Myśliwiec F-35 dla polskich sił powietrznych został przeniesiony z linii produkcyjnej do finalnego etapu wykonania - przekazał koncern Lockheed Martin. "32 polskie F-35 wzmocnią NATO i europejskich sojuszników w regionie - napisał.
Koncern Lockheed Martin poinformował w czwartek na portalu X o postępach w produkcji pierwszego polskiego myśliwca F-35. Jak napisał, samolot został przeniesiony z linii produkcyjnej do finalnego etapu wykonania, gdzie zostanie nałożona specjalna powłoka stealth.
"32 polskie F-35 wzmocnią NATO i europejskich sojuszników w regionie" - napisał koncern.
Polski F-35 dostał nazwę Husarz
Myśliwiec piątej generacji, stworzony przez Amerykanów, który będzie latał w polskich siłach powietrznych, będzie określany mianem Husarza. To nazwa wyłoniona w konkursie, którego wynik pod koniec kwietnia przekazał Sztab Generalny.
Generał Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego informował wówczas, że "na polskich F-35 nie będzie tradycyjnych biało-czerwonych szachownic". "Na tym modelu zastosujemy szachownice w skali szarości określonej technologią krycia. Zmieniamy przepisy w tym zakresie" - dodał.
Jak przekazał, to świadoma decyzja i "konieczność technologiczna". "Otrzymaliśmy nawet informację, jak dalece wpłynie to na prawdopodobieństwo wykrycia" - argumentował.
Polska kupiła 32 myśliwce F-35
W 2020 roku Polska podpisała kontrakt na zakup 32 myśliwców F-35.
Samolot wielozadaniowy F-35 Lightning II to owoc programu Joint Strike Fighter (JSF) zapoczątkowanego w latach 90. XX wieku. Rywalizowały w nim konstrukcje stworzone przez koncerny Lockheed Martin i Boeing. W 2001 roku konkurs wygrał ten pierwszy z prototypem samolotu X-35, na bazie którego powstał współczesny myśliwiec. Pierwszą maszynę F-35 dostarczono siłom powietrznym USA w 2014 roku.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: F-35 Lightning II/X