Tusk: To parodia dyktatury, a nie obezwładniająca siła. Nie boimy się was

Autor:
akw/kab
Źródło:
TVN24
Tusk: dzisiaj zło rządzi w Polsce, wychodzimy, żeby bić się z tym złem
Tusk: dzisiaj zło rządzi w Polsce, wychodzimy, żeby bić się z tym złemZdjęcia organizatora
wideo 2/20
Zdjęcia organizatoraTusk: dzisiaj zło rządzi w Polsce, wychodzimy, żeby bić się z tym złem

Wróciłem na sto procent - potwierdził na Radzie Krajowej Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, któremu Borys Budka przekazał szefostwo w partii. W swoim przemówieniu Tusk ocenił, że "zło czynione przez PiS jest ewidentne, bezwstydne i permanentne". - Spójrzcie na nich dzisiaj. Wy tam widzicie jakiegoś giganta, tytana? To jest naprawdę dość groteskowa grupa ludzi - mówił, nawiązując do polityków Prawa i Sprawiedliwości. - Idziemy po zwycięstwo, bo się was nie boimy - ogłosił.

Podczas sobotniego posiedzenia Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej Borys Budka przekazał przewodnictwo partii byłemu premierowi Donaldowi Tuskowi. - Nie czas na własne aspiracje, gdy płonie dom. Dom polski jest podpalany od kilku lat. Skutecznie i bezlitośnie. Musimy razem ugasić ten pożar, uratować, co się da, a później ten dom odbudować, bo innej drogi nie ma - mówił podczas swojego przemówienia.

ZOBACZ PRZEMÓWIENIE DONALDA TUSKA W TVN24 GO

"Wróciłem na sto procent"

Donald Tusk zabrał głos po ogłoszeniu tej wiadomości. - Tak, wróciłem. Wiem, że trochę długo czekaliście. Nie żebym uwierzył, że wszyscy w Polsce czekali z utęsknieniem na mój powrót, ale wystarczająco dużo Polaków z dobrą energią i z wiarą w to, że można zmienić ten fatalny układ, który dzisiaj dusi Polskę, chyba czekało z jakąś wiarą, że mogę pomóc w tym, aby właśnie ten czarny sen się skończył - powiedział.

- Wróciłem, jak powiedział Borys, na sto procent. Wróciłem nie tylko powodowany własną determinacją - ogłosił. - Wróciłem także dlatego, że stanowicie zespół naprawdę niezwykłych ludzi. Nie chcę zanudzać polskiej opinii publicznej szczegółami partyjnych gier, układanek, wszyscy mają tego powyżej uszu. Ale chcę wyraźnie powiedzieć, że mam swoje lata i tej polityki się naoglądałem - mówił.

03.07.2021 | Tusk: wróciłem na 100 procent
Tusk: wróciłem na 100 procentZdjęcia organizatora

Tusk przypomniał, że uczestniczy w polityce od końca lat 70. - Naprawdę jesteście unikatowym zespołem ludzi dobrej woli. Każdy ma ambicje, każdy ma aspiracje, swoje przegrane i wygrane. To, co mnie tutaj spotkało, począwszy od decyzji Borysa, który mi to sam zaproponował, to było mocniejsze niż wszystkie moje jakieś osobiste potrzeby ruszenia z powrotem do walki. To dało mi wiarę, że mogę pracować z ludźmi, którzy naprawdę chcą zrobić coś dobrego, zupełnie nie patrząc na własne interesy - mówił.

- Gdybym nie wierzył, a uwierzyłem w to od razu, od pierwszych naszych spotkań, że jesteście gotowi naprawdę do wyjątkowych rzeczy, czynów, to bym nie wracał do polskiej polityki, a dzięki wam, waszej otwartości, gotowości podjęcia razem walki, jestem tutaj dzisiaj na sto procent - tłumaczył.

>> Zobacz relację z Rady Krajowej PO

Tusk: ważne jest odzyskanie wiary w sprawczość

Dlaczego wrócił właśnie teraz? - Czuję się współodpowiedzialny za losy Platformy. I nie dlatego, żebym żywił szczególnie głębokie uczucia miłości do politycznych bytów, do partii i do organizacji. Kocha się dzieci, żonę, rodziców, wnuki. Tak naprawdę tym politycznym powodem jest moja wiara, a nic jej nie zmieni, że Platforma jest niezbędna, potrzebna jako siła, a nie jako wspomnienie, żeby wygrać z PiS-em walkę o przyszłość - opisał Tusk.

Według niego najważniejsze w polityce, nie tylko dla PO, jest "odzyskanie wiary w sprawczość i w możliwość wygranej". - Nie wygra ten, kto nie wierzy we własne siły. Nie wygra partia, która nie bardzo wierzy w cel własnego istnienia. Chcę wam wyraźnie powiedzieć: ta trudna, bardzo wymagająca sytuacja dla Platformy Obywatelskiej, to wynik pewnych okoliczności, które Borysowi Budce, moim zadaniem de facto uniemożliwiły wyprowadzenie Platformy na prostą do wygranych wyborów - ocenił.

- Gdzieś energia uszła, czy znalazła swoje miejsce gdzie indziej, w sposób nie do końca zorganizowany - wyjaśniał. Dodał, że "bez tej energii nie ma co iść na bój z tak groźnym przeciwnikiem, chociaż nie tak groźnym, jak niektórym się wydaje".

Tusk: najważniejsze jest odzyskanie wiary w sprawczość i możliwość wygranej
Tusk: najważniejsze jest odzyskanie wiary w sprawczość i możliwość wygranej Zdjęcia organizatora

Tusk: dzisiaj w Polsce rządzi zło

Według Tuska "dzisiaj zło rządzi w Polsce". - Wychodzimy na pole, żeby się bić z tym złem - oświadczył. - To zło, które czyni PiS, jest tak ewidentne, bezwstydne i permanentne. Ono się dzieje każdego dnia we właściwie każdej sprawie - powiedział. Sugerował, że być może "bezwstydna determinacja w czynieniu złych rzeczy" spowodowała to, "że ludzie w Polsce, a to dotyczy prawie wszystkich, jakby opuścili ręce i mówią: 'nie no, oni są już tak bezczelni w tych złych sprawach, że chyba nic się nie da zrobić'".

- Trzeba zacząć od tego pierwszego najważniejszego przykazania: jak widzisz zło, walcz z nim i nie pytaj o dodatkowe powody - wskazał.

Wymieniał, że podczas spotkań z ludźmi zaobserwował, że nie mają "dylematów intelektualnych, filozoficznych zagadek, które by im uniemożliwiły ocenę rzeczywistości". - Z reguły ci ludzie podchodzą do mnie i mówią: "Panie, wróć pan, zrób porządek, bo przecież z nimi się nie da wytrzymać". Czy trzeba właściwie czegoś więcej, skoro sześćdziesiąt-siedemdziesiąt procent Polaków nie może już z nimi wytrzymać? - pytał Tusk.

Tusk: dzisiaj zło rządzi w Polsce, wychodzimy, żeby bić się z tym złem
Tusk: dzisiaj zło rządzi w Polsce, wychodzimy, żeby bić się z tym złemZdjęcia organizatora

"Musieli przeprowadzić badania, żeby zrozumieć, że Polacy nie lubią, kiedy władza kradnie"

Tusk nawiązał do dwudniowego kongresu PiS za zamkniętymi drzwiami, który rozpoczął się sobotę. - Oni przeczytali, ja to wiem, gdzieś te swoje badania i wyszło, że ludziom się nie podoba, że kradną od rana do wieczora przy pomocy znajomych rodzin, własnoręcznie. Więc wymyślili, że dzisiaj naradzą się w tajemnicy, jak kraść dalej, ale żeby tego widać nie było. To istota tego spotkania. Oni musieli badania przeprowadzić, żeby zrozumieć, że Polacy nie lubią, kiedy władza kradnie, szczególnie tak bezwstydnie i bez opamiętania, jak oni to robią od kilku lat - mówił.

Nawiązał do trwającej epidemii COVID-19 i walki rządu z nią. - Najpierw mieliśmy zaledwie sygnały, że ludzie chorują i mogą zacząć umierać. Potem mieliśmy informacje, że umierają tysiące ludzi. Nie mówię, że to wina PiS-u, nigdy nie pozwolę ani sobie ani Platformie, żeby na żałobie, tragedii robić jakąkolwiek kampanię polityczną - podkreślił.

- Mówię o tym, że nikt na świecie nie widział takiej władzy, która w takim momencie myśli głównie o tym, jak zarobić, jak oszukać, jak sprzedać maseczki na lewo albo kupić niefunkcjonujące respiratory. To tak niebywałe, a to, co mnie najbardziej uderzyło, to to, że im się to upiekło - zauważył.

- Nic nie zrobimy z ludźmi, którzy na początku pandemii pozamykali lasy, ale otworzyli kasyna. Zamknęli przedszkola, ale zostawili otwarte kościoły. Ludzie, którzy bezwstydnie wymieniają między sobą maile, SMS-y, a nawet mówią o tym w telewizji, że wpuszczają bez kwarantanny tysiące ludzi, bo się boją o swoją popularność - wymienił.

W ostatnich słowach nawiązał do wypowiedzi senatora PiS Stanisława Karczewskiego. - Wylałaby się fala krytyki i hejtu, gdyby testowano Polaków wracających przed Bożym Narodzeniem z Wielkiej Brytanii do kraju – mówił w marcu tego roku Karczewski.

Tusk: nikt na świecie nie widział takiej władzy, która w takim momencie myśli głównie o tym jak zarobić, jak oszukać
Tusk: nikt na świecie nie widział takiej władzy, która w takim momencie myśli głównie o tym jak zarobić, jak oszukaćZdjęcia organizatora

"Prezesie Kaczyński i towarzysze z PiS"

Tusk zwrócił uwagę, że w kwestii pandemii "wszędzie na świecie rządy robiły błędy". - Wszędzie na świecie zdarzały się pomyłki, złe strategie. Ale właściwie nigdzie, a na pewno w Europie, nie spotkałem polityków, którzy mają władzę, wokół szaleje zaraza, ludzie umierają, oni kombinują jak zarobić i są ministrami, odpowiedzialnymi na przykład za zdrowie - mówił. - Ja się do tego nie przyzwyczaję, wy się do tego też nigdy nie przyzwyczaicie - zaznaczył.

Nawiązując znów do sobotniego kongresu PiS, Tusk ocenił, że "tam nikomu nie przyjdzie do głowy, żeby powiedzieć 'przepraszam' za ewidentne błędy, za nieuczciwość i za koncentrację na innych sprawach niż walka z pandemią".

- Prezesie Kaczyński i towarzysze z PiS-u. Chociaż dzisiaj powinniście umieć powiedzieć Polakom: przepraszamy, nie tylko za błędy. Ale powiedzcie wreszcie "przepraszam" tym wszystkim, którzy w czasie, gdy walczyli o zdrowie, kiedy tracili bliskich, środki do życia, równocześnie oglądali wasze cwaniactwo, niekompetencję, chaos, decyzje tak idiotyczne, że właściwie łzy same leciały do oczu. Takie jedno zwykłe przepraszam. To wasz święty obowiązek - oświadczył.

"Jest model 3D: dług, daniny, drożyzna"

- Kiedy mówię, że oni będą naradzać się, jak okradać Polaków czy Polskę, byleby uszło im to na sucho, to nie mówię tylko o tych trywialnych, dość obrzydliwych machinacjach: spółki Skarbu Państwa, rodzina w każdym miejscu et cetera, et cetera. Oni okradają Polaków właściwie z czegoś cenniejszego – zauważył.

Według Tuska okrada się "młode pokolenie z marzenia o lepszej przyszłości". - To państwo czy ta gospodarka, ten pomysł na Polskę, taki jak z drukarki, ja go nazywam 3D: dług, daniny, drożyzna - podał. - Znacie, to stary pomysł. Ten pomysł ma dobrze ponad sto lat na świecie albo więcej: zabrać wszystkim wszystko, po uważaniu dać wybranym grupom, trochę się podzielić, resztę rozkraść. Stara historia - kwitował.

- Problem polega na tym, że kosztuje to 3D i kto będzie za to płacił? Nie Kaczyński i jego ferajna. Oni wystarczająco dużo zarobią, a zapłacą za to, co oni robią, młodzi ludzie. Bo dług publiczny to jest coś, co będą spłacały moje dzieci, wnuki, wasze dzieci – wyliczał.

Kryzysu klimatycznego "nie można negować"

W tym miejscu Tusk poruszył temat kryzysu klimatycznego. - Wiem, że to ciągle mało kogo ekscytuje w Polsce. Muszę powiedzieć, że mnie też trochę czasu to zajęło, żeby to dobrze zrozumieć. Zacytuję klasyka: ja się ciągle czegoś uczę i nauczyłem się, jak byłem szefem Rady Europejskiej, że ten kryzys klimatyczny, ta grożąca katastrofa klimatyczna to nie jest wymysł zapalonych ekologów czy naukowców, to nie jest performance młodej Szwedki (Grety Thunberg – red.), która chce robić karierę na Młodzieżowym Strajku Klimatycznym - mówił.

- Kiedy pojechałem na zaproszenie duńskiego rządu na Grenlandię, kiedy byłem w Tadżykistanie i zawieźli mnie w miejsce, gdzie topnieją lodowce, to problem, gdzie nie naukowcy, tylko ludzie, zwykli ludzie, każdego dnia widzą, że za chwilę nie będą mieli swojej ziemi, wody - wspomniał. - I to będzie za rok, za dwa, za trzy, a nie za 10, 20, 30 lat. Tam te znamiona katastrofy już się dzieją – zauważył.

Według niego "jedna rzecz musi być oczywista: nie można tego negować i trzeba robić wszystko, żeby przygotować nas na bardzo ciężkie czasy w wymiarze globalnym". - To będą czasy, w których będą żyli ci młodzi ludzie - przypomniał.

>> Tusk pytany o współpracę z opozycją, padła nazwa partii. "To jest najciekawsze pytanie"

Tusk: Polska jest sama jak nigdy w historii

W dalszych słowach Tusk wymieniał, że rząd "okradł" Polaków z bezpieczeństwa. - Ta sprawa jest fundamentalna. Jarosław Kaczyński jest wicepremierem do spraw bezpieczeństwa. Nie ma takiej figury retorycznej, ale to czysty przypadek, przykład wicepremiera od niebezpieczeństwa. Za co nie odpowiada, jest obszarem wielkiego ryzyka w Polsce. Jest też odpowiedzialny za bezpieczeństwo w wymiarze narodowym – przypomniał.

- Zrozummy wreszcie, nie przyzwyczajajmy się do tej sytuacji, w której Polska, nie mówię tylko o dyplomacji, mówię wręcz o takim fizycznym poczuciu, jest sama jak nigdy w historii tak naprawdę, mówię o tej historii ostatnich kilkudziesięciu lat – stwierdził.

Jako "idiotyczną" ocenił "inwestycję w prezydenturę Donalda Trumpa", któremu nie udało się uzyskać drugiej kadencji. - Zrobić taki majstersztyk, żeby tradycyjnie źle z Rosją, trudno dobrze z Rosją, z niezwykłą energią źle z Niemcami, nawet Czechów udało się już zapakować do kosza wrogów - wyliczał, recenzując polską dyplomację i nawiązując do sporu polskiego rządu z Czechami o kopalnię w Turowie.

Zdaniem Tuska "zostaliśmy sami w momencie", gdy "w każdej chwili grozi nam kryzys międzynarodowy na skalę, której do tej pory nie znaliśmy". - To nie są takie żarty. Ta wielka konfrontacja właściwie w wymiarze globalnym, ona będzie miała swój wyraz także tu, w tej części Europy. Kaczyński wyprowadził nas do kompletnej samotni. Żyjemy w obszarze największego ryzyka, jeśli chodzi o nasz kontynent, i mamy człowieka, który to ryzyko każdego dnia pogłębia - podsumował.

- Jestem jak najdalszy od spekulacji, że PiS realizuje rosyjską agendę, chociaż ją realizuje. Znaczy żeby nie było wątpliwości, w stu procentach, w każdym wymiarze - komentował.

Tusk o Kaczyńskim: to przykład wicepremiera od niebezpieczeństwa
Tusk o Kaczyńskim: to przykład wicepremiera od niebezpieczeństwa Zdjęcia organizatora

Tusk: to wygląda na przewrotne szyderstwo

Kontynuując ocenę rządów PiS, Tusk wymienił, że jest tutaj "pogarda dla mniejszości i to taka najbardziej brutalna i wulgarna, autorytarne skłonności, niechęć do wszelkiej formy wolności, NGO-sów, wolności słowa i nieustanny atak na Unię Europejską".

- To jest agenda Putina robiona jeden do jednego. Nie wiem, czy przez głupotę, czy przez jakieś takie złe emocje, czy w sposób planowany. Czy to ma jakieś znacznie dla ofiar tej polityki? Dla nas i dla naszych dzieci, które będą żyły w tym obszarze ryzyka, jeśli pozwolimy im jeszcze tę politykę niebezpieczeństwa dalej prowadzić? To nie są teoretyczne i błahe pytania – powiedział.

Według niego "nikt nie chce żyć w kraju, gdzie tak naprawdę samotna matka wychowująca dziecko jest nikim, a tłusty, partyjny aparatczyk w limuzynie jest wszystkim i stać go na wszystko". - Ten obraz widzieliśmy w czasie protestów. Widzimy każdego dnia – dodał.

- Czasami chce się śmiać. Bo trudno utrzymać powagę, bo oni tak jakby taki stand-up prowadzili. Bo to wygląda na takie przewrotne szyderstwo. Zestawianie takich rzeczy: Czarnek – oświata. Ziobro – sprawiedliwość. Kaczyński – bezpieczeństwo. Sasin – zarządzenie. To nie może być przypadek. Oni to chyba jakoś zaplanowali. Jakoś ten scenariusz napisali – stwierdził.

Tusk nawiązał tu kolejno do szefa resortu edukacji, resortu sprawiedliwości, wicepremiera ds. bezpieczeństwa i ministra aktywów państwowych. – Ja debiutuje po siedmiu latach na polskiej scenie, więc wybaczcie brak dyscypliny, ale to bywa bardzo śmieszne, ale to jest raczej straszne – podsumował.

Przy tej okazji przywołał sprawę budowy polskiego promu, z którego od 2017 roku pozostał postawiony wtedy fragment stępki. - Szczerze powiedziawszy, ja się nie dziwię. Jak ktoś ma kłopot z mailami, butów nie umie zawiązać, dlaczego ma prom zbudować. Założenie bardzo, bardzo ryzykowne. Można by tak szydzić, tylko problem polega na tym, że my szyderstwem ich nie załatwimy - mówił.

>> Miał być prom, jest "wielka ściema". "Nawet się nie zbliżyliśmy do jego budowy"

"Widzicie tam giganta, tytana? To jest naprawdę dość groteskowa grupa ludzi"

- Chcę, żebyście oprócz odzyskania tej wiary, że można ich pokonać, a na szczęście mogę powiedzieć z czystym sumieniem, bo mamy swoją historię spisaną, też naszym potem i naszą walką z nimi, która wyraźnie pokazuje, że ktoś to potrafi jednak zrobić – mówił do zgromadzonych.

Tusk zwrócił się potem do "wszystkich w ojczyźnie, którzy myślą o Polsce tak serio i z taką serdecznością i którzy martwią się i boją, że jesteśmy wszyscy bezradni, że tamci są tacy silni i tacy nie do zmiany". - Słuchajcie, oni są silni wyłącznie naszą słabością – zauważył.

- Do wszystkich apeluję, otwórzcie szerzej oczy. Spójrzcie na nich dzisiaj. Wy tam widzicie jakiegoś giganta, tytana? To jest naprawdę dość groteskowa grupa ludzi. Dość taka przykra dla nas, taka parodia dyktatury. To nie jest obezwładniająca siła. Obezwładnia nas brak wiary i nasza słabość. Naprawdę wystarczy mocniej się im przyjrzeć i spokojnie, z przekonaniem powiedzieć im to, co ja dzisiaj powiem: macie z kim przegrać - przekonywał.

Zwrócił się następnie do rządzących. - Idziemy po zwycięstwo, bo się was nie boimy. Idziemy po zwycięstwo, bo nie jesteśmy bezradni. Bo się nie przyzwyczailiśmy do zła, które tutaj uczyniliście – powiedział.

- Gdybym w to nie wierzył, to bym nie rzucał tego ciepłego tam miejsca (w Brukseli - red.) - uznał. - Wiara w zwycięstwo jest motywacją. I wiara w to, że nie wybieramy się z motyką na słońce. To jest coś, co macie w sobie napisane. Uwierzcie w siebie. Ja wierzę w siebie, wierzę w was. I wierzę w Polskę. Wygramy – podsumował.

Zobacz całe przemówienia Donalda Tuska:

Całe przemówienie Donalda Tuska podczas Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej
Całe przemówienie Donalda Tuska podczas Rady Krajowej Platformy ObywatelskiejZdjęcia organizatora

Autor:akw/kab

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Rada Polityki Pieniężnej podczas grudniowego posiedzenia zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna jest obecnie na poziomie 5,75 procent.

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Główny analityk Expander Advisors Jarosław Sdowski zaznacza, że raty kredytów hipotecznych i tak spadną ponieważ zarówno trzy miesiące temu jak i sześć miesięcy temu, a taka jest zwykle częstotliwość aktualizacji oprocentowania, stawki WIBOR były zdecydowanie wyższe niż obecnie.

Co z ratami kredytów? Wyliczenia

Co z ratami kredytów? Wyliczenia

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes

Sejm kontynuuje pierwsze posiedzenie X kadencji. Izba zajęła się dwoma projektami związanymi z zamrożeniem cen energii na przyszły rok. Posłowie odrzucili projekt rządowy, a poselski trafił do dalszych prac w komisjach. Sejm zajmuje się teraz zmianami w Regulaminie Sejmu. Posłowie PiS weszli w dyskusję z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, dotyczącą czasu oświadczeń poszczególnych klubów i koła poselskiego. Relacjonujemy polityczną środę.

Sejm o zmianach w regulaminie. "Elektronika nie kłamie"

Sejm o zmianach w regulaminie. "Elektronika nie kłamie"

Aktualizacja:
Autor:
asty/kab,
mrz
Źródło:
PAP

Brytyjska rodzina królewska opublikowała w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym wspólnie pozują król Karol III, królowa Kamila, książę William i księżna Kate. Brytyjskie media wskazują, że zdjęcie jest "pośrednią odpowiedzią" na zarzuty stawiane w opublikowanej tydzień wcześniej książce "Endgame" Omida Scobiego. W jej holenderskim wydaniu autor wskazał, że to Karol III i księżna Kate kilka lat temu wyrazili uwagi co do koloru skóry dziecka Harry'ego i Meghan.

Wraca sprawa uwag co do koloru skóry dziecka Harry'ego i Meghan. "Pośrednia odpowiedź" rodziny królewskiej

Wraca sprawa uwag co do koloru skóry dziecka Harry'ego i Meghan. "Pośrednia odpowiedź" rodziny królewskiej

Autor:
wac//az
Źródło:
PAP, BBC, Sky News, tvn24.pl

Maksymilian F., który w ubiegłym tygodniu śmiertelnie ranił dwóch przewożących go policjantów, był poszukiwany do odbycia kary w sprawie dotyczącej sprzedaży internetowej - przekazał białostocki sąd rejonowy. Chodziło o lampę.

Był poszukiwany, bo miał trafić do więzienia z powodu oszustwa. Odpowie za śmierć dwóch policjantów

Był poszukiwany, bo miał trafić do więzienia z powodu oszustwa. Odpowie za śmierć dwóch policjantów

Autor:
bż/gp
Źródło:
PAP

Od środy można zapisywać się i przyjmować nowy wariant szczepionki przeciw COVID-19. - Na godzinę 8 mieliśmy 26 tysięcy zapisanych pacjentów na szczepienia i 40 tysięcy tak zwanych slotów, czyli konkretnych terminów - poinformowała w rozmowie z TVN24 Iwona Kania, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Zdrowia. Jednocześnie przyznała, że jest mniej punktów, w których wykonywane są szczepienia. Dodatkowo w przyszłym tygodniu wejdą zmiany w zapisach, niedostępna będzie infolinia 989.

"Nie działa możliwość rejestracji, nie można się dodzwonić". Ministerstwo odpowiada

"Nie działa możliwość rejestracji, nie można się dodzwonić". Ministerstwo odpowiada

Autor:
mb/dap
Źródło:
tvn24.pl

Marek Kuchciński z Prawa i Sprawiedliwości ocenił dotychczasową pracę Szymona Hołowni na stanowisku marszałka Sejmu. - Nieźle to się ogląda. Nie dziwię się, że jest taka popularność, tylko merytorycznie słabiutko - powiedział były marszałek Sejmu.

Były marszałek Sejmu z PiS o Szymonie Hołowni. "Nieźle to się ogląda"

Były marszałek Sejmu z PiS o Szymonie Hołowni. "Nieźle to się ogląda"

Autor:
mb
Źródło:
tvn24.pl

Posłanka Polski 2050-Trzeciej Drogi Paulina Hennig-Kloska po zejściu z sejmowej mównicy, na której mówiła o poprawkach do tak zwanej ustawy wiatrakowej, otrzymała od przedstawicieli swojego ugrupowania owację na stojąco i bukiet kwiatów. W tym samym czasie politycy Prawa i Sprawiedliwości głośno śmiali się i wznosili okrzyki "hańba" oraz "kwiatki z Berlina".

Paulina Hennig-Kloska dostała od kolegów owację i kwiaty. Posłowie PiS śmiali się i wznosili okrzyki

Paulina Hennig-Kloska dostała od kolegów owację i kwiaty. Posłowie PiS śmiali się i wznosili okrzyki

Autor:
bp//mrz
Źródło:
TVN24, PAP

Przyszłość wakacji kredytowych nadal nie jest znana. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk na początku środowego posiedzenia Sejmu wnioskował o uzupełnienie porządku obrad o rządowy projekt dotyczący przedłużenia tego rozwiązania. - Co państwo powiecie mieszkańcom Wilanowa i Jagodna, którzy z tych kredytów korzystają? - pytał z sejmowej mównicy. W ten sposób nawiązywał do odwołania posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych, która miała się zająć projektem PiS. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że przeprowadzi "kontrole sprzętu AGD, zamrażarek, chłodziarek we wszystkich komisjach sejmowych".

Poseł PiS pyta o mieszkańców Wilanowa. Marszałek Sejmu zapowiada "kontrole sprzętu AGD, zamrażarek, chłodziarek"

Poseł PiS pyta o mieszkańców Wilanowa. Marszałek Sejmu zapowiada "kontrole sprzętu AGD, zamrażarek, chłodziarek"

Autor:
mb/dap
Źródło:
tvn24.pl

Groźne zdarzenie na jeziorze Jeziorak (woj. warmińsko-mazurskie). Na taflę zbiornika wjechał trzylatek na sankach, pod którym załamał się lód. Dziecko wpadło do wody. Na ratunek ruszył 77-letni dziadek. Na miejscu pracowały wszystkie służby.

Trzylatek wjechał na sankach na jezioro, lód się załamał. Na pomoc ruszyli dziadek i babcia

Trzylatek wjechał na sankach na jezioro, lód się załamał. Na pomoc ruszyli dziadek i babcia

Autor:
pk/gp
Źródło:
tvn24.pl

W Sejmie odbyła się dyskusja nad projektami zamrożenia cen energii, gazu i ciepła. Rządowym i grupy posłów demokratycznej opozycji. Sejm zagłosował za przekazaniem projektu opozycji do dalszych prac. Rządowy został odrzucony.

Zamrożenie cen energii. Rządowy projekt nie przeszedł

Zamrożenie cen energii. Rządowy projekt nie przeszedł

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Kandydat większości parlamentarnej na premiera Donald Tusk rozpoczął w środę konsultacje z potencjalnymi ministrami w jego rządzie. W siedzibie Platformy Obywatelskiej pojawił się między innymi Dariusz Klimczak (PSL-Trzecia Droga). - W tej sytuacji, w której się znajdujemy, po tym rozgardiaszu, który wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość, potrzeba silnego, doświadczonego polityka, a takim jest Donald Tusk - mówił.

Odprawa z kandydatami na ministrów. "O wszystkim powie pan premier"

Odprawa z kandydatami na ministrów. "O wszystkim powie pan premier"

Autor:
ks/dap
Źródło:
TVN24

Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał 55-latka na 25 lat więzienia za zabójstwo 84-latki, do którego doszło w czerwcu ubiegłego roku. Sprawca został także zobowiązany do wypłaty zadośćuczynienia bliskim zmarłej.

Wykrwawiła się przed wejściem do budynku, w którym mieszkała

Wykrwawiła się przed wejściem do budynku, w którym mieszkała

Autor:
ng/gp
Źródło:
PAP

Akademia Sztuki w Szczecinie poinformowała o śmierci studentki, która została poważnie poparzona w eksplozji, do której doszło w czerwcu tego roku. Poszkodowane zostały wtedy trzy osoby: dwie wykładowczynie i studentka.

Nie żyje studentka Akademii Sztuki poparzona w wyniku eksplozji na uczelni

Nie żyje studentka Akademii Sztuki poparzona w wyniku eksplozji na uczelni

Autor:
MR/gp
Źródło:
tvn24.pl

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) podczas środowych obrad wyłączył mikrofon przemawiającego z mównicy Michała Kołodziejczaka. Poseł Koalicji Obywatelskiej w ostrych słowach uderzał w politykę energetyczną rządów Prawa i Sprawiedliwości, pytał też polityków PiS, czy mają problemy z hormonami czy z mózgiem. Gdy czas na wypowiedź minął, lider Agrounii nie chciał zejść z mównicy.

Kołodziejczak w ostrych słowach mówił o polityce energetycznej za rządów PiS. Bosak w finale wyłączył mu mikrofon

Kołodziejczak w ostrych słowach mówił o polityce energetycznej za rządów PiS. Bosak w finale wyłączył mu mikrofon

Autor:
bp//mrz
Źródło:
TVN24

IMGW wydał alerty meteorologiczne pierwszego stopnia dla dużej części kraju. Synoptycy ostrzegają przed opadami marznącymi i gęstą mgłą. Sprawdź, gdzie pogoda może być niebezpieczna.

Osiem województw z alertami IMGW. Nie tylko marznące opady dadzą się nam we znaki

Osiem województw z alertami IMGW. Nie tylko marznące opady dadzą się nam we znaki

Aktualizacja:
Autor:
jdw
Źródło:
IMGW

Pomocy potrzebował półroczny niemowlak. Mimo szybkiej akcji ratowników dziecka nie udało się uratować. Policja dowiedziała się o zdarzeniu dopiero z lokalnych mediów. Przyczyny śmierci dziecka nie są jeszcze znane.

Nie udało się uratować sześciomiesięcznego dziecka

Nie udało się uratować sześciomiesięcznego dziecka

Autor:
ng/gp
Źródło:
TVN24

Propozycja zmian w ustawie wiatrakowej wzbudziła duże emocje. - Trzysta metrów jest błędem - przyznała w rozmowie z TVN24 Paulina Hennig-Kloska z Klubu Parlamentarnego Polska 2050-Trzecia Droga. Jak poinformowała, ta zmiana była wdrażana "na końcówce" prac nad projektem. - Działaliśmy pod presją czasu i na pewno nie chcieliśmy w ten sposób wypuścić projektu - stwierdziła Hennig-Kloska. Parlamentarzystka wskazała, że nic nie wie, by miała przestać być kandydatką Polski 2050 na stanowisko ministra klimatu i środowiska. Do zamieszania wokół propozycji zmian w ustawie wiatrakowej odniósł się również Donald Tusk.

Zmiana kandydatki na ministra w rządzie szykowanym przez Tuska? Paulina Hennig-Kloska odpowiada

Zmiana kandydatki na ministra w rządzie szykowanym przez Tuska? Paulina Hennig-Kloska odpowiada

Autor:
mb/dap
Źródło:
tvn24.pl

Szwecja od wielu lat była postrzegana jako kraj wyjątkowo bezpieczny. Być może jeden z najbezpieczniejszych na świecie. I ten wizerunek się rozpada - opowiada w rozmowie z BBC ekspertka do spraw przestępczości Klara Hradilova-Selin. W ostatnich latach strzelaniny i zamachy bombowe stały się chlebem powszednim w tym skandynawskim kraju. Do tej pory lokalne gangi nękały głównie największe miasta, teraz przemoc rozprzestrzenia się także na spokojniejsze przedmieścia i miasteczka.

"Błędne koło przemocy" rujnuje wizerunek Szwecji. "Dzieci w swoich plecakach zamiast książek noszą narkotyki"

"Błędne koło przemocy" rujnuje wizerunek Szwecji. "Dzieci w swoich plecakach zamiast książek noszą narkotyki"

Autor:
momo/kab
Źródło:
BBC
Cicha zmiana szefa najmłodszej służby specjalnej

Cicha zmiana szefa najmłodszej służby specjalnej

Robert
Zieliński
Autor:
Robert
Zieliński
Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dziewczynka w spektrum autyzmu postawiła na nogi służby na Śląsku. Zniknęła w poniedziałek po południu w Kamieńcu pod Tarnowskimi Górami, odnalazła się następnego dnia 40 kilometrów dalej, w Katowicach. Jest podopieczną ośrodka, który od dwóch lat jest pod lupą prokuratury. Chodzi między innymi o znęcanie się nad dziećmi. W jednym postępowaniu już siedem osób usłyszało zarzuty.

14-letnia Wiktoria całą noc jeździła autobusami. Dwa śledztwa w sprawie ośrodka, będzie trzecie

14-letnia Wiktoria całą noc jeździła autobusami. Dwa śledztwa w sprawie ośrodka, będzie trzecie

Aktualizacja:
Autor:
Małgorzata
Goślińska
Źródło:
tvn24.pl

Prezes PiS pytany na sejmowym korytarzu o kompromitujące - jak twierdzą politycy opozycji - błędy komisji do spraw rosyjskich wpływów, odparł, że "nic o tym nie wie". W raporcie komisji "lex Tusk" ukraińskich oficerów uznano za funkcjonariuszy rosyjskiej FSB.

Jarosław Kaczyński pytany o błędy komisji "lex Tusk". "Nic o tym nie wiem"

Jarosław Kaczyński pytany o błędy komisji "lex Tusk". "Nic o tym nie wiem"

Autor:
momo/kab
Źródło:
Wyborcza

Joe Biden przyznał, że nie jest pewien, czy startowałby w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA, gdyby zamiaru kandydowania nie zgłosił Donald Trump. Wyznanie amerykańskiej głowy państwa zaskoczyło nawet jego doradców. Później Biden złagodził jednak swoje słowa.

Niespodziewane wyznanie Joe Bidena dotyczące wyborów. Zaskoczyło nawet jego doradców

Niespodziewane wyznanie Joe Bidena dotyczące wyborów. Zaskoczyło nawet jego doradców

Autor:
pb//az
Źródło:
Reuters, CNN, BBC

Anglicy mają "To właśnie miłość", a my "Listy do M.". Seria pięciu filmów to idealna rozrywka na grudniowy wieczór "dla widzów, którzy wierzą w moc Mikołaja i idealny prezent dla tych, którzy nie byli do końca grzeczni". Aż trudno uwierzyć, że od premiery pierwszej części minęło już 12 lat. Jak zmienili się bohaterowie kultowej komedii? 

Jak zmieniły się gwiazdy "Listów do M."? 

Jak zmieniły się gwiazdy "Listów do M."? 

Autor:
joan
//mro
Źródło:
TVN, cozatydzien.tvn.pl

Przez nikogo niepokojony wszedł do internatu z opaską dozoru na nodze. Według relacji wychowawcy szkoły samochodowej w Koszalinie (Zachodniopomorskie) agresywny mężczyzna mówił, że wyszedł z więzienia, że "musi kogoś zabić", żeby tam wrócić i że "jest maszyną do zabijania". Zaatakował nauczyciela. Patrol wyprowadził intruza z budynku i puścił wolno. Postępowanie wszczęto dopiero po tygodniu. Materiał Katarzyny Czupryńskiej-Chabros.

Przyszedł do szkoły, mówił, że jest "maszyną do zabijania". Policja puściła go wolno

Przyszedł do szkoły, mówił, że jest "maszyną do zabijania". Policja puściła go wolno

Autor:
bp/kab
Źródło:
"Fakty po Południu" TVN

Mamy nad Europą starcie tytanów - stwierdził Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl, w środowym programie "Wstajesz i Wiesz" w TVN24. Wynikiem tej walki będzie zmiana obecnej sytuacji pogodowej.

"Mamy nad Europą starcie tytanów. Będzie się działo". Tomasz Wasilewski o pogodzie

"Mamy nad Europą starcie tytanów. Będzie się działo". Tomasz Wasilewski o pogodzie

Autor:
jdw
Źródło:
TVN24

Zaatakowali, gdy zwrócił im uwagę, że źle się zachowują. Trzech pijanych 27-latków dotkliwie pobiło pracownika ochrony. Po zdarzeniu odeszli, ale po kilkunastu minutach zostali zatrzymani.

Brutalnie pobili pracownika ochrony, bo zwrócił im uwagę

Brutalnie pobili pracownika ochrony, bo zwrócił im uwagę

Autor:
pop
Źródło:
tvn24.pl/małopolska policja

Aspirant sztabowy Ireneusz Michalak i aspirant sztabowy Daniel Łuczyński stracili życie, realizując obowiązki służbowe. "Wypełnili do końca słowa roty policyjnego ślubowania. Oddali własne życie, służąc mieszkańcom Wrocławia" - podkreśla policja.

"Wypełnili do końca słowa roty policyjnego ślubowania. Oddali własne życie"

"Wypełnili do końca słowa roty policyjnego ślubowania. Oddali własne życie"

Autor:
pop
Źródło:
tvn24.pl

Zachowanie tego kierowcy jest irracjonalne, zrobił sobie chorą zabawę na drodze, na której pojazdy jeżdżą z dużymi prędkościami - tak zachowanie jadącego drogą ekspresową w okolicach Łodzi kierowcy volkswagena, który hamował i spowalniał ruch - skomentował Andrzej Janicki, były naczelnik pabianickiej drogówki, a także były biegły z zakresu analizy i rekonstrukcji wypadków drogowych.

Wyprzedził, a potem nie dał się wyprzedzić. "Irracjonalne zachowanie, zrobił sobie chorą zabawę na drodze"

Wyprzedził, a potem nie dał się wyprzedzić. "Irracjonalne zachowanie, zrobił sobie chorą zabawę na drodze"

Autor:
pk/gp
Źródło:
tvn24.pl

To nie była tylko decyzja oskarżonego. To była wspólna decyzja. Wspólnie biesiadowali, wspólnie pili alkohol, wspólnie wsiedli - przekonywał w sądzie obrońca byłego policjanta, który odpowiadał za spowodowanie śmiertelnego wypadku w Kobyłce. Pijany Adrian B. wsiadł do dwuosobowego kabrioletu, zabierając trzech kolegów. Dwaj, którzy jechali na dachu, zginęli. We wtorek zapadł prawomocny wyrok: osiem i pół roku więzienia.

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Autor:
Klaudia
Ziółkowska
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Premier Mateusz Morawiecki przekonuje, że "wtedy kiedy wybuchła afera wiatrakowa, 'Fakty' TVN w ogóle jej nie zauważyły". Sprawdziliśmy. Zarówno w "Faktach" TVN, TVN24, jak i w portalu tvn24.pl informowaliśmy o kontrowersjach wokół ustawy.

Morawiecki o "aferze wiatrakowej" i "Faktach" TVN. Jak relacjonowaliśmy dyskusję wokół projektu ustawy

Morawiecki o "aferze wiatrakowej" i "Faktach" TVN. Jak relacjonowaliśmy dyskusję wokół projektu ustawy

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Nieruchomości za ponad 20 mln zł zgromadził Robert Dowhan z Koalicji Obywatelskiej, po raz pierwszy wybrany do Sejmu. Inny debiutant, Krzysztof Hetman z PSL, ma prawie 3 mln zł oszczędności, prawie milion złotych zarobiła Elżbieta Burkiewicz z Polski 2050. Przyglądamy się oświadczeniom majątkowym posłów debiutantów.

Nowi posłowie w Sejmie. Który najwięcej zarobił, który najwięcej oszczędził

Nowi posłowie w Sejmie. Który najwięcej zarobił, który najwięcej oszczędził

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Po raz kolejny 16-metrowa choinka nie stanie w okresie świątecznym na placu Lotników w Szczecinie. Dekoracja kosztowała ponad 100 tysięcy złotych, dotychczas została wystawiona trzy razy. W zamian jest 14-metrowy wiatrak oraz mniejsza choinka.

16-metrowa choinka za ponad 100 tysięcy złotych kolejne święta spędzi w magazynie. Z powodu oszczędności

16-metrowa choinka za ponad 100 tysięcy złotych kolejne święta spędzi w magazynie. Z powodu oszczędności

Autor:
MR/gp
Źródło:
PAP

82 procent Polaków uważa, że Polska zyskuje na członkostwie w Unii Europejskiej, a 75 procent postrzega je za ważne - wynika z nowego badania Parlamentu Europejskiego. Wśród najważniejszych korzyści wskazali poprawę jakości życia. Jednocześnie aż 76 procent pytanych twierdzi, że wzięłoby udział w głosowaniu w eurowyborach, gdyby odbywało się za tydzień.

Polacy z bardzo wysokim poparciem dla UE. Jakie korzyści z członkostwa wskazują

Polacy z bardzo wysokim poparciem dla UE. Jakie korzyści z członkostwa wskazują

Autor:
pb//az
Źródło:
tvn24.pl

Amerykański pilot Joseph David Emerson usłyszał 84 zarzuty w związku ze zdarzeniem z jego udziałem na pokładzie samolotu pasażerskiego. 44-latek, niebędący na służbie, podczas lotu z Everett do San Francisco miał próbować wyłączyć silniki maszyny. W kabinie załogi samolotu doszło do bójki, ostatecznie mężczyzna został obezwładniony przez pracowników personelu pokładowego, a maszyna zmieniła kurs.

83 osoby w samolocie, pilot chciał wyłączyć silniki. Usłyszał 84 zarzuty

83 osoby w samolocie, pilot chciał wyłączyć silniki. Usłyszał 84 zarzuty

Autor:
wac//az
Źródło:
Reuters, CNN, tvn24.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl