Donald Tusk w Brukseli. Spotkał się z szefową Komisji Europejskiej i przewodniczącą europarlamentu

Źródło:
PAP, TVN24
Donald Tusk przyleciał do Brukseli na serię spotkań w instytucjach unijnych. Relacja korespondenta TVN24
Donald Tusk przyleciał do Brukseli na serię spotkań w instytucjach unijnych. Relacja korespondenta TVN24 TVN24 BiS
wideo 2/5
Donald Tusk przyleciał do Brukseli na serię spotkań w instytucjach unijnych. Relacja korespondenta TVN24 TVN24 BiS

Kandydat opozycji na premiera, szef PO Donald Tusk przyleciał do Brukseli na serię spotkań w instytucjach unijnych. Na wspólnej konferencji z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen tłumaczył, że "musiał podjąć inicjatywę, zanim dojdzie do ostatecznych rozstrzygnięć powyborczych, ponieważ trzeba użyć wszystkich, nawet niestandardowych metod, aby ratować pieniądze, które Polsce się należą". Tusk w Brukseli rozmawiał także z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. "Możesz liczyć na Parlament Europejski we wspólnej pracy na rzecz silnej Polski i silnej Europy" - napisała na Twitterze Metsola po spotkaniu z liderem Koalicji Obywatelskiej.

Donald Tusk poleciał do Brukseli rejsowym samolotem, który wystartował przed godziną 8 z Lotniska Chopina w Warszawie, a wylądował po godzinie 9.45 w Brukseli.

Donald TuskTVN24

Tusk: bardzo dobrze, że mogę rozpocząć nowy rozdział

Po godzinie 14 spotkał się z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. - Jak może sobie pani wyobrażać, jest to znacząca chwila dla Polski. Nasze wybory to potwierdzenie według niektórych naszego członkostwa w Unii Europejskiej. To jest chyba jedna z najważniejszych chwil w moim życiu, tego jestem pewien. Bardzo dobrze, że mogę rozpocząć ten nowy rozdział - powiedział.

Podziękował przy tym Metsoli za wsparcie ze strony Parlamentu Europejskiego.

Donald Tusk i Roberta Metsola w BrukseliEBS

Metsola w odpowiedzi zaznaczyła, że w PE "bardzo szanują pracę", którą Tusk "wykonał w kraju". - Przed nami jest oczywiście długa droga, ale mam nadzieję, że będziemy wspólnie pracować. W przyszłym roku świętujemy 20. rocznicę członkostwa w Unii Europejskiej. Jestem bardzo jestem zadowolona z faktu, że pan tutaj jest i dziękuję za pańskie przybycie - powiedziała.

Metsola opublikowała wpis na Twitterze, w którym zamieściła zdjęcie z Donaldem Tuskiem. "Bardzo się cieszę, że udało nam się spotkać po wyborach w Polsce. Możesz liczyć na Parlament Europejski we wspólnej pracy na rzecz silnej Polski i silnej Europy" - napisała przewodnicząca europarlamentu.

Donald Tusk spotkał się w Brukseli z szefową Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą
Donald Tusk spotkał się w Brukseli z szefową Parlamentu Europejskiego Robertą MetsoląEBS, TVN24

Tusk: celem jest odbudować pozycję mojego kraju w Europie

Wcześniej, po godzinie 11, Tusk wystąpił na wspólnej konferencji z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. - Prawie dziesięć lat temu, w moim pierwszym przemówieniu jako przewodniczący Rady Europejskiej, powiedziałem, że przybyłem do Brukseli z mocnym poczuciem celu - wspomniał. - Myślę, że te słowa mogę powtórzyć dzisiaj. Celem dzisiaj jest odbudować pozycję mojego kraju w Europie, wzmocnić całość Unii Europejskiej - podkreślił.

- Wyniki wyborów w Polsce i niesamowita frekwencja, także wśród najmłodszych wyborców, pokazały jasno, chyba całej Europie, że demokracja, praworządność, wolność wypowiedzi, jedność europejska w dalszym ciągu są nadal ważne dla naszych obywateli. Jestem ogromnie dumny z moich rodaków. Udowodnili, że antydemokratyczne, antyeuropejskie nastroje nie muszą być trendem, że to były, mam nadzieję, po prostu przejściowe zaburzenia - mówił Tusk.

Przyznał także, że jest "bardzo dumny z bycia Polakiem, bycia Europejczykiem". - Wszyscy udowodniliśmy sobie, ale również światu, że jeśli się wierzy w zmianę, jeśli podejmie się ten wysiłek, to się opłaci i tak rzeczywiście się stało. Droga Ursulo, Polacy czekali na tę chwilę bardzo długo, bardzo długie osiem lat - zakończył.

Tusk: trzeba użyć wszystkich, nawet niestandardowych metod, aby ratować pieniądze, które Polsce się należą

Mówiący po angielsku Tusk zwrócił się następnie do von der Leyen z powiadomieniem, że zwróci się teraz do odbiorców po polsku. - Jestem dzisiaj tutaj, w siedzibie Komisji Europejskiej, żeby przyspieszyć proces powrotu do pełnej obecności Polski w Unii Europejskiej. Wracamy na tę drogę z pełnym przekonaniem, że taka jest wola polskich wyborców - powiedział.

- Jestem tutaj wciąż jako lider opozycji, nie jako premier, ale czas płynie i to nieubłaganie. Musiałem podjąć tę inicjatywę, zanim dojdzie do ostatecznych rozstrzygnięć powyborczych, ponieważ trzeba użyć wszystkich, nawet niestandardowych metod, aby ratować pieniądze, które Polsce się należą, które wynikają zarówno z tradycyjnych funduszy europejskich, jak i z funduszy odbudowy, tak zwanego KPO (Krajowego Planu Odbudowy - red.) - zwracał uwagę.

- Dzięki uprzejmości pani przewodniczącej Komisji von der Leyen możemy rozmawiać także o tych kwestiach, chociaż oczywiście spotkanie będzie miało charakter nieformalny - zaznaczył.

Tusk: jestem w Brukseli, by przyśpieszyć proces powrotu Polski do pełnej obecności w Unii
Tusk: jestem w Brukseli, by przyśpieszyć proces powrotu Polski do pełnej obecności w UniiEBS/TVN24

Von der Leyen: będziemy mówić o wszystkich wartościach, które leżą u serca Unii Europejskiej

Von der Leyen podała, że z Tuskiem będzie "dyskutować dzisiaj o ważnych kwestiach, w których głos Polski ma kluczowe znaczenie". - Wojna tocząca się przy granicach Unii i wsparcie dla Ukrainy będzie jednym z tych tematów. Polacy to dumni Europejczycy. Pokazali już olbrzymią solidarność i podjęli odpowiedzialność w wielu wymiarach. Będziemy również mówić o przyszłości naszej europejskiej architektury bezpieczeństwa. Nasze dyskusje będą również toczyły się w zakresie modernizacji naszych gospodarek, jak również ich przyszłej konkurencyjności - opisała.

- Chcemy, aby nasze europejskie firmy utrzymały swoją wiodącą rolę w czystych technologiach i w każdym innym nowoczesnym sektorze gospodarki. Potrzebujemy wzrostu, potrzebujemy nowych miejsc pracy tutaj w Europie. Chcemy, aby możliwie najbardziej służyć naszym obywatelom. Będziemy mówić o demokracji, o Europie, o tych wszystkich wartościach, które leżą u serca Unii Europejskiej - mówiła dalej.

Donald Tusk i Ursula von der Leyen w BrukseliTVN24

Szefowa KE - wcześniej na platformie X (dawniej Twitter) - napisała, że miło jej powitać Tuska w Brukseli. "Rekordowa frekwencja w wyborach pokazała po raz kolejny, jak mocno Polacy są przywiązani do demokracji" - przyznała.

Tusk: Europa jest głodna poważnej rozmowy i uczciwych relacji z Polską

Tusk po konferencji rozmawiał z dziennikarzami, którzy pytali go, co usłyszał od szefowej Komisji Europejskiej. - Europa jest głodna poważnej rozmowy i uczciwych relacji z Polską, stąd to nietypowe spotkanie. Ja sobie zdaję sprawę, że ja tu jestem nieformalnym gościem. Wiadomo, że musimy czekać na zakończenie procesu przekazywania władzy - uprzedził.

Podkreślił, że "z całą pewnością możemy liczyć, tak jak rząd, który odchodzi, mógł liczyć, na bardzo daleko idącą elastyczność ze strony instytucji europejskich".

- Państwo, którzy pracujecie na co dzień w Brukseli, pamiętacie jak często pojawiały się sugestie czy prośby ze strony Brukseli, żeby rząd PiS-u dał chociaż pretekst, żeby umożliwić rozpoczęcie wypłacania tych pieniędzy - zauważył. - Ja miałem też swoją wiedzę bezpośrednio od premierów, prezydentów. Wszyscy bez wyjątku raczej trzymali kciuki za to, żeby Polska dostała jak najszybciej te pieniądze. To jest w ogóle taka filozofia europejska, żeby sobie nawzajem pomagać, a nie żeby sobie nawzajem szkodzić - zapewniał.

Lider PO zapewnił, że "Polska na pewno będzie dalej mogła liczyć na maksymalną gotowość, elastyczność". Wspomniał tu o potrzebnych do wypełnienia kamieni milowych.

- Nowy rząd musi wykazać bardzo szybko, że jest zdolny do przywracania praworządności w Polsce, zarówno na drodze legislacyjnej, gdzie będziemy potrzebowali współpracy prezydenta, jak i praktyki codziennej.

Tusk dodał, że Komisja Europejska "weźmie pod uwagę możliwie szybkie decyzje wykonawcze, żeby Polska nie straciła ani jednego euro". - My musimy nie tylko te pieniądze uzyskać, one nam się po prostu należą w Polsce, ale musimy je także skutecznie i mądrze wydać do końca 2026 roku. To zadanie jest rzeczywiście bardzo wymagające przez to, że tyle czasu straciliśmy - zauważył.

Mówiąc o Ukrainie, Tusk przekazał, że usłyszał od szefowej KE "gotowość pełnej współpracy w kwestiach ukraińskich". - Komisja jest absolutnie świadoma ciężarów i wysiłków, jakie Polska i Polacy ponoszą w związku z wojną i uchodźcami, nie tylko z Ukrainy - opisał. - Będziemy mogli liczyć na znaczną pomoc przy wzmacnianiu ochrony naszej granicy wschodniej, przede wszystkim z Białorusią. Mówię też o praktycznych i finansowych konsekwencjach tej współpracy - dodał szef PO.

- Europa jest zainteresowana zarówno tym, żeby granica była szczelna i bardzo skutecznie kontrolowana, jak i przywróceniem humanitarnych zasad działania. Zawsze powtarzałem, że jest to możliwe, że można traktować ludzi tak, jak należy ludzi traktować: po ludzku, humanitarnie, a równocześnie, żeby granica była szczelna - zaznaczył. - Znajdziemy dobry sposób, wspólnie z Europą, żeby granica była dobrze strzeżona, żeby nielegalnie imigranci nie przechodzili - dodał Tusk.

- Ochrona wschodniej granicy Polski przed także nielegalnymi migrantami leży w interesie całej Unii Europejskiej. Wszyscy chcieliby, żebyśmy skutecznie chronili tę granicę, bo jest nie tylko nasza, ale także całej Unii Europejskiej. I to jest dla mnie najważniejsze - podsumował polityk PO.

Tusk w wypowiedzi dla dziennikarzy podkreślał, ze "rewolucje ustrojowe nie są Unii potrzebne". - Niezależnie od stanowiska francuskiego czy niemieckiego - dodał. - W interesie obywateli Europy i państw członkowskich jest to, żeby Europa, taka jaka jest, funkcjonowała sprawnie i żeby była możliwie zjednoczona - mówił.

Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami w BrukseliTVN24

W czwartek kandydat opozycji na premiera polskiego rządu weźmie udział w spotkaniu przywódców europejskich partii centroprawicowych.

We wtorek Reuters napisał, że Tusk spotka się w tym tygodniu w Brukseli z najwyższymi urzędnikami unijnymi, by naprawić relacje z Unią Europejską i odblokować zamrożone fundusze dla Polski. Stawką jest dostęp Polski do Krajowego Planu Odbudowy, z którego Warszawa może otrzymać 35,4 mld euro w grantach i pożyczkach oraz do wartych 76,5 mld euro funduszy spójności - przypomniał Reuters.

Donald Tusk wyjeżdża do Brukseli z misją. "Wszyscy tych pieniędzy potrzebujemy"
Donald Tusk wyjeżdża do Brukseli z misją. "Wszyscy tych pieniędzy potrzebujemy"Michał Tracz/Fakty TVN

Rzecznik PO: Donald Tusk ma plan

Rzecznik PO Jan Grabiec zwracał w TVN24 uwagę, że "trzeba zadbać od to, aby te pieniądze pojawiły się jak najszybciej". - Nie czekać miesiąca, dwóch, pięciu, czy ośmiu na to, aż skończy się proces legislacyjny i uda się przeforsować wszystkie zmiany, wprowadzić je w życie, ale zapewnić szybką ścieżkę dotarcia do funduszy unijnych - zaznaczył. - Wiem, że Donald Tusk ma plan w tej sprawie - dodał.

Wskazał, że kluczowym spotkaniem podczas tej wizyty będzie rozmowa Tuska z szefową KE Ursulą von der Leyen. - To od Komisji Europejskiej zależy kształt KPO, zależą kamienie milowe, ocena tego, co się dzieje w Polsce. Nie zamierzamy naruszać ani polskiej konstytucji, ani traktatów unijnych, to wielokrotnie deklarowaliśmy, ale nie wystarczy w tym zakresie nasza dobra wola, bo wiemy, że zadziało się bardzo wiele złego w ostatnich latach, to trzeba odkręcać - powiedział rzecznik PO.

Jak zastrzegł Grabiec, lider PO ciągle nie jest jeszcze wskazany przez prezydenta jako przyszły premier, ale "zamierzamy ten czas wykorzystać". - Stąd ta wizyta, stąd te zaplanowane spotkania - dodał.

Czytaj też: Donald Tusk u prezydenta. Wraz z nim politycy Koalicji Obywatelskiej

Autorka/Autor:asty, pp, akw//mrz, prpb

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: EBS

Pozostałe wiadomości

W przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich dla Polski, które uwolnią do 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy - poinformowała w piątek w Warszawie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Pieniądze wcześniej były zablokowane ze względu na obawy Brukseli związane z praworządnością w Polsce.

Gigantyczne pieniądze dla Polski. "Mamy dobre wiadomości"

Gigantyczne pieniądze dla Polski. "Mamy dobre wiadomości"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na ten moment został wystosowany wniosek o zaopiniowanie przez radę nadzorczą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do kandydatury Doroty Bieniasz na stanowisko szefowej ZUS. - To jest niezbędny krok. Ta opinia jest konieczna - podkreśliła ministra.

To ma być nowa szefowa ZUS

To ma być nowa szefowa ZUS

Źródło:
PAP

Nieco ponad rok temu w Wielkiej Brytanii zakończył się największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Okazuje się, że obecnie większość firm, które brały udział w eksperymencie, wciąż pozwala zatrudnionym pracować krócej, a ponad połowa formalnie wprowadziła tę zmianę na stałe.

Największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Oto wyniki

Największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Oto wyniki

Źródło:
CNN

Co najmniej cztery osoby zginęły w pożarze, który objął apartamentowiec w Walencji we wschodniej Hiszpanii - poinformowały w piątek lokalne władze. 19 osób nadal uważa się za zaginione. Według relacji świadków zdarzenia, strażacy ewakuowali chłopca uwięzionego na pierwszym piętrze.

Pożar w Walencji. Fasada wieżowca w płomieniach, nie żyją co najmniej cztery osoby   

Pożar w Walencji. Fasada wieżowca w płomieniach, nie żyją co najmniej cztery osoby   

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, El Pais, PAP

"Idźcie do psychiatry i na terapię, dajcie sobie pomóc" - namawia swoich fanów Dorota Szelągowska. Prezenterka po raz kolejny przypomniała, jak ważne jest zdrowie psychiczne. Dziś, 23 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją.

"Z lękiem podchodziłam do każdej prostej rzeczy. Wyjście za drzwi było problemem"

"Z lękiem podchodziłam do każdej prostej rzeczy. Wyjście za drzwi było problemem"

Źródło:
Instagram, gov.pl

Czesław Jerzy Małkowski, były prezydent Olsztyna, ogłosił, że będzie kandydował na to stanowisko w nadchodzących wyborach samorządowych. Jako jeden z głównych problemów do rozwiązania wskazał brak mieszkań komunalnych. W 2008 roku Małkowskiego aresztowano i postawiono mu zarzut dotyczący gwałtu na ciężarnej urzędniczce. W 2022 roku został uniewinniony. W styczniu ubiegłego roku, decyzją sądu, przyznano mu zadośćuczynienie w wysokości miliona złotych.

Uniewinniony od zarzutu gwałtu, dostał milionowe odszkodowanie. Ponownie zawalczy o Olsztyn

Uniewinniony od zarzutu gwałtu, dostał milionowe odszkodowanie. Ponownie zawalczy o Olsztyn

Źródło:
PAP

Prokuratura Krajowa powołała zespół prokuratorów do badania używania Pegasusa. Będzie działał w ramach zwalczania przestępczości zorganizowanej - ustalił dziennikarz TVN24 i "Superwizjera" TVN Maciej Duda.

Prokuratura Krajowa powołała zespół do spraw Pegasusa

Prokuratura Krajowa powołała zespół do spraw Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z warszawskiego Wawra zatrzymali 53-letnią księgową, która przez blisko półtora roku miała oszukać swojego pracodawcę. Jak ustalili śledczy, wykonała 55 przelewów na kwotę 350 tysięcy złotych na swoje prywatne konto.

55 przelewów na własne konto. Księgowa podejrzana o wyprowadzenie 350 tysięcy

55 przelewów na własne konto. Księgowa podejrzana o wyprowadzenie 350 tysięcy

Źródło:
PAP

To był ważny dowód - podkreślał Piotr Świerczek z "Czarno na białym", komentując to, co podkomisja smoleńska zrobiła z przekazanymi jej przez prokuraturę częściami Tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem. Kilka zostało zniszczonych w toku badań, a resztę zgubiono. - Część przez jednego z członków podkomisji została pocięta metalową piłką, bo wymyślił sobie, że będzie je badał - przekazał Świerczek, dodając, że to jego nieoficjalne informacje. - Wtedy stały się mniejsze, a w konsekwencji zgubione - wyjaśniał.

Świerczek: część elementów Tupolewa przez jednego z członków podkomisji została pocięta metalową piłką

Świerczek: część elementów Tupolewa przez jednego z członków podkomisji została pocięta metalową piłką

Źródło:
TVN24

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow utknął na lotnisku w Rio de Janeiro, bo odmówiono zatankowania jego samolotu - podają media. Powodem takiej decyzji miały być amerykańskie sankcje nałożone na Rosję.

Siergiej Ławrow utknął na lotnisku. Przez sankcje odmówiono mu zatankowania samolotu

Siergiej Ławrow utknął na lotnisku. Przez sankcje odmówiono mu zatankowania samolotu

Źródło:
DW

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się dziś, Koalicja Obywatelska uzyskałaby 33,5 procent głosów, zaś PiS - 29 procent. Na trzecim miejscu znalazłaby się Trzecia Droga z wynikiem 14 procent - wynika z sondażu pracowni Opinia24 dla More In Common Polska, opublikowanego w piątek przez "Rzeczpospolitą".

Sondaż przed wyborami do europarlamentu. Koalicja Obywatelska na czele

Sondaż przed wyborami do europarlamentu. Koalicja Obywatelska na czele

Źródło:
PAP

Członkostwo Armenii w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) jest obecnie zamrożone - oznajmił premier tego kraju Nikol Paszynian. Wcześniej wielokrotnie krytykował strukturę wojskową, której wiodącą siłą jest Rosja.

Sojusz "anty-NATO" nie zadziałał. Paszynian: praktycznie zamroziliśmy nasz udział

Sojusz "anty-NATO" nie zadziałał. Paszynian: praktycznie zamroziliśmy nasz udział

Źródło:
france24.com, Radio Swowoda, The Moscow Times

O ponad tysiąc procent wzrósł w ubiegłym roku przemyt papierosów z Białorusi. Po krótkim zastoju główny "towar eksportowy" reżimu Łukaszenki znowu na topie - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Główny "towar eksportowy" reżimu Łukaszenki. Wzrost o 1000 procent

Główny "towar eksportowy" reżimu Łukaszenki. Wzrost o 1000 procent

Źródło:
PAP
Sędziowie nie chcą "rycerza Ziobry", piszą do prezydenta Dudy. "Niewyobrażalne"

Sędziowie nie chcą "rycerza Ziobry", piszą do prezydenta Dudy. "Niewyobrażalne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rolnicy przez kilka dni protestowali w okolicy miejscowości Gończyce na trasie S17 weszli na jezdnię. W czwartek od 16 ruch był zablokowany w obydwu kierunkach. Wieczorem odblokowano nitkę w kierunku Lublina, a w piątek po godzinie 10 jezdnię w kierunku Warszawy.

Koniec protestu rolników między Warszawą a Lublinem

Koniec protestu rolników między Warszawą a Lublinem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z szefem Rady Europejskiej Charles'em Michelem o sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej i zapewnił, że Kijów jest gotów do konsultacji. Tego samego dnia minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba rozmawiał z szefem Gabinetu Premiera RP Pawłem Grasiem i pełnomocnikiem Rady Ministrów do spraw odbudowy Ukrainy Pawłem Kowalem. Z kolei Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski przypomniał, że Ukraina swoją walką próbuje ocalić Europę, ale potrzebuje solidarności i wsparcia.

Zełenski: jesteśmy gotowi do konsultacji w celu sprawiedliwego rozwiązania sytuacji na granicy z Polską

Zełenski: jesteśmy gotowi do konsultacji w celu sprawiedliwego rozwiązania sytuacji na granicy z Polską

Źródło:
PAP

Przebudowa zabytkowego budynku Cepelii u zbiegu Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich nabiera tempa. Zniknęła pomarańczowa okładzina, którą w latach 90. XX pokryto obiekt. Oczom przechodniów ukazały się też napisy Cepelia i logo z kogutkiem, ślad po charakterystycznych neonach.

Cepelia bez reklamowych narośli. Odsłonili ślady po oryginalnych neonach

Cepelia bez reklamowych narośli. Odsłonili ślady po oryginalnych neonach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca warszawskiego autobusu pomógł niewidomej kobiecie przejść na drugą stronę Nowego Światu. Pracownik MZA - pan Marcin - widząc, że pieszej nikt nie pomaga, zatrzymał autobus i przeprowadził ją przez przejście.

Niewidoma kobieta nie wiedziała, czy jest przy pasach. Pomógł jej kierowca autobusu

Niewidoma kobieta nie wiedziała, czy jest przy pasach. Pomógł jej kierowca autobusu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

87-letni mieszkaniec Rzymu, po sprawdzeniu wyników gry liczbowej w gazecie, myślał, że wygrał 64 miliony euro (w przeliczeniu 276 milionów złotych). Niestety okazało się później, że opublikowane liczby były błędne. - O mało co nie dostałem zawału - stwierdził mężczyzna, który teraz chce podać dziennik do sądu.

Od euforii niemal do zawału. "Pobiegłem do kolektury i tam zaczął się mój dramat"

Od euforii niemal do zawału. "Pobiegłem do kolektury i tam zaczął się mój dramat"

Źródło:
PAP

Brytyjski rząd i branżowa organizacja National Federation of Fish Friers zapewniają, że wypowiedzenie przez Rosję umowy z Wielką Brytanią o prawach do połowu na Morzu Barentsa nie spowoduje braków dorsza i plamiaka, czyli ryb, które są używane do najbardziej typowej angielskiej potrawy fish and chips.

Rosja zerwała umowę z Wielką Brytanią w sprawie połowów. Pojawiły się obawy o fish and chips

Rosja zerwała umowę z Wielką Brytanią w sprawie połowów. Pojawiły się obawy o fish and chips

Źródło:
PAP

Stan Alabama zamierza przeprowadzić kolejną egzekucję przy pomocy azotu. Jako pierwszego w styczniu uśmiercono w ten sposób Kennetha Smitha. "Zdaniem ekspertów ten rodzaj egzekucji jest szczególnie okrutny" - komentowała wtedy sprawę Unia Europejska. "Doniesienia o Kennethie Smithie i jego śmierci są niepokojące" - mówiła rzeczniczka Białego Domu.

Alabama chce uśmiercić kontrowersyjną metodą kolejnego skazanego

Alabama chce uśmiercić kontrowersyjną metodą kolejnego skazanego

Źródło:
PAP, Reuters

W związku z drugą rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę w sobotę zaplanowano kilka zgromadzeń publicznych, m.in. przed ambasadą Rosji przy Belwederskiej. Stołeczny ratusz zapowiada, że tego dnia odbędą się też inne przemarsze, które mogą wywołać utrudnienia w ruchu.

Druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Będą utrudnienia w ruchu

Druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Będą utrudnienia w ruchu

Źródło:
PAP

Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącej antykoncepcji awaryjnej, czyli tak zwanej tabletki "dzień po". Zgodnie z zawartymi w niej przepisami ma być dostępna bez recepty dla osób powyżej 15 lat. Czym są tabletki "dzień po" i jak działają? Czym różnią się od tabletek poronnych? W rozmowie z tvn24.pl wyjaśnia to ginekolog dr n. med. Grzegorz Mrugacz.  

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Źródło:
TVN24.pl

Trzecia Droga przedstawiła w piątek w Sejmie projekt w sprawie aborcji. - Dla naszej koalicji bardzo ważnym jest, żeby odwrócić ten haniebny wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku - mówiła posłanka Polski 2050 Wioleta Tomczak. Wiceprzewodnicząca PSL Urszula Pasławska zaznaczyła, że "to będzie pierwszy etap upodmiotawiania praw kobiet". - W kolejnym etapie, wierzę w to, że odważnie oddamy głos obywatelom - dodała.

Trzecia Droga przedstawiła projekt w sprawie aborcji

Trzecia Droga przedstawiła projekt w sprawie aborcji

Źródło:
TVN24

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak wraz z Fundacją GrowSPACE otworzyła wystawę o przeciwdziałaniu depresji pod hasłem "Dobrze, że jesteś" w centrum Warszawy. - Jesteśmy tutaj, żeby mówić o depresji, o tym, że to choroba, ale mówić też o tym, że jeżeli doświadczamy złego stanu, jeżeli doświadczamy smutku, to warto sięgać po pomoc - powiedziała Horna-Cieślak

Wystawa o przeciwdziałaniu depresji "Dobrze, że jesteś". Rzeczniczka praw dziecka: nie bójmy się prosić o pomoc

Wystawa o przeciwdziałaniu depresji "Dobrze, że jesteś". Rzeczniczka praw dziecka: nie bójmy się prosić o pomoc

Źródło:
TVN24

CBA złożyło zawiadomienie do prokuratury w sprawie wyjazdu skazanych w aferze gruntowej agentów Biura do domu publicznego w Wiedniu. Według Tomasza Kaczmarka stało się to na polecenie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Sprawą zajmuje się już Prokuratura Regionalna w Łodzi.

"Afera wiedeńska". CBA złożyło zawiadomienie, sprawa w prokuraturze

"Afera wiedeńska". CBA złożyło zawiadomienie, sprawa w prokuraturze

Źródło:
tvn24.pl

Dziewczynka przebywająca wraz z rodziną na wakacjach na Florydzie zmarła przysypana piaskiem na plaży w Lauderdale-by-the-Sea. Zapadł się dół, który wykopała razem z bratem.

Nie żyje siedmiolatka przysypana piaskiem na plaży

Nie żyje siedmiolatka przysypana piaskiem na plaży

Źródło:
The New York Times, NBC 6

Najpierw na pytania osób w spektrum autyzmu odpowiadał Robert Makłowicz, potem – Natalia Kukulska. Teraz pora na rapera Michała "Matę" Matczaka. Trzeci odcinek "Autentycznych" można obejrzeć w Playerze i TVN w niedzielę, 25 lutego, o godz. 20.  

Mata o diagnozie spektrum autyzmu: dużo rzeczy zaczęło mieć sens 

Mata o diagnozie spektrum autyzmu: dużo rzeczy zaczęło mieć sens 

Źródło:
TVN24

Zielony Ład i handel z Ukrainą to tylko jedne z przyczyn problemów rolników - powiedział na antenie TVN24 Wawrzyniec Czubak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zwrócił uwagę, że na spadek opłacalności działalności gospodarstw rolnych wpływają przede wszystkim wysokie ceny środków ochrony roślin, nawozów czy energii, które nie wróciły do poziomów sprzed rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Fala rolniczych protestów. "To jest tak, jak z ciężką zimą"

Fala rolniczych protestów. "To jest tak, jak z ciężką zimą"

Źródło:
TVN24

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał Radę Polskiej Fundacji Narodowej. Jak poinformował resort, "decyzja została podjęta ze względu na brak transparentności w działaniach realizowanych przez PFN".

"Współpracownicy Kaczyńskiego i działacze PiS". Rada odwołana

"Współpracownicy Kaczyńskiego i działacze PiS". Rada odwołana

Źródło:
tvn24.pl

Odyseusz, sonda prywatnej amerykańskiej firmy Intuitive Machines, pomyślnie wylądowała w czwartek na Księżycu i transmituje sygnał na Ziemię - poinformował zespół firmy. Planowaną godzinę wylądowania przekładano dwukrotnie. Było to pierwsze amerykańskie lądowanie na Srebrnym Globie od ponad 50 lat.

NASA: Odyseusz pomyślnie wylądował na Księżycu

NASA: Odyseusz pomyślnie wylądował na Księżycu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W Szczecinie (woj. zachodniopomorskie) pojawiła się oferta sprzedaży małej kawalerki w centrum miasta o powierzchni niecałych ośmiu metrów kwadratowych. Cena to 169 tysięcy złotych. Eksperci są zgodni - jest to rzadka oferta, ale nie dziwi, bo rynek potrzebuje różnorodności. Jak mówią, jeśli znajdzie się kupiec, to będzie znak, że jest zapotrzebowanie na tego typu lokale.

Ośmiometrowa kawalerka za prawie 170 tysięcy złotych

Ośmiometrowa kawalerka za prawie 170 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Zużywające ogromne ilości energii komputery zwane "koparkami" i router internetowy odkryli policjanci w stacji transformatorowej w pobliżu drogi krajowej nr 12 pod Głogowem (woj. dolnośląskie). W sprawie zatrzymano 48-latka, któremu za kradzież grozi nawet pięć lat więzienia.

Kopalnia kryptowalut ukryta w starej stacji transformatowej

Kopalnia kryptowalut ukryta w starej stacji transformatowej

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Joe Biden spotkał się w czwartek z żoną i córką zmarłego w zeszłym tygodniu rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, "aby wyrazić swoje najszczersze kondolencje" – poinformował Biały Dom. Biden potwierdził, że w piątek USA ogłoszą nowe sankcje wobec Rosji.

Biden spotkał się z żoną i córką Nawalnego

Biden spotkał się z żoną i córką Nawalnego

Źródło:
Reuters

Jedna osoba zginęła, a dziesiątki tysięcy domów zostało pozbawionych prądu, gdy burza Louis przeszła w czwartek przez Francję. W kilku departamentach zawieszono kursy pociągów z powodu powalonych przez silny wiatr drzew. Podmuchy dochodziły nawet do 123 kilometrów na godzinę.

Rzeka porwała samochód, uwięziony mężczyzna utonął

Rzeka porwała samochód, uwięziony mężczyzna utonął

Źródło:
PAP, "Le Figaro", meteoalarm.org

TVN24 otrzymała w czwartek wyróżnienie z okazji 15-lecia Fundacji DKMS, organizacji non-profit zajmującej się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego. Nagrodę w imieniu TVN24 odebrała wiceredaktorka naczelna Brygida Grysiak. - Dobrze jest być takim małym trybikiem w tej wielkiej maszynie czynienia dobra - mówiła.

TVN24 wyróżniona przez Fundację DKMS. "Dobrze jest być takim małym trybikiem w tej wielkiej maszynie czynienia dobra"

TVN24 wyróżniona przez Fundację DKMS. "Dobrze jest być takim małym trybikiem w tej wielkiej maszynie czynienia dobra"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Centrum Dawców Szpiku łączy ludzi i ratuje życie. Fundacja DKMS, która je prowadzi, obchodzi 15-lecie działalności. Jubileusz jest dobrą okazją nie tylko do świętowania, ale i podsumowania. Podczas uroczystej gali nagrodę w imieniu TVN24 odebrała wiceredaktorka naczelna Brygida Grysiak. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Fundacja DKMS obchodzi 15-lecie. Wspomnienia wyleczonych i dawców

Fundacja DKMS obchodzi 15-lecie. Wspomnienia wyleczonych i dawców

Źródło:
TVN24