Na egzaminie ósmoklasisty uczniowie mieli 120 minut, by zmierzyć się z zadaniami z języka polskiego. Choć Centralna Komisja Egzaminacyjna pokaże arkusze dopiero o godz. 13 od uczniów i uczennic już wiemy, jakie wypracowania pisali.
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego, który rozpoczął się we wtorek o godz. 9 to pierwszy z trzech egzaminów na koniec szkoły podstawowej. Trzeba do nich podejść, by ukończyć podstawówkę, a punkty z egzaminów są kluczowe przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych - liceów, techników i szkół branżowych.
W tym roku do egzaminu podchodzi rekordowe około 510 tys. uczniów.
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Jakie były tematy?
Najwyżej punktowanym zadaniem na egzaminie z języka polskiego jest wypracowanie. Można za nie zdobyć aż 20 punktów. Tekst, który piszą ósmoklasiści musi mieć minimum 250 słów.
O czym pisali w tym roku? Centralna Komisja Egzaminacyjna dała uczniom wiele swobody i żaden z dwóch tematów wypracowań do wyboru nie odnosił się do konkretnej lektury. Ósmoklasiści sami mogli wybrać lekturę obowiązkową, do której się odniosą pisząc rozprawkę o tym, czy z przyjaciółmi łatwiej pokonać trudności lub opowiadanie w świecie lektury. Mieli w nim opowiedzieć, co skłoniło ich do wybrania właśnie tego świata literackiego.
Uczniowie analizowali też fragment "Zemsty" i odpowiadali na związane z nim pytania.
Tematy wypracowań i zadań jeszcze nie są oficjalne - to informacje, którymi dzielą się uczniowie po wyjściu z sal egzaminacyjnych. Centralna Komisja Egzaminacyjna oficjalne arkusze opublikuje o godz. 13, wtedy też opublikujemy je na tvn24.pl.
Kiedy wyniki?
Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez właściwą okręgową komisję egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 1 lipca. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 8 lipca.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24