Kilka uwag do zwolenników i przeciwników polexitu

Źródło:
TVN24
Jacek StawiskiTVN24

Dyskusja o polexicie nie osłabnie w najbliższych tygodniach, przeciwnie, wygląda na to, że kształt relacji Polski z Unią Europejską, zarówno z instytucjami unijnymi, jak i ze stolicami najważniejszych państw Unii Europejskiej, będzie decydować się jeszcze w tym roku - pisze Jacek Stawiski, prowadzący program "Horyzont" w TVN24BiS i TVN24GO. 

Wkrótce poznamy odpowiedź na pytanie, czy polski rząd, tworzące go partie, określające się jako "prawicowe", oraz szerokie zaplecze medialne rządu, będą eskalować retorykę niechęci wobec Unii i szczególnie Niemiec i Francji, czy ta retoryka będzie tonowana w imię zachowania sensownych relacji z Europą i w imię uzyskania dalszych korzyści z przynależności do UE. Dowiemy się też, jak na ewentualną eskalację napięć w relacjach z Unią reagować będą zwolennicy pozostania w UE, zarówno partie, jak i organizacje społeczne i obywatelskie. 

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Nasuwa mi się już teraz, po kilku tygodniach dyskusji o polexicie, kilka obserwacji. Dotyczą one i tych, którzy forsują polexit, albo przynajmniej głoszą ogromną niechęć do Unii, Brukseli, Berlina czy Paryża, jak i tych, którzy deklarują chęć pozostania w UE i uchronienia Polski przed perspektywą zerwania relacji z Unią i zakończenia naszego uczestnictwa w tym szczególnym projekcie europejskim. 

Najpierw uwagi do zwolenników polexitu, także tych, którzy zaklinają się, że nie chcą polexitu, ale używają przy tym języka, jakiego używali w Polsce po 1989 roku wyłącznie radykalni, często skrajni, przeciwnicy Unii Europejskiej. Ta część polskiej sceny politycznej i medialnej zalicytowała bardzo wysoko. Określając Unię jako organizację zewnętrzną wobec Polski, nieprzyjazną Polsce i organizację, która nie tylko narusza fundamenty polskiej suwerenności, ale po prostu w nowoczesny, pokojowy sposób eksploatuje polską gospodarkę, właściwie przekreśliła strategiczny i także ideowy wymiar polskiego uczestnictwa w Unii Europejskiej. Co więcej, być może w stworzeniu tak brutalnego obrazu Unii zwolennicy twardej retoryki dokonali najgłębszego zerwania z całą tradycją polskiej polityki zagranicznej po 1989 roku. Ta tradycja zakładała, że niepodległa Polska będzie robić wszystko, by wejść do najważniejszych organizacji Zachodu i dzięki temu otrzymać nie tylko trwałe sojusze i szanse cywilizacyjnego rozwoju po latach komunizmu i po tragicznym doświadczeniu samotności 1939 roku, ale, co niemal równoważne, dzięki obecności w UE i NATO polska polityka będzie mogła odzyskać szansę na oddziaływanie na kraje na wschód od nas, przyciągać do Polski i Europy Ukrainę, nawet Białoruś, czy inspirować nawet wąskie kręgi demokratyczne w Rosji.

Odejście z UE, albo jedynie zamrożenie polskiego członkostwa w jakimś niekończącym się łańcuchu sporu z UE, wytrąci nam najważniejszy atut w polityce wschodniej: atut udanej ucieczki spod imperialnego i postimperialnego cienia Rosji. Unia Europejska jest tworem niedoskonałym, ma w sobie wiele sprzeczności. W tym punkcie warto zapytać, co zwolennicy "suwerenności", "realizmu", "stanowczości" wybierają jako lepsze dla Polski: obecność w UE i wpływanie na nią, korygowanie na ile się da jej ułomności, trwanie w sojuszu z Niemcami i Francją, czy też samotne konfrontowanie się z cieniem nieprzewidywalnej, marzącej o odbudowie imperialnej chwały i potęgi Moskwie. Nawet jeśli zwolennicy polexitu, albo jego mimowolni propagatorzy, zaklinają, że nie chcą iść na Wschód, nie może być wątpliwości, że twarda geopolityka wypchnie nas właśnie w kierunku wschodnim, jeśli sprowadzimy relacje z Europą Zachodnią do poziomu nieustającego konfliktu, napięcia, niechęci itd. 

Druga uwaga dotyczy NATO. Polexitowcy i mimowolni propagatorzy polexitu bardzo często zarzekają, że UE jest zła itd., ale przecież jest NATO, przecież nikt w Polsce nie kwestionuje przynależności do Sojuszu Atlantyckiego. Otóż w przypadku Polski członkostwo w UE i NATO są ze sobą blisko powiązane. Ameryka dzisiaj i w najbliższych latach stawia na silne relacje z zachodnimi sojusznikami z Europy, przewidując konfrontację z Chinami i Rosją. NATO składa się owszem, symbolicznie w przynajmniej 51 procentach ze Stanów Zjednoczonych, ale dalsze 49 procent to kraje europejskie, szczególnie Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i inne. Polexitowcy i mimowolni propagatorzy polexitu nie potrafią wytłumaczyć, jak eskalacja niechęci czy wręcz wrogości do Francji i Niemiec, często przy użyciu arsenału antyzachodnich treści rodem z PRL-u (zgniły, zepsuty, zdemoralizowany Zachód), miałaby podnieść rangę polskiego uczestnictwa w NATO. Nie znajduję odpowiedzi, jak konfliktowanie się z Niemcami miałoby podnieść jakość polskiego uczestnictwa w NATO, skoro rdzeń amerykańskiej obecności militarnej w Europie ulokowany jest od końca II wojny światowej w kraju o nazwie Niemcy.

I ostatnia uwaga do tej grupy: obóz rządzący, nazywający się "prawicowym", stawiał na tworzenie specjalnej wspólnoty państw środkowoeuropejskich między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Nie wdaję się w dyskusję, na ile te plany są realistyczne. Stawiam pytanie, czy Polska na możliwej trajektorii wychodzenia z Unii albo permanentnego konfliktu z UE, będzie miała jakąkolwiek wiarygodność wobec środkowoeuropejskich, bałtyckich i skandynawskich sąsiadów? Chyba nietrudno o odpowiedź.

A teraz kilka uwag pod adresem przeciwników polexitu i zwolenników obecności w Unii Europejskiej, z którymi (uważam, że nie powinienem tego kryć w tym komentarzu) sympatyzuję jako obywatel. To nie przeszkadza mi patrzeć na obóz zwolenników UE w sposób autonomiczny i także krytyczny. Życzyłbym sobie, aby obóz przeciwników polexitu dostrzegał, że Unia Europejska przechodzi głęboką zmianę i jej wygląd różni się od tej UE, którą znamy z czasów wchodzenia do wspólnoty. Unia Europejska musi znaleźć odpowiedź na kilkanaście wyzwań, a brak odpowiedzi nawet na niektóre, może oznaczać wielkie niebezpieczeństwo dla całej Wspólnoty. Musimy liczyć się z tym, że wektor funkcjonowania UE w najbliższych latach i dekadach wyznaczą radykalne spory o imigrację, tożsamość i model społeczeństwa europejskiego. Dalej: Francuzi i Włosi dzisiaj stawiają pytanie, czy Unia Europejska jest osłoną przed globalizacją, czy też jest jednym z najważniejszych narzędzi uczestnictwa w globalizacji? Dla Polski Unia była projektem włączającym nas w europejski i światowy obieg gospodarczy.

Czym Unia będzie jutro i pojutrze? Na ile Unia Europejska wdroży właśnie jako organizacja europejska ambitne i, nie kryjmy tego przed społeczeństwem, trudne i skomplikowane plany, ekologicznej transformacji? A na ile każdy z krajów będzie musiał sobie radzić sam? Nadal nie wiemy, czym ma być owa transformacja ekologiczna, energetyczna, komunikacyjna. Jeśli UE pochłonięta będzie realizacją takich zaawansowanych transformacji, to ustawiczny dialog ze społeczeństwem o zakresie tego procesu i o jego kosztach, będzie obowiązkiem tych, którzy stawiają na uczestnictwo w UE. Unia już niedługo może odejść od wspierania "biedniejszych" państw na rzecz wspierania tych krajów, regionów i branży gospodarki, które wejdą w epokę ekotransformacji. Musimy w tym brać udział. To będzie pokoleniowy test dla Polski.

Podobnie zwolennicy Unii Europejskiej nie mogą unikać dyskusji o zakresie suwerenności Polski w ramach uczestnictwa Polski we wspólnocie. Wyraźnie widać, że duża część obywateli Polski i innych krajów nie chce, przynajmniej symbolicznie, wyrzekać się suwerenności. Nie chce też koślawego, archaicznego rozumienia suwerenności, jaki głoszą obecnie obóz rządzący i wspierające go media. Ale wielu Polaków chce uczestnictwa Polski w UE jako uczestnictwa kraju i oczekują od państwa aktywnego i sprawnego współdziałania z różnorodnymi partnerami na unijnych forach. Dlatego zwolennicy obecności w UE muszą mieć świadomość, że Unię w sposób szczególny tworzą państwa i od sprawności państwowych instytucji, jakości kadr państwowych, jakości przemysłu i rolnictwa, ponadto jakości elit, miast, wsi, edukacji, sądów, służby zdrowia, wojska, mediów itd. zależy poziom i skala naszego uczestnictwa w UE.

Polscy zwolennicy UE powinni też zastanowić się, czy głęboka polaryzacja społeczna, także na tle stosunku do Unii, służy naszym interesom. Unia opiera się na zdrowym rozsądku, racjonalności, kompromisie, ciągłości, partnerstwie. Jej wielką siłą jest apartyjność, powszechność, służenie wszystkim. Nawet tym niechętnym. Taka Unia Europejska jest dla nas najlepsza.

Autorka/Autor:Jacek Stawiski

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pracownik stacji paliw w Markach został poszkodowany w trakcie napadu. Policja poszukuje sprawcy tego zdarzenia. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że mężczyzna został zaatakowany ostrym narzędziem.

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Do pięciu lat więzienia grozi 35-latkowi z gminy Hańsk (woj. lubelskie), który usłyszał zarzut znęcania się fizycznego i psychicznego oraz uszkodzenia ciała swojej matki. Mężczyzna został aresztowany po kolejnej awanturze, kiedy uderzył i kopnął kobietę.

Wyganiał matkę z domu, bił, groził, że zabije

Wyganiał matkę z domu, bił, groził, że zabije

Źródło:
tvn24.pl

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl