Izba Dyscyplinarna do likwidacji. "Sędziowie mówią: nic się nie zmienia, będą ci sami ludzie, którzy będą nas dyscyplinować"

Źródło:
TVN24
"Sędziowie mówią: nic się nie zmienia, będą ci sami ludzie, którzy będą nas dyscyplinować"
"Sędziowie mówią: nic się nie zmienia, będą ci sami ludzie, którzy będą nas dyscyplinować"TVN24
wideo 2/6
"Sędziowie mówią: nic się nie zmienia, będą ci sami ludzie, którzy będą nas dyscyplinować"TVN24

Sędziowie, którzy krytykują zmiany wprowadzane w sądownictwie, mówią, że prezydencki projekt zakładający likwidację nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w zasadzie niczego nie zmienia. On tylko zmienia nazwę - mówiła reporterka "Czarno na białym" w TVN24 Marta Gordziewicz. Odniosła się także do sprawy krakowskiego sędziego Waldemara Żurka. W poniedziałek zostały mu postawione kolejne zarzuty dyscyplinarne.

Sejm przyjął w zeszły czwartek prezydencki projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym zakładający między innymi likwidację nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej SN. Sędziowie, którzy obecnie w niej orzekają, mają mieć możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W Sądzie Najwyższym ma zostać natomiast utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. 

Reporterka "Czarno na białym" Marta Gordziewicz mówiła we wtorek w TVN24, że "sędziowie, którzy krytykują zmiany wprowadzane w sądownictwie, nazywani sędziami praworządnymi, mówią o tym, że ten projekt w zasadzie niczego nie zmienia". 

Oglądaj reportaż "Kasta niezłomnych" w TVN24 GO

Sąd NajwyższyTVN24

- On tylko zmienia nazwę. Likwidowana jest Izba Dyscyplinarna, ale tylko nazwa, dlatego że ci ludzie, którzy zostali wybrani przez upolitycznioną, wybraną przez polityków Krajową Radę Sądownictwa do Izby Dyscyplinarnej zgodnie z tym projektem mogą zostać w Sądzie Najwyższym w innych izbach. To prezydent będzie wybierał, kto będzie prowadził te postępowania dyscyplinarne już przed sądem Najwyższym - dodała.

- Ci sędziowie, którzy krytykują te zmiany mówią: nic się nie zmienia, to nadal będą ci sami ludzie, którzy będą nas dyscyplinować - powiedziała.

- Tu pojawia się kolejne pytanie, czy ci, którzy mają stać na straży dyscypliny sędziowskiej, sami są czyści jak łza. W stosunku do tych sędziów jest całe mnóstwo wątpliwości - dodała.

"Sędziowie mówią, że to efekt mrożący"

Jak mówiła reporterka TVN24, według danych Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia ściganych przez rzeczników dyscyplinarnych jest około 100 sędziów. - Bardzo często to są postępowania za wypowiedzi medialne, te krytykujące zmiany w sądownictwie. Bardzo często są to postępowania za udział w "Tour de Konstytucja" (...) Z drugiej strony, nie podejmuje się prowadzenia postępowań dyscyplinarnych w stosunku do tych sędziów , którzy wsparli dobrą zmianę - zauważyła.

- Maciej Nawacki [prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie - przyp. red.] jest tego najlepszym przykładem. Wszyscy pamiętamy, jak przed kamerami podarł projekt uchwały przygotowany przez olsztyńskich sędziów. Postępowanie wobec niego wszczął lokalny rzecznik, przejął to do prowadzenia rzecznik [Przemysław - red.] Radzik [zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych - przyp. red.] i ostatecznie umorzył to postępowanie - mówiła Gordziewicz.

- Jest tu pewna nierówność i rysuje się taki obraz, że ci rzecznicy dyscyplinarni są w jakiś sposób nastawieni na to, aby ścigać tych sędziów, którzy nie popierają zmian w sądownictwie i konsekwentnie z nimi walczą. Sędziowie z którymi rozmawiam, a którzy są poddani tym postępowaniom dyscyplinarnym, działaniom rzeczników, czy w ogóle krytyce ze strony Zjednoczonej Prawicy mówią, że to jest efekt mrożący, że to dokładnie widać na czym on ma polegać - dodał.

Sędzia Żurek o zarzutach postawionych mu przez rzecznika dyscyplinarnego
Sędzia Żurek o zarzutach postawionych mu przez rzecznika dyscyplinarnegoTVN24

Gordziewicz o sprawie sędziego Żurka

Reporterka TVN24 odniosła się do sprawy krakowskiego sędziego Waldemara Żurka. Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych Piotr Schab poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej, że postawił zarzuty sędziemu Żurkowi. Chodzi o rzekome podawanie fałszywych dat na orzeczeniach sądu. - Nigdy nie dopuściłem się żadnego przestępstwa, żadnego fałszowania. To kolejna wydmuszka, polityczna próba zmuszenia do milczenia - skomentował sędzia.

Gordziewicz powiedziała, że postępowanie w sprawie sędziego Żurka prowadzi zastępca rzecznika dyscyplinarnego, sędzia Michał Lasota.

 - My już znamy niechęć sędziego Michała Lasoty, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego do sędziego Żurka i znamy to właśnie z wpisów Michała Lasoty na grupie "Antykasta". To był często obsceniczny język. Przytoczę tylko jedno zdanie, które miał napisać Michał Lasota na "Antykaście": "niech każdy dzień będzie dniem smutnego kaściaka". Sędziowie związani z dobrą zmianą kaściakami nazywali tych sędziów, którzy krytykują od 2015-16 roku zmiany wprowadzone przez Zjednoczoną Prawicę w sądownictwie - mówiła.

Reporterka powiedziała, że sędzia Schab, przełożony Lasoty, zapytany przez nią, czy sędzia Lasota powinien prowadzić postępowanie w sprawie sędziego Żurka, "czy tutaj jest zachowana czystość sprawy, w sytuacji, kiedy ma taki negatywny stosunek do sędziego Żurka, sędzia Schab odpowiada, że ma pełne zaufanie do sędziego Lasoty". Dodała, że pojawia się tutaj pytanie, czy to zaufanie jest gwarancją tego, czy postępowanie wobec sędziego Żurka będzie prowadzone obiektywnie. 

Rozmowa z reporterką "Czarno na białym" Martą Gordziewicz
Rozmowa z reporterką "Czarno na białym" Martą GordziewiczTVN24

Autorka/Autor:js//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W gminie Barczewo w województwie warmińsko-mazurskim na posesji, na której są dwie hodowle psów, znaleziono zwłoki pogryzionej siedmiolatki. Jak podaje młodszy aspirant Jacek Wilczewski z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, dziewczyna znała właściciela hodowli i była zaznajomiona z psami.

Siedmioletnia dziewczynka zagryziona przez psy

Siedmioletnia dziewczynka zagryziona przez psy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Komornik sądowy zajął rachunek bankowy Macieja Wąsika, europosła Prawa i Sprawiedliwości. To egzekucja prawomocnego wyroku sądu, który nakazał politykowi zapłatę 30 tysięcy złotych zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych Fundacji Otwarty Dialog i kierujących nią Ludmiły Kozłowskiej i Bartosza Kramka.

"Zostaliśmy powiadomieni przez komornika o zajęciu rachunku bankowego pana Macieja Wąsika"

"Zostaliśmy powiadomieni przez komornika o zajęciu rachunku bankowego pana Macieja Wąsika"

Źródło:
PAP

Poseł Koalicji Obywatelskiej Roman Giertych poinformował w czasie wtorkowego posiedzenia zespołu do spraw rozliczeń rządów PiS, że w piątek spotka się z ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym Adamem Bodnarem. Tematem mają być rozliczenia rządów PiS i "plan przyspieszenia", który zaprezentował Giertych.

Giertych chce przyspieszyć rozliczanie PiS-u. Ma plan

Giertych chce przyspieszyć rozliczanie PiS-u. Ma plan

Źródło:
TVN24

Lufthansa ogłosiła, że do kosztów każdego biletu będzie doliczać dodatkową opłatę, która w zależności od dystansu i typu biletu może wynieść od jednego do nawet 72 euro. Powodem, jak przekonuje niemiecki przewoźnik, są unijne regulacje środowiskowe, których wdrażanie nowa opłata ma częściowo sfinansować.

Linia lotnicza wprowadza dodatkową opłatę. Nawet 72 euro więcej za bilet

Linia lotnicza wprowadza dodatkową opłatę. Nawet 72 euro więcej za bilet

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Mój pogląd w tej sprawie jest jasny i niezmienny. Współczułbym Polsce takiego prezydenta, który pod wpływem sondaży albo komentarzy zmienia swoje poglądy - mówił Szymon Hołownia pytany o to, jak zagłosuje w sprawie projektu dotyczącego aborcji. Marszałek Sejmu oświadczył przy tym, że jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji. Mówiąc zaś o wyborach prezydenckich zaznaczył, że nie jest rozstrzygnięte, czy "w ogóle zdecyduje się w tym wyścigu wystartować". - Różne mogą być opcje - dodał.

Szymon Hołownia: jestem jaki jestem

Szymon Hołownia: jestem jaki jestem

Źródło:
TVN24

Nadchodzą upały. Temperatura przed weekendem sięgnie aż 33 stopni Celsjusza w cieniu. W prognozie na kolejne dni widać też gwałtowne burze z ulewami.

Pogoda na 5 dni. Żar poleje się z nieba, pogoda znów będzie groźna

Pogoda na 5 dni. Żar poleje się z nieba, pogoda znów będzie groźna

Źródło:
tvnmeteo.pl

W jednym z klubów w Elblągu (woj. warmińsko-mazurskie) miało dojść do molestowania seksualnego sześciu dziewczynek w wieku ośmiu i dziewięciu lat. Zarzuty usłyszał 46-latek, który – zgodnie z ustaleniami prokuratury – miał zwabić dzieci do osobnego pomieszczenia. Grozi mu od dwóch do 15 lat więzienia. 

Dziewczynki miały być molestowane na imprezie urodzinowej. Zarzuty dla 46-latka

Dziewczynki miały być molestowane na imprezie urodzinowej. Zarzuty dla 46-latka

Źródło:
tvn24.pl

Janina Goss i Wojciech Jasiński nie otrzymali absolutorium od zwyczajnego walnego zgromadzenia Orlenu. Łącznie absolutorium nie uzyskało dziesięciu członków rady nadzorczej.

Przyjaciółka Kaczyńskiego i były polityk PiS bez absolutorium

Przyjaciółka Kaczyńskiego i były polityk PiS bez absolutorium

Źródło:
PAP

Siedem osób, w tym personel medyczny, usłyszało zarzuty dotyczące korupcji, fałszowania dokumentacji lekarskiej i utrudniania śledztwa. Miało dochodzić do tego w jednym ze szpitali w Poznaniu.

Fałszywe dokumentacje medyczne i korupcja w jednym z poznańskich szpitali

Fałszywe dokumentacje medyczne i korupcja w jednym z poznańskich szpitali

Źródło:
Kontakt 24

Władze Barcelony podjęły decyzję, zgodnie z którą w 2028 roku w mieście nie będzie już mieszkań na wynajem dla turystów. Burmistrz Jaume Collboni zapowiedział, że właściciele ponad dziesięciu tysięcy takich lokali utracą pozwolenia na działalność. Powodem jest kryzys mieszkaniowy.

Barcelona wprowadzi zakaz wynajmu mieszkań turystom. Podano termin

Barcelona wprowadzi zakaz wynajmu mieszkań turystom. Podano termin

Źródło:
CNN, BBC

Motocyklista, który w Słupsku został w niedzielę potrącony przez samochód, jest policjantem, wykładowcą w szkole policyjnej. Lekarze walczą o jego życie. 35-letni kierowca samochodu został zatrzymany i ma usłyszeć zarzuty. Ich treść będzie zależała od tego, co sądowy biegły powie o treści filmiku, który mężczyzna zamieścił w mediach zaraz po zdarzeniu.

Motocyklista walczy o życie, a kierowca publikuje bulwersujący film. Nagrania z miejsca wypadku

Motocyklista walczy o życie, a kierowca publikuje bulwersujący film. Nagrania z miejsca wypadku

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Benedyktyńska robota - tak o rozwiązaniu zagadki śmierci 39-letniej Natalii z Gortatowa pod Poznaniem mówi dziennikarz "Gazety Wyborczej" Piotr Żytnicki, który dotarł do ustaleń śledczych. Według niego kobieta przed śmiercią zostawiła wskazówkę, według której jeśli coś miałoby się jej stać, o zbrodnię należy podejrzewać jej męża. W trakcie pracy nad sprawą funkcjonariusze usypiali czujność mężczyzny, zarządzając poszukiwania w zupełnie innym miejscu niż to, w którym pracowali śledczy.

Natalia bała się o życie, przed śmiercią zostawiła ważną wskazówkę

Natalia bała się o życie, przed śmiercią zostawiła ważną wskazówkę

Źródło:
TVN24, "Gazeta Wyborcza"

Upały w tym tygodniu nadciągną do Polski. Synoptycy zapowiadają tak zwane tropikalne noce, w czasie których trudno będzie nam wypocząć po gorącym dniu. W weekend temperatura w części kraju w nocy nie spadnie poniżej 23 stopni Celsjusza.

Czeka nas seria tropikalnych nocy

Czeka nas seria tropikalnych nocy

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Głosowanie nad wnioskiem o uchylenie immunitetu Michała Wosia odbędzie się w piątek. Z kolei wnioski o odebranie immunitetu i tymczasowe aresztowanie Marcina Romanowskiego trafiły dopiero dziś do sejmowej komisji regulaminowej. Jak przekazała reporterka TVN24 Agata Adamek, głosowanie nad wnioskami może odbyć się na kolejnym posiedzeniu Sejmu w dniach 10-12 lipca.

Kiedy Sejm zagłosuje nad uchyleniem immunitetów byłych wiceministrów sprawiedliwości?

Kiedy Sejm zagłosuje nad uchyleniem immunitetów byłych wiceministrów sprawiedliwości?

Źródło:
TVN24

- Bardzo chętnie obejmę tę funkcję, ale w tym celu trzeba zmienić umowę rządową. Tam muszą się znaleźć narzędzia, żeby realizować lewicowy program. Dziś ich tam nie ma - powiedział lider partii Razem Adrian Zandberg o propozycji objęcia stanowiska wicepremiera. Zaznaczył, że nie zamierza być "wicepremierem bezobjawowym".

Zandberg wicepremierem? "Bardzo chętnie, ale..."

Zandberg wicepremierem? "Bardzo chętnie, ale..."

Źródło:
PAP

Podczas prac sezonowych najwięcej może zarobić pracownik budowlany. Osoby powyżej 26. roku życia mogą liczyć na wynagrodzenie 25-35 złotych netto za godzinę, a młodsi 50 złotych - wynika z raportu Personnel Service. Drugim najlepiej płatnym zawodem jest instruktor kitesurfingu.

Nawet 50 złotych za godzinę. Oni mogą zarobić najwięcej

Nawet 50 złotych za godzinę. Oni mogą zarobić najwięcej

Źródło:
PAP

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy osoby z prywatnych uczelni w Gdańsku, Wrocławiu oraz Toruniu - podało CBA w komunikacie. Wśród zatrzymanych jest dwóch rektorów. W tle sprawy są korzyści majątkowe na kwotę co najmniej 630 tysięcy złotych.

Akcja w Gdańsku, Wrocławiu i Toruniu. CBA zatrzymało dwóch rektorów

Akcja w Gdańsku, Wrocławiu i Toruniu. CBA zatrzymało dwóch rektorów

Źródło:
tvn24.pl

Zwyczajne walne zgromadzenie Orlenu nie udzieliło absolutorium z wykonania obowiązków w roku obrotowym 2023 byłemu prezesowi Danielowi Obajtkowi. Oznacza to, że Obajtek nie otrzyma zmiennej części wynagrodzenia, czyli premii, przysługującej za 2023 rok.

Obajtek bez potężnego zastrzyku finansowego z Orlenu. Jest decyzja

Obajtek bez potężnego zastrzyku finansowego z Orlenu. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka. To wniosek z powództwa prywatnego byłego dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych generała Tomasza Piotrowskiego.

Jest wniosek o uchylenie immunitetu Mariusza Błaszczaka

Jest wniosek o uchylenie immunitetu Mariusza Błaszczaka

Źródło:
TVN24, Wirtualna Polska, PAP

Policja otworzyła ogień do demonstrantów szturmujących parlament w Nairobi, stolicy Kenii. 10 osób zginęło, a co najmniej 50 zostało rannych. Doszło do pożaru budynku - informuje Reuters. Protesty w stolicy wybuchły po uchwaleniu ustawy o nowych podatkach. Demonstracje odbywają się też w innych miastach. W kraju pojawiły się zakłócenia w łączności internetowej.

Ogłosili nowe podatki. Parlament zapłonął

Ogłosili nowe podatki. Parlament zapłonął

Źródło:
Reuters, BBC, PAP

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakazy aresztowania byłego ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu i szefa sztabu generalnego Walerija Gierasimowa.  

Jest nakaz aresztowania Szojgu i Gierasimowa

Jest nakaz aresztowania Szojgu i Gierasimowa

Źródło:
PAP, Reuters, RIA Nowosti

Siły ukraińskie zaatakowały skład amunicji w graniczącym z Ukrainą obwodzie woroneskim w Rosji - przekazał wywiad wojskowy w Kijowie. Po ataku na terenie składu wybuch pożar, doszło też do detonacji pocisków.

Atak na skład amunicji w Rosji. "Wygląda na to, że będzie eksplodował jeszcze przez długi czas"

Atak na skład amunicji w Rosji. "Wygląda na to, że będzie eksplodował jeszcze przez długi czas"

Źródło:
PAP

Ośmiu członków załogi statku, który uderzył w most Key Bridge w Baltimore i doprowadził do jego zawalenia, wróciło do domów. Wcześniej marynarze trzy miesiące spędzili na kontenerowcu, ponieważ nie wolno im było go opuścić. Oczekiwano od nich "pomocy w dochodzeniu", nie mieli też potrzebnych dokumentów.

Ich statek uderzył w most w Baltimore. Co się stało z załogą kontenerowca

Ich statek uderzył w most w Baltimore. Co się stało z załogą kontenerowca

Źródło:
BBC

Żeby zaliczać się do klasy średniej najwięcej trzeba zarabiać w Krakowie, Gdańsku i Warszawie. Na drugim biegunie mamy Białystok, Gorzów Wielkopolski i Kielce. Eksperci przestrzegają jednak, że same zarobki to nie wszystko - o tym, kto może zaliczać się do klasy średniej, decydują jeszcze inne czynniki. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko

Źródło:
TVN24

Powodzie doprowadziły do poważnego uszkodzenia zapory w stanie Minnesota. Jak przekazały lokalne władze, tama Rapidan jest w stanie "nieuchronnej awarii" - chociaż nie doszło jeszcze do jej całkowitego przerwania, wezbrana rzeka przelała się obok niej. Fale zmyły także część infrastruktury przesyłowej.

Tama na skraju pęknięcia. "Stan nieuchronnej awarii"

Tama na skraju pęknięcia. "Stan nieuchronnej awarii"

Źródło:
CNN, Reuters, MPR News

W Grecji od 1 lipca w sektorze prywatnym zacznie obowiązywać sześciodniowy tydzień pracy - informuje portal Greek Reporter. Dodaje, że nie dotyczy to pracowników branży gastronomicznej i turystycznej.

Wprowadzają sześciodniowy tydzień pracy od lipca

Wprowadzają sześciodniowy tydzień pracy od lipca

Źródło:
PAP

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl