Sejm przyjął uchwałę w sprawie Jana Pawła II

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek czyta tekst uchwały dotyczącej Jana Pawła II
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek czyta tekst uchwały dotyczącej Jana Pawła IITVN24
wideo 2/18
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek czyta tekst uchwały dotyczącej Jana Pawła IITVN24

Sejm przyjął uchwałę "w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II". Głosowanie poprzedziła debata na sali plenarnej. Wcześniej w Sejmie złożono dwa projekty uchwał w tej sprawie. To właśnie przedstawiciele PiS chcieli "bronić dobrego imienia świętego", a Koalicja Polska-PSL proponowała, by "upamiętnić" papieża Polaka. 

Marcin Gutowski w najnowszym reportażu "Franciszkańska 3" z cyklu "Bielmo" pokazał nieznane fakty z życia Karola Wojtyły z czasów, gdy jeszcze nie był on papieżem. Reporter rozmawiał z ofiarami księży, którzy jeszcze w latach 60. podlegali kardynałowi Wojtyle. Dotarł do ludzi, którzy osobiście informowali kardynała o przestępstwach popełnianych przez duchownych, i do kościelnych dokumentów potwierdzających działania i zaniechania Wojtyły.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele. Jako kardynał "chronił przede wszystkim instytucję, a nie ofiary" >>>

Były dwie propozycje, komisja przyjęła projekt uchwały

W środę dwa ugrupowania - PiS oraz Koalicja Polska - PSL - złożyły w Sejmie projekty uchwał dotyczących papieża Polaka. W czwartek nad projektami debatowali posłowie w sejmowej komisji kultury.

Po debacie komisja zdecydowała, że oba projekty będą rozpatrywane razem, zaproponowany przez klub PiS projekt uchwały w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II będzie projektem wiodącym. Komisja następnie przygotowała wspólny tekst uchwały, przyjęty w konsensusie.

Debata na sali plenarnej

Następnie na sali plenarnej odbyła się dyskusja na temat przyjętego projektu.

Poseł sprawozdawca Zdzisław Sipiera (PiS) podczas debaty powiedział, że "te dwa projekty PiS i PSL dotykały jednego tematu, aczkolwiek miały do niego różne podejście". - Propozycja i projekt uchwały posłów PiS jasno artykułował element niezgody na to, co się dzieje i tego ataku, który dzisiaj jest w Polsce przeprowadzany. Wniosek klubu PSL podkreślał raczej zasługi i wielkość Jana Pawła II, a nie odnosił się do tego, co się dzieje w tej chwili - wyjaśnił.

Poinformował, że "w konsekwencji projektem wiodącym po głosowaniach został projekt PiS, ale była również praca nad propozycjami klubu PSL jak również całościowego zmienienia kształtu dwóch uchwał PSL i PiS i zastąpienia ich treści projektem Konfederacji".

- Jan Paweł II nie potrzebuje obrony, on sam się broni. Naszym zadaniem jest przypomnieć prawdę o jego wielkim nauczaniu - mówiła posłanka PiS Urszula Rusecka.

- Apeluję do wszystkich Polaków w kraju i na świecie (...) o podjęcie wszelkich działań w obronie naszego wybitnego rodaka, nie lękajcie się - dodała.

Rusecka: naszym zadaniem jest przypomnieć prawdę o wielkim nauczaniu Jana Pawła II
Rusecka: naszym zadaniem jest przypomnieć prawdę o wielkim nauczaniu Jana Pawła IITVN24

Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus mówiła, że "odwraca się głowę od niepodważalnych i niełatwych faktów". - W kwestii wyjaśniania pedofilii - my tutaj w Sejmie powinniśmy doprowadzić do tego, żeby przestępstwa seksualne się nigdy nie przedawniły - podkreśliła.

- Nie chcę teraz mówić o intencjach tej uchwały, dziś chcę się zwrócić do Polaków - ta debata toczy się w cieniu krzywdy, którą księża wyrządzili młodym ludziom, dzieciom, gdy ich krzywda powinna być dzisiaj najważniejsza - mówił Paweł Zalewski z koła Polska 2050. 

Posłanka Joanna Senyszyn mówiła, że jej koło parlamentarne Lewicy Demokratycznej "będzie przeciw tej politycznej, kłamliwej uchwale".

Scheuring-Wielgus: Sejm nie jest sądem, Sejm nie jest obrońcą ani adwokatem
Scheuring-Wielgus: Sejm nie jest sądem, Sejm nie jest obrońcą ani adwokatem

Artur Dziambor (Wolnościowcy) mówił, że "tej uchwały nie powinno w Sejmie być". - Nie jesteście historykami, nie powinniście być sądem, (...), takie rzeczy nie powinny być rozstrzygane przez Sejm, bo nie jesteście sędziami - zwrócił się do przedstawicieli obozu rządowego. 

Kosiniak-Kamysz: nie wolno zapomnieć o dziedzictwie Jana Pawła II, ale nie można zamknąć oczu na to, co złe

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że dzięki Janowi Pawłowi II on i jego poprzednicy mogli "stać na tej mównicy i mieć swoje poglądy, i mieć prawo do tych poglądów". - Możecie nawet krzyczeć do siebie nawzajem, co jest smutne i przykre, ale to jest dzięki wolności i demokracji. Nie byłoby wolnej Polski, nie byłoby wolnej Europy i nie byłoby wolnego świata bez Jana Pawła II. Nie byłoby Polski w Unii Europejskiej, powrotu do cywilizacji Zachodu, nie byłoby Polski we wspólnocie państw wolnych bez Jana Pawła II. Nie oddychałaby Europa dwoma płucami bez Jana Pawła II. I o tym nie wolno zapomnieć, bo to jest nasze dziedzictwo, to jest nasz fundament, to jest to, na czym się buduje państwo - wskazał.

- I nie można zamknąć oczu na to, co jest złego. Pedofilia jest ohydną zbrodnią, tylko trzeba to zbadać. Czy dzisiaj hierachia kościelna zrobiła wszystko - nie, musi zrobić więcej. Czy państwo zrobiło wszystko - nie, musi zrobić więcej. Czy archiwa powinny być otwarte - tak. To wszystko trzeba badać, ale historycy, w kontekście historii, momentu i tego, co się dzieje. I zadośćuczynić, i przeprosić, i się ukorzyć. Tak, bo to jest prawdziwa misja Ojca Świętego wdrożona w życie. (…) Będziemy stać po stronie wartości, będziemy stać po stronie pamięci, będziemy stać po stronie wielkości, świętości Jana Pawła II - dodał Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz: nie wolno zapomnieć o dziedzictwie Jana Pawła II, ale nie można zamknąć oczu na to, co złe
Kosiniak-Kamysz: nie wolno zapomnieć o dziedzictwie Jana Pawła II, ale nie można zamknąć oczu na to, co złeTVN24

Kowal: coście zrobili z tym politycznym przesłaniem Jana Pawła II?

Poseł KO Paweł Kowal mówił, że "są postaci w dziejach narodu i państwa o szczególnym znaczeniu, które organizują naszą zbiorową świadomość".

- Z tej trybuny chciałbym was zapytać - zwracam się do tych, co tak chętnie dzisiaj wstają (do obrony - red.) - coście zrobili z tym politycznym przesłaniem Jana Pawła II, które stąd padło w 1997 roku? Coście zrobili z sądami, bo (papież) mowił o sądach? Coście zrobili z parlamentaryzmem? Zniszczyliście parlamentaryzm - mówił.

W sprawie uchwały głosowało 318 posłów. Za przyjęciem uchwały było 271, przeciw 43, cztery osoby wstrzymały się od głosu. 

Paweł Kowal: co zrobiliście z politycznym przesłaniem Jana Pawła II?
Paweł Kowal: co zrobiliście z politycznym przesłaniem Jana Pawła II?TVN24

Co znalazło się w uchwale?

"Jego słowa i czyny demonstrowały i budziły miłość do Ojczyzny, wspierając czynnie naród polski w dążeniach do odzyskania wolności i niepodległego bytu państwowego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież - św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii" - napisano w uchwale.

Stwierdzono, że jest to "próba skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści". Dodano, że "święty Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Europy".

"Myśli zawarte w Jego nauczaniu pozostają ważnymi wskazówkami w zakresie kształtowania życia społecznego. 'Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm; te słowa Papieża Polaka, wypowiedziane w gmachu Sejmu w roku 1999, stają się współcześnie niestety coraz bardziej aktualne" - zaznaczono w uchwale.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek czyta tekst uchwały dotyczącej Jana Pawła II
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek czyta tekst uchwały dotyczącej Jana Pawła IITVN24

Pierwotne projekty uchwał autorstwa PiS-u i Koalicji Polskiej-PSL

Posłowie PiS w pierwotnej, zaproponowanej przez nich uchwale chcieli, by Sejm "zdecydowanie potępił medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież Polak".

"Nie pozwolimy zniszczyć wizerunku człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła. Papież Jan Paweł II jest symbolem odzyskania przez Polskę niezależności i wyzwolenia z rosyjskiej strefy wpływów, o czym wielokrotnie przypominali w swoich wystąpieniach światowi przywódcy, także prezydent USA Joe Biden podczas ostatniej wizyty w Polsce" - wskazano w projekcie.

Posłowie partii rządzącej ocenili, że "Jan Paweł II był wzorem nie tylko dla społeczeństwa, ale dla całej klasy politycznej, w czasach gdy rodziła się nasza demokracja".

CZYTAJ CAŁY PROJEKT UCHWAŁY

Na posiedzeniu komisji projekt przedstawiał Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury. - Jest celowy atak, którego celem jest osłabienie Polski poprzez atak na podstawowe wartości i osoby. Innych słów do opisu tej sytuacji trudno jest użyć - powiedział.

Jego zdaniem to "krańcowa, krytyczna sytuacja i trzeba stanąć zdecydowanie w obronie wartości".

Gliński: to krańcowa, krytyczna sytuacja i trzeba stanąć zdecydowanie w obronie wartości
Gliński: to krańcowa, krytyczna sytuacja i trzeba stanąć zdecydowanie w obronie wartościTVN24

W zgłoszonej przez Koalicję Polską - PSL uchwale w sprawie "upamiętnienia" papieża można było natomiast przeczytać, że "słowa i czyny Jana Pawła II demonstrowały i budziły miłość do Polski oraz wspierały czynnie naród polski w dążeniach do odzyskania wolności i niepodległości".

"Sejm Rzeczpospolitej Polskiej wyraża szacunek dla dzieła Jana Pawła II i Jego wkładu w dzieje Polski, Europy i świata. Jednocześnie Sejm RP uważa za swój obowiązek wobec przyszłych pokoleń przypomnieć, że Papież Polak był niestrudzonym orędownikiem praw człowieka i obrońcą ubogich we wszystkich zakątkach świata. Okazywał szczególną wrażliwość na prawa ludzi pracy i sprawiedliwość społeczną. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej wyraża papieżowi Janowi Pawłowi II wdzięczność za odzyskaną wolność i niepodległość naszej Ojczyzny i obudzenie poczucia godności wśród narodów świata" - głosi projekt uchwały.

CZYTAJ CAŁY PROJEKT UCHWAŁY

Projekt Koalicji Polskiej przedstawił na posiedzeniu komisji kultury prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. - Mamy w Polsce deficyt autorytetów, mamy głęboki spór nie tylko polityczny, ale i społeczny w większości kwestii. Mamy bardzo podzieloną wspólnotę. To wielki ból i wielkie niebezpieczeństwo - wskazywał.

- Jest rozpad wzajemnych relacji, a także miejsc i postaci, do których wspólnie można się odwoływać. Niekwestionowanie jedną z niewielu, a może ostatnią i jedyną wspólną postacią dla Polaków jest, był i będzie ojciec święty Jan Paweł II - podkreślił.

Kosiniak-Kamysz: jedną z niewielu, a może ostatnią i jedyną wspólną postacią dla Polaków jest Jan Paweł II
Kosiniak-Kamysz: jedną z niewielu, a może ostatnią i jedyną wspólną postacią dla Polaków jest Jan Paweł IITVN24

Scheuring-Wielgus: Sejm nie jest miejscem do tego, by oceniać, czy ktoś był winny, czy nie

Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus powiedziała podczas debaty w komisji, że "te uchwały w ogóle nie powinny się znaleźć w Sejmie". - Nie powinniśmy na ten temat debatować, bo Sejm nie jest miejscem do tego, by oceniać, czy ktoś był winny, czy nie był winny. Od tego są odpowiednie służby państwa - podkreśliła. Dodała, że "Sejm nie jest od bronienia dobrego imienia kogokolwiek, a jest od stanowienia prawa". 

- Jan Paweł II nie jest polską racją stanu ani fundamentem państwa, bo państwo polskie istniało na długo przed Janem Pawłem II i radziło sobie bardzo dobrze - wskazywała posłanka.

Scheuring-Wielgus zaznaczyła, że "to nie są historie - tak jak tutaj próbuje się narzucić narrację - oparte tylko na dokumentach z SB". - Mamy dokumentację osób poszkodowanych i ofiar. Po raz pierwszy pokazują się te informacje - mówiła.

Scheuring-Wielgus: Sejm nie jest miejscem do tego, by oceniać, czy ktoś był winny, czy nie
Scheuring-Wielgus: Sejm nie jest miejscem do tego, by oceniać, czy ktoś był winny, czy nieTVN24

Prokop-Paczkowska: to nie "kłamliwy atak", to po prostu odwaga dziennikarza

- Padły tutaj takie słowa jak "kłamliwy atak", "zamach na Jana Pawła II", "powtórny zamach", "medialna nagonka". Takie rzeczy się nie wydarzyły. Po prostu jeden z dziennikarzy TVN ma odwagę przedstawić to, co ustalił. Dziękuję redaktorowi Gutowskiemu, bo to dzisiaj rzeczywiście odwaga. Dziennikarze na świecie od lat mówili o zaniechaniach, o błędach pontyfikatu Jana Pawła II. W Polsce nie chciano tego słuchać - powiedziała Małgorzata Prokop-Paczkowska z Lewicy.

Przyznała, że "Jan Paweł II ma ogromne zasługi dla Kościoła katolickiego i jest to oczywiste". Zaznaczyła jednak, że "Karol Wojtyła krył pedofilów zgodnie z instrukcją z 1922 roku i gdyby tego nie robił, nie zrobiłby tak ogromnej kariery w Kościele". 

Prokop-Paczkowska: to nie "kłamliwy atak", to po prostu odwaga dziennikarza
Prokop-Paczkowska: to nie "kłamliwy atak", to po prostu odwaga dziennikarzaTVN24

Zalewski: nie zgadzam się na utożsamianie wspólnoty religijnej ze wspólnotą narodową

Paweł Zalewski z Polski 2050 powiedział, że "mamy wiele informacji, wiele nowych informacji, wiele faktów i one wymagają zbadania przez historyków i umieszczenia ich w kontekście". - Tutaj nie chodzi o to, że jakaś komisja zadekretuje prawdę. Badania historyczne, ustalenia komisji historycznej pozwolą nam do tej prawdy się zbliżyć, wyrobić sobie opinię - mówił.

- Mówię to jako katolik, członek Kościoła. Nie zgadzam się na utożsamianie wspólnoty religijnej ze wspólnotą narodową. Wspólnota religijna jest częścią wspólnoty narodowej. Wspólnota narodowa jest szersza. To jest bardzo ważna rzecz. PiS od 2015 roku wyklucza ze wspólnoty narodowej tych, którzy według jego oceny nie dość silnie są członkami wspólnoty religijnej. Na to nie ma zgody - podkreślił.

Zalewski: nie zgadzam się na utożsamianie wspólnoty religijnej ze wspólnotą narodową
Zalewski: nie zgadzam się na utożsamianie wspólnoty religijnej ze wspólnotą narodowąTVN24

Reportaż "Franciszkańska 3" jest efektem wielomiesięcznej pracy, opartej na wieloźródłowych dokumentach, relacjach świadków i - co najważniejsze - daje głos samym ofiarom. Przeszedł kilkuetapową weryfikację i powstał zgodnie z najwyższymi standardami dziennikarskimi. Rolą niezależnych i rzetelnych mediów jest pokazywać fakty, nawet jeśli są one bolesne i trudne do przyjęcia. Każdy z Państwa może reportaż samodzielnie ocenić, jest on dostępny w TVN24 GO.

OGLĄDAJ REPORTAŻ "FRANCISZKAŃSKA 3" W TVN24 GO

Autorka/Autor:ads/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się z sekretarzem stanu USA Marco Rubio. Po nim wystąpił na konferencji prasowej. Jak przekazał, tematami rozmów były "bieżące sprawy wojny i pokoju w Europie, ale także współpraca w tak odległych krajach jak Korea Północna, Wenezuela, Kuba, Iran". Przekazał, że Rubio przyjął jego zaproszenie do Polski. Stwierdził, że "to była mocna rozmowa bliskich sojuszników".

Sikorski po spotkaniu z Rubio. "To była mocna rozmowa bliskich sojuszników"

Sikorski po spotkaniu z Rubio. "To była mocna rozmowa bliskich sojuszników"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Ukraina nie ma żadnych kart przetargowych, ale rozgrywa je twardo - ocenił prezydent USA Donald Trump na spotkaniu w Białym Domu. Wcześniej w piątek w radiowym wywiadzie wyrażał podobną opinię i mówił, że obecność prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na rozmowach dotyczących zakończenia wojny "nie jest zbyt ważna". Po raz kolejny podważał też winę Rosji za inwazję, powielając rosyjski przekaz propagandowy.

"Nie mają żadnych kart przetargowych". Trump znów uderza w Zełenskiego

"Nie mają żadnych kart przetargowych". Trump znów uderza w Zełenskiego

Źródło:
PAP, NBC News, The Hill

W czasie piątkowego posiedzenia jeden z posłów na sali oznajmił, że według jego informacji Edward Siarka z PiS porusza się po Sejmie z bronią. Marszałek Szymon Hołownia zapowiedział, że Sejm zbada sprawę. - Ja takich informacji do tej chwili nie miałem - zaznaczył. - O tym, że chodzi z "klamką" po Sejmie, nie miałem pojęcia. Sprawdzimy to - zapowiedział.

"O tym, że chodzi z 'klamką' po Sejmie, nie miałem pojęcia". Hołownia zapowiada: sprawdzimy

"O tym, że chodzi z 'klamką' po Sejmie, nie miałem pojęcia". Hołownia zapowiada: sprawdzimy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"Bardzo przepraszam wszystkich za moje wczorajsze zachowanie. Oddaję się do dyspozycji klubu. Starałem się sumiennie wykonywać obowiązki posła, ale przegrywam z chorobą alkoholową" - napisał w oświadczeniu poseł Ryszard Wilk z Konfederacji. Dodał, że jego "kolejnym krokiem będzie terapia i podanie się leczeniu". PAP dowiedziała się później, że partia zawiesiła Wilka na czas nieokreślony.

Poseł Wilk przeprasza i pisze o chorobie alkoholowej. Został zawieszony w partii

Poseł Wilk przeprasza i pisze o chorobie alkoholowej. Został zawieszony w partii

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W sobotę prezydent Andrzej Duda przyleci do Waszyngtonu i spotka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem - ustaliły nieoficjalnie "Fakty" TVN.

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Andrzej Duda poleci do USA. Spotka się z Trumpem

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Andrzej Duda poleci do USA. Spotka się z Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Nowelizacja ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, określana jako "lex Romanowski", została przyjęta z senackimi poprawkami w piątek przez Sejm. Poprawki doprecyzowują, że prawa do uposażenia pozbawieni zostaną też parlamentarzyści, których nie można tymczasowo aresztować, gdyż ukrywają się lub są poza krajem.

"Lex Romanowski" przyjęte przez Sejm

"Lex Romanowski" przyjęte przez Sejm

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Poseł Edward Siarka został ukarany maksymalną karą 20 tysięcy złotych - przekazał marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że złożony został również wniosek do prokuratury. W czwartek podczas posiedzenia izby poseł PiS użył słów "kula w łeb" wobec premiera Donalda Tuska.

"Już po prezydium". Siarka ukarany maksymalną karą za słowa o "kuli w łeb"

"Już po prezydium". Siarka ukarany maksymalną karą za słowa o "kuli w łeb"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Mam nadzieję, że poseł Edward Siarka odpowie za przestępstwo, którego dopuścił się w świetle kamer - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 europosłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz, odnosząc się do słów posła PiS o "kuli w łeb". Europosłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus podkreśliła, że "nie ma tolerancji dla takich zachowań".

"Od słowa się wszystko zaczyna", "powinien być wykluczony z życia publicznego". Posłanki o Siarce

"Od słowa się wszystko zaczyna", "powinien być wykluczony z życia publicznego". Posłanki o Siarce

Źródło:
TVN24

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa po podpaleniu domu policjantki w Starym Wiśniczu (Małopolskie). Kiedy pojawił się ogień, w środku była funkcjonariuszka z mężem i trójką dzieci. Jednym z motywów, jakie śledczy biorą pod uwagę, jest zemsta.

Płonął dom policjantki, była w środku z mężem i trójką dzieci. "To mogła być zemsta"

Płonął dom policjantki, była w środku z mężem i trójką dzieci. "To mogła być zemsta"

Źródło:
PAP

- Za nami bardzo dobry, przepracowany rok. Postawiliśmy polską energetykę z kolan - mówiła w programie "#BezKitu" w TVN24 Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050-Trzeciej Drogi, ministra klimatu i środowiska. Pytana, czy możliwe jest przedłużenie zamrożenia cen energii, odparła, że jej resort nie wyklucza "dalszych interwencji". Gościem programu był także doktor inżynier Radosław Nielek, dyrektor NASK.

Czy ministra klimatu obawia się rekonstrukcji? "Nie mam czasu o tym myśleć, bo pracujemy"

Czy ministra klimatu obawia się rekonstrukcji? "Nie mam czasu o tym myśleć, bo pracujemy"

Źródło:
TVN24

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przyjedzie do Rosji na obchody Dnia Zwycięstwa 9 maja - przekazał francuski tygodnik "Le Point", powołując się na swoje źródła. Dodał, że "jeśli nowy amerykańsko-rosyjski deal dojdzie do skutku i nic nie udaremni zaproszenia Trumpa, 9 maja 2025 roku Europejczycy symbolicznie wypiją do dna kielich goryczy".

"Jakie zwycięstwo będą świętować?". Media: Trump przyjedzie do Rosji 9 maja

"Jakie zwycięstwo będą świętować?". Media: Trump przyjedzie do Rosji 9 maja

Źródło:
PAP

Piosenkarka Grimes zaapelowała do Elona Muska, swojego byłego partnera, by zareagował na "kryzys medyczny" ich dziecka. W kolejnym wpisie wyjaśniła, że miliarder "nie chce odpowiedzieć na SMS-y, maile i opuścił wszystkie spotkania", zaś dziecko "będzie cierpieć na dożywotnie upośledzenie, jeśli on nie odpowie". Jej wpisy zniknęły później z platformy X, której właścicielem jest Musk. Internauci sugerowali, że zostały zablokowane. Później Grimes oświadczyła: "Usuwam je teraz, bo jeśli są objęte blokadą i nie wywołują żadnej reakcji, to jest to po prostu medialny cyrk kosztem dzieci".

"To pilne, Elon". Była partnerka Muska apeluje w sprawie ich dziecka

"To pilne, Elon". Była partnerka Muska apeluje w sprawie ich dziecka

Źródło:
tvn24.pl, New York Post

Papież Franciszek nie jest w stanie zagrożenia życia, ale pozostanie w szpitalu co najmniej cały przyszły tydzień - poinformowali podczas konferencji prasowej w Poliklinice Gemelli w piątek jego lekarze, profesorowie Sergio Alfieri i Luigi Carbone. Zapewnili, że papież czuje się znacznie lepiej niż w chwili przyjazdu do szpitala.

Lekarze o stanie zdrowia papieża Franciszka

Lekarze o stanie zdrowia papieża Franciszka

Źródło:
PAP

W Maryland trwa Conservative Political Action Conference (CPAC), doroczna konferencja konserwatystów, przez media nazywane "Mekką ruchu MAGA". Wydarzenie, na którym występowali między innymi wiceprezydent USA J.D. Vance i Elon Musk, już pierwszego dnia wywołało kontrowersje, gdy były doradca Donalda Trumpa sugerował, że prezydent powinien móc zostać na trzecią kadencję, a przemówienie zakończył salutem rzymskim. Wśród mówców na konferencji był również Mateusz Morawiecki. Lider francuskiego Zjednoczenia Narodowego Jordan Bardella odwołał wystąpienie. Jako powód podał fakt, że "jeden z mówców pozwolił sobie prowokacyjnie wykonać gest nawiązujący do ideologii nazistowskiej".

Salut rzymski na konferencji CPAC. Wśród zaproszonych J.D. Vance, Musk i Morawiecki

Salut rzymski na konferencji CPAC. Wśród zaproszonych J.D. Vance, Musk i Morawiecki

Źródło:
USA Today, The New York Times, The Guardian, PAP, tvn24.pl

Kobieta jechała przez przejazd kolejowy, kiedy jej samochód nagle zgasł. Auto nie chciało odpalić, a pociąg się zbliżał. Z pomocą przyszedł jeden z kierowców, który miał linię holowniczą. Nagle zapaliło się czerwone światło, a rogatki opadły. Od zderzenia z pociągiem dzieliły ich już sekundy. Polskie Koleje Państwowe udostępniły nagranie ze zdarzenia.

Walka z czasem i chwile grozy na przejeździe kolejowym

Walka z czasem i chwile grozy na przejeździe kolejowym

Źródło:
tvn24.pl

Syryjczyk, który pomógł zatrzymać nożownika z Villach, otrzymuje pogróżki, "najczęściej w języku arabskim". Policja zwiększyła liczbę patroli w pobliżu jego domu. 41-latek obawia się, że wraz z rodziną będzie musiał się wyprowadzić.

Pomógł zatrzymać napastnika, który zabił 14-letniego chłopca, otrzymuje pogróżki

Pomógł zatrzymać napastnika, który zabił 14-letniego chłopca, otrzymuje pogróżki

Źródło:
PAP

Do wyborów parlamentarnych w Niemczech zostały dwa dni. W programach wyborczych nie brakuje wzmianek o Polsce. Chadecy (CDU/CSU) zapowiadają między innymi ożywienie współpracy z Polską i Francją, natomiast skrajnie prawicowa AfD odrzuca żądania reparacji. Co jeszcze obiecują główne siły polityczne nad Łabą?

"To hasło padało wielokrotnie". Niemieckie partie o Polsce przed wyborami do Bundestagu

"To hasło padało wielokrotnie". Niemieckie partie o Polsce przed wyborami do Bundestagu

Źródło:
PAP

Policja w Monachium poinformowała o rozwiązaniu zagadki tajemniczych naklejek z kodami QR na miejskich cmentarzach. Według lokalnych mediów rozmieściła je firma ogrodnicza. Koszt usunięcia naklejek może wynieść nawet około 500 tysięcy euro - szacują władze.

Tajemnicze kody QR na setkach nagrobków. Policja rozwiązała zagadkę

Tajemnicze kody QR na setkach nagrobków. Policja rozwiązała zagadkę

Źródło:
The New York Times, Der Spiegel

Ostatnie wiece, ostatnie argumenty i próby przekonania nieprzekonanych. W niedzielę wybory. W Niemczech zbliża się czas decyzji, a zmiany w Berlinie odbiją się na całej Europie.

W niedzielę odbędą się wybory do Bundestagu. Co mówią sondaże?

W niedzielę odbędą się wybory do Bundestagu. Co mówią sondaże?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Aż 250 milionów dolarów kaucji wyznaczył sąd dla kobiety z Michigan, której postawiono zarzuty znęcania się nad trójką swoich dzieci. Jak informuje miejscowa policja, dwie dziewczynki i chłopaka znaleziono pozostawionych przez matkę w mieszkaniu, gdzie żyli od lat sami, "wśród śmieci, odchodów i pleśni".

Dzieci żyły od lat same "wśród śmieci, odchodów i pleśni"

Dzieci żyły od lat same "wśród śmieci, odchodów i pleśni"

Źródło:
tvn24.pl, "Detroit Free Press"

Do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęło zawiadomienie europosła Krzysztofa Brejzy w sprawie słów posła PiS Edwarda Siarki o "kuli w łeb". Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Piotr Antoni Skiba przekazał, że konieczne jest przesłuchanie premiera Donalda Tuska, do którego skierowane były te słowa.

Prokuratura w sprawie "kuli w łeb": konieczne jest przesłuchanie Donalda Tuska

Prokuratura w sprawie "kuli w łeb": konieczne jest przesłuchanie Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Państwowa Inspekcja Pracy stwierdziła nieprawidłowości w zakładzie produkującym meble w wielkopolskich Jankowach. Rok temu maszyna ucięła nogi pracującemu tam 18-letniemu Ukraińcowi. Kontrolerzy ujawnili, że nie miał badań lekarskich. Nieprawidłowości było więcej.

Maszyna ucięła 18-latkowi nogi. Kontrolerzy stwierdzili nieprawidłowości w fabryce

Maszyna ucięła 18-latkowi nogi. Kontrolerzy stwierdzili nieprawidłowości w fabryce

Źródło:
PAP

Obecnie mamy prezydenta, który nazywa siebie "naszym królem". Jeśli to żart, to ja się nie śmieję - napisała amerykańska wokalistka Madonna, krytykując Donalda Trumpa. Na jej wpis wulgarnie odpowiedział europoseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński. "Pi***ol się" - zwrócił się do Madonny. "Jeśli ci się nie podoba, przeprowadź się do Kanady lub Meksyku" - dodał.

Madonna skrytykowała Trumpa. Europoseł PiS odpowiada: "pi***ol się"

Madonna skrytykowała Trumpa. Europoseł PiS odpowiada: "pi***ol się"

Źródło:
tvn24.pl

Komisja regulaminowa rekomenduje Sejmowi odebranie immunitetu prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Wniosek w tej sprawie złożył poseł Krzysztof Brejza (KO), którego w ubiegłym roku Kaczyński miał pomówić o dopuszczenie się "bardzo poważnych i wyjątkowo odrażających przestępstw". Prezesa PiS nie było na posiedzeniu.

Decyzja o immunitecie Kaczyńskiego. "Słowa mają swoją moc"

Decyzja o immunitecie Kaczyńskiego. "Słowa mają swoją moc"

Źródło:
TVN24, PAP

W mroźny wieczór mieszkańcy zobaczyli na podwórzu małego chłopca, ubranego tylko w koszulkę z krótkim rękawem i getry. Wzięli go do siebie i wezwali policję. Okazało się, że matka dziecka miała ponad dwa promile alkoholu i zasnęła w towarzystwie jeszcze bardziej pijanego partnera. Pięciolatek powinien trafić do rodziny zastępczej, ale nie było dla niego miejsca.

Pięciolatek wieczorem na podwórku w koszulce z krótkim rękawem. Trafił do domu dziecka

Pięciolatek wieczorem na podwórku w koszulce z krótkim rękawem. Trafił do domu dziecka

Źródło:
tvn24.pl

Do prokuratury zgłosił się mężczyzna, który widział wypadek na stoku w Szczyrku. Narciarz z Czech z dużą prędkością zderzył się ze zlodowaciałą pryzmą śniegu, która leżała przy trasie. Zmarł na miejscu. Był na nartach z 15-letnim synem, po którego przyjechały mama i ciocia.

Narciarz zderzył się z pryzmą śniegu. Śledczy dotarli do świadka tragedii

Narciarz zderzył się z pryzmą śniegu. Śledczy dotarli do świadka tragedii

Źródło:
tvn24.pl

Ile węgla zużywają Chiny? Od kiedy Westerplatte należy do Polski? Jak długo trwa sojusz polsko-amerykański? Praca fact-checkera podczas kampanii wyborczej bywa wyzwaniem, bo nie zawsze fakty pomagają w rozumieniu przekazów kandydatów.

Jak Karol Nawrocki Westerplatte do Polski przywracał

Jak Karol Nawrocki Westerplatte do Polski przywracał

Źródło:
Konkret24