Powołałam zespół, który przygotuje założenia i podstawy programowe do nowego przedmiotu - edukacja zdrowotna - poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że zastąpi wychowanie do życia w rodzinie.
Na wspólnej konferencji prasowej z ministrą zdrowia Izabelą Leszczyną oraz ministrem sportu Sławomirem Nitrasem Barbara Nowacka ogłosiła w piątek, że we współpracy z szefami tych resortów powołała zespół, który "przygotuje założenia i podstawy programowe do nowego przedmiotu, który będzie nazywał się 'edukacja zdrowotna'".
Przekazała, że przedmiot zastąpi wychowanie do życia w rodzinie. Dodała, że "będzie przedmiotem holistycznym, znacznie szerszym, ponieważ chcielibyśmy, by do tematu ochrony zdrowia, profilaktyki podejść szczególnie poważnie".
- Jeżeli nie zacznie się tej edukacji już w szkole, to potem będziemy oglądali społeczeństwo coraz bardziej nieświadome, jak zapobiegać chorobom, jak przeciwdziałać skutkom chociażby braku ruchu, jak reagować w sytuacjach kryzysowych - oceniła Nowacka.
Powiedziała, że w czasie lekcji poruszone będą takie tematy, jak zdrowie psychiczne i fizyczne, zdrowe odżywianie, profilaktyka, problematyka uzależnień i edukacja seksualna.
Zapowiedziała, że przedmiot edukacja zdrowotna w szkołach pojawi się 1 września 2025. Jak przekazała ministra edukacji, przedmiot będzie realizowany w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w klasach I-II szkół ponadpodstawowych.
Dodała, że "zadbamy o studia podyplomowe, o kursy dla nauczycielek i nauczycieli".
Nowacka zaznaczyła, że przedmiot zostanie poddany szerokim konsultacjom społecznym. Rozpoczną się najprawdopodobniej we wrześniu lub w październiku.
Leszczyna: szkoła to najlepszy czas na profilaktykę
- Nie można wyobrazić sobie lepszej informacji. Profilaktyka to priorytet, ponieważ pozwala nam zachować długie życie w dobrym zdrowiu. Trudno wyobrazić sobie lepszy czas na wyrobienie sobie zdrowych nawyków stylu życia niż czas w szkole - powiedziała Leszczyna.
Oceniła, że aktualnie w polskiej szkole brakuje edukacji na temat tego, jak dbać o własne zdrowie i zdrowie bliskich. - Ponad 50 procent dobrostanu naszego zdrowia zależy od nas samych, od tego, czy jesteśmy aktywni, od tego, co jemy - podkreśliła.
Dodała, że edukacja zdrowotna zaprocentuje w dorosłym życiu uczniów, a to oznaczać będzie również, że NFZ będzie mógł więcej środków przeznaczyć na profilaktykę, a nie na leczenie, ponieważ społeczeństwo będzie zdrowsze.
W trakcie wystąpienia Leszczyny wystąpiły problemy techniczne. Przez chwilę nie było światła i dźwięku.
Nitras: to element ofensywy w walce z otyłością
Głos na konferencji zabrał także Sławomir Nitras. Wskazał, że realizowane są różne programy aktywizujące i edukujące dzieci i młodzież, między innymi "Sportowe talenty" i "Aktywna szkoła".
- Będzie to kolejny element naszej (...) ofensywy w walce z otyłością i brakiem kompetencji ruchowych - podkreślił minister sportu.
Zaznaczył, że rolą szkoły jest to, by dzieci nabywały umiejętności ruchowe, które decydują o sprawności, także w dalszym życiu.
- Nasze działania nie sprowadzają się do tego, by kazać i zmuszać, ale by zachęcać. (…) Dzieci i młodzież muszą wiedzieć, że uczą się czegoś, co jest im niezbędne - dodał.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24