Jak Polacy oceniają system wymiaru sprawiedliwości za rządów PiS? Sondaż

Źródło:
tvn24.pl
Raport Komisji Europejskiej obnaża sytuację w Polsce. "Brak praworządności to jest tak naprawdę brak demokracji"
Raport Komisji Europejskiej obnaża sytuację w Polsce. "Brak praworządności to jest tak naprawdę brak demokracji"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
wideo 2/7
Raport Komisji Europejskiej obnaża sytuację w Polsce. "Brak praworządności to jest tak naprawdę brak demokracji"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

64 procent ankietowanych uważa, że praworządność w Polsce jest zagrożona - wynika z badania przeprowadzonego przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna dla Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. 61 procent respondentów popiera rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w Polsce.

Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna przeprowadził na zlecenie Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia badanie opinii Polaków na temat między innymi sądów powszechnych oraz instytucji takich jak Trybunał Konstytucyjny, Krajowa Rada Sądownictwa i Ministerstwo Sprawiedliwości.

Badanie zostało wykonane w dniach 26-29 maja na ogólnopolskiej próbie losowo-kwotowej N=1075 dorosłych Polaków. Do jego przeprowadzenia użyto metody CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview, czyli wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony WWW).

Jak wyjaśniła redakcji tvn24.pl "Iustitia", odpowiedzi na poszczególne pytania mogą się sumować do 99 lub 101 proc. ze względu na zaokrąglenie wartości. Stowarzyszenie otrzymało wyniki w takiej formie od pracowni badawczej.

Praworządność jest w Polsce zagrożona

Według 64 procent ankietowanych praworządność jest w Polsce zagrożona. Na pytanie: "Czy według Ciebie praworządność jest w Polsce zagrożona" 37 procent respondentów udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie tak", zaś 28 procent "raczej tak". 19 procent pytanych jest przeciwnego zdania (odpowiedzi "zdecydowanie nie" - 12 procent i "raczej nie" - 7 procent). Zdania w tej sprawie nie ma 16 procent respondentów.

Pytania o działanie sądów powszechnych i upolitycznienie sądów

59 procent badanych źle ocenia pracę sądów powszechnych (badanym zadano pytanie: "Jak ogólnie oceniasz sądy powszechne (sądownictwo) w Polsce?"). Odpowiedzi "zdecydowanie negatywnie" udzieliło 26 procent pytanych, a "raczej negatywnie" - 34 procent. Polskie sądownictwo powszechne ocenia pozytywnie 17 procent ankietowanych (odpowiedzi "zdecydowanie pozytywie" udzieliło tylko 4 procent, a "raczej pozytywnie" - 13 procent). 24 procent respondentów wskazało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Ankietowani odpowiadali na pytania dotyczące działalności sądów powszechnych. 29 procent ankietowanych uważa, że sądy działały lepiej za poprzednich rządów niż obecnie. 21 procent nie widzi pod tym względem różnicy między czasem rządów PiS a poprzednimi rządami, natomiast zdaniem 10 procent sądy działają lepiej obecnie. 39 procent badanych nie ma zdania w tej kwestii.

Respondentom zadano również następujące pytanie: "Z którym ze stwierdzeń na temat działania sądów powszechnych zgadzasz się najbardziej?"

35 procent badanych oceniło, że sądy są bardziej zależne od wpływów politycznych obecnie, niż były za poprzednich rządów. Według 14 procent są tak samo zależne obecnie jak były za poprzednich rządów. Zdaniem 12 procent respondentów sądy były bardziej upolitycznione za poprzednich rządów, natomiast 4 procent uważa, że sądy nie są i nie były zależne od wpływów politycznych ani obecnie, ani za poprzednich rządów. Zdania na ten temat nie ma 34 procent badanych. 

Zdaniem 44 procent ankietowanych sądy są teraz bardziej zależne od wpływów politycznych niż za kadencji poprzedniego ministra sprawiedliwości. 17 procent ocenia skalę tych wpływów tak samo jak za kadencji poprzednika, natomiast 12 procent badanych ocenia, że obecnie sądy są mniej zależne niż za kadencji poprzedniego ministra sprawiedliwości. 27 procent ankietowanych odpowiedziało: "trudno powiedzieć".

Polacy ocenili działalność sądów powszechnychShutterstock

Większość Polaków chce rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego

51 procent badanych źle ocenia to, że szef resortu sprawiedliwości sprawuje nadzór nad sądami w Polsce (suma odpowiedzi "zdecydowanie negatywnie" i "raczej negatywnie"). 23 procent jest przeciwnego zdania (odpowiedzi "zdecydowanie pozytywnie" i "raczej pozytywnie"). 26 procent respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Jak wynika z sondażu, 61 procent ankietowanych popiera rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w Polsce (odpowiedzi "zdecydowanie tak" i "raczej tak"). Takiego rozwiązania nie popiera 16 procent respondentów (odpowiedzi "raczej nie" i "zdecydowanie nie"). 23 procent badanych nie ma zdania w tej sprawie.

Ocena KRS i Trybunału Konstytucyjnego

Polacy ocenili także obecną Krajową Radę Sądownictwa. 41 procent badanych uważa, że KRS w obecnym składzie nie działa zgodnie z konstytucją, a przeprowadzone przez nią awanse sędziów są nielegalne. Przeciwnego zdania jest 18 procent respondentów, a 40 procent wskazało odpowiedź: "trudno powiedzieć".

Respondenci zostali zapytani także między innymi o to, w jaki sposób należy postąpić z sędziami awansowanymi przez obecną KRS. Jak wynika z badania, 40 procent chce cofnięcia awansów i przywrócenia sędziów na poprzednie stanowisko, 22 procent ankietowanych uważa, że tacy sędziowie powinni zostać wyrzuceni z zawodu, a 21 procent, że powinni zostać "ukarani dyscyplinarnie za udział w procedurze". Zdaniem 4 procent badanych należy pozostawić ich na stanowisku, na które awansowali. 13 procent nie ma zdania w tej sprawie.

Trybunał KonstytucyjnyPawelCebo/Shutterstock

Według 37 procent badanych Trybunał Konstytucyjny jest bardziej zależny od wpływów politycznych za obecnych rządów, niż był za poprzednich. 11 procent ankietowanych uważa, że jest tak samo zależny, a kolejne 11 ocenia, że TK był bardziej zależny za poprzednich rządów niż obecnie. 6 procent respondentów jest zdania, że TK nie jest i nie był zależny, ani obecnie, ani za poprzednich rządów. Z kolei 34 procent badanych wskazało odpowiedź: "trudno powiedzieć". 

Pytanie o Trybunał Konstytucyjny i zależność od władzy

Respondenci ocenili TK w obecnym składzie pod względem kilku wskazanych cech. 51 procent badanych ocenia TK źle (suma odpowiedzi "zdecydowanie negatywnie" i "raczej negatywnie") pod względem apolityczności. 13 procenth ocenia pod tym kątem Trybunał pozytywnie (odpowiedzi "zdecydowanie pozytywnie" i raczej pozytywnie"). 36 procent badanych odpowiedziało: "trudno powiedzieć".

Z kolei 49 procent ankietowanych źle ocenia wypełnienie przez TK "standardów demokratycznego państwa prawa". Pozytywnie ocenia je 19 procent uczestników sondażu. 33 procent nie ma zdania.

47 procent respondentów ocenia TK negatywnie pod względem "transparentności działania, przejrzystości", natomiast 16 proc. wydaje opinię pozytywną. 37 procent wskazało odpowiedź: "trudno powiedzieć".

46 procent ankietowanych uważa, że TK nie wypełnia "misji stania na straży niezależności sędziów". Przeciwnego zdania jest 16 procent badanych, a 38 procent nie ma zdania w tej kwestii.

45 procent pytanych negatywnie ocenia "współpracę TK ze środowiskiem sędziów". 13 procent ocenia ją pozytywnie, natomiast 42 procent odpowiedziało: "trudno powiedzieć".

"Kompetencje sędziów Trybunału" ocenia negatywnie 45 procent badanych. Odpowiedzi "zdecydowanie pozytywnie" i raczej pozytywnie" wybrało 19 procent respondentów. 36 procent nie ma zdania w tej kwestii.

CZYTAJ TAKŻE: Raport Komisji Europejskiej o praworządności. "Poważne obawy związane z niezależnością polskiego sądownictwa"

Autorka/Autor:js / prpb

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po upalnym weekendzie temperatura spadnie nawet o kilkanaście stopni. Jak pogoda czeka nas w pierwszej połowie lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Thionville w północno-wschodniej Francji doszło w nocy z soboty na niedzielę do strzelaniny. Miało to miejsce podczas przyjęcia weselnego. Trzech uzbrojonych mężczyzn otworzyło ogień w stronę gości. Jedna osoba zginęła, pięć zostało rannych, sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia. Według policji atak był formą wyrównania rachunków między handlarzami narkotyków.

Podjechali do gości weselnych i otworzyli ogień. Jedna osoba nie żyje, kilkoro rannych

Podjechali do gości weselnych i otworzyli ogień. Jedna osoba nie żyje, kilkoro rannych

Źródło:
AFP, RFI

We Francji trwają przedterminowe wybory parlamentarne. Do południa do urn poszła ponad jedna czwarta uprawnionych do głosowania Francuzów. W sondażach prowadzi skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe. - Zwykły Francuz dzisiaj mówi: próbowaliśmy wszystkich, socjalistów, republikanów. Mamy wszystkiego dosyć. Spróbujmy w związku z tym wybrać partię Marine Le Pen. Nie może być gorzej niż teraz - tłumaczyła na antenie TVN24 Hanna Stypułkowska-Goutierre.

Czas na "wywrócenie stolika", skrajna prawica idzie po władzę. Frekwencja najwyższa od kilkudziesięciu lat

Czas na "wywrócenie stolika", skrajna prawica idzie po władzę. Frekwencja najwyższa od kilkudziesięciu lat

Źródło:
TVN24

Nawałnice nadciągną w niedzielę nad Polskę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami drugiego i trzeciego, czyli najwyższego stopnia. Z komunikatu wynika, że wiatr w porywach może osiągać prędkość 120 kilometrów na godzinę. Możliwe są też trąby powietrzne. Obowiązują też ostrzeżenia przed upałem.

Możliwe trąby powietrzne. Najwyższy stopień ostrzeżeń w siedmiu województwach

Możliwe trąby powietrzne. Najwyższy stopień ostrzeżeń w siedmiu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Gdańskie cmentarze komunalne i teren Parku Oliwskiego zostały zamknięte do godzin porannych w poniedziałek. To samo dotyczy ogrodu zoologicznego. Wszystko to ze względów bezpieczeństwa. Od godziny 14 w niedzielę na Pomorzu obowiązuje bowiem alert RCB. Prognozowane są gwałtowne burze i bardzo silny wiatr, który w porywach osiągnie 130 kilometrów na godzinę.

Zamknięte cmentarze w Gdańsku, Park Oliwski i zoo

Zamknięte cmentarze w Gdańsku, Park Oliwski i zoo

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę 30.06 po południu nad częścią Polski ponownie pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Znów grzmi, ciemne chmury nad częścią kraju

Gdzie jest burza? Znów grzmi, ciemne chmury nad częścią kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W wyniku ulew, które w minionych dniach nawiedziły stolicę Indii, zginęło co najmniej 11 osób - podała w niedzielę agencja informacyjna Reuters. Wśród ofiar są cztery osoby, które utonęły w zalanych przejściach podziemnych. W ciągu minionej doby z głównego lotniska w Nowym Delhi odwołano prawie 60 lotów.

Cztery osoby zginęły w przejściach podziemnych

Źródło:
Reuters, PAP, The New Indian Express

Premier Węgier Viktor Orban wraz z byłym premierem Czech Andrejem Babiszem i liderem Austriackiej Partii Wolność Herbertem Kicklem ogłosili w niedzielę utworzenie sojuszu politycznego pod nazwą Patrioci dla Europy i zaprosili do niego partie z innych krajów Unii Europejskiej. - Powstaje nowa grupa partii, która zmieni politykę europejską - oświadczył Orban.

Orban ogłosił nowy sojusz w Europie. "To dzień, w którym rozpoczęła się odnowa polityki europejskiej"

Orban ogłosił nowy sojusz w Europie. "To dzień, w którym rozpoczęła się odnowa polityki europejskiej"

Źródło:
PAP

Ruszamy z budową komunikacji przyszłości i żadne trollowanie tego nie zmieni. Centralne Przewalanie Kasy skończyło się definitywnie 15 października - napisał w niedzielę na portalu X, dawniej Twitter, premier Donald Tusk.

Tusk o CPK: Centralne Przewalanie Kasy skończyło się definitywnie 15 października

Tusk o CPK: Centralne Przewalanie Kasy skończyło się definitywnie 15 października

Źródło:
PAP

Cena za nowe auto wcale nie musi być tak wysoka jak ta katalogowa. W wyniku dobrych negocjacji można zejść z ceny, a średni upust to obecnie już około 17 procent. O kupowaniu nowych samochodów w materiale z programu "Raport" TVN Turbo.

Ceny nowych aut. Można zaoszczędzić nawet 25 tysięcy zlotych

Ceny nowych aut. Można zaoszczędzić nawet 25 tysięcy zlotych

Źródło:
TVN Turbo

Pożar, który wybuchł w sobotnie popołudnie na greckiej wyspie Serifos na Morzu Egejskim, wyrządził ogromne zniszczenia - przekazały w niedzielę tamtejsze władze. Ich szef ocenił, że na wyspie doszło do "biblijnej katastrofy". Również w okolicach Aten szalały pożary.

Pożary w Grecji. "Biblijna katastrofa" na jednej z wysp

Pożary w Grecji. "Biblijna katastrofa" na jednej z wysp

Źródło:
PAP, Reuters, eKathimerini, protothema.gr,

Obfite opady deszczu spowodowały, że w południowej Szwajcarii doszło do osunięcia się ziemi. W wyniku żywiołu zginęły dwie osoby - poinformowała w niedzielę policja włoskojęzycznego kantonu Ticino. Jedna osoba uważana jest za zaginioną.

W Szwajcarii osunęła się ziemia. Ofiary śmiertelne

W Szwajcarii osunęła się ziemia. Ofiary śmiertelne

Źródło:
PAP, swissinfo.ch

Szczęśliwym finałem zakończyły się poszukiwania zaginionej 25-latki spod Wyszkowa. Kobieta poinformowała rodzinę o tym, że wyjeżdża do Grecji do swojego partnera. Przez miesiąc nie było z nią kontaktu.

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Finał poszukiwań zaginionej 25-latki

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Finał poszukiwań zaginionej 25-latki

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakaz widocznych tatuaży i piercingu, wymóg ślubu kościelnego - to zasady zapisane w ogłoszonym w Watykanie regulaminie dotyczącym pracowników Fabryki Świętego Piotra, działającej przy Stolicy Apostolskiej. Jej personel odpowiedzialny jest za zarządzanie, utrzymanie, konserwację i dekorację bazyliki watykańskiej.

Zatrudnieni tam pracownicy mają obowiązek ślubów kościelnych i zakaz tatuaży

Zatrudnieni tam pracownicy mają obowiązek ślubów kościelnych i zakaz tatuaży

Źródło:
PAP
Narkotyczna zemsta Chin. Fentanyl nie bierze się znikąd

Narkotyczna zemsta Chin. Fentanyl nie bierze się znikąd

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedterminowe wybory parlamentarne we Francji, zarządzone przez prezydenta Emmanuela Macrona po porażce jego ugrupowania w wyborach europejskich, są jednymi z najważniejszych od dekad, nie tylko dla Paryża, ale i całej Europy - ocenia CNN. Oto wszystko, co musisz o nich wiedzieć.

To mogą być najważniejsze wybory w Europie. Co trzeba wiedzieć 

To mogą być najważniejsze wybory w Europie. Co trzeba wiedzieć 

Źródło:
CNN, PAP

Po dziesięcioleciach bycia pariasami politycznymi skrajna prawica ma szansę na utworzenie rządu we Francji po przedterminowych wyborach - ocenia agencja Reuters. Przypomina polityczną drogę ruchu utworzonego i zdominowanego od ponad pół wieku przez rodzinę Le Pen.

Mają szansę na utworzenie rządu. Polityczna droga Zjednoczenia Narodowego

Mają szansę na utworzenie rządu. Polityczna droga Zjednoczenia Narodowego

Źródło:
Reuters, PAP, Le Monde, tvn24.pl

Amerykańscy pianiści Christian Sands i Emmet Cohen to dwa największe nazwiska w programie tegorocznego Jazzu Na Starówce. Będzie też szeroka prezentacja polskiego jazzowego mainstreamu. Tradycyjnie nie zabraknie gości z Austrii i Włoch. Festiwal rozpoczyna się w przyszłym tygodniu.

Z nowojorskiego mieszkania grał dla milionów słuchaczy. Wystąpi na Starówce

Z nowojorskiego mieszkania grał dla milionów słuchaczy. Wystąpi na Starówce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Król Zanzibaru" to dokument dostępny na platformie Max, opowiadający historię Polaka, który szybko rozwinął hotelowe imperium na afrykańskiej wyspie. W pewnym momencie jednak sieć zbankrutowała, a turyści zostali pozbawieni wakacji, zaś pracownicy pensji. - Grup oszukanych przez Wojtka było wiele - podkreślała we "Wstajesz i weekend" dziennikarka śledcza Agnieszką Szwajgier. O współpracy z Wojtkiem z Zanzibaru opowiadał również oszukany przez niego dziennikarz Żelisław Żyżyński.

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Źródło:
tvn24.pl
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

Mieszkańcy południa Chile, gdzie panuje zima, zmagają się z dokuczliwym chłodem. Mróz sprawia, że pękają rury, a drogi pokrywa lód.

Jest tak zimno, że pękają rury

Jest tak zimno, że pękają rury

Źródło:
Reuters, meteored.cl, emol.com

Gdyby wszystko zależało tylko od Ukrainy, nie byłoby wojny. Niestety, Rosja jest okupantem, a Putin chciał wojny i jak dotąd nie chce jej zakończyć - stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zapowiedział, że jeszcze w tym roku przedstawi szczegółowy plan zakończenia wojny.

Zełenski zapowiada szczegółowy plan zakończenia wojny

Zełenski zapowiada szczegółowy plan zakończenia wojny

Źródło:
PAP

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala Our Future Foundation, podczas której 22 nastolatków otrzymało stypendia, które mają im pomóc dostać się na najlepsze światowe uczelnie. W uroczystości wziął udział między innymi wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Warner Bros. Discovery.

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Źródło:
TVN24, PAP

Dwadzieścia książek reprezentujących różne gatunki literackie znalazło się na liście nominowanych do 28. edycji Nagrody Literackiej Nike, przyznawanej za najlepszą książkę roku. Finalistów poznamy na początku września.

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Źródło:
PAP