Jarosław Kaczyński startuje z list PJN

TVN24

Aktualizacja:
TVN24Jarosław Kaczyński

Kandydatem partii Polska Jest Najważniejsza w zbliżających się wyborach parlamentarnych na liście w Białymstoku będzie Jarosław Kaczyński. Poinformował o tym na Twitterze szef PJN Paweł Kowal.

Jarosław Kaczyński jest młody. Jest doradcą, znawcą branży rolniczej. Reprezentuje więc to co w PJN jest najcenniejsze. Jest symbolem Paweł Kowal

"Jest symbolem"

Jak wytłumaczył w rozmowie z portalem tvn24.pl Karol Tylenda (były wicemarszałek województwa podlaskiego, który będzie kandydatem PJN w wyborach parlamentarnych na liście w Białymstoku - red.) Jarosław Kaczyński ma 36 lat. Jest byłym pracownikiem doradztwa rolniczego, a obecnie przedsiębiorcą.

Tylenda przyznaje, że start Kaczyńskiego z list PJN to "element promocyjny": - Chłopak chce wystartować. A mi marketingowo ten pomysł bardzo się spodobał. Więc wziąłem go na listę.

Kaczyński wystartuje z piątego miejsca na liście.

Szef PJN Paweł Kowal dodaje natomiast w rozmowie z tvn24.pl: - Jarosław Kaczyński jest młody, jest doradcą, znawcą branży rolniczej. Reprezentuje więc to, co w PJN jest najcenniejsze. Jest symbolem.

"Co trzecia osoba to Kaczyński"

Dziś Białystok. I niespodzianka - na liście PJN Jarosław Kaczyński! Paweł Kowal

Sam Kaczyński powiedział dziennikarzom, że zbieżność imienia i nazwiska z liderem PiS jest przypadkowa i nie z powodu tej zbieżności kandyduje. Podkreślał, że w jego okolicach "co trzecia" osoba nosi nazwisko Kaczyński. Mówił, że kandyduje, bo odpowiada mu program PJN. Dodał też, że nie startuje po to, żeby zrobić karierę, ale żeby działać "dla Polski, dla środowiska, dla otoczenia".

"Jedynka" PJN w Białymstoku

PJN przedstawił w Białymstoku czołówkę swoich kandydatów w wyborach do Sejmu w Podlaskiem. Otwiera ją Karol Tylenda, prezes Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego w Białymstoku. Przez ostatnich pięć lat był w PiS (był radnym sejmiku z PiS i na krótko członkiem zarządu województwa, gdy marszałkiem był Dariusz Piontkowski z PiS), wcześniej działał m.in. w Samoobronie. Miał mandat radnego sejmiku z tego ugrupowania. Wyszedł jednak z tej partii razem z kilkoma działaczami po konflikcie z Samoobroną zawiązując Podlaską Inicjatywę Ludową, która dalej rządziła w samorządzie województwa w koalicji z SLD-UP i PSL.

"Trudne" wybory

Cała podlaska lista kandydatów PJN do Sejmu ma zostać ogłoszona w połowie przyszłego tygodnia. Wówczas - jak zapowiedział w środę w Białymstoku szef PJN Paweł Kowal - mają być gotowe wszystkie listy partii w całej Polsce.

Kowal podkreślał, że PJN koncentruje się na wyborach do Sejmu. Do Senatu PJN w Podlaskiem nie będzie wystawiał kandydatów. Szef PJN zaznaczył, że wybory do Senatu - w tym roku po raz pierwszy odbywające się w okręgach jednomandatowych - "są trudne" i partia będzie wystawiać swoich kandydatów tylko tam, gdzie ci kandydaci są "ewidentni", nie będą szukani na siłę.

Źródło: tvn24.pl, PAP