Uczniowie szkół podstawowych już jutro podejdą do pierwszej części egzaminu ósmoklasisty. Ta sprawdzi ich wiedzę z języka polskiego. W kolejnych dniach czeka ich matematyka i język obcy. Ile mają czasu? Co, jeśli spóźnią się na salę egzaminacyjną? Kiedy egzamin może zostać unieważniony? Wyjaśniamy.
W tym roku egzamin ósmoklasisty rozpocznie się we wtorek 14 maja. Uczniowie kończący szkołę podstawową sprawdzą tego dnia swoją wiedzę z języka polskiego. Dzień później podejdą do egzaminu z matematyki. W czwartek napiszą zaś egzamin z języka obcego nowożytnego.
Rozpoczęcie wszystkich egzaminów planowane jest na godzinę 9:00. A ich wyniki mają zostać ogłoszone 3 lipca.
Egzamin ósmoklasisty 2024. Ile jest czasu na rozwiązanie arkuszy?
Standardowo na napisanie egzaminu z jęz. polskiego uczniowie będą mieć 120 minut. W przypadku matematyki czas ten wyniesie 100 minut, a w przypadku jęz. obcego nowożytnego 90.
Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, tj. np. uczniowie niedowidzący, niesłyszący czy posiadający dysleksję, mogą skorzystać z wydłużenia czasu. W przypadku języka polskiego wydłużenie to może wynieść maksymalnie 60 minut, matematyki maksymalnie 50 minut, a języka obcego nowożytnego 45 minut.
Egzamin ósmoklasisty 2024. Co zabrać na salę? Czego nie można wziąć?
Uczniowie podchodzący do egzaminu muszą pamiętać o zabraniu z sobą pióra lub długopisu z czarnym tuszem. W przypadku egzaminu z matematyki powinni dodatkowo wziąć z sobą linijkę. Na salę warto zabrać też butelkę wody oraz dokument potwierdzający tożsamość ucznia.
Jak przypomina CKE, podczas egzaminu ósmoklasisty zabronione jest korzystanie z kalkulatorów i słowników. Na salę nie można też wnosić telefonów komórkowych czy innych urządzeń telekomunikacyjnych. Od powyższego istnieją jednak wyjątki.
W przypadku uczniów z wybranymi specjalnymi potrzebami edukacyjnymi CKE dopuszcza możliwość wniesienia na salę egzaminacyjną słownika dwujęzycznego czy kalkulatora prostego. Uczniowie ze stwierdzoną cukrzycą korzystający z pompy insulinowej są uprawnieni do wniesienia na salę telefonu komórkowego z aplikacją do mierzenia poziomu glukozy. Osoby z chorobami przewlekłymi, chore lub niesprawne czasowo mogą przynieść z sobą zalecony przez lekarza sprzęt medyczny czy przepisane przez niego leki.
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy. Co, jeśli uczeń się spóźni lub nie przyjdzie?
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym. Oznacza to, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, by móc ukończyć szkołę. Co więc, jeśli zdający się rozchoruję lub nie będzie w stanie podejść do testu z innych przyczyn losowych? Wówczas, może on podejść do niego w terminie dodatkowym. Ten zaplanowano na dni 10-12 czerwca.
Podobnie sprawa wygląda w przypadku uczniów, którzy podeszli do egzaminu w standardowym terminie, ale z uwagi na złe samopoczucie bądź inną losowy wypadek musieli przerwać wypełnianie arkusza.
Egzamin ósmoklasisty 2024. Kiedy może zostać unieważniony?
Zgodnie z informacjami podanymi przez CKE egzamin ósmoklasisty może zostać unieważniony w trzech przypadkach. Mowa o sytuacjach, gdy: - uczeń rozwiązuje arkusz niesamodzielnie; - uczeń wnosi na salę urządzenie telekomunikacyjne lub inne niedozwolone przybory; - uczeń zakłóca przebieg egzaminu w sposób utrudniający pracę innym zdającym.
Zdający, których egzamin w terminie standardowym został unieważniony również mogą podejść do egzaminu w terminie dodatkowym.
Egzamin ósmoklasisty 2024. Czy można nie zdać?
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym. Co jednak ważne, ukończenie szkoły nie jest uzależnione od uzyskania z niego konkretnego wyniku. Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
Jednak wyniki egzaminu mają wpływ na punkty rekrutacyjne podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Dochodzą do nich jednak także inne czynniki, jak choćby oceny końcowe z poszczególnych przedmiotów, osiągnięcia w konkursach i olimpiadach czy zaangażowanie w wolontariat.
ZOBACZ TEŻ: HiT zniknie ze szkół. Co go zastąpi?
Źródło: TVN24.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawy