Za uczniami ostatnich klas szkoły podstawowej druga z trzech części egzaminu ósmoklasisty. Dziś zmierzyli się oni z testem z matematyki. Ten rozpoczął się o godzinie 9. Na jego napisanie przewidziano 100 minut. Co znalazło się w arkuszu?
Egzamin ósmoklasisty ruszył we wtorek. Składa się on z trzech części. Pierwszą, sprawdzającą wiedzę z języka polskiego, uczniowie klas VIII napisali we wtorek. Dziś zmierzyli się z egzaminem z matematyki. Co znalazło się w arkuszach egzaminacyjnych?
Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze CKE z matematyki
W tym roku arkusz egzaminu ósmoklasisty z matematyki składał się z 19 zadań - zarówno otwartych, jak i zamkniętych. Za prawidłowe rozwiązanie tych pierwszych można było uzyskać do 10 punktów. W przypadku zadań zamkniętych do zdobycia było 15 punktów. Łącznie, za poprawne rozwiązanie całego arkusza przewidziano 25 punktów.
Pytania sprawdziły umiejętności, takie jak liczenie w pamięci, wykonywanie działań na liczbach naturalnych sposobem pisemnym czy wykonywanie działań na ułamkach. Standardowo na ich rozwiązanie uczniowie mieli 100 minut. W przypadku osób, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu (np. osób z dysleksją), mógł on zostać wydłużony do maksymalnie 150 minut.
Podobnie, jak w trzech poprzednich latach, egzamin z matematyki został przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, nie zaś jak wcześniej wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej. Wprowadzono je w związku z pandemią COVID-19. W tym roku obowiązują one po raz ostatni.
Co ważne, choć podejście do egzaminu jest niezbędne do ukończenia szkoły podstawowej, nie jest możliwe jego niezdanie. Wyniki mają jednak wpływ na rekrutację do szkół ponadpodstawowych. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.
Egzamin ósmoklasisty 2024. Co po matematyce?
Egzamin z matematyki stanowi jedną z trzech części egzaminu ósmoklasisty. Z pierwszą, sprawdzającą wiedzę z zakresu języka polskiego, uczniowie zmierzyli się już we wtorek. Przed nimi jeszcze ostatni egzamin – egzamin z języka obcego nowożytnego. Zostanie on przeprowadzony w czwartek 16 maja. Rozpocznie się o godzinie 9.
Osoby, które z powodów zdrowotnych bądź innych przyczyn losowych nie podejdą do egzaminu ósmoklasisty w maju, będą mogły skorzystać z terminu dodatkowego. Ten zaplanowano na 10-12 czerwca.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca.
Źródło: TVN24.pl