TVN24 | Polska

Prokuratura chce uchylenia immunitetu posłanki Muchy. Chodzi o koncert Madonny

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//now
Źródło:
PAP
TVN24Kontrowersje i wątpliwości wokół środków finansowych przeznaczonych na koncert Madonny (materiał archiwalny magazynu "Polska i Świat" z 07.08.2013 roku)

Prokurator Generalny na wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie skierował do marszałek Sejmu pismo o uchylenie immunitetu posłanki Polski 2050 Joanny Muchy - poinformował rzecznik Prokuratury Krajowej Łukasz Łapczyński. Śledczy chcą postawić byłej minister sportu zarzuty przekroczenia uprawnień w związku z organizacją koncertu Madonny w 2012 roku. Według prokuratury straty państwa wyniosły 4,7 miliona złotych.

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Krajowej, prokurator Łukasz Łapczyński, wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posłanki Muchy wysłano we wtorek do marszałek Sejmu. Pismo skierował Prokurator Generalny na wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Śledczy: Skarb Państwa stracił co najmniej 4,7 miliona

Z informacji Prokuratury Krajowej wynika, że warszawscy śledczy zamierzają przedstawić posłance zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych w czasie, kiedy sprawowała funkcję ministra sportu i turystyki. Według prokuratury rezultatem jej działań była utrata przez Skarb Państwa co najmniej 4,7 miliona złotych w związku z organizacją koncertu piosenkarki Madonny na Stadionie Narodowym w Warszawie w 2012 roku.

"Jako minister sportu Joanna Mucha zatwierdziła wypłatę na organizację koncertu ponad 5,9 miliona złotych z rezerwy celowej resortu, mimo że były to środki przeznaczone na upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży oraz zadania związane z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej Euro 2012. Podjęła taką decyzję, choć zgodnie z prawem środki z rezerwy celowej mogły być wydane wyłącznie na cel określony w rezerwie, a do kompetencji Ministra Sportu i Turystyki nie należało organizowanie koncertów muzyki rozrywkowej" - wskazuje prokuratura.

Śledczy zwrócili też uwagę, że Mucha wyraziła zgodę, aby Narodowe Centrum Sportu użyczyło prywatnej firmie pomieszczenia i powierzchnię Stadionu Narodowego na potrzeby koncertu Madonny.

"Wnioski kontrolerów NIK są zbieżne z ustaleniami śledztwa"

Zdaniem prokuratury Mucha zrobiła to, mimo że Centrum nie mogło prowadzić działalności innej niż związana z mistrzostwami w piłce nożnej ani nie zarządzało Stadionem po Euro 2012. Prokuratura dodała przy tym, że na prawną niedopuszczalność użyczenia Stadionu przez Centrum zwracali uwagę dyrektorzy Biura Prawnego i Biura do spraw Euro 2012 w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Zdaniem śledczych Mucha zignorowała ich zastrzeżenia.

Z ustaleń śledczych wynika, że działania byłej minister doprowadziły do wyrządzenia Skarbowi Państwa ponad 4,7 miliona złotych szkody. Jak wskazują prokuratorzy, ta suma to różnica wydatków poniesionych na organizację koncertu i dochodów uzyskanych z niego przez budżet państwa.

Prokuratura zauważyła też, że na rażące nieprawidłowości związane z koncertem Madonny zwróciła uwagę Najwyższa Izba Kontroli w 2013 roku. "Stwierdziła, że działania Ministerstwa Sportu i Turystyki przy organizacji koncertu były niegospodarne i niecelowe, a w ich wyniku Skarb Państwa poniósł szkodę majątkową w wielkich rozmiarach. Wnioski kontrolerów NIK są zbieżne z ustaleniami śledztwa i wydaną na zlecenie prokuratury opinią biegłego z zakresu ekonomii i finansów" - dodała Prokuratura Krajowa.

Autor:mjz//now

Źródło: PAP