"W PiS muszą być turbulencje, że komisarz Wojciechowski odważa się powiedzieć: nie"

Źródło:
TVN24
Kluzik-Rostkowska: ta sytuacja tak naprawdę mówi o pozycji Jarosława Kaczyńskiego w PiS-ie
Kluzik-Rostkowska: ta sytuacja tak naprawdę mówi o pozycji Jarosława Kaczyńskiego w PiS-ieTVN24
wideo 2/2
Kluzik-Rostkowska: ta sytuacja tak naprawdę mówi o pozycji Jarosława Kaczyńskiego w PiS-ieTVN24

Posłanka KO Joanna Kluzik-Rostkowska stwierdziła w sobotę w "Faktach po Faktach", że sytuacja z unijnym komisarzem Januszem Wojciechowskim "tak naprawdę mówi o pozycji Jarosława Kaczyńskiego w PiS-ie". Lider partii Razem Adrian Zandberg powiedział z kolei, że niedługo "PiS przestanie być centralnym zagadnieniem polskiej polityki".

Rolnicy z całej Polski rozpoczęli w piątek protest, który ma potrwać przez 30 dni. Powodem jest m.in. niedawna decyzja Komisji Europejskiej o przedłużeniu bezcłowego handlu z Ukrainą do 2025 roku. Protestujący rolnicy sprzeciwiają się też wprowadzaniu unijnego Zielonego Ładu i napływowi towarów z Ukrainy. Przeciw niektórym rozwiązaniom zawartym w "Zielonym Ładzie" protestują też rolnicy m.in. w Rumunii, Francji i Belgii.

Czytaj więcej: Kaczyński: zadzwonię do Wojciechowskiego i poproszę, żeby zrezygnował z funkcji komisarza UE

W piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że będzie rozmawiał i prosił komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, aby zakończył swoją misję. W sobotę Wojciechowski przekazał grupie korespondentów w Brukseli, że w najbliższych dniach zamierza przedstawić liderowi PiS informację o swojej pracy w Komisji Europejskiej. Wojciechowski stwierdził, nie widzi podstaw do dymisji.

Czytaj też: Kaczyński miał dzwonić do Wojciechowskiego. "Nie wiem, nie sprawdzałem" 

Janusz Wojciechowski nie zamierza podawać się do dymisji. Relacja reportera TVN24
Janusz Wojciechowski nie zamierza podawać się do dymisji. Relacja reportera TVN24TVN24

Kluzik-Rostkowska: to pokazuje, że wewnątrz PiS-u muszą być duże turbulencje

- Ta sytuacja tak naprawdę mówi o pozycji Jarosława Kaczyńskiego w PiS-ie - oceniła Joanna Kluzik-Rostkowska. - Ja nie przypominam sobie innej sytuacji przez ostatnie lata, w której by Jarosław Kaczyński, niekwestionowany do tej pory szef partii, całej tej części strony sceny politycznej, żeby on powiedział "chłopie weź się podaj do dymisji", a on mówi "nie" - wskazała.

Jej zdaniem "to pokazuje, że tam gdzieś wewnątrz PiS-u muszą być tak duże turbulencje, że komisarz Wojciechowski odważa się powiedzieć: nie".

- Jarosław Kaczyński na własne życzenia zafundował sobie kolejny całkiem duży polityczny kłopot - stwierdziła posłanka KO.

Zandberg: oni sami czują, że ta czaszka już się nie uśmiechnie
Zandberg: oni sami czują, że ta czaszka już się nie uśmiechnie TVN24

Zandberg: PiS wpadł w korkociąg

W ocenie Adriana Zadberga "PiS wpadł w korkociąg". - To już chyba wszyscy widzą i w sondażach, ale też jak się rozmawia z politykami PiS-u, to oni sami czują, że ta czaszka już się nie uśmiechnie - stwierdził.

Zwrócił uwagę, że kiedyś PiS był "dosyć szeroką koalicją". - Dzisiaj PiS idzie bardzo mocno w stronę prawej ściany. No i co to oznacza? Że pewnie będzie za jakiś czas PiS-em pana Czarnka. Tylko to będzie oznaczało, że to będzie partia na kilkanaście procent - powiedział lider partii Razem.

Dla niego to "dobra wiadomość". Zdaniem Zadnberga niedługo "PiS przestanie być centralnym zagadnieniem polskiej polityki". - I będziemy mogli rozmawiać o rzeczach naprawdę ważnych - dodał.

"Oni sobie sami strzelają w stopę"

W sobotę przed Trybunałem Konstytucyjnym odbył się Protest Wolnych Polaków, w trakcie którego przemówienie wygłosił Jarosław Kaczyński. Na manifestacji obecni byli również byli posłowie PiS Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, którzy również zabrali głos. - Dość bezprawia - apelował Kamiński.

- To jest tak naprawdę symboliczne. PiS-owi ciągle się wydaje, że mogą grać Kamińskim i Wąsikiem, żeby jednoczyć ten swój najtwardszy elektorat. Już widać, że to nie działa - stwierdziła Kluzik-Rostkowska. - Wszystkie badania, które widzieliśmy ostatnio, pokazują, że ludzie chcą, żeby Kamiński i Wąsik byli w więzieniu, a nie żeby byli w parlamencie. Oni sobie sami strzelają w stopę w ten sposób - oceniła.

Zandberg ocenił, że "kurs na prawą, radykalną ścianę", jaki objęło Prawo i Sprawiedliwość "bierze się z tego, że po wyborach wewnątrz PiS-u było duże niezadowolenie". - Po prostu partia osłabła i wiedziała, że za chwileczkę straci też państwo, które konsumowała przez ostatnie lata. Więc ten kurs na prawą ścianę, ten kurs na twardo, to moim zdaniem był kurs po to, żeby utrzymać jakąś kontrolę i jedność. Tyle tylko, że on ma swoją cenę - powiedział Zandberg.

Dodał, że "przez to PiS już kompletnie traci wyborców bardziej centrowych". - Tych, których interesuje w Polsce nie pan Wąsik z panem Kamińskim tylko to, czy zbudujemy szybką kolej, czy będzie elektrownia atomowa. Tych, których interesują takie sprawy, jak polityka społeczna, a niekoniecznie widzą panów Wąsika i Kamińskiego w roli Avengersów i swoich osobistych bohaterów, bo tych, którzy tak na nich patrzą, jest pewnie kilkanaście procent w Polsce - ocenił. Jego zdaniem "to jest dobra informacja". - Możemy w końcu przestać żyć PiS-em, a zacząć żyć przyszłością - przekonywał.

Kaczyński: musimy odzyskać medialną siłę
Kaczyński: musimy odzyskać medialną siłęTVN24

Zandberg: PiS traci część wyborców, ponieważ idzie w skrajną stronę

Goście "Faktów po Faktach" komentowali także najnowszy sondaż partyjny. Według przeprowadzonego 6 i 7 lutego badania Puls Opinii - Preferencje wyborcze Polaków pracowni Opinia24, największym poparciem cieszy się Koalicja Obywatelska, która ma 31 proc. zwolenników. Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość z 24 proc. poparcia.

- Ja tutaj widzę bardzo ważną rolę mediów, może z racji swojego zawodu w przeszłości, bo byłam dziennikarką, ale myślę, że już nie mamy takiej bardzo prymitywnej, chamskiej propagandy telewizji niesłusznie nazywanej publiczną - skomentowała wyniki sondażu posłanka KO.

Jej zdaniem "odcięcie kurka pod tytułem "propaganda", czyli malujemy naszą trawę na zielono i bardzo źle mówimy o wszystkich naszych przeciwnikach, ma znaczenie". - Druga rzecz, która ma znaczenie to jest to, że zaczęliśmy ten PiS rozliczać - dodała.

W ocenie Zandberga PiS traci część wyborców, ponieważ "idzie w stronę skrajną". - To widać w tych badaniach. Myślę, że ci wyborcy dzisiaj rozglądają się i zadają sobie pytanie, komu chcą zaufać. Myślę, że to są wyborcy, dla których ważne są sprawy, takie jak duże inwestycje, jak to, żeby Polska miała przyszłość, w której jest podmiotem, a nie przedmiotem polityki europejskiej. Myślę, że to są wyborcy, dla których ważne jest to, czy będzie szybka kolej w Polsce, dla których ważne jest to, czy będą elektrownie jądrowe, dla których ważne jest to, czy za planami obronnymi będzie stała rzeczywistość - wymieniał.

Lider partii Razem powiedział też, że "PiS położył kwestię ochrony ludności cywilnej". - Jeżeli chodzi o odporność, to co widzimy dzisiaj na Ukrainie, to jest zupełnie kluczowa sprawa, żeby być w stanie ochronić ludność. My potrzebujemy tego, żeby obrona cywilna w Polsce została w końcu potraktowana poważnie. To jest kwestia schronów. To jest kwestia planów ewakuacji dużych miast. To jest kwestia współpracy pomiędzy wojskiem a służbami medycznymi. To jest kwestia nowej ustawy, której potrzebujemy i realnego centrum decyzyjnego, bo oddaliśmy trochę tutaj władzę samorządom i powiem uczciwie, skończyło się tak, że część samorządów po prostu nie stanęła na wysokości zadania. To trzeba naprawić - podkreślił, dodając, że "w przypadku konfliktu to jest absolutnie kluczowa sprawa, żeby ludność cywilna była bezpieczna".

Autorka/Autor:momo/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

- Długo czekaliśmy, byliśmy przygotowani i w końcu się udało - szef wywiadu wojskowego w Kijowie Kyryło Budanow w rozmowie z ukraińską sekcją BBC ujawnił kulisy zestrzelenia rosyjskiego bombowca dalekiego zasięgu Tu-22M3. Maszyna została strącona w piątek w Kraju Stawropolskim w Rosji. Według oficjalnej wersji Moskwy samolot spadł z powodu "niesprawności technicznej".

"Tygodniowa zasadzka". Nowe informacje o strąceniu rosyjskiego bombowca

"Tygodniowa zasadzka". Nowe informacje o strąceniu rosyjskiego bombowca

Źródło:
BBC, Liga, Radio Swoboda, tvn24.pl

Ukraina przeprowadziła w nocy atak dronów na cele na terytorium Rosji - powiadomił portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w ukraińskich służbach i wojsku. Media informują o pożarze obiektu paliwowego w obwodzie smoleńskim na zachodzie Rosji.

Ukraińskie drony zaatakowały osiem obwodów w Rosji. Doniesienia o uszkodzeniach obiektów energetycznych 

Ukraińskie drony zaatakowały osiem obwodów w Rosji. Doniesienia o uszkodzeniach obiektów energetycznych 

Źródło:
PAP

W bloku przy rondzie Wiatraczna wybuchł pożar. Ogień zajął mieszkanie na 10 piętrze. Strażacy ewakuowali z balkonu jedną osobę. Trafiła do szpitala. Trwa dogaszanie.

Pożar mieszkania na 10. piętrze. Strażacy ewakuowali jedną osobę z balkonu

Pożar mieszkania na 10. piętrze. Strażacy ewakuowali jedną osobę z balkonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Cmentarzu Głównym w Przemyślu odbył się pogrzeb Damiana Sobola, polskiego wolontariusza, który zginął pierwszego kwietnia w Strefie Gazy po ataku rakietowym izraelskiego wojska na konwój humanitarny. - Zapłacił najwyższą cenę za to, że niósł pomoc innym. Od zawsze chciał pomagać - mówili po uroczystości jego bliscy.

"Chłopak pełen energii i miłości do drugiego człowieka stał się celem". Pogrzeb wolontariusza, który zginął w Strefie Gazy

"Chłopak pełen energii i miłości do drugiego człowieka stał się celem". Pogrzeb wolontariusza, który zginął w Strefie Gazy

Źródło:
tvn24.pl

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

Tankowiec, który zaopatruje w paliwo statki tak zwanej rosyjskiej floty cieni, powiązany jest z rosyjskim oligarchą i łotewskim magnatem naftowym - poinformowała w sobotę szwedzka telewizja SVT. Statek jest zakotwiczony na Morzu Bałtyckim na wschód od Gotlandii.

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się największe demokratyczne wybory w historii ludzkości - do urn może pójść niemal miliard ludzi. I prawie wszyscy oddadzą głos na tego samego człowieka - rządzącego już od dekady premiera Narendrę Modiego, którego poparcie przed wyborami sięgnęło niemal 80 proc. Niektórzy uważają go wręcz za boga, ale jego władza ma ciemną stronę. Stronę, która może zagrozić rozpadem całych Indii. - To będzie ogromna konfrontacja i nie wiem, jak ona się skończy - mówi ekspert ds. Indii, dr Krzysztof Iwanek.

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Źródło:
tvn24.pl

Russian Copper Company (RCC) i chińskie firmy unikały podatków i omijały zachodnie sankcje poprzez handel walcówką miedzianą pod przykrywką złomu - poinformowały agencję Reutera trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Źródło:
Reuters

Przełamanie impasu w Kongresie w sprawie amerykańskiego pakietu pomocy dla Ukrainy niestety znaczy, że Amerykanie mają bardzo ponure prognozy dotyczące Ukrainy - powiedział w sobotę w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Jerzy Marek Nowakowski, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Jak dodał, "wygląda na to, że jest osobista zgoda Trumpa na tę decyzję". - Zrozumiał, że żarty się skończyły - stwierdził Nowakowski.

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Źródło:
TVN24

Dwa samoloty F-16 - jeden pilotowany przez człowieka, drugi przez sztuczną inteligencję (AI) - zmierzyły się nad bazą sił powietrznych USA Edwards Air Force Base w stanie Kalifornia. Agencja do spraw Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA) nie ujawniła, która maszyna wygrała starcie. Podała jednak, że wyniki pokazują "historyczną zmianę w lotnictwie".

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

Źródło:
PAP

Wenecja wprowadza specjalny system rezerwacji wizyt w mieście, a także opłatę w wysokości pięciu euro za wstęp do historycznego centrum. Ma ona obowiązywać jednak tylko w wybranych dniach od 25 kwietnia do 14 lipca. Zostaną nią objęci także tylko ci turyści, którzy nie zatrzymają się w mieście na nocleg. To pierwszy test takiego rozwiązania na świecie.

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Źródło:
PAP

Około 30 osób odniosło obrażenia po tym jak prom pasażerski uderzył w nabrzeże w porcie w Neapolu. Statek podróżował z wyspy Capri. Przypuszcza się, że przyczyną wypadku był gwałtowny poryw wiatru.

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Źródło:
PAP, The Maritime Executive

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Policjanci interweniowali na peronie w Górze Kalwarii, gdzie na gorącym uczynku zatrzymano dwóch młodych mężczyzn podejrzanych o pomalowanie wagonu pociągu farbą w spreju.

Pomalowali wagon, przy sobie mieli 22 puszki farby

Pomalowali wagon, przy sobie mieli 22 puszki farby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju. Zdjęcie zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

IMGW wydał kolejne alerty meteorologiczne. W sobotę we wszystkich województwach spodziewane są niebezpieczne zjawiska. Wystąpią opady śniegu i lokalne burze z gradem, a drogi w wielu regionach skuje lód. W nocy wyraźnie spadnie także temperatura przy gruncie.

Alerty IMGW we wszystkich województwach

Alerty IMGW we wszystkich województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zima powróciła w polskie góry. W sobotę warunki na szlakach w Tatrach, Beskidach i Karkonoszach są trudne i wymagają specjalistycznego sprzętu. Ratownicy proszą o rozwagę podczas wycieczek, szczególnie w wyższych partiach gór.

Niebezpiecznie w górach. "Warunki mogą się zmienić nawet w kilkanaście minut"

Niebezpiecznie w górach. "Warunki mogą się zmienić nawet w kilkanaście minut"

Źródło:
PAP, TPN

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o antywojennym thrillerze "Civil War". Młodzi twórcy będą mogli powalczyć o 100 tysięcy złotych na realizację etiudy w konkursie organizowanym między innymi przez stację TVN. Powody do radości mają fani Shakiry, która zapowiedziała międzynarodowe tournée. Céline Dion z kolei przedstawi walkę z chorobą w filmie dokumentalnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl