Groźne powikłania, autyzm, trująca rtęć? Sprawdzamy, czy warto się szczepić

Fakty i mity
Fakty i mity
tvn24
Materiał "Czarno na białym"tvn24

Na niektóre choroby można, ale nie trzeba się szczepić. To kwestia wyboru. Są też te obowiązkowe szczepienia, wokół których - po tym jak dzięki nim udało się praktycznie wytępić na świecie wiele śmiertelnych chorób - nie powinno być już żadnej dyskusji. A jednak w tej sprawie jest wciąż wiele kontrowersji, kłamstw i mitów. Reporterka "Czarno na białym" Daria Górka dokładnie je przeanalizowała, a lekarze krótko, ale dosadnie podsumowali.

Kacper w pierwszej dobie po urodzeniu został zaszczepiony przeciw gruźlicy i żółtaczce typu B. Nie oznacza to, że jego mama nie miała wątpliwości.

- Dużo czytaliśmy z mężem, bo wiadomo - jak to internet - dużo piszą. Zastanawialiśmy się. Ale stwierdziliśmy, że bezpieczniej będzie, jeżeli go zaszczepimy - przyznała Patrycja Dawidowska, mama Kacpra. Jak dodała, miałaby wyrzuty sumienia, gdyby jej niezaszczepiony syn zachorował.

W internecie przeczytała, że szczepienia są niebezpieczne, że mogą wywoływać różne groźne powikłania.

Właśnie w wirtualnym świecie rodzice często szukają informacji na temat szczepień. Czasami znajdują takie, od których lekarzom włos jeży się na głowie. Reporterka "Czarno na białym" wspólnie z lekarzami przeanalizowała fakty i mity na temat szczepionek.

"Podobno szczepionki powodują autyzm i inne straszne choroby"

- To jest po prostu fałsz - przyznaje profesor Andrzej Zieliński, epidemiolog z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i były konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii. Jak podkreśla wbrew obiegowemu mitowi, szczepionki nie powodują autyzmu.

- Są duże badania, gdzie okazuje się, że autyzm nie występuje częściej u dzieci szczepionych niż u nie szczepionych - zaznacza.

Dokładnie wiadomo natomiast, skąd wywodzą się mity o szczepionkowym autyzmie. - Dotyczą szalbierstwa naukowego, którego dopuścił się brytyjski lekarz Adrew Wakefield - przypomina doktor Wojciech Feleszko, pediatra z Warszawskiego Uniwerysytetu Medycznego.

- Wakefield próbował udowodnić, że szczepionki, a właściwie tylko jedna - bo mówił o szczepionce na odrę, świnkę i różyczkę - wywołuje autyzm. Te badania zostały zdyskredytowane dawno temu nawet przez sam "Lancet", w którym były opublikowane - dodaje doktor Urszula Koneczna, pediatra ze Szpitala Specjalistycznego imienia Świętej Rodziny w Warszawie.

Wojciech Feleszko i Urszula Koneczna to pediatrzy z wieloletnim stażem, którzy do znudzenia powtarzają zaniepokojonym rodzicom, że badania Wakefielda nigdy się nie potwierdziły, że są nierzetelne, a ich wyniki nieprawdziwe.

- Adrew Wakefield z czasem został pozbawiony prawa do wykonywania zawodu za szkody na zdrowiu jakie spowodowały jego pseudoodkrycia - podkreśla doktor Feleszko. - Pozostała świadomość, że szczepionki mogą powodować autyzm. Co więcej, część rodziców rozciąga to też na inne szczepionki, o których Wakefield nie mówil. Szczepionki nie powodują autyzmu. Ten czas szczepienia przeciwko odrze, różyczce jest zbieżny z momentem, kiedy pierwsze objawy autyzmu u dzieci się rozwijają - tłumaczy doktor Koneczna.

"Czytałem, że w szczepionkach jest mnóstwo bardzo szkodliwych substancji, takich jak rtęć"

- To jest kwestia przeszłości. Faktycznie w poprzednich latach jeszcze był wykorzystywany Tiomersal, jeden z czynników na bazie rtęci. One w większości były po prostu konserwantami szczepionek. Oprócz tego, że nie ma dowodów na to, iż ta rtęć faktycznie szkodzi, to właściwie w tej chwili szczepionek, które rtęć zawierają, nie ma - zapewnia doktor Koneczna

Wspomniany Tiomersal również miał powodować autyzm. By uspokoić rodziców, Amerykanie wycofali ze szczepionek ten związek chemiczny.

- Od 2000 roku nie ma go w żadnej szczepionce. A autyzm jak narastał, tak narasta - mówi profesor Zieliński. Dodaje, że trudno o mocniejszy argument, który powinien przekonać. - Jak ktoś jest fanatykiem, po prostu pomija argumenty - stwierdza.

Dzięki rozwojowi technologii dziś także w Polsce dostępne są szczepionki skojarzone, dzięki którym jednorazowo szczepimy się przeciw pięciu lub sześciu chorobom. Nowoczesne szczepionki Tiomersalu nie zawierają.

"Znajomi nie szczepią swoich dzieci, a maluchy są zdrowe"

- Skoro większość dzieci jest zaszczepionych, to choroby nie mają się jak rozprzestrzeniać. I takim parasolem ochronnym otaczają dzieci niezaszczepione - zaznacza doktor Koneczna.

Dzięki temu dziś chronione są także te dzieci, które zaszczepione być nie mogą, bo chorują na poważne infekcje albo nowotwory.

- Przez to, że my solidarnie stwarzamy wokół tego dziecka kokon, to wówczas to dziecko może czuć się bezpiecznie. W momencie, gdy my egoistycznie z takich czy innych pobudek nie będziemy chcieli tego szczepienia przeprowadzić wśród dzieci zdrowych, narażamy tak naprawdę te najsłabsze dzieci, które z powodów zdrowotnych tego szczepienia nie mogą mieć wykonanego - wyjaśnia doktor Feleszko.

"Szczepionki powodują groźne powikłania"

Prawdą jest natomiast, że szczepionki mogą powodować powikłania.

- Przy każdej wizycie, przy której szczepię pacjenta, zawsze informuję, że należy się spodziewać powikłań. Najczęściej jest to gorączka, ból w miejscu wstrzyknięcia, obrzęk. To wszystko mija w okresie 24-48 godzin. Poważniejsze powikłania, czyli uogólnione zmiany skórne, wysypki, zdarzają się. Ich częstotliwość to mniej więcej raz na milion wstrzyknięć - tłumaczy doktor Feleszko.

Występowanie NOP, czyli niepożądanego odczynu poszczepiennego w 2015 roku (a z tego roku pochodzą ostatnie dane na ten temat) zgłoszony został wówczas ponad 2 tysiące razy razy, z czego tylko trzy przypadki zakwalifikowane zostały jako ciężkie. Lekarze przestrzegają, że powikłania najczęściej zdarzają się u osób, które w momencie szczepienia już miały jakieś infekcje.

"Słyszałam, że szczepionki to wymysł lobby farmaceutycznego"

Berenika Targos-Panak działa w stowarzyszeniu, które punktuje ruchy antyszczepionkowe. Jest biologiem, matką i nauczycielką.

Uważa, że szczepienia są wymysłem zdesperowanych ludzi sprzed 100 i więcej lat.

- Jak ktoś chce się zastanowić, kto wymyślił szczepienia, powinien się zastanowić, dlaczego pierwsze osoby, które zauważyły, że istnieje coś takiego, jak tworzenie odporności, decydowały się wszczepić sobie czy dziecku prawdziwy wirus. Jak bardzo musieli być zdesperowani, żeby robić coś takiego? - pyta Targos-Panak. Musieli być zdesperowani, bo ospa prawdziwa przez stulecia była najgroźniejszym zabójcą na świecie. By ją powstrzymać, rozpoczęto eksperymenty ze szczepieniami. Właśnie dzięki nim całkowicie pozbyliśmy się tej choroby. Dziś możemy eliminować następne. Jeżeli będziemy się szczepić.

Doktor Koneczna zauważa, że firmy farmaceutyczne produkują szczepionki, bo produkować muszą. - Ale to jest lobby pediatrów, internistów, lekarzy, żeby tych szczepionek było jak najwięcej - dodaje.

"Szczepionki chronią przez poważnymi chorobami"

Żółtaczka, gruźlica, odra, świnka, różyczka, krztusiec, błonica, tężec, polio - to choroby przeciw którym obowiązkowo w Polsce się szczepimy. To choroby, o których zapomnieliśmy.

- Nie ma porównywalnego sukcesu medycyny, jak szczepienia ochronne - podkreśla profesor Zieliński.

- Chciałabym, żeby wybrzmiało mocno, że dzieci muszą być szczepione, po to, żeby były zdrowe. One i ich rówieśnicy. Ja sama wszystkie swoje dzieci zaszczepiłam wszystkimi dostępnymi szczepionkami. Dzięki temu są zdrowe - przekonuje doktor Koneczna.

Autor: js//now / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pożar w zakładach metalurgicznych w Berlinie. Firma Diehl Metal należy do grupy, która produkuje system obrony dla Ukrainy. Z ogniem walczy co najmniej 170 strażaków, ale wiatr utrudnia ich akcję. Władze miasta apelują o zamknięcie okien i unikanie terenu, nad którym unosi się toksyczny dym. Nie ma informacji o poszkodowanych.

Pożar w Berlinie. Toksyczny dym nad miastem, apel do mieszkańców

Pożar w Berlinie. Toksyczny dym nad miastem, apel do mieszkańców

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W piątek 3.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Ciemne chmury nad kilkoma regionami

Gdzie jest burza? Ciemne chmury nad kilkoma regionami

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy uniemożliwili przemyt cennych skrzypiec. Próbowano przewieźć je w bagażniku przez ukraińsko-polskie przejście graniczne. Instrument ma być dziełem włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skierowano je do ekspertyzy.

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na pogodę w czasie długiego majowego weekendu w Polsce nie możemy narzekać. Po nim jednak czeka nas zmiana. Jak mówił na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, temperatura zacznie spadać, a nocami w połowie przyszłego tygodnia niewykluczone są nawet przygruntowe przymrozki.

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24