Minister spraw zagranicznych: autorytet Komisji Weneckiej nie jest wysoki

[object Object]
Jacek Czaputowicz w "Faktach po Faktach"tvn24
wideo 2/25

To nie jest ciało, które zostało zaproszone przez państwo polskie - tak w "Faktach po Faktach" minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wyjaśniał, dlaczego żaden przedstawiciel rządu nie spotkał się w czwartek z przebywającą w Warszawie delegacją Komisji Weneckiej, która ma wydać opinię o tak zwanej ustawie represyjnej. Szef dyplomacji ocenił, że "autorytet Komisji Weneckiej nie jest wysoki".

Delegacja Komisji Weneckiej w czwartek przybyła do Warszawy na dwudniowe rozmowy w związku z prośbą marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (KO) o wydanie opinii na temat przyjętej 20 grudnia zeszłego roku przez Sejm nowelizacji ustaw sądowych.

"To nie jest ciało, które zostało zaproszone przez państwo polskie"

Z delegacją Komisji Weneckiej nie spotkał się w czwartek żaden przedstawiciel rządu. Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w "Faktach po Faktach" w TVN24 tłumaczył to tym, że "to nie jest ciało, które zostało zaproszone przez państwo polskie".

Jak mówił szef polskiej dyplomacji, "w polityce zagranicznej konstytucja stanowi, kto odpowiada za politykę zagraniczną". - Można przywołać odpowiednie artykuły. Jest to prezydent, rząd, minister spraw zagranicznych - wyliczał.

- Przypomnę, że poprzednio, kiedy tu były rozstrzygane kwestie dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, minister spraw zagranicznych (Witold Waszczykowski - red.), mój poprzednik, skierował taki wniosek - dodał.

Czaputowicz podkreślił, że tym razem zaproszenia ze strony rządu nie było.

Czaputowicz: marszałek Senatu przekracza swoje kompetencje

Szef MSZ ocenił, że marszałek Senatu Tomasz Grodzki "przekracza swoje kompetencje, wkracza na teren zarezerwowany dla innych władz państwa, polityki zagranicznej". - To budzi nasz głęboki niepokój - dodał.

Jego zdaniem działanie marszałka "to jest współpraca z organizacjami międzynarodowymi", co należy "do kompetencji władzy wykonawczej". - (Grodzki) nawet próbuje czasami dzwonić, informować, ale podejmuje decyzje samodzielne - dodał Czaputowicz.

- Nie robimy z tego problemu. Proszę, Komisja Wenecka podjęła taką decyzję, jest (w Polsce - red.) jak najbardziej legalnie. Może rozmawiać w Sejmie, może rozmawiać z tym, kogo zaprosi do rozmów. Natomiast my nie rozmawiamy, bo to nie jest nasz wniosek - wyjaśniał minister. - Uważamy, że ona tutaj nie ma pozytywnej roli do wypełnienia - dodał.

- Doświadczenia nasze wskazują, że Komisja Wenecka trochę straciła autorytet. Podejmowała pochopne, polityczne opinie - kontynuował. Powtórzył, że "autorytet Komisji Weneckiej nie jest wysoki".

Przyznał jednak, że Komisja "to jest jedno z ważnych ciał" i zapewnił, że jej opinie "na pewno będą uwzględniane". - Chętnie się z tym zapoznamy, być może jakieś ciekawe myśli zostaną wprowadzone - dodał Jacek Czaputowicz.

Czaputowicz: marszałek Senatu przekracza swoje kompetencje
Czaputowicz: marszałek Senatu przekracza swoje kompetencjetvn24

"Liczymy na deeskalację"

Jacek Czaputowicz odniósł się także do sytuacji na Bliskim Wschodzie. W nocy z wtorku na środę siły irańskie przeprowadziły atak rakietowy na bazy dowodzonej przez USA koalicji w Iraku, co było odwetem za zabicie przez Amerykanów w ubiegłym tygodniu irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

- Liczymy na deeskalację, to jest nasze stanowisko. Wspieramy tutaj państwa Unii Europejskiej - oświadczył szef MSZ.

- Jutro będzie na ten temat specjalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych w Brukseli, w którym będę uczestniczył. Naszym celem jest doprowadzenie do jakiejś deeskalacji, żeby nie narastał ten konflikt, żeby nie zagrażał pokojowi i bezpieczeństwu na świecie, a w konsekwencji może także i Polsce kiedyś w przyszłości - przekonywał.

- Ponadto chcielibyśmy utrzymać jedność transatlantycką - kontynuował minister. Podkreślił, że "Polska zawsze dba o to, żeby relacje między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi były bliskie, żeby ta współpraca następowała".

- Więc ja będę prezentował też stanowisko, żeby rozumieć racje Stanów Zjednoczonych, szukać porozumienia - dodał Czaputowicz.

Czaputowicz: liczymy na deeskalację, to jest nasze stanowisko
Czaputowicz: liczymy na deeskalację, to jest nasze stanowisko tvn24

Czaputowicz: nie mieliśmy wiedzy, że atak będzie przeprowadzony

Szef MSZ został także zapytany o to, czy Polska - jako sojusznik Stanów Zjednoczonych - została uprzedzona o zamiarach przeprowadzenia ataku na Sulejmaniego.

- Wiedzy o tym, że ten atak będzie przeprowadzony, przed nim, nie mieliśmy. Ale myślę, że żadne inne państwo nie miało - odparł.

- Z moich informacji wynika, że telefony były wykonywane do kilku państw, głównie już po tym wydarzeniu. Donald Trump wymienił trzy państwa Unii Europejskiej, z którymi rozmawiał, z taką oceną, że USA oczekiwały większego wsparcia ze strony Europejczyków - powiedział.

Jak mówił szef MSZ, "jeżeli chodzi o nasze stosunki z USA, to mamy robocze kontakty". - USA od razu wiedziały o naszym stanowisku - zapewnił Czaputowicz. Dodał, że wiadomości od Amerykanów "są udzielane na co dzień" w związku z tym, że w Iraku stacjonuje Polski Kontyngent Wojskowy.

Czaputowicz pytany, dlaczego w sytuacji gwałtownego wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie prezydent Andrzej Duda nie zwołał Rady Bezpieczeństwa Narodowego, ocenił, że "to nie było konieczne".

- Wiedzieliśmy, że sytuacja jest pod kontrolą. Była zwołana Rada Gabinetowa - dodał.

"Stany Zjednoczone dysponują technologią, która pozwala prawidłowo ocenić sytuację"

Szef MSZ mówił także o katastrofie ukraińskiego boeinga w Teheranie, który w środę rano rozbił się chwilę po starcie. Żadna ze 176 osób na pokładzie nie przeżyła. W czwartek pojawiły się informacje o tym, że samolot mógł być zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze.

Czaputowicz ocenił, iż te doniesienia wskazywałyby "na to, że są ofiary tego konfliktu (na Bliskim Wschodzie - red.), przypadkowe, jeżeli byłoby to nieumyślne, pomyłkowe zestrzelenie".

- Poczekajmy na potwierdzenie tych danych - apelował minister. - Stany Zjednoczone dysponują technologią, która pozwala prawidłowo ocenić sytuację. Myślę, że będą prowadzone badania i będziemy musieli poczekać na wyniki - przekonywał.

Czaputowicz o katastrofie ukraińskiego boeinga: poczekajmy na wyniki badań
Czaputowicz o katastrofie ukraińskiego boeinga: poczekajmy na wyniki badańtvn24

Kiedy wizyta Trumpa w Polsce? "Nie chcemy go ponaglać i łapać za słowa"

Minister spraw zagranicznych był pytany także o wizytę prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce, która miała odbyć się 1 września ubiegłego roku w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Amerykański prezydent przełożył ją z powodu zbliżającego się do Florydy huraganu Dorian.

Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy zapowiadali, że może do niej dojść jeszcze w 2019 roku.

- Nie mamy w planie w najbliższych dniach wizyty pana prezydenta Donalda Trumpa - powiedział Czaputowicz. Jego zdaniem kolejny termin takiej wizyty "to jest też pytanie do Stanów Zjednoczonych".

- Ja się bardzo cieszę, że doszło do spotkania prezydentów w Nowym Jorku (podczas wrześniowej sesji ONZ w Nowym Jorku - przyp. red.). Podpisana została deklaracja współpracy wojskowej - wskazywał Czaputowicz. Dodał, że inne kwestie, które miały być przedmiotem planowanej we wrześniu wizyty - jak zniesienie wiz do USA dla Polaków - zostały załatwione.

- Ważny jest skutek polityki zagranicznej, prowadzonej w tym przypadku przez prezydenta - przekonywał Czaputowicz. Jak mówił, "Donald Trump powiedział, że chce jak najszybciej przyjechać do Polski, ale nie chcemy go ponaglać i łapać za słowa". Zdaniem szefa MSZ amerykański prezydent ma "wystarczająco dużo problemów".

Kiedy wizyta Trumpa w Polsce? "Nie chcemy go ponaglać i łapać za słowa"
Kiedy wizyta Trumpa w Polsce? "Nie chcemy go ponaglać i łapać za słowa"tvn24

Autor: akr//rzw//kwoj / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl