W piątek, 8 lipca uczniowie, którzy zakończyli edukację w szkołach podstawowych, mogą odebrać zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. To dokument potrzebny przy rekrutacji do szkół średnich.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty było warunkiem ukończenia szkoły podstawowej i uzyskania świadectwa. Podeszło do niego niemal 503 tys. spośród 518 tys. wszystkich uczniów klas ósmych. Nie można było go nie zdać, jednak wynik jest ważny przy rekrutacji do liceów, techników, czy innych szkół ponadpodstawowych i może ostatecznie zaważyć na tym, czy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły i klasy.
W piątek, 1 lipca wszyscy zdający egzamin dowiedzieli się drogą elektroniczną, jakie osiągnęli wyniki. Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, z języka polskiego ósmoklasiści uzyskali średnio 60 proc. punktów, z matematyki 57 proc., z języka angielskiego 67 proc., a z języka niemieckiego 50 proc.
Według komunikatu CKE, do czwartku, 7 lipca wyniki egzaminów, zaświadczenia i informacje miały zostać przekazane szkołom. Na piątek, 8 lipca wyznaczono termin wydania zdającym zaświadczeń o zdanych egzaminach.
Zaświadczenia, wraz ze świadectwem ukończenia szkoły podstawowej (w Warszawie wymagana jest kopia świadectwa poświadczona przez dyrektora szkoły podstawowej) i innymi dokumentami, jeśli są wymagane, kandydaci składają do swojej szkoły pierwszego wyboru. Czasu na to nie ma zbyt wiele - w zależności od miejsca w kraju terminy mogą się różnić, w Warszawie upływa on 13 lipca. Następnie komisje rekrutacyjne podadzą do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do wybranych szkół - w Warszawie będzie to 20 lipca.
Uwaga: dokładne daty i godziny mogą się różnić w zależności od miasta. Znaleźć je można na stronie właściwego dla szkoły kuratorium.
ZOBACZ TEŻ: Egzamin ósmoklasisty 2022. Uczniowie pisali o przyjaźni i przenosili się do książkowych światów
Źródło: gov.pl, TVN24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock