TVN24 | Polska

"To nie jest żadne kłusownictwo, to jest normalna polityka"

TVN24 | Polska

Autor:
akr/kab
Źródło:
TVN24
Hołownia: to nie jest żadne kłusownictwo, to jest normalna polityka
Hołownia: to nie jest żadne kłusownictwo, to jest normalna politykaTVN24
wideo 2/10
TVN24"To nie jest żadne kłusownictwo, to jest normalna polityka"

W polityce człowiek umawia się nie na wierność szyldowi, tylko na wierność celom, co do których jest przekonany i co do których przed wyborcami się zobowiązał – powiedział lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia. W poniedziałek do jego formacji dołączył dotychczasowy senator Koalicji Obywatelskiej Jacek Bury. Hołownia ocenił, że "to nie jest żadne kłusownictwo, to jest normalna polityka".

W poniedziałek w szeregi ruchu Polska 2050 wstąpił senator Jacek Bury. Dotychczas był senatorem Koalicji Obywatelskiej, ale wystąpił z klubu. Pozostanie senatorem bezpartyjnym.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Senator Jacek Bury dołącza do ruchu Polska 2050
Senator Jacek Bury dołącza do ruchu Polska 2050TVN24

"W polityce człowiek umawia się nie na wierność szyldowi"

Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050 mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "to nie jest żadne kłusownictwo, to jest normalna polityka". - W polityce człowiek umawia się nie na wierność szyldowi, tylko na wierność celom, co do których jest przekonany i co do których przed wyborcami się zobowiązał - ocenił.

Według Hołowni mogą być sytuacje, w których polityk "pod jakimś szyldem dochodzi do wniosku, że realizacja tych celów jest trudna albo w jakiś sposób utrudniona, że gdzieś indziej jest łatwiej". Zauważył też, że Polska 2050 to ugrupowanie, "którego nie było w momencie, w którym były ostatnie wybory, pojawiło się na scenie dopiero niedawno, kilka miesięcy temu".

– Wszyscy dołączający do nas bardzo poważnie ryzykują, my nie jesteśmy w stanie dać jakichś stanowisk – mówił Hołownia.

Hołownia: to nie jest żadne kłusownictwo, to jest normalna polityka
Hołownia: to nie jest żadne kłusownictwo, to jest normalna politykaTVN24

"Koła to jest coś, co już pozwala uczestniczyć w tej sejmowej czy senackiej polityce"

- My potrzebujemy minimum sprawczości parlamentarnej, którym jest koło poselskie – mówił o swoim ruchu Hołownia. Wyraził nadzieję, że Polsce 2050 uda się stworzyć koło parlamentarne, koło poselskie i koło w Senacie.

- Koła to jest coś, co już pozwala uczestniczyć w tej sejmowej czy senackiej polityce, bo daje dostęp do mównicy, taki, jaki powinniśmy otrzymać. Daje możliwość przełożenia tego, co dzisiaj widać w sondażach, a co jeszcze nie zdążyło wyrazić się w wyborach, na to miejsce, gdzie dzisiaj politykę rzeczywiście się robi, gdzie wywiera się wpływ na rzeczywistość – ocenił gość TVN24.

Zapewnił też, że jego formacja jest "tą częścią opozycji, która chce walczyć". - Proszę zobaczyć, ile wywalczyła przez ostatnie miesiące jedna posłanka Hanna Gil-Piątek, ile interpelacji, ile sensownych poprawek zgłoszonych, ile inspiracji, które udało się wprowadzić, nawet jeżeli później PiS wprowadzał to tylnymi drzwiami, jak było choćby z naszymi pomysłami do Narodowego Programu Szczepień – mówił.

Według niego "naprawdę jest się w stanie robić dobrą robotę, działać również w tym miejscu, w którym dziś jesteśmy". - Natomiast jeżeli ktoś chce siedzieć i czekać, aż na białym koniu wjedzie mu zwycięstwo, to z nim nie będzie nam po drodze – dodał Hołownia.

- Ludzie mówią: chcemy nowej polityki. Bardzo dobrze, ja też jej chcę. Ale w Polsce oprócz powiewu nowości, który my mamy, musi być polityczna sprawczość, bo jej ludzie też oczekują – zaznaczył szef Polski 2050.

Hołownia: jesteśmy tą częścią opozycji, która chce walczyć
Hołownia: jesteśmy tą częścią opozycji, która chce walczyćTVN24

"Lubię podkreślać, że różnię się z ludźmi, z którymi pracuję"

Lider Polski 2050 na uwagę, że informując o przystąpieniu Burego do ruchu, wskazywał na kwestie, w których się nie zgadzają, między innymi tzw. piątkę dla zwierząt, odparł: - Lubię podkreślać, że różnię się z ludźmi, z którymi pracuję, dlatego że to też pokazuje autentyczność polityki, którą robimy.

- My chcemy walczyć o to, żeby Polska była inna, zgadzamy się w 95 procentach, a w pięciu możemy się nie zgadzać, rozmawiać o tym, przepracowywać to. Myślę, że takiej szczerości w polityce dziś potrzeba, zwłaszcza w polskiej, a nie kokietowania i udawania, że tu jest monolit, tam jest monolit – zaznaczył Hołownia.

Jego zdaniem sprawa ustawy o ochronie zwierząt "musi być załatwiona", bo ona "różni Polaków". - Mnie też podejście do niej pewnie w wielu miejscach różni z Jackiem Burym, ale jest mnóstwo rzeczy, które nas łączą – dodał.

Hołownia: lubię podkreślać, że różnię się z ludźmi, z którymi pracuję
Hołownia: lubię podkreślać, że różnię się z ludźmi, z którymi pracujęTVN24

Autor:akr/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości