TVN24 | Polska

Granica polsko-białoruska. Straż Graniczna opublikowała film z "siłowego forsowania" granicy

TVN24 | Polska

Autor:
mjz
Źródło:
PAP
Straż Graniczna opublikowała film z "siłowego forsowania" granicy
Straż Graniczna opublikowała film z "siłowego forsowania" granicyTwitter/@Straz_Graniczna SG
wideo 2/27
Twitter/@Straz_Graniczna SGStraż Graniczna opublikowała film z "siłowego forsowania" granicy

Straż Graniczna opublikowała film, na którym - jak pisze - widać "siłowe forsowanie granicy z Białorusi do Polski". Poinformowała również, że w poniedziałek odnotowano 605 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymano 13 nielegalnych imigrantów, wszyscy są obywatelami Iraku.

Na obszarze objętym stanem wyjątkowym nie mogą pracować media. Wszystkie informacje pochodzące z tego rejonu są przekazywane opinii publicznej przez czynniki oficjalne. 

"Siłowe forsowanie granicy z Białorusi do Polski w dn. 08.10 br. Odcinek ochraniany przez Placówkę SG w Czeremsze" - napisała we wtorek na swoim Twitterze Straż Graniczna. Na załączonym do postu filmie, który trwa niecałą minutę, widać grupę migrantów, który krzyczą m.in. "Germany" i "Freedom".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

W rozmowie z Polską Agencją Prasową rzeczniczka Straży Granicznej, ppor. Anna Michalska poinformowała, że była to jedna z dwóch dużych grup migrantów, które ostatnio próbowały sforsować granicę. - Na filmie widać 90-osobową grupę, która w piątek, forsując zapory techniczne, próbowała siłą wedrzeć się do Polski - tłumaczyła rzeczniczka, dodając, że dzień później strażnicy zatrzymali grupę 130-osobową.

Dodatkowo poinformowano, że w poniedziałek odnotowano 605 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymano 13 nielegalnych imigrantów, wszyscy są obywatelami Iraku.

SG: obywatel Niemiec wiózł 19 imigrantów kamperem

Rzecznik SG, podporucznik Anna Michalska poinformowała, że w poniedziałek Straż Graniczna zatrzymała 8 mężczyzn za pomocnictwo w transporcie imigrantów. - Jeden z nich - obywatel Niemiec - wiózł dziewiętnastu mężczyzn kamperem - dodała.

Jak poinformowała, pozostali zatrzymani przez SG to dwóch Polaków w wieku 32 i 61 lat, obydwaj pochodzą z województwa śląskiego; jeden Irakijczyk i Syryjczyk, którzy podróżowali razem - obydwaj mieli niemieckie tytuły pobytowe, a Syryjczyk miał status uchodźcy; kolejny Syryjczyk i obywatel Turcji również mieli niemieckie tytuły pobytowe.

Jak dodano, za pomocnictwo funkcjonariusze SG zatrzymali 8 osób. Są to obywatele Iraku, Niemiec, Turcji, Ukrainy i 2 obywateli Syrii i Polski.

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

Od 2 września na pasie przygranicznym obowiązuje stan wyjątkowy. Początkowo wprowadzony na 30 dni został 1 października przedłużony o kolejne 60. Nie mają tam wstępu między innymi dziennikarze i aktywiści z organizacji pozarządowych. Wszystkie dostępne informacje pochodzą od Straży Granicznej i przedstawicieli władzy.

Według rządzących kryzys migracyjny na granicy jest spowodowany przez reżim Alaksandra Łukaszenki. Działania Białorusi nazywają "wojną hybrydową wobec Polski".

Autor:mjz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości