 250 tysięcy masek medycznych, czy 2,6 miliona trójwarstwowych maseczek chirurgicznych. Trafiają one do najbardziej potrzebujących placówek.

Fundacja otrzymała także w darze 30 pomp infuzyjnych, aparat do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, dwa pulsoksymetry ręczne, 25 zestawów USG z opcją badania jamy brzusznej czy trzy zestawy EKG z modułem do zdalnego opisywania badań.

21 i 25 kwietnia miały miejsca transporty wyposażenia medycznego zamówionego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy dla polskich szpitali walczących z epidemią COVID-19.

25 kwietnia w transporcie znalazło się 40 tysięcy kombinezonów stanowiących elementy zestawu indywidualnej ochrony biologicznej dla pracowników służby zdrowia. W pierwszym transporcie 21 kwietnia znalazło się 50 tysięcy indywidualnych pakietów ochrony biologicznej oraz dodatkowo 50 tysięcy masek.

Autor:mart, akw/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: