Sejm przyjął uchwałę w sprawie Jana Pawła II

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek czyta tekst uchwały dotyczącej Jana Pawła II
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek czyta tekst uchwały dotyczącej Jana Pawła IITVN24
wideo 2/18
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek czyta tekst uchwały dotyczącej Jana Pawła IITVN24

Sejm przyjął uchwałę "w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II". Głosowanie poprzedziła debata na sali plenarnej. Wcześniej w Sejmie złożono dwa projekty uchwał w tej sprawie. To właśnie przedstawiciele PiS chcieli "bronić dobrego imienia świętego", a Koalicja Polska-PSL proponowała, by "upamiętnić" papieża Polaka. 

Marcin Gutowski w najnowszym reportażu "Franciszkańska 3" z cyklu "Bielmo" pokazał nieznane fakty z życia Karola Wojtyły z czasów, gdy jeszcze nie był on papieżem. Reporter rozmawiał z ofiarami księży, którzy jeszcze w latach 60. podlegali kardynałowi Wojtyle. Dotarł do ludzi, którzy osobiście informowali kardynała o przestępstwach popełnianych przez duchownych, i do kościelnych dokumentów potwierdzających działania i zaniechania Wojtyły.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele. Jako kardynał "chronił przede wszystkim instytucję, a nie ofiary" >>>

Były dwie propozycje, komisja przyjęła projekt uchwały

W środę dwa ugrupowania - PiS oraz Koalicja Polska - PSL - złożyły w Sejmie projekty uchwał dotyczących papieża Polaka. W czwartek nad projektami debatowali posłowie w sejmowej komisji kultury.

Po debacie komisja zdecydowała, że oba projekty będą rozpatrywane razem, zaproponowany przez klub PiS projekt uchwały w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II będzie projektem wiodącym. Komisja następnie przygotowała wspólny tekst uchwały, przyjęty w konsensusie.

Debata na sali plenarnej

Następnie na sali plenarnej odbyła się dyskusja na temat przyjętego projektu.

Poseł sprawozdawca Zdzisław Sipiera (PiS) podczas debaty powiedział, że "te dwa projekty PiS i PSL dotykały jednego tematu, aczkolwiek miały do niego różne podejście". - Propozycja i projekt uchwały posłów PiS jasno artykułował element niezgody na to, co się dzieje i tego ataku, który dzisiaj jest w Polsce przeprowadzany. Wniosek klubu PSL podkreślał raczej zasługi i wielkość Jana Pawła II, a nie odnosił się do tego, co się dzieje w tej chwili - wyjaśnił.

Poinformował, że "w konsekwencji projektem wiodącym po głosowaniach został projekt PiS, ale była również praca nad propozycjami klubu PSL jak również całościowego zmienienia kształtu dwóch uchwał PSL i PiS i zastąpienia ich treści projektem Konfederacji".

- Jan Paweł II nie potrzebuje obrony, on sam się broni. Naszym zadaniem jest przypomnieć prawdę o jego wielkim nauczaniu - mówiła posłanka PiS Urszula Rusecka.

- Apeluję do wszystkich Polaków w kraju i na świecie (...) o podjęcie wszelkich działań w obronie naszego wybitnego rodaka, nie lękajcie się - dodała.

Rusecka: naszym zadaniem jest przypomnieć prawdę o wielkim nauczaniu Jana Pawła II
Rusecka: naszym zadaniem jest przypomnieć prawdę o wielkim nauczaniu Jana Pawła IITVN24

Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus mówiła, że "odwraca się głowę od niepodważalnych i niełatwych faktów". - W kwestii wyjaśniania pedofilii - my tutaj w Sejmie powinniśmy doprowadzić do tego, żeby przestępstwa seksualne się nigdy nie przedawniły - podkreśliła.

- Nie chcę teraz mówić o intencjach tej uchwały, dziś chcę się zwrócić do Polaków - ta debata toczy się w cieniu krzywdy, którą księża wyrządzili młodym ludziom, dzieciom, gdy ich krzywda powinna być dzisiaj najważniejsza - mówił Paweł Zalewski z koła Polska 2050. 

Posłanka Joanna Senyszyn mówiła, że jej koło parlamentarne Lewicy Demokratycznej "będzie przeciw tej politycznej, kłamliwej uchwale".

Scheuring-Wielgus: Sejm nie jest sądem, Sejm nie jest obrońcą ani adwokatem
Scheuring-Wielgus: Sejm nie jest sądem, Sejm nie jest obrońcą ani adwokatem

Artur Dziambor (Wolnościowcy) mówił, że "tej uchwały nie powinno w Sejmie być". - Nie jesteście historykami, nie powinniście być sądem, (...), takie rzeczy nie powinny być rozstrzygane przez Sejm, bo nie jesteście sędziami - zwrócił się do przedstawicieli obozu rządowego. 

Kosiniak-Kamysz: nie wolno zapomnieć o dziedzictwie Jana Pawła II, ale nie można zamknąć oczu na to, co złe

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że dzięki Janowi Pawłowi II on i jego poprzednicy mogli "stać na tej mównicy i mieć swoje poglądy, i mieć prawo do tych poglądów". - Możecie nawet krzyczeć do siebie nawzajem, co jest smutne i przykre, ale to jest dzięki wolności i demokracji. Nie byłoby wolnej Polski, nie byłoby wolnej Europy i nie byłoby wolnego świata bez Jana Pawła II. Nie byłoby Polski w Unii Europejskiej, powrotu do cywilizacji Zachodu, nie byłoby Polski we wspólnocie państw wolnych bez Jana Pawła II. Nie oddychałaby Europa dwoma płucami bez Jana Pawła II. I o tym nie wolno zapomnieć, bo to jest nasze dziedzictwo, to jest nasz fundament, to jest to, na czym się buduje państwo - wskazał.

- I nie można zamknąć oczu na to, co jest złego. Pedofilia jest ohydną zbrodnią, tylko trzeba to zbadać. Czy dzisiaj hierachia kościelna zrobiła wszystko - nie, musi zrobić więcej. Czy państwo zrobiło wszystko - nie, musi zrobić więcej. Czy archiwa powinny być otwarte - tak. To wszystko trzeba badać, ale historycy, w kontekście historii, momentu i tego, co się dzieje. I zadośćuczynić, i przeprosić, i się ukorzyć. Tak, bo to jest prawdziwa misja Ojca Świętego wdrożona w życie. (…) Będziemy stać po stronie wartości, będziemy stać po stronie pamięci, będziemy stać po stronie wielkości, świętości Jana Pawła II - dodał Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz: nie wolno zapomnieć o dziedzictwie Jana Pawła II, ale nie można zamknąć oczu na to, co złe
Kosiniak-Kamysz: nie wolno zapomnieć o dziedzictwie Jana Pawła II, ale nie można zamknąć oczu na to, co złeTVN24

Kowal: coście zrobili z tym politycznym przesłaniem Jana Pawła II?

Poseł KO Paweł Kowal mówił, że "są postaci w dziejach narodu i państwa o szczególnym znaczeniu, które organizują naszą zbiorową świadomość".

- Z tej trybuny chciałbym was zapytać - zwracam się do tych, co tak chętnie dzisiaj wstają (do obrony - red.) - coście zrobili z tym politycznym przesłaniem Jana Pawła II, które stąd padło w 1997 roku? Coście zrobili z sądami, bo (papież) mowił o sądach? Coście zrobili z parlamentaryzmem? Zniszczyliście parlamentaryzm - mówił.

W sprawie uchwały głosowało 318 posłów. Za przyjęciem uchwały było 271, przeciw 43, cztery osoby wstrzymały się od głosu. 

Paweł Kowal: co zrobiliście z politycznym przesłaniem Jana Pawła II?
Paweł Kowal: co zrobiliście z politycznym przesłaniem Jana Pawła II?TVN24

Co znalazło się w uchwale?

"Jego słowa i czyny demonstrowały i budziły miłość do Ojczyzny, wspierając czynnie naród polski w dążeniach do odzyskania wolności i niepodległego bytu państwowego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież - św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii" - napisano w uchwale.

Stwierdzono, że jest to "próba skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści". Dodano, że "święty Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Europy".

"Myśli zawarte w Jego nauczaniu pozostają ważnymi wskazówkami w zakresie kształtowania życia społecznego. 'Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm; te słowa Papieża Polaka, wypowiedziane w gmachu Sejmu w roku 1999, stają się współcześnie niestety coraz bardziej aktualne" - zaznaczono w uchwale.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek czyta tekst uchwały dotyczącej Jana Pawła II
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek czyta tekst uchwały dotyczącej Jana Pawła IITVN24

Pierwotne projekty uchwał autorstwa PiS-u i Koalicji Polskiej-PSL

Posłowie PiS w pierwotnej, zaproponowanej przez nich uchwale chcieli, by Sejm "zdecydowanie potępił medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież Polak".

"Nie pozwolimy zniszczyć wizerunku człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła. Papież Jan Paweł II jest symbolem odzyskania przez Polskę niezależności i wyzwolenia z rosyjskiej strefy wpływów, o czym wielokrotnie przypominali w swoich wystąpieniach światowi przywódcy, także prezydent USA Joe Biden podczas ostatniej wizyty w Polsce" - wskazano w projekcie.

Posłowie partii rządzącej ocenili, że "Jan Paweł II był wzorem nie tylko dla społeczeństwa, ale dla całej klasy politycznej, w czasach gdy rodziła się nasza demokracja".

CZYTAJ CAŁY PROJEKT UCHWAŁY

Na posiedzeniu komisji projekt przedstawiał Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury. - Jest celowy atak, którego celem jest osłabienie Polski poprzez atak na podstawowe wartości i osoby. Innych słów do opisu tej sytuacji trudno jest użyć - powiedział.

Jego zdaniem to "krańcowa, krytyczna sytuacja i trzeba stanąć zdecydowanie w obronie wartości".

Gliński: to krańcowa, krytyczna sytuacja i trzeba stanąć zdecydowanie w obronie wartości
Gliński: to krańcowa, krytyczna sytuacja i trzeba stanąć zdecydowanie w obronie wartościTVN24

W zgłoszonej przez Koalicję Polską - PSL uchwale w sprawie "upamiętnienia" papieża można było natomiast przeczytać, że "słowa i czyny Jana Pawła II demonstrowały i budziły miłość do Polski oraz wspierały czynnie naród polski w dążeniach do odzyskania wolności i niepodległości".

"Sejm Rzeczpospolitej Polskiej wyraża szacunek dla dzieła Jana Pawła II i Jego wkładu w dzieje Polski, Europy i świata. Jednocześnie Sejm RP uważa za swój obowiązek wobec przyszłych pokoleń przypomnieć, że Papież Polak był niestrudzonym orędownikiem praw człowieka i obrońcą ubogich we wszystkich zakątkach świata. Okazywał szczególną wrażliwość na prawa ludzi pracy i sprawiedliwość społeczną. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej wyraża papieżowi Janowi Pawłowi II wdzięczność za odzyskaną wolność i niepodległość naszej Ojczyzny i obudzenie poczucia godności wśród narodów świata" - głosi projekt uchwały.

CZYTAJ CAŁY PROJEKT UCHWAŁY

Projekt Koalicji Polskiej przedstawił na posiedzeniu komisji kultury prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. - Mamy w Polsce deficyt autorytetów, mamy głęboki spór nie tylko polityczny, ale i społeczny w większości kwestii. Mamy bardzo podzieloną wspólnotę. To wielki ból i wielkie niebezpieczeństwo - wskazywał.

- Jest rozpad wzajemnych relacji, a także miejsc i postaci, do których wspólnie można się odwoływać. Niekwestionowanie jedną z niewielu, a może ostatnią i jedyną wspólną postacią dla Polaków jest, był i będzie ojciec święty Jan Paweł II - podkreślił.

Kosiniak-Kamysz: jedną z niewielu, a może ostatnią i jedyną wspólną postacią dla Polaków jest Jan Paweł II
Kosiniak-Kamysz: jedną z niewielu, a może ostatnią i jedyną wspólną postacią dla Polaków jest Jan Paweł IITVN24

Scheuring-Wielgus: Sejm nie jest miejscem do tego, by oceniać, czy ktoś był winny, czy nie

Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus powiedziała podczas debaty w komisji, że "te uchwały w ogóle nie powinny się znaleźć w Sejmie". - Nie powinniśmy na ten temat debatować, bo Sejm nie jest miejscem do tego, by oceniać, czy ktoś był winny, czy nie był winny. Od tego są odpowiednie służby państwa - podkreśliła. Dodała, że "Sejm nie jest od bronienia dobrego imienia kogokolwiek, a jest od stanowienia prawa". 

- Jan Paweł II nie jest polską racją stanu ani fundamentem państwa, bo państwo polskie istniało na długo przed Janem Pawłem II i radziło sobie bardzo dobrze - wskazywała posłanka.

Scheuring-Wielgus zaznaczyła, że "to nie są historie - tak jak tutaj próbuje się narzucić narrację - oparte tylko na dokumentach z SB". - Mamy dokumentację osób poszkodowanych i ofiar. Po raz pierwszy pokazują się te informacje - mówiła.

Scheuring-Wielgus: Sejm nie jest miejscem do tego, by oceniać, czy ktoś był winny, czy nie
Scheuring-Wielgus: Sejm nie jest miejscem do tego, by oceniać, czy ktoś był winny, czy nieTVN24

Prokop-Paczkowska: to nie "kłamliwy atak", to po prostu odwaga dziennikarza

- Padły tutaj takie słowa jak "kłamliwy atak", "zamach na Jana Pawła II", "powtórny zamach", "medialna nagonka". Takie rzeczy się nie wydarzyły. Po prostu jeden z dziennikarzy TVN ma odwagę przedstawić to, co ustalił. Dziękuję redaktorowi Gutowskiemu, bo to dzisiaj rzeczywiście odwaga. Dziennikarze na świecie od lat mówili o zaniechaniach, o błędach pontyfikatu Jana Pawła II. W Polsce nie chciano tego słuchać - powiedziała Małgorzata Prokop-Paczkowska z Lewicy.

Przyznała, że "Jan Paweł II ma ogromne zasługi dla Kościoła katolickiego i jest to oczywiste". Zaznaczyła jednak, że "Karol Wojtyła krył pedofilów zgodnie z instrukcją z 1922 roku i gdyby tego nie robił, nie zrobiłby tak ogromnej kariery w Kościele". 

Prokop-Paczkowska: to nie "kłamliwy atak", to po prostu odwaga dziennikarza
Prokop-Paczkowska: to nie "kłamliwy atak", to po prostu odwaga dziennikarzaTVN24

Zalewski: nie zgadzam się na utożsamianie wspólnoty religijnej ze wspólnotą narodową

Paweł Zalewski z Polski 2050 powiedział, że "mamy wiele informacji, wiele nowych informacji, wiele faktów i one wymagają zbadania przez historyków i umieszczenia ich w kontekście". - Tutaj nie chodzi o to, że jakaś komisja zadekretuje prawdę. Badania historyczne, ustalenia komisji historycznej pozwolą nam do tej prawdy się zbliżyć, wyrobić sobie opinię - mówił.

- Mówię to jako katolik, członek Kościoła. Nie zgadzam się na utożsamianie wspólnoty religijnej ze wspólnotą narodową. Wspólnota religijna jest częścią wspólnoty narodowej. Wspólnota narodowa jest szersza. To jest bardzo ważna rzecz. PiS od 2015 roku wyklucza ze wspólnoty narodowej tych, którzy według jego oceny nie dość silnie są członkami wspólnoty religijnej. Na to nie ma zgody - podkreślił.

Zalewski: nie zgadzam się na utożsamianie wspólnoty religijnej ze wspólnotą narodową
Zalewski: nie zgadzam się na utożsamianie wspólnoty religijnej ze wspólnotą narodowąTVN24

Reportaż "Franciszkańska 3" jest efektem wielomiesięcznej pracy, opartej na wieloźródłowych dokumentach, relacjach świadków i - co najważniejsze - daje głos samym ofiarom. Przeszedł kilkuetapową weryfikację i powstał zgodnie z najwyższymi standardami dziennikarskimi. Rolą niezależnych i rzetelnych mediów jest pokazywać fakty, nawet jeśli są one bolesne i trudne do przyjęcia. Każdy z Państwa może reportaż samodzielnie ocenić, jest on dostępny w TVN24 GO.

OGLĄDAJ REPORTAŻ "FRANCISZKAŃSKA 3" W TVN24 GO

Autorka/Autor:ads/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

16-latka uderzyła samochodem w szklaną elewację kawiarni w Krotoszynie. Nikomu nic się nie stało, straty oszacowano wstępnie na 100 tysięcy złotych.

16-latka wjechała autem w szklaną elewację kawiarni

16-latka wjechała autem w szklaną elewację kawiarni

Źródło:
PAP

Alert RCB został wydany w 10 województwach. Ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem zostało wydane w niedzielę i ma obowiązywać przez cały dzień. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Kilkuletnia Dalia zraniła się w łokieć, spacerując po skwerze w Kielcach (Świętokrzyskie). Mama dziewczynki o pomoc poprosiła policjantów, którzy szybko i sprawnie opatrzyli dziecko. W ramach wdzięczności wysłała im wzruszającą wiadomość.

Dalia stłukła łokieć, dziewczynkę opatrzyli policjanci. Później dostali wiadomość

Dalia stłukła łokieć, dziewczynkę opatrzyli policjanci. Później dostali wiadomość

Źródło:
tvn24.pl

Na S3 w pobliżu Czarnowa w niedzielny poranek doszło do dachowania busa z kilkoma osobami w środku. Wszystkim udało się opuścić pojazd o własnych siłach, zostały zabrane przez zespoły ratownictwa medycznego.

Dachowanie busa na S3

Dachowanie busa na S3

Źródło:
PAP

Jadący z dużą prędkością samochód uderzył w bramę Białego Domu - poinformowała Secret Service, agencja zajmująca się między innymi ochroną prezydenta USA. Kierowca zginął na miejscu - przekazano w komunikacie.

Samochód uderzył w bramę Białego Domu

Samochód uderzył w bramę Białego Domu

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl
Szef nie wierzył, że przyszła do pracy po tym, co zrobiła

Szef nie wierzył, że przyszła do pracy po tym, co zrobiła

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Gdzie jest burza? W niedzielę 05.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Silnie pada deszcz, istnieje także ryzyko wystąpienia gradu. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wyładowania powróciły

Gdzie jest burza? Wyładowania powróciły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W nalocie lotniczym, w południowej części Strefy Gazy, zginął jeden z czołowych dowódców Islamskiego Dżihadu, który był odpowiedzialny za wiele ataków na Izrael, między innymi z 7 października na kibuc Sufa - poinformował w sobotę późnym wieczorem rzecznik izraelskiej armii.

Izraelska armia: zabiliśmy dowódcę Islamskiego Dżihadu. Kierował atakiem na kibuc Sufa

Izraelska armia: zabiliśmy dowódcę Islamskiego Dżihadu. Kierował atakiem na kibuc Sufa

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Po 58 latach amerykańska policja doprowadziła do końca sprawę morderstwa z 1966 roku. Ślady DNA sprawcy odnaleziono na fragmencie ubrania ofiary. Oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia został 79-letni mężczyzna.

Amerykańska policja rozwiązała sprawę morderstwa z 1966 roku. 79-latek oskarżony

Amerykańska policja rozwiązała sprawę morderstwa z 1966 roku. 79-latek oskarżony

Źródło:
PAP

Na obszarze Półwyspu Kalifornijskiego w Meksyku znaleziono trzy ciała - poinformowały w piątek władze Meksyku. Zwłoki odnaleziono w pobliżu miejsca, gdzie w zeszły weekend zaginęło trzech zagranicznych turystów - dwóch Australijczyków i Amerykanin. - Wszystkie trzy ciała mają cechy pozwalające z dużym prawdopodobieństwem założyć, że są to zaginieni mężczyźni - poinformowała stanowa prokurator generalna.

Trzy ciała znalezione w Meksyku. Prokuratura: duże prawdopodobieństwo, że to zaginieni turyści

Trzy ciała znalezione w Meksyku. Prokuratura: duże prawdopodobieństwo, że to zaginieni turyści

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Gustavo Petro, prezydent Kolumbii, ogłosił, że służby medyczne jego kraju będą zajmować się "leczeniem palestyńskich dzieci rannych podczas izraelskich bombardowań". Wcześniej Petro zdecydował o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Izraelem "w odpowiedzi na ludobójstwo w Gazie".

Kolumbia chce leczyć dzieci ranne podczas izraelskich bombardowań. Decyzja prezydenta

Kolumbia chce leczyć dzieci ranne podczas izraelskich bombardowań. Decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk w jednym wpisie w mediach społecznościowych skomentował trzy sobotnie wydarzenia. Nawiązał między innymi do ministra Marcina Kierwińskiego i jego wystąpienia w czasie obchodów Dnia Strażaka.

"Magiczny wieczór". Donald Tusk nawiązał do Marcina Kierwińskiego

"Magiczny wieczór". Donald Tusk nawiązał do Marcina Kierwińskiego

Źródło:
tvn24.pl

Zamknijmy to, bo to jest trochę żenujące, żeby w Dzień Strażaka, czyli bohaterów, którzy ratują nasze życie, skupiać się na incydencie rozdmuchanym przez prawicowy Twitter - mówił wicemarszałek Piotr Zgorzelski o dyskusji na temat trzeźwości szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego podczas przemówienia na placu Piłsudskiego. - To naprawdę źle wyglądało. Ja bym po prostu pojechał do domu i nie komentował tego więcej - powiedział Waldemar Buda z PiS.

Marcin Kierwiński tłumaczy "nienajlepszy efekt" przemówienia. Komentarze polityków

Marcin Kierwiński tłumaczy "nienajlepszy efekt" przemówienia. Komentarze polityków

Źródło:
TVN24

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN
"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie, który ma "zakończyć epokę anonimowości" w dziełach, gdzie występują dublerzy. "Kaskader", w którym zagrały takie gwiazdy, jak Ryan Gosling czy Emily Blunt, wszedł właśnie do kin. Pod koniec tego roku w polskich kinach pojawi się z kolei dzieło, na które czekali miłośnicy Króla Lwa. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24