Kontrowersje wokół podręcznika do HiT. "To jest książka dla betonowego elektoratu PiS". "Biuletyn partyjny"

Źródło:
TVN24
Dziambor o podręczniku do HiT: to książka dla betonowego elektoratu PiS-u
Dziambor o podręczniku do HiT: to książka dla betonowego elektoratu PiS-uTVN24
wideo 2/12
Dziambor o podręczniku do HiT: to książka dla betonowego elektoratu PiS-uTVN24

Ten podręcznik do HIT to nie jest podręcznik dla dzieci, tylko książka dla betonowego elektoratu PiS-u, pisana w taki sposób, żeby przekonać przekonanych - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 poseł Konfederacji Artur Dziambor, odnosząc się do kontrowersyjnych treści z podręcznika do przedmiotu historia i teraźniejszość, autorstwa profesora Wojciecha Roszkowskiego. W opinii posłanki Lewicy Katarzyny Kotuli "ktoś wydał pieniądze na biuletyn partyjny". Podręcznika i jego autora bronili przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy. 

Podręcznik do HiT-u autorstwa Wojciecha Roszkowskiego do nowego przedmiotu szkolnego historia i teraźniejszość wzbudził wiele kontrowersji - ostatnio szeroko krytykowany był fragment o "produkowanych" dzieciach i "hodowli ludzi".

Do sprawy w "Kawie na ławę" w niedzielę, w TVN24 odnieśli się: Łukasz Schreiber (poseł PiS i przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów), Jacek Ozdoba (poseł Solidarnej Polski i wiceminister środowiska i klimatu), Artur Dziambor (poseł Konfederacji), Katarzyna Lubnauer (posłanka Koalicji Obywatelskiej), Katarzyna Kotula (posłanka Lewicy) oraz Urszula Pasławska (posłanka PSL i szefowa sejmowej komisji ochrony środowiska).

Lubnauer: każdy lewicowy pogląd przedstawia się jako lewacki

Posłanka KO Katarzyna Lubnauer zaznaczyła, że "kwestią HiT-u zajmuje się od początku", dodając, że wspólnie z innymi posłankami były w Ministerstwie Edukacji w sprawie pisania podstaw programowych. - Wtedy odkryłyśmy skład ekspertów. Okazało się, że trzech z nich to radni PiS-u, pozostali, praktycznie każdy z nich był w komitecie honorowym Lecha Kaczyńskiego - mówiła.

Lubnauer: każdy lewicowy pogląd przedstawia się jako lewacki
Lubnauer: każdy lewicowy pogląd przedstawia się jako lewackiTVN24

- Jest jednostronne spojrzenie na historię. Na siedmiu ekspertów jeden reprezentował Centralną Komisję Egzaminacyjną, wszyscy pozostali byli powiązani ściśle z PiS-em - powiedziała.

- Teraz powstaje podręcznik, napisał go zresztą pan Roszkowski, były europoseł PiS-u, który jest jednostronny, w którym każdy lewicowy pogląd przedstawia się jako lewacki, w którym feminizm porównuje się do stalinizmu, w którym uderza się w środowisko LGBT, w in vitro, w rodziców samodzielnie wychowujących dzieci i w rozbite rodziny - wyliczała.

Schreiber: nie ma ani razu w tym podręczniku wyrażenia in vitro

- Proszę mi wskazać w tej książce słowo dotyczące in vitro - poprosił zebranych Łukasz Schreiber. - Nie ma ani razu w tym podręczniku wyrażenia in vitro - dodał, argumentując, że w krytykowanym fragmencie chodzi o eksperymenty związane ze sztucznymi ciążami, które mają być prowadzone w Chinach.

- Niezależnie od tego ten fragment będzie usunięty. Nie dlatego, że nie mógłby się gdzieś znaleźć, tylko to jest o kulturze Zachodu w latach 1953-62 i to zupełnie jest w tym sensie niepotrzebne i nie na miejscu - mówił.

Schreiber: nie ma ani razu w tym podręczniku wyrażenia in vitro
Schreiber: nie ma ani razu w tym podręczniku wyrażenia in vitro TVN24

- To, że jest ileś rzeczy, które należałoby zmienić czy poprawić, to jest jasne - zaznaczył. Dodał jednak, że ataki na profesora Roszkowskiego, "to wszystko, co się mu zarzuca, jest naprawdę wysoce niegodziwe".

Kotula: to nie jest podręcznik, to jest gniot

- To nie jest podręcznik, to jest gniot - powiedziała posłanka Kotula. Jak dodała, "kiedy Lewica będzie współrządziła, to in vitro będzie finansowane z budżetu państwa".

- W legalny sposób ktoś wydał pieniądze na biuletyn partyjny. Proszę zwrócić uwagę na liczbę przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości na materiałach zdjęciowych. (…) Na większości zdjęć, niezależnie od tego, o czym jest tekst, znajduje się prezes Jarosław Kaczyński, przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości - mówiła.

Posłanka zaapelowała "do rodziców, koleżanek i kolegów nauczycieli, dyrektorów szkół, żeby nie korzystali z tego podręcznika".

Kotula o podręczniku do HiT: ktoś wydał pieniądze na biuletyn partyjny
Kotula o podręczniku do HiT: ktoś wydał pieniądze na biuletyn partyjnyTVN24

Dziambor: Roszkowski odczłowieczył bardzo dużą grupę ludzi

Artur Dziambor zaznaczył, że "akurat dzieci z in vitro to są te najbardziej wyczekiwane, te najbardziej upragnione i te, o które się wszyscy starają, jeśli nie mogą innymi metodami". - Popełniony został błąd logiczny, a to jest profesor, którego pan zachwala - zwrócił się do ministra Schreibera.

W opinii posła Konfederacji Roszkowski "odczłowieczył bardzo dużą grupę ludzi, przez co powinien zostać okryty infamią, a nie być okrzykiwany wielkim, niesamowitym naukowcem".

- Ten podręcznik to nie jest podręcznik dla dzieci, tylko książka dla betonowego elektoratu PiS-u, pisany w taki sposób, żeby przekonać przekonanych o tym, co już w tym momencie krąży wewnątrz PiS-u i w części tego elektoratu. Ten podręcznik nigdy nie powinien być nazwany podręcznikiem, nigdy nie powinien zostać dopuszczony do szkół - ocenił.

- To, co się dzieje wokół tego podręcznika, to przykład na to, jak wasz rząd potrafi spieprzyć nawet najlepszy pomysł. Ten przedmiot historia i teraźniejszość to przedmiot, o którym mówię od 15 lat, że powinien istnieć - mówił Dziambor.

Jak dodał, "błędy tam [w podręczniku - przyp. red.] są takie, że aż się niedobrze robi" - Thrash metal, to nie jest śmieciowy metal. Jest krytyka buntu młodzieńczego, krytyka poszukiwania innych rozwiązań. Wszystko, co musimy robić, to podporządkować się władzy, bo władza ma zawsze rację - wyliczał.

Pasławska: PiS próbuje pozyskać najbardziej cenną dla nas grupę

Do kwestii podręcznika do HiT odniosła się również posłanka Pasławska. - PiS próbuje pozyskać najbardziej cenną dla nas grupę społeczną - dzieci i młodzież. Oni są najważniejsi. Państwo próbujecie zmanipulować młodzież, ale mam dla was złą informację. Młodzież dzisiaj nie czerpie informacji tylko z podręcznika i tego, co powie nauczyciel. W komórce ma dostęp do całego świata i chce być uczona myślenia krytycznego - zwróciła się do przedstawicieli obozu rządzącego.

Pasławska: PiS próbuje pozyskać najbardziej cenną dla nas grupę
Pasławska: PiS próbuje pozyskać najbardziej cenną dla nas grupęTVN24

Zwracając się do rodziców, powiedziała: - Nie musicie się na to zgadzać, możecie napisać do dyrektorów wniosek, że nie chcecie, żeby wasze dziecko uczyło się z takiego podręcznika. 

Ozdoba: profesor to osoba, której książki są znakomite

W ocenie wiceministra Ozdoby "gdybyśmy wszystkich nas dorobek wzięli razem, to" - jak powiedział - "nie byłoby takiego dorobku jak pana profesora". - Pan profesor to osoba, której książki są znakomite. Jest jednym z największych znawców teraźniejszości, człowiek, który obserwuje czynniki socjologiczne, człowiek, którego prace mogą być wzorem - argumentował.

Powiedział, że krytyka wobec podręcznika wynika z interpretacji opozycji. - To, że wszystko interpretujecie źle, dla was nawet pusta kartka jest zapełniona treścią, której nie ma - dodał.

Ozdoba: dla was nawet pusta kartka jest zapełniona treścią, której nie ma
Ozdoba: dla was nawet pusta kartka jest zapełniona treścią, której nie ma TVN24

Autorka/Autor:ft//now

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Policjanci z Człuchowa (woj. pomorskie) poszukują zaginionej Katarzyny Oldenburg, mieszkanki Debrzna, która 13 czerwca wyszła z domu i do dzisiaj nie wróciła. Od tego dnia nie ma z kobietą kontaktu. Funkcjonariusze ustalili, że 32-latka tuż przed zaginięciem była widziana w jednym ze sklepów. Jest to ostatnie miejsce, gdzie nagrały ją kamery monitoringu.

Wyszła z domu, zrobiła zakupy i zaginęła. Policja szuka 32-latki

Wyszła z domu, zrobiła zakupy i zaginęła. Policja szuka 32-latki

Źródło:
tvn24.pl, KPP Człuchowie

W Grecji od 1 lipca w sektorze prywatnym zacznie obowiązywać sześciodniowy tydzień pracy - informuje portal Greek Reporter. Dodaje, że nie dotyczy to pracowników branży gastronomicznej i turystycznej.

Wprowadzają sześciodniowy tydzień pracy od lipca

Wprowadzają sześciodniowy tydzień pracy od lipca

Źródło:
PAP

W najbliższych godzinach, podczas zwyczajnego walnego zgromadzenia Orlenu, zapadną decyzje dotyczące byłych członków zarządu z Danielem Obajtkiem na czele, a także rady nadzorczej. Projekty uchwał o podziale zysku, w tym wysokości dywidendy za 2023 r. - to kolejne punkty porządku obrad.

Sądny dzień dla Obajtka. Dziś zapadną kluczowe decyzje

Sądny dzień dla Obajtka. Dziś zapadną kluczowe decyzje

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Śmierć w leśnej głuszy, bez świadków. Dlaczego przy wycince drzew ginie tak wielu ludzi?

Śmierć w leśnej głuszy, bez świadków. Dlaczego przy wycince drzew ginie tak wielu ludzi?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Radomiu zatrzymali mężczyznę znanego jako "żuromiński duch", który jest podejrzewany o handel fentanylem. Oprócz niego funkcjonariusze ujęli cztery inne osoby i zabezpieczyli fentanyl.

"Duch" z Żuromina zatrzymany. Jest podejrzany o handel fentanylem

"Duch" z Żuromina zatrzymany. Jest podejrzany o handel fentanylem

Źródło:
PAP

Do tragedii doszło dziś rano w Lubieszynie (woj. pomorskie). Nie żyją dwie osoby podróżujące autem, które zjechało na pobocze i dachowało. Jak wynika z oględzin miejsca zdarzenia, kierowca prawdopodobnie uderzył w pień ściętego drzewa. Samochód doszczętnie spłonął. 

Auto doszczętnie spłonęło. W środku ciała dwóch osób

Auto doszczętnie spłonęło. W środku ciała dwóch osób

Źródło:
tvn24.pl

- Od razu się zatrzymałem, patrzę na prawą stronę, otworzyłem drzwi i słyszę krzyk i płacz. Były tam dwie dziewczynki, jedna się trzymała za twarz, druga też i trzymała tamtą pod rękę, obie płakały - mówi kierowca autobusu, który jest oskarżony o śmiertelne potrącenie przy szkole 12-letniej Oliwii. Czesław W. nie przyznaje się do winy. Niemal rok po tragedii ruszył jego proces.

"Nie jestem ślepy, wolno jechałem, one się chyba musiały wygłupiać". Oliwia zginęła przed szkołą

"Nie jestem ślepy, wolno jechałem, one się chyba musiały wygłupiać". Oliwia zginęła przed szkołą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości (MS) pracuje nad przygotowaniem projektu ustawy frankowej, która ma wspomóc zawieranie ugód w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich - przekazała pełnomocniczka ministra sprawiedliwości Aneta Wiewiórowska-Domagalska. Dodała, że resort planuje też zmiany prawne, które mają uprościć i przyspieszyć postępowania sądowe w tych sprawach.

Trwają prace nad projektem ustawy frankowej

Trwają prace nad projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

Na ochronę zdrowia może zabraknąć w ciągu trzech lat niemal 160 miliardów złotych - podaje "Rzeczpospolita". Gazeta zastanawia się, czy w związku z tym "wzrosną składki czy podatki".

Rząd ma do załatania potężną lukę. Ma brakować 160 miliardów złotych

Rząd ma do załatania potężną lukę. Ma brakować 160 miliardów złotych

Źródło:
PAP

Policja informuje o kolejnym zatrzymaniu w sprawie nagłośnionej przez znanego influencera. Mający w sieci ponad dwa miliony obserwujących mężczyzna miał być szantażowany. Według ustaleń śledczych zatrzymany 39-latek zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty 700 tysięcy złotych pod groźbą rozpowszechnienia zniesławiającego influencera filmu.

Grozili znanemu influencerowi. Kolejny zatrzymany

Grozili znanemu influencerowi. Kolejny zatrzymany

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Stopa bezrobocia w maju 2024 roku wyniosła 5,0 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 5,1 procent.

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w maju

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w maju

Źródło:
PAP

W kolejnych dekadach rosnąć będzie spodziewana długość życia na świecie - wskazują naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Jednocześnie będziemy jednak żyć coraz dłużej "w złym stanie zdrowia" - przewidują. 

Średnia długość życia ludzi na świecie będzie rosła. W których krajach ludzie mają żyć najdłużej?

Średnia długość życia ludzi na świecie będzie rosła. W których krajach ludzie mają żyć najdłużej?

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanka Teksasu została oskarżona o usiłowanie zabójstwa po tym, jak w maju tego roku starała się utopić na basenie trzyletnią dziewczynkę palestyńsko-amerykańskiego pochodzenia. W poniedziałek policja stwierdziła, że przyczyną zdarzenia były uprzedzenia rasowe. 

Próbowała utopić trzylatkę w basenie. Policja: kobieta kierowała się uprzedzeniami

Próbowała utopić trzylatkę w basenie. Policja: kobieta kierowała się uprzedzeniami

Źródło:
Reuters

Sąd Apelacyjny w Bukareszcie ma ogłosić we wtorek decyzję w sprawie wznowienia postępowania dotyczącego zbrodni reżimu komunistycznego w "sierocińcu grozy" w Serecie. To jedna z placówek, w których w czasach dyktatora Nicolae Ceausescu masowo umierali małoletni podopieczni.

"Im były mniejsze, tym mniejsze były szanse na przeżycie". Chcą wrócić do sprawy "sierocińców grozy"

"Im były mniejsze, tym mniejsze były szanse na przeżycie". Chcą wrócić do sprawy "sierocińców grozy"

Źródło:
PAP

Po zderzeniu z dwoma samochodami osobowymi w Gliwicach zginął 16-letni pasażer motoroweru. Kierujący jednośladem 49-latek w ciężkim stanie trafił do szpitala.

Motorower zderzył się z dwoma samochodami. Zginął 16-latek

Motorower zderzył się z dwoma samochodami. Zginął 16-latek

Źródło:
tvn24.pl

Dwaj kandydaci na prezydenta USA, Joe Biden i Donald Trump, po raz pierwszy przed listopadowymi wyborami zmierzą się w czwartek w debacie w studiu CNN w Atlancie. Komentarze przed pojedynkiem skupiają się głównie na kwestii wieku i zdolności umysłowych obu polityków.

W tym tygodniu debata Biden-Trump. Jak będzie wyglądać pierwsze starcie?

W tym tygodniu debata Biden-Trump. Jak będzie wyglądać pierwsze starcie?

Źródło:
PAP

Chiny podsycają największe zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy od czasów II wojny światowej - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller podczas poniedziałkowego briefingu prasowego, pytany o wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Pekinie. Z kolei zastępca sekretarza stanu USA Kurt Campbell przekazał, że Chiny zasygnalizowały Amerykanom, iż są zaniepokojone zbliżeniem między Rosją i Koreą Północną.

Departament Stanu USA: Chiny podsycają zagrożenie, przed jakim stoi Europa

Departament Stanu USA: Chiny podsycają zagrożenie, przed jakim stoi Europa

Źródło:
PAP

Założyciel WikiLeaks Julian Assange został zwolniony z brytyjskiego więzienia i opuścił Wielką Brytanię na pokładzie samolotu. Wcześniej właściciel demaskatorskiego portalu zawarł ugodę z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, który go ścigał za ujawnienie setek tysięcy poufnych dokumentów.

Założyciel WikiLeaks Julian Assange zwolniony z brytyjskiego więzienia

Założyciel WikiLeaks Julian Assange zwolniony z brytyjskiego więzienia

Źródło:
PAP

Viktor Orban spotkał się w Rzymie z Giorgią Meloni. Po rozmowie premier Węgier powiedział, że jego partia Fidesz nie przystąpi do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której jest ugrupowanie szefowej włoskiego rządu, a także Prawo i Sprawiedliwość. Jako powód wskazał przyjęcie do tej grupy antywęgierskiej formacji z Rumunii.

Orban spotkał się z Meloni. Jego Fidesz nie przystąpi do EKR

Orban spotkał się z Meloni. Jego Fidesz nie przystąpi do EKR

Źródło:
PAP

Żeby zaliczać się do klasy średniej najwięcej trzeba zarabiać w Krakowie, Gdańsku i Warszawie. Na drugim biegunie mamy Białystok, Gorzów Wielkopolski i Kielce. Eksperci przestrzegają jednak, że same zarobki to nie wszystko - o tym, kto może zaliczać się do klasy średniej, decydują jeszcze inne czynniki. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko

Źródło:
TVN24

Obywatel Kirgistanu, który walczył po rosyjskiej stronie w wojnie przeciwko Ukrainie, został w swoim kraju skazany na 10 lat więzienia. Po warunkowym zwolnieniu ponownie zaciągnął się na wojnę do rosyjskiej armii - poinformowało radio Azattyk, kirgiska sekcja Radia Swoboda.

Wyrok za walkę w rosyjskiej armii. Zwolnienie warunkowe i znów rosyjska armia

Wyrok za walkę w rosyjskiej armii. Zwolnienie warunkowe i znów rosyjska armia

Źródło:
PAP

Powodzie doprowadziły do poważnego uszkodzenia zapory w stanie Minnesota. Jak przekazały lokalne władze, tama Rapidan jest w stanie "nieuchronnej awarii" - chociaż nie doszło jeszcze do jej całkowitego przerwania, wezbrana rzeka przelała się obok niej. Fale zmyły także część infrastruktury przesyłowej.

Tama na skraju pęknięcia. "Stan nieuchronnej awarii"

Tama na skraju pęknięcia. "Stan nieuchronnej awarii"

Źródło:
CNN, Reuters, MPR News

853 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. - Otworzymy dla Ukrainy "wyraźną, dobrze oświetloną, krótką i pozbawioną przeszkód" drogę do wstąpienia do NATO - oznajmił wiceszef dyplomacji USA ds. europejskich James O'Brien podczas briefingu w Waszyngtonie zapowiadającego planowany na 11 lipca szczyt Sojuszu. Podkreślił też, że proces zbliżania się Ukrainy do NATO jest "praktycznie nieodwracalny". Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Departament Stanu USA o Ukrainie. Odwołany generał. Co się wydarzyło w Ukrainie

Departament Stanu USA o Ukrainie. Odwołany generał. Co się wydarzyło w Ukrainie

Źródło:
PAP

Ratownicy ze Świnoujścia zostali zadysponowani do wyjątkowo niepokojącego zdarzenia: z lasu na terenie miasta wybiegł płonący mężczyzna. 28-latek z poważnymi oparzeniami został zabrany do szpitala, okoliczności zdarzenia bada policja.

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Źródło:
iswinoujscie.pl / tvn24.pl

- Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardziej niepokojące, Ministerstwo Finansów przygląda się przede wszystkim wpływom z podatku VAT - przyznał w poniedziałek wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Według ekonomistów poziom dochodów z tytułu podatku od towarów i usług w 2024 roku może być o około 25-30 miliardów złotych niższy, niż przewiduje ustawa budżetowa.

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sondaże wskazują, że nacjonaliści dojdą do władzy w Paryżu. W związku z tym pojawiły się obawy o kontynuację francuskiego wsparcia dla Ukrainy. - Nie zamierzam kwestionować zobowiązań podjętych przez Francję na arenie międzynarodowej i szkodzić naszej wiarygodności - zapewnił lider skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego Jordan Bardella.

Lider francuskiej skrajnej prawicy o wsparciu dla Ukrainy. Stawia granicę

Lider francuskiej skrajnej prawicy o wsparciu dla Ukrainy. Stawia granicę

Źródło:
Reuters

Nie należy skreślać Partii Konserwatywnej jako siły politycznej, niezależnie od spodziewanej klęski wyborczej - uważają eksperci z think tanku UK in a Changing Europe.

Konserwatyści na drodze do klęski. Ale "nie należy przekreślać najstarszej na świecie machiny do wygrywania"

Konserwatyści na drodze do klęski. Ale "nie należy przekreślać najstarszej na świecie machiny do wygrywania"

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone straciły wpływy nie tylko w Nigrze i Czadzie - wojskowe junty zamykają się na wpływy Zachodu również w Mali i Burkina Faso. W celu znalezienia nowych sojuszy w Afryce do stolicy Botswany przybył najwyższy rangą amerykański wojskowy, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Charles Brown.

Stany Zjednoczone szukają w Afryce nowych sojuszników po utracie baz wojskowych w Nigrze i Czadzie

Stany Zjednoczone szukają w Afryce nowych sojuszników po utracie baz wojskowych w Nigrze i Czadzie

Źródło:
PAP

Na Ziemię wróciła chińska sonda Chang'e-6. Na jej pokładzie znajdowały się próbki skał pochodzące z "ciemnej" strony Księżyca - części naszego naturalnego satelity, która jest niewidoczna dla ziemskich obserwatorów. Po raz pierwszy w historii eksploracji kosmosu udało się zebrać skały z tego miejsca i przetransportować je na Ziemię.

Pierwsze fragmenty "ciemnej" strony Księżyca wylądowały na Ziemi

Pierwsze fragmenty "ciemnej" strony Księżyca wylądowały na Ziemi

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Policjanci z Pabianic (woj. łódzkie) zatrzymali kobietę, która brutalnie pobiła 33-latkę na przystanku autobusowym. Pokrzywdzona z obrażeniami trafiła na szpitalny oddział ratunkowy, po wyjściu z placówki o zdarzeniu zawiadomiła policję. Nagranie z ataku opublikowała straż miejska.

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Słupscy policjanci zatrzymali kierowcę samochodu, który 23 czerwca wjechał na skrzyżowanie i zderzył się z motocyklistą. Wstępne ustalenia funkcjonariuszy wskazują, że kierowca wjechał na ulicę na czerwonym świetle, a motocyklista poruszał się prawidłowo. Tuż po wypadku kierowca samochodu nagrał film, w którym nawoływał do nienawiści - tym także zajmuje się policja.

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Źródło:
tvn24.pl, KMP Słupsk

W jednym z domów w powiecie sochaczewskim kot wybrał się na niebezpieczny spacer. Przez dach dostał się do kanału wentylacyjnego. Właściciel nie mógł go wydostać. Kiedy strażacy ruszyli z pomocą, zwierzak poszedł na dalsze zwiedzanie.

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku dni furorę w sieci robi zwiastun serialu "Pingwin", nakręconego dla platformy Max. Jest to spin-off "Batmana" Matta Reevesa oparty na tytułowej postaci. W głównej roli wystąpi Colin Farrell. Aktor odtwarza swoją rolę z "Batmana" i obiecuje, że będzie jeszcze mroczniej i brutalniej niż w fabule. Serial trafi do sieci we wrześniu.

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Źródło:
"Variety", tvn24.pl

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl

Najbardziej poszukiwany bułgarski przemytnik narkotyków, Ewelin Banew, ścigany w całej Europie, w poniedziałek rano pojawił się dobrowolnie przed bramą centralnego więzienia w Sofii. "Król kokainy" oddał się w ręce policji i zacząć odsiadywać wyrok. Towarzyszył mu adwokat.

"Król kokainy" dobrowolnie stawił się przed bramą więzienia

"Król kokainy" dobrowolnie stawił się przed bramą więzienia

Źródło:
PAP

Instytuty badawcze Polskiej Akademii Nauk i Łukasiewicza dostaną 50 milionów euro na realizację projektu przyczyniającego się do powstania nowych technologii dla wielu kluczowych branż we współczesnej gospodarce - przekazał wtorkowy "Puls Biznesu".

Milionowe dotacje dla polskich naukowców. Zajmą się półprzewodnikami

Milionowe dotacje dla polskich naukowców. Zajmą się półprzewodnikami

Źródło:
PAP