Żołnierze zawodowi, podobnie jak inne służby mundurowe, podlegają odrębnym przepisom w zakresie świadczeń emerytalnych. Przysługująca im emerytura wojskowa wypłacana jest na innych zasadach i w innej wysokości niż w przypadku pozostałych emerytur. Po ilu latach przysługuje emerytura wojskowa? W jaki sposób wylicza się jej wysokość?
● Emerytura wojskowa przysługuje żołnierzowi z tytułu wysługi lat lub w razie całkowitej niezdolności do służby. ● Ustalaniem prawa oraz wyliczaniem wysokości emerytur żołnierzy zajmują się wojskowe biura emerytalne. ● Wysokość emerytury wojskowej zależy od liczby lat pełnionej służby oraz roku, w którym ją rozpoczęto.
Emerytura wojskowa
Zawodowi żołnierze są jedną ze służb podlegających pod odrębne przepisy emerytalne. Po zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej przysługuje im wojskowa emerytura. Prawo do tej emerytury uzyskuje żołnierz z tytułu wysługi lat lub w razie całkowitej niezdolności do służby. W razie śmierci żołnierza, który był żywicielem rodziny, prawo do pobierania emerytury wojskowej przysługuje natomiast członkom jego rodziny.
Emerytura wojskowa nie dotyczy przy tym żołnierzy, którzy mają ustalone prawo do emerytury na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Wojskowe biuro emerytalne
Wojskowy system emerytalny działa w oparciu o tzw. wojskowe biura emerytalne. Powołane zostały one mocą rozporządzenia Ministra Obrony i bezpośrednio mu podlegają. Do zadań wojskowego biura emerytalnego należy m.in.:
● ustalanie prawa do świadczeń emerytalnych i ich wysokości, ● wypłata uposażenia dla sędziów sądów wojskowych i prokuratorów wojskowych w stanie spoczynku, ● przyznawanie pomocy finansowej w ramach funduszu socjalnego, ● wypłata pomocy finansowej na naukę oraz zapomóg dla weteranów.
ZOBACZ TEŻ: Jaka emerytura przysługuje bez lat pracy?
Emerytura wojskowa - ile wynosi
Emerytura wojskowa przysługuje żołnierzowi, który w dniu zwolnienia ze służby posiada 15 lat służby wojskowej w Wojsku Polskim. Do tego okresu zalicza się okres urlopu wychowawczego w wymiarze maksymalnie do trzech lat.
Ile wynosi emerytura wojskowa? Jej wysokość uzależniona jest od liczby lat spędzonych w wojsku i od okresu, w jakim żołnierz zaczynał służbę. Zgodnie z przepisami emerytura wojskowa wynosi:
● 40 proc. podstawy jej wymiaru za 15 lat służby wojskowej i o 2,6 proc. podstawy wymiaru więcej za każdy kolejny rok służby dla żołnierza, który: - pozostawał na służbie przed dniem 2 stycznia 1999 roku, - został przyjęty do służby po raz pierwszy w okresie po dniu 1 stycznia 1999 roku i przed dniem 1 października 2003 roku, ● 60 proc. podstawy jej wymiaru za 25 lat służby wojskowej i o 3 proc. więcej za każdy kolejny rok dla żołnierza, który został powołany do zawodowej służby wojskowej po 31 grudnia 2012 roku.
Ustawodawca w sposób szczegółowy określił także możliwość podwyższenia podstawy emerytury, m.in. za każdy dalszy rok służby w trakcie urlopu wychowawczego, za pełnienie służby w niektórych jednostkach, czy pełnienie służby w czasie wojny lub w strefie działań wojennych.
Istnieje jednocześnie zasada, że kwota emerytury nie może przekraczać 75 proc. podstawy wymiaru emerytury.
ZOBACZ TEŻ: Wojska Obrony Terytorialnej. Jak dostać się do WOT, ile trwa szkolenie i na czym polega służba?
Waloryzacja emerytur
Waloryzacji, czyli zwiększeniu wartości emerytury w celu utrzymania jego realnej siły nabywczej, podlegają także emerytury wojskowe. Oznacza ona pomnożenie kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Zgodnie z ustawą wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.
Wskaźnik waloryzacji emerytur w 2022 roku wynosił 7 proc. co oznacza, że o tyle też wzrosły w tym roku emerytury wojskowe. Jeszcze wyższa, nawet dwucyfrowa, może być z kolei waloryzacja emerytur w 2023 roku.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24