Uczniowie klas ósmych szkół podstawowych rozpoczęli zmagania z trzydniowym egzaminem ósmoklasisty. Dziś zmierzyli się z testem z języka polskiego. Poniżej publikujemy arkusze egzaminacyjne CKE.
Ruszył egzamin ósmoklasisty. Jego pierwsza część, tj. egzamin z języka polskiego, rozpoczął się we wtorek o godz. 9. Przystąpiło do niego ponad 226 tysięcy uczniów klas VIII. Jak wyglądały arkusze egzaminacyjne?
Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze CKE z języka polskiego
Zgodnie z zapowiedziami CKE arkusz z języka polskiego składał się z dwóch części. W ramach pierwszej uczniowie musieli rozwiązać kilkanaście zadań opartych na dwóch tekstach, tj. "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego oraz "O szczęściu" Frédérica Lenoira. Drugą część stanowiło wypracowanie na jeden z dwóch poniższych tematów: - Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność stwierdzenia, że warto pomagać innym. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego. - Bez ciebie nie poradziłbym/poradziłabym sobie w tej sytuacji… Napisz opowiadanie o przygodzie z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, którego pomoc sprawiła, że Wasza przygoda zakończyła się szczęśliwie. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.
Podobnie, jak w trzech poprzednich latach, egzamin został przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak wcześniej wymagań określonych w podstawie programowej. Co oznacza to w praktyce? Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej. Wprowadzono je w związku z pandemią COVID-19. W tym roku obowiązują one po raz ostatni.
Umiejętności, jakie jeszcze zostały sprawdzone na egzaminie to m.in. czytanie ze zrozumieniem, stosowanie się do zasad gramatyki języka polskiego czy zasad ortografii. Standardowy czas, jaki przewidziano na wypełnienie arkusza to 120 minut. W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu (np. uczniów z dysleksją), czas ten mógł zostać wydłużony o maksymalnie 60 minut. Dla uczniów z Ukrainy mógł być wydłużony o nie więcej niż 90 minut. Za prawidłowe rozwiązanie arkusza z języka polskiego zdający mogli zdobyć 45 punktów.
Co ważne, choć podejście do egzaminu jest niezbędne do ukończenia szkoły podstawowej, nie jest możliwe jego niezdanie. Wyniki mają jednak wpływ na rekrutację do szkół ponadpodstawowych. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.
Egzamin ósmoklasisty 2024. Co po języku polskim?
Egzamin z języka polskiego stanowi jedną z trzech części egzaminu ósmoklasisty. Poza nim uczniowie muszą jeszcze podejść do egzaminów z matematyki i języka obcego nowożytnego. Te zostaną przeprowadzone kolejno 15 i 16 maja. Rozpoczną się o godzinie 9. Osoby, które z powodów zdrowotnych bądź innych przyczyn losowych nie będą mogły wówczas podejść do egzaminów, będą miały okazję napisać je w terminie dodatkowym, tj. w dniach 10-12 czerwca.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca.
Źródło: PAP, TVN24.pl