Cieszę się, że podjęto decyzję, aby odłożyć głosowanie w sprawie zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa do momentu, gdy wyjaśni się, czy obecna Rada została wybrana w sposób zgodny z konstytucją - powiedział w sobotę w radiu RMF FM wicepremier Jarosław Gowin.
Gowin był pytany, czy to, że Sejm wbrew zapowiedziom nie głosował w czwartek nad projektem ustawy o KRS, to zasługa posłów Polski Razem. - Rzeczywiście mieliśmy wątpliwości co do tej sprawy. Wyrażałem je podczas konsultacji międzyresortowych, gdzie zwracałem uwagę, że skrócenie kadencji KRS-u jest rzeczą konstytucyjnie dyskusyjną. Potem podobne wątpliwości sygnalizował prezydent - mówił Gowin.
- Cieszę się, że podjęto decyzję, aby odłożyć to głosowanie do momentu, gdy wyjaśni się (...), czy obecna Rada została wybrana w sposób zgodny z konstytucją - dodał. Wicepremier podkreślił, że jeżeli "Trybunał Konstytucyjny uzna, że obecna Rada została wybrana w sposób sprzeczny z ustawą zasadniczą, to otworzy nam drogę do skrócenia jej kadencji".
Gowin powiedział, że minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro od początku znał jego wątpliwości. Zaznaczył jednak, że "wymiar sprawiedliwości musi być głęboko zreformowany. (...) Wiele propozycji przedstawionych przez pana ministra Ziobro znajduje moje pełne poparcie - dodał Gowin.
- Jeżeli ktoś liczy na to, że po raz kolejny, na lata, zostanie odłożona reforma wymiaru sprawiedliwości, to znaczy, że źle życzy Polsce, dlatego że wymiar sprawiedliwości to jeden z tych obszarów, które po 1989 roku udało nam się zbudować na nowo w sposób bardzo niedoskonały - podkreślił Gowin.
Dodał, że co do ostatecznego kształtu tych reform, bardzo dużo będzie zależało też od stanowiska prezydenta. - Sądzę, że uzależnia on swój podpis po tymi ustawami właśnie od rozstrzygnięcia kwestii konstytucyjności wyborów obecnej Rady. Więc po 20 czerwca - kiedy będzie wyrok TK - będziemy wiedzieli dużo więcej - powiedział minister nauki.
Odłożone głosowanie
W czwartek z porządku głosowań Sejmu zdjęte zostały punkty dotyczące nowelizacji ustaw o KRS oraz o ustroju sadów powszechnych. Szef sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz (PiS) tłumaczył, że wnioskodawcy chcą poczekać na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy o KRS. - Od tego będzie zależeć ostateczny kształt projektu o KRS, a być może także w części ustawy o sądach - dodał. W piątek TK podał, że 20 czerwca ogłosi wyrok z wniosku prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów ustawy o KRS z 2011 r.
Autor: js/mtom / Źródło: PAP, RMF FM