- Projekt obywatelski dotyczący ogrodów działkowych może być wiodącym podczas sejmowych prac nad nowymi przepisami - powiedział w sobotę premier Donald Tusk po spotkaniu z działkowcami. Dotychczas obowiązujące przepisy zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.
- Poprosiłem o to spotkanie, gdyż być może już we wtorek będą kolejne rozstrzygnięcia w (sejmowej - red.) podkomisji, która zajmuje się ustawą. Ustawą, która miała doprowadzić do powstania takich przepisów regulujących działalność ogrodów działkowych, żeby z jednej strony mogły one dalej funkcjonować, ale żeby funkcjonowały zgodnie z konstytucją - powiedział premier.
Analiza zrobiona
Donald Tusk dodał, że po pierwszym spotkaniu z przedstawicielami środowisk działkowców (na początku czerwca br.) poprosił prawników pracujących dla rządu, aby przeanalizowali, czy "istnieją możliwości pracy nad projektem obywatelskim ze względów konstytucyjnych i prawnych". Jak podkreślił, otrzymał od nich pozytywną odpowiedź. - Z całą pewnością projekt obywatelski, to jest właściwie nasze dzisiejsze ustalenie, może być projektem wiodącym jeśli chodzi o prace podkomisji - wskazał. Zaznaczył jednak, że niektóre zapisy w projekcie obywatelskim być może będą wymagały podczas obrad sejmowej podkomisji twardych negocjacji. "Tak, aby mieć pewność (...), że są zgodne z werdyktem Trybunału i konstytucją" - powiedział Tusk.
Współpraca możliwa
Prezes Polskiego Związku Działkowców Eugeniusz Kondracki uznał, po sobotnim spotkaniu z premierem, że "znaleziono dużą płaszczyznę do współpracy". - Tak naprawdę, po tym co powiedział premier, niewiele pozostanie szczegółów dla rozstrzygnięcia przez prawników (...). Jesteśmy absolutnie za tym, że nowa ustawa ma gwarantować prawa działkowców oraz istnienie ogrodów działkowych w Polsce. To jest naszym głównym celem - podkreślił. W Sejmie trwają obecnie prace nad nowymi przepisami dotyczącymi ogrodów działkowych. Komisja nadzwyczajna ma się zająć czterema projektami ustaw: autorstwa PO, Solidarnej Polski, SLD oraz działkowców, reprezentowanych przez PZD (projekt obywatelski). Zmiany w prawie są niezbędne ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. TK zakwestionował m.in. rozwiązania określające przywileje PZD, w tym monopol Związku na przydział działek czy obowiązkową przynależność do niego. Niekonstytucyjne przepisy przestaną obowiązywać pod koniec stycznia 2014 r.
Kolejne spotkanie
Na początku czerwca działkowcy z Polskiego Związku Działkowców spotkali się z Tuskiem, aby przedstawić swoje postulaty. Premier deklarował wtedy gotowość do podjęcia działań mających na celu wypracowanie projektu ustawy, który zabezpieczy interesy środowiska działkowców, przy jednoczesnym zapewnieniu zgodności postanowień z tezami wyroku wydanego przez Trybunał Konstytucyjny. W Polsce funkcjonuje 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Powierzchnia ogrodów to 43 tys. hektarów. 90 proc. ogrodów działkowych znajduje się w miastach. Działkowcami są głównie emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.).
Autor: mn/iga / Źródło: PAP, TVN24