Donald Tusk w Brukseli. Spotkał się z szefową Komisji Europejskiej i przewodniczącą europarlamentu

Źródło:
PAP, TVN24
Donald Tusk przyleciał do Brukseli na serię spotkań w instytucjach unijnych. Relacja korespondenta TVN24
Donald Tusk przyleciał do Brukseli na serię spotkań w instytucjach unijnych. Relacja korespondenta TVN24 TVN24 BiS
wideo 2/5
Donald Tusk przyleciał do Brukseli na serię spotkań w instytucjach unijnych. Relacja korespondenta TVN24 TVN24 BiS

Kandydat opozycji na premiera, szef PO Donald Tusk przyleciał do Brukseli na serię spotkań w instytucjach unijnych. Na wspólnej konferencji z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen tłumaczył, że "musiał podjąć inicjatywę, zanim dojdzie do ostatecznych rozstrzygnięć powyborczych, ponieważ trzeba użyć wszystkich, nawet niestandardowych metod, aby ratować pieniądze, które Polsce się należą". Tusk w Brukseli rozmawiał także z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. "Możesz liczyć na Parlament Europejski we wspólnej pracy na rzecz silnej Polski i silnej Europy" - napisała na Twitterze Metsola po spotkaniu z liderem Koalicji Obywatelskiej.

Donald Tusk poleciał do Brukseli rejsowym samolotem, który wystartował przed godziną 8 z Lotniska Chopina w Warszawie, a wylądował po godzinie 9.45 w Brukseli.

Donald TuskTVN24

Tusk: bardzo dobrze, że mogę rozpocząć nowy rozdział

Po godzinie 14 spotkał się z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. - Jak może sobie pani wyobrażać, jest to znacząca chwila dla Polski. Nasze wybory to potwierdzenie według niektórych naszego członkostwa w Unii Europejskiej. To jest chyba jedna z najważniejszych chwil w moim życiu, tego jestem pewien. Bardzo dobrze, że mogę rozpocząć ten nowy rozdział - powiedział.

Podziękował przy tym Metsoli za wsparcie ze strony Parlamentu Europejskiego.

Donald Tusk i Roberta Metsola w BrukseliEBS

Metsola w odpowiedzi zaznaczyła, że w PE "bardzo szanują pracę", którą Tusk "wykonał w kraju". - Przed nami jest oczywiście długa droga, ale mam nadzieję, że będziemy wspólnie pracować. W przyszłym roku świętujemy 20. rocznicę członkostwa w Unii Europejskiej. Jestem bardzo jestem zadowolona z faktu, że pan tutaj jest i dziękuję za pańskie przybycie - powiedziała.

Metsola opublikowała wpis na Twitterze, w którym zamieściła zdjęcie z Donaldem Tuskiem. "Bardzo się cieszę, że udało nam się spotkać po wyborach w Polsce. Możesz liczyć na Parlament Europejski we wspólnej pracy na rzecz silnej Polski i silnej Europy" - napisała przewodnicząca europarlamentu.

Donald Tusk spotkał się w Brukseli z szefową Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą
Donald Tusk spotkał się w Brukseli z szefową Parlamentu Europejskiego Robertą MetsoląEBS, TVN24

Tusk: celem jest odbudować pozycję mojego kraju w Europie

Wcześniej, po godzinie 11, Tusk wystąpił na wspólnej konferencji z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. - Prawie dziesięć lat temu, w moim pierwszym przemówieniu jako przewodniczący Rady Europejskiej, powiedziałem, że przybyłem do Brukseli z mocnym poczuciem celu - wspomniał. - Myślę, że te słowa mogę powtórzyć dzisiaj. Celem dzisiaj jest odbudować pozycję mojego kraju w Europie, wzmocnić całość Unii Europejskiej - podkreślił.

- Wyniki wyborów w Polsce i niesamowita frekwencja, także wśród najmłodszych wyborców, pokazały jasno, chyba całej Europie, że demokracja, praworządność, wolność wypowiedzi, jedność europejska w dalszym ciągu są nadal ważne dla naszych obywateli. Jestem ogromnie dumny z moich rodaków. Udowodnili, że antydemokratyczne, antyeuropejskie nastroje nie muszą być trendem, że to były, mam nadzieję, po prostu przejściowe zaburzenia - mówił Tusk.

Przyznał także, że jest "bardzo dumny z bycia Polakiem, bycia Europejczykiem". - Wszyscy udowodniliśmy sobie, ale również światu, że jeśli się wierzy w zmianę, jeśli podejmie się ten wysiłek, to się opłaci i tak rzeczywiście się stało. Droga Ursulo, Polacy czekali na tę chwilę bardzo długo, bardzo długie osiem lat - zakończył.

Tusk: trzeba użyć wszystkich, nawet niestandardowych metod, aby ratować pieniądze, które Polsce się należą

Mówiący po angielsku Tusk zwrócił się następnie do von der Leyen z powiadomieniem, że zwróci się teraz do odbiorców po polsku. - Jestem dzisiaj tutaj, w siedzibie Komisji Europejskiej, żeby przyspieszyć proces powrotu do pełnej obecności Polski w Unii Europejskiej. Wracamy na tę drogę z pełnym przekonaniem, że taka jest wola polskich wyborców - powiedział.

- Jestem tutaj wciąż jako lider opozycji, nie jako premier, ale czas płynie i to nieubłaganie. Musiałem podjąć tę inicjatywę, zanim dojdzie do ostatecznych rozstrzygnięć powyborczych, ponieważ trzeba użyć wszystkich, nawet niestandardowych metod, aby ratować pieniądze, które Polsce się należą, które wynikają zarówno z tradycyjnych funduszy europejskich, jak i z funduszy odbudowy, tak zwanego KPO (Krajowego Planu Odbudowy - red.) - zwracał uwagę.

- Dzięki uprzejmości pani przewodniczącej Komisji von der Leyen możemy rozmawiać także o tych kwestiach, chociaż oczywiście spotkanie będzie miało charakter nieformalny - zaznaczył.

Tusk: jestem w Brukseli, by przyśpieszyć proces powrotu Polski do pełnej obecności w Unii
Tusk: jestem w Brukseli, by przyśpieszyć proces powrotu Polski do pełnej obecności w UniiEBS/TVN24

Von der Leyen: będziemy mówić o wszystkich wartościach, które leżą u serca Unii Europejskiej

Von der Leyen podała, że z Tuskiem będzie "dyskutować dzisiaj o ważnych kwestiach, w których głos Polski ma kluczowe znaczenie". - Wojna tocząca się przy granicach Unii i wsparcie dla Ukrainy będzie jednym z tych tematów. Polacy to dumni Europejczycy. Pokazali już olbrzymią solidarność i podjęli odpowiedzialność w wielu wymiarach. Będziemy również mówić o przyszłości naszej europejskiej architektury bezpieczeństwa. Nasze dyskusje będą również toczyły się w zakresie modernizacji naszych gospodarek, jak również ich przyszłej konkurencyjności - opisała.

- Chcemy, aby nasze europejskie firmy utrzymały swoją wiodącą rolę w czystych technologiach i w każdym innym nowoczesnym sektorze gospodarki. Potrzebujemy wzrostu, potrzebujemy nowych miejsc pracy tutaj w Europie. Chcemy, aby możliwie najbardziej służyć naszym obywatelom. Będziemy mówić o demokracji, o Europie, o tych wszystkich wartościach, które leżą u serca Unii Europejskiej - mówiła dalej.

Donald Tusk i Ursula von der Leyen w BrukseliTVN24

Szefowa KE - wcześniej na platformie X (dawniej Twitter) - napisała, że miło jej powitać Tuska w Brukseli. "Rekordowa frekwencja w wyborach pokazała po raz kolejny, jak mocno Polacy są przywiązani do demokracji" - przyznała.

Tusk: Europa jest głodna poważnej rozmowy i uczciwych relacji z Polską

Tusk po konferencji rozmawiał z dziennikarzami, którzy pytali go, co usłyszał od szefowej Komisji Europejskiej. - Europa jest głodna poważnej rozmowy i uczciwych relacji z Polską, stąd to nietypowe spotkanie. Ja sobie zdaję sprawę, że ja tu jestem nieformalnym gościem. Wiadomo, że musimy czekać na zakończenie procesu przekazywania władzy - uprzedził.

Podkreślił, że "z całą pewnością możemy liczyć, tak jak rząd, który odchodzi, mógł liczyć, na bardzo daleko idącą elastyczność ze strony instytucji europejskich".

- Państwo, którzy pracujecie na co dzień w Brukseli, pamiętacie jak często pojawiały się sugestie czy prośby ze strony Brukseli, żeby rząd PiS-u dał chociaż pretekst, żeby umożliwić rozpoczęcie wypłacania tych pieniędzy - zauważył. - Ja miałem też swoją wiedzę bezpośrednio od premierów, prezydentów. Wszyscy bez wyjątku raczej trzymali kciuki za to, żeby Polska dostała jak najszybciej te pieniądze. To jest w ogóle taka filozofia europejska, żeby sobie nawzajem pomagać, a nie żeby sobie nawzajem szkodzić - zapewniał.

Lider PO zapewnił, że "Polska na pewno będzie dalej mogła liczyć na maksymalną gotowość, elastyczność". Wspomniał tu o potrzebnych do wypełnienia kamieni milowych.

- Nowy rząd musi wykazać bardzo szybko, że jest zdolny do przywracania praworządności w Polsce, zarówno na drodze legislacyjnej, gdzie będziemy potrzebowali współpracy prezydenta, jak i praktyki codziennej.

Tusk dodał, że Komisja Europejska "weźmie pod uwagę możliwie szybkie decyzje wykonawcze, żeby Polska nie straciła ani jednego euro". - My musimy nie tylko te pieniądze uzyskać, one nam się po prostu należą w Polsce, ale musimy je także skutecznie i mądrze wydać do końca 2026 roku. To zadanie jest rzeczywiście bardzo wymagające przez to, że tyle czasu straciliśmy - zauważył.

Mówiąc o Ukrainie, Tusk przekazał, że usłyszał od szefowej KE "gotowość pełnej współpracy w kwestiach ukraińskich". - Komisja jest absolutnie świadoma ciężarów i wysiłków, jakie Polska i Polacy ponoszą w związku z wojną i uchodźcami, nie tylko z Ukrainy - opisał. - Będziemy mogli liczyć na znaczną pomoc przy wzmacnianiu ochrony naszej granicy wschodniej, przede wszystkim z Białorusią. Mówię też o praktycznych i finansowych konsekwencjach tej współpracy - dodał szef PO.

- Europa jest zainteresowana zarówno tym, żeby granica była szczelna i bardzo skutecznie kontrolowana, jak i przywróceniem humanitarnych zasad działania. Zawsze powtarzałem, że jest to możliwe, że można traktować ludzi tak, jak należy ludzi traktować: po ludzku, humanitarnie, a równocześnie, żeby granica była szczelna - zaznaczył. - Znajdziemy dobry sposób, wspólnie z Europą, żeby granica była dobrze strzeżona, żeby nielegalnie imigranci nie przechodzili - dodał Tusk.

- Ochrona wschodniej granicy Polski przed także nielegalnymi migrantami leży w interesie całej Unii Europejskiej. Wszyscy chcieliby, żebyśmy skutecznie chronili tę granicę, bo jest nie tylko nasza, ale także całej Unii Europejskiej. I to jest dla mnie najważniejsze - podsumował polityk PO.

Tusk w wypowiedzi dla dziennikarzy podkreślał, ze "rewolucje ustrojowe nie są Unii potrzebne". - Niezależnie od stanowiska francuskiego czy niemieckiego - dodał. - W interesie obywateli Europy i państw członkowskich jest to, żeby Europa, taka jaka jest, funkcjonowała sprawnie i żeby była możliwie zjednoczona - mówił.

Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami w BrukseliTVN24

W czwartek kandydat opozycji na premiera polskiego rządu weźmie udział w spotkaniu przywódców europejskich partii centroprawicowych.

We wtorek Reuters napisał, że Tusk spotka się w tym tygodniu w Brukseli z najwyższymi urzędnikami unijnymi, by naprawić relacje z Unią Europejską i odblokować zamrożone fundusze dla Polski. Stawką jest dostęp Polski do Krajowego Planu Odbudowy, z którego Warszawa może otrzymać 35,4 mld euro w grantach i pożyczkach oraz do wartych 76,5 mld euro funduszy spójności - przypomniał Reuters.

Donald Tusk wyjeżdża do Brukseli z misją. "Wszyscy tych pieniędzy potrzebujemy"
Donald Tusk wyjeżdża do Brukseli z misją. "Wszyscy tych pieniędzy potrzebujemy"Michał Tracz/Fakty TVN

Rzecznik PO: Donald Tusk ma plan

Rzecznik PO Jan Grabiec zwracał w TVN24 uwagę, że "trzeba zadbać od to, aby te pieniądze pojawiły się jak najszybciej". - Nie czekać miesiąca, dwóch, pięciu, czy ośmiu na to, aż skończy się proces legislacyjny i uda się przeforsować wszystkie zmiany, wprowadzić je w życie, ale zapewnić szybką ścieżkę dotarcia do funduszy unijnych - zaznaczył. - Wiem, że Donald Tusk ma plan w tej sprawie - dodał.

Wskazał, że kluczowym spotkaniem podczas tej wizyty będzie rozmowa Tuska z szefową KE Ursulą von der Leyen. - To od Komisji Europejskiej zależy kształt KPO, zależą kamienie milowe, ocena tego, co się dzieje w Polsce. Nie zamierzamy naruszać ani polskiej konstytucji, ani traktatów unijnych, to wielokrotnie deklarowaliśmy, ale nie wystarczy w tym zakresie nasza dobra wola, bo wiemy, że zadziało się bardzo wiele złego w ostatnich latach, to trzeba odkręcać - powiedział rzecznik PO.

Jak zastrzegł Grabiec, lider PO ciągle nie jest jeszcze wskazany przez prezydenta jako przyszły premier, ale "zamierzamy ten czas wykorzystać". - Stąd ta wizyta, stąd te zaplanowane spotkania - dodał.

Czytaj też: Donald Tusk u prezydenta. Wraz z nim politycy Koalicji Obywatelskiej

Autorka/Autor:asty, pp, akw//mrz, prpb

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: EBS

Pozostałe wiadomości

W wyniku ataku ukraińskiego drona doszło do pożaru rafinerii ropy naftowej w rosyjskim mieście Tuapse w Kraju Krasnodarskim na południowym zachodzie Rosji - podały miejscowe władze. Wcześniej ukraińskie media informowały, że w piątek w nocy w sąsiednim Noworosyjsku doszło do eksplozji. Jak donosi Ukraińska Prawda, dronami i rakietami zaatakowane zostały port i składy ropy.

Ogień w rafinerii, dziesiątki eksplozji. Media o atakach w Rosji

Ogień w rafinerii, dziesiątki eksplozji. Media o atakach w Rosji

Źródło:
PAP, Reuters, Ukrainska Prawda

Putin? Nie, to Jarosław Kaczyński wczoraj do swoich wyborców na Podlasiu - napisał w piątek rano w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, odnosząc się do czwartkowej wypowiedzi prezesa PiS na wiecu w Dąbrowie Białostockiej.

Premier: Putin? Nie, to powiedział Jarosław Kaczyński do swoich wyborców

Premier: Putin? Nie, to powiedział Jarosław Kaczyński do swoich wyborców

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Krzysztof Jurgiel, członek Prawa i Sprawiedliwości w województwie podlaskim, został zawieszony w prawach członka partii - przekazał rzecznik PiS Rafał Bochenek. Dodał, że decyzję podjął prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według nieoficjalnych informacji, do jakich dotarła Arleta Zalewska, prezesa przekonał do tego Jacek Sasin, szef regionalnych struktur partii.

Krzysztof Jurgiel zawieszony w prawach członka PiS. "Sasin przekonał prezesa"

Krzysztof Jurgiel zawieszony w prawach członka PiS. "Sasin przekonał prezesa"

Źródło:
tvn24.pl

Nie można przekraczać pewnej bariery. Tutaj została przekroczona bariera dźwięku - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 Paweł Olechnowicz, były prezes Lotosu, odnosząc się do straty Orlenu związanej z niedostarczoną zakontraktowaną ropą. Zwrócił uwagę, że powinno zostać wyjaśniane także, "co było powodem tego, że został wymazany z mapy gospodarczej Polski Lotos".

Olechnowicz o stracie spółki Orlenu: została przekroczona bariera dźwięku

Olechnowicz o stracie spółki Orlenu: została przekroczona bariera dźwięku

Źródło:
TVN24

Trzeci rok z rzędu ponad 100 tysięcy Amerykanów zmarło z powodu przedawkowania fentanylu - informuje "Washington Post". Dziennik przytacza dane amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom. "Wymarzona substancja handlarzy narkotyków" zbiera śmiertelne żniwo, ponieważ jej produkcja i transport są łatwe - pisze "Economist".

Fentanyl w USA. Przerażające dane na temat "wymarzonej substancji handlarzy narkotyków"

Fentanyl w USA. Przerażające dane na temat "wymarzonej substancji handlarzy narkotyków"

Źródło:
PAP

Wzrosła liczba lotów myśliwców, które przechwytują rosyjskie samoloty zbliżające się do przestrzeni powietrznej krajów NATO nad regionem Morza Bałtyckiego - podała agencja Reutera, powołując się na źródło w Sojuszu.

Więcej przechwyceń nad Bałtykiem. Reuters: Rosja zmieniła zachowanie

Więcej przechwyceń nad Bałtykiem. Reuters: Rosja zmieniła zachowanie

Źródło:
Reuters

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W piątek w ponad połowie województw spodziewane są silne podmuchy wiatru sięgające 75 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

IMGW ostrzega. Silny wiatr w 11 województwach

IMGW ostrzega. Silny wiatr w 11 województwach

Źródło:
IMGW
"Słowacja jest w miejscu, w którym brak zaufania służy za polityczny kompas"

"Słowacja jest w miejscu, w którym brak zaufania służy za polityczny kompas"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na drogach w całej Polsce pojawi się w piątek więcej punktów kontroli prędkości - poinformował nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Jak dodał, pomiarów będą dokonywać także policyjne patrole, w tym funkcjonariusze z grup SPEED.

Dziś więcej kontroli na drogach. Akcja policji

Dziś więcej kontroli na drogach. Akcja policji

Źródło:
PAP

Francuskie władze wysłały kolejne oddziały policji do Nowej Kaledonii na Pacyfiku i zapowiedziały "odzyskanie kontroli" nad terytorium. W zamieszkach, które trwają tam od poniedziałku, zginęło już pięć osób. Wybuchły w czasie, gdy francuski parlament rozpatruje zmiany w systemie głosowania w tym kraju.

"Ludziom puszczają wszelkie hamulce". Francja zapowiada "odzyskanie kontroli" nad Nową Kaledonią

"Ludziom puszczają wszelkie hamulce". Francja zapowiada "odzyskanie kontroli" nad Nową Kaledonią

Źródło:
Reuters, PAP

Choroby krążenia odpowiadają za ponad 40 procent wszystkich zgonów w Europie, czyli za około 10 tysięcy dziennie - wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia. Głównymi powodami są nadmierne spożycie soli i nieleczone nadciśnienie tętnicze. W regionie europejskim z nadciśnieniem mierzy się co trzecia osoba w wieku 30-79 lat, co jest najwyższym wskaźnikiem na świecie.

Nadciśnienie i choroby serca zabijają 10 tysięcy osób dziennie w Europie

Nadciśnienie i choroby serca zabijają 10 tysięcy osób dziennie w Europie

Źródło:
PAP

40 milionów złotych - oto strata lotniska w Łodzi w minionym roku. Miasto - właściciel portu - szuka pomysłu na wyjście na prostą. Urząd szuka firmy, która doradzi miastu, jak rozwinąć port. Na dużym minusie jest nie tylko Łódź. Na połowie lotnisk w Polsce częściej słychać śpiew ptaków niż ryk silników samolotów. Materiał z programu "Polski i Świat" Łukasza Wieczorka.

Na kontach wielu portów lotniczych minus, w statystykach plusy

Na kontach wielu portów lotniczych minus, w statystykach plusy

Źródło:
tvn24.pl

Krzysztof Jurgiel został zawieszony w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości. Policja mazowiecka opublikowała list gończy za byłym sędzią Tomaszem Szmydtem. Mateusz Morawiecki przez cztery godziny zeznawał przed komisją do spraw wyborów korespondencyjnych. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 17 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 17 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 17 maja

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Nowa Lewica zdecydowała "o wycofaniu poparcia dla koalicji z klubem Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Krakowa". Poinformowała o tym po tym, jak prezydent Krakowa Aleksander Miszalski ogłosił, że jego zastępczynią została Maria Klaman. Krakowski magistrat informuje na swojej stronie, że jest ona członkinią Nowej Lewicy, ale władze tej partii wskazują, że edukatorka nią nie jest i wybór Klaman to złamanie umowy koalicyjnej.

Lewica "wycofuje poparcie dla koalicji" z KO w Krakowie. Po wyborze wiceprezydentki

Lewica "wycofuje poparcie dla koalicji" z KO w Krakowie. Po wyborze wiceprezydentki

Aktualizacja:
Źródło:
krakow.pl, PAP, tvn24.pl

Kaja Godek zwróciła się z obraźliwymi słowami do dziennikarki Polskiej Agencji Prasowej Angeli Getler. Działaczka antyaborcyjna mówiła, że się "brzydzi" i ma "odruch wymiotny". - Jest mi oczywiście przykro, gdy ktoś nie chce ze mną rozmawiać, tylko dlatego że z góry ocenia mnie ze względu na moją transpłciowość - powiedziała później Getler. Sprawę skomentował też redaktor naczelny PAP Wojciech Tumidalski. - W życiu publicznym nie ma miejsca na krzywdzące zachowania, jakich dziś doświadczyła nasza dziennikarka - oświadczył.

"Odruch wymiotny". Oburzenie po słowach Kai Godek do dziennikarki

"Odruch wymiotny". Oburzenie po słowach Kai Godek do dziennikarki

Źródło:
PAP

Cztery dni - tyle według ministry Agnieszka Dziemianowicz-Bąk ma trwać tydzień pracy w perspektywie "najbliższych kilku lat". Na kongresie Impact '24 podkreśliła, że takie są oczekiwania społeczne. Takiej zmianie Kodeksu pracy ma także sprzyjać "relatywnie dobra sytuacja gospodarcza i niskie bezrobocie".

Krótszy tydzień pracy o jeden dzień. Ministra podaje termin realizacji

Krótszy tydzień pracy o jeden dzień. Ministra podaje termin realizacji

Źródło:
PAP

Zabójstwo starszej, około 80-letniej kobiety na warszawskim Mokotowie. Na miejscu pracują policjanci pod nadzorem prokuratora.

Zabójstwo starszej kobiety na Mokotowie, miała worek na głowie i obcięte palce

Zabójstwo starszej kobiety na Mokotowie, miała worek na głowie i obcięte palce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

814 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Co najmniej pięć rosyjskich dronów uderzyło w Charków w czwartek późnym wieczorem - napisał w Telegramie szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Co wydarzyło się w Ukrainie w ostatnich godzinach.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Wraz z wyborami prezydenckimi obywatele Mołdawii zdecydują 20 października, czy ich kraj powinien zmierzać w kierunku Unii Europejskiej. Decyzję w sprawie plebiscytu poparła większość deputowanych.

Są coraz dalej od Rosji. 20 października podejmą wielką decyzję

Są coraz dalej od Rosji. 20 października podejmą wielką decyzję

Źródło:
PAP, Newsmaker

- Podział na dwie Polski walczące ze sobą na śmierć i życie, polaryzacja, eskalacja agresji, na krótką metę może i służą tej czy innej partii, ale w długim terminie wykrwawiają nasz kraj - powiedział w orędziu marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Przestrzegał, że "skutki polaryzacji są po prostu tragiczne" i zaapelował o "ostudzenie" temperatury sporu politycznego.

"Budzące niepokój wydarzenia". Apel Szymona Hołowni

"Budzące niepokój wydarzenia". Apel Szymona Hołowni

Źródło:
tvn24.pl

- Rosja zwiększa swój potencjał przemysłowy w sektorze obronnym szybciej niż Europa i USA - stwierdził podczas czwartkowej konferencji prasowej Rob Bauer, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO. Dzień wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin oznajmił, że całkowite wydatki na obronę w tym roku mogą wzrosnąć do 8,7 procent PKB.

Ostrzeżenie z NATO przed rosnącym potencjałem Rosji

Ostrzeżenie z NATO przed rosnącym potencjałem Rosji

Źródło:
Reuters, PAP

Pogoda już wkrótce się zmieni. Pojawią się opady deszczu oraz burze. W weekend w części Polski temperatura przekroczy 25 stopni Celsjusza, a jeszcze goręcej zapowiadają się pierwsze dni następnego tygodnia.

Czeka nas duża zmiana pogody. Gorącu mają towarzyszyć gwałtowne burze

Czeka nas duża zmiana pogody. Gorącu mają towarzyszyć gwałtowne burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Służba Graniczna Ukrainy opublikowała nagranie pokazujące walki na obrzeżach miasta Wowczańsk w obwodzie charkowskim. Ukraińscy żołnierze próbują przedostać się do pozycji sił obronnych, by wesprzeć walczących z nacierającymi siłami rosyjskimi.

"Gęsty ogień wroga, próby dotarcia do pozycji". Rosjanie dostali zadanie, Ukraińcy publikują nagranie

"Gęsty ogień wroga, próby dotarcia do pozycji". Rosjanie dostali zadanie, Ukraińcy publikują nagranie

Źródło:
tvn24.pl, Ukraińska Prawda

Kierowca busa uderzył w drzewo. Zginęły trzy osoby, w tym sześcioletnia dziewczynka. Vitalii P. został oskarżony przez prokuraturę o spowodowanie katastrofy w ruchu drogowym.

Tłumaczył, że zasnął. Zginęły trzy osoby, w tym sześcioletnia dziewczynka

Tłumaczył, że zasnął. Zginęły trzy osoby, w tym sześcioletnia dziewczynka

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Rzecznik Praw Pacjenta stwierdził, że w krakowskim szpitalu Żeromskiego doszło do naruszenia prawa do godności i intymności jednej z pacjentek. Kobieta miała być między innymi lekceważona przez personel podczas swojego pobytu na oddziale patologii ciąży, a po porodzie badana w obecności dużej liczby osób. Nie udzielano jej też informacji o przebiegu porodu i stosowanych procedurach.

"Moje pieski też tak robią". Koszmarny poród i interwencja Rzecznika Praw Pacjenta

"Moje pieski też tak robią". Koszmarny poród i interwencja Rzecznika Praw Pacjenta

Źródło:
tvn24.pl / TOK FM

Archeolodzy w niemieckiej Bawarii odkopali szkielet mężczyzny liczący sobie 6800 lat. Przedmioty znalezione w grobie sugerują, że mógł on być ważnym członkiem swojej społeczności.

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

Źródło:
Reuters, spiegel.de

- PiS prowadził nas ku autorytaryzmowi, na ścieżce od Unii Europejskiej. Przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi byliśmy o krok od ścieżki prowadzącej na wschód - ocenił w "Kropce nad i" minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Według niego prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński "jest cywilizacyjnie wschodni".

Radosław Sikorski: Jarosław Kaczyński jest cywilizacyjnie wschodni

Radosław Sikorski: Jarosław Kaczyński jest cywilizacyjnie wschodni

Źródło:
TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił panią Angelikę, która została skazana na trzy lata więzienia za ugodzenie nożem sąsiada. Kobieta jest samotną matką, a czwórka jej dzieci zostałaby umieszczona w domu dziecka na czas odbywania przez nią kary. - Chciałabym dostać jeszcze jedną szansę - mówiła kobieta, kiedy zwracała się do prezydenta z prośbą o ułaskawienie.

Matka czwórki dzieci prosiła prezydenta o ułaskawienie. Jest decyzja

Matka czwórki dzieci prosiła prezydenta o ułaskawienie. Jest decyzja

Źródło:
TVN24

- Służby nie skontrolowały ludzi, którzy witali się z premierem. Kazali tylko rozłożyć ręce i pokazać, że nic nie mamy - relacjonowała kobieta, która była świadkiem środowego zamachu na Roberta Ficę. - Sytuacja była dynamiczna. Przerosła funkcjonariuszy policji i ochrony - ocenił Andrzej Mroczek, były policjant i zastępca dyrektora Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

"Kazali tylko rozłożyć ręce". Pytanie o ochronę Ficy w czasie zamachu

"Kazali tylko rozłożyć ręce". Pytanie o ochronę Ficy w czasie zamachu

Źródło:
tvn24.pl

Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony w miejscowości Handlova. Dosięgło go kilka kul. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu, przeszedł operację, a jego stan ulega stabilizacji. Strzelec został zatrzymany. Według członków słowackiego rządu zamach był motywowany politycznie. Oto co wiemy o sprawie.

Zamach na premiera Słowacji. Co wiemy

Zamach na premiera Słowacji. Co wiemy

Źródło:
Reuters, Dennik N, PAP

Poseł PiS i były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, przy okazji krytyki premiera Donalda Tuska, określił Leszka Moczulskiego jako agenta SB. Trwający niemal 20 lat proces lidera Konfederacji Polski Niepodległej nie rozstrzygnął się na jego niekorzyść, zatem polityk opozycji szerzy nieprawdę.

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Ze Służby Kontrwywiadu Wojskowego dyscyplinarnie wydalony został Bartłomiej Grabski, wiceminister obrony narodowej w resorcie kierowanym przez Antoniego Macierewicza - dowiedział się tvn24.pl. W tamtym czasie kojarzony był z licznymi dymisjami oficerów polskiego wojska.

Były wiceminister obrony zwolniony dyscyplinarnie z kontrwywiadu wojskowego

Były wiceminister obrony zwolniony dyscyplinarnie z kontrwywiadu wojskowego

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał zarządzenie dotyczące standardów równego traktowania w stołecznym ratuszu. To wewnętrzny dokument i dotyczy osób pracujących w urzędzie miasta. Mowa w nim między innymi o nieeksponowaniu symboli religijnych na biurkach, czy ścianach.

Warszawski ratusz bez krzyży. Zarządzenie prezydenta Trzaskowskiego

Warszawski ratusz bez krzyży. Zarządzenie prezydenta Trzaskowskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cudzoziemcy zatrudnieni przy budowie kompleksu Olefiny III na terenie głównego zakładu produkcyjnego Orlenu w Płocku mogli na miejscu porozmawiać z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Wcześniej materiał w sprawie warunków zatrudnienia przy inwestycji wyemitowała "Uwaga" TVN.

Alarmujące sygnały w sprawie flagowej inwestycji Orlenu. Reakcja inspekcji pracy

Alarmujące sygnały w sprawie flagowej inwestycji Orlenu. Reakcja inspekcji pracy

Źródło:
PAP

"W dwuletnim horyzoncie naszej prognozy na lata 2024-2025 ceny mieszkań wzrosną o 7 procent" - oceniają w swoim najnowszym raporcie analitycy banku Pekao. Szczyt wzrostów to III kwartał tego roku. Obniżki mamy zobaczyć za niecały rok, po marcu 2025 r. W ich ocenie jednym z kluczowych czynników, który może przechylić szalę będzie ewentualne wprowadzenie programu Mieszkanie na start.

Na spadki cen mieszkań trzeba poczekać. Analitycy wskazują jak długo

Na spadki cen mieszkań trzeba poczekać. Analitycy wskazują jak długo

Źródło:
tvn24.pl

Ogólnopolski projekt "Punkt zwrotny", który oferuje wsparcie psychologiczne dla młodzieży, został oficjalnie zainicjowany. To inicjatywa, którą współtworzą Fundacja TVN, Fundacja OFF school i Dom Spokojnej Młodości. W ramach akcji przygotowano między innymi specjalne scenariusze lekcji i inne materiały. - To pomoc, której młodzież może udzielać sobie nawzajem - wskazywała prezeska Fundacji TVN Zuzanna Lewandowska. Założyciel Fundacji OFF school Grzegorz Święch wyraził przekonanie, że to wyposaży młodych ludzi w "podstawowe metody radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi".

Projekt "Punkt Zwrotny". "W edukacji nic nie jest tak ważne jak zdrowie psychiczne"

Projekt "Punkt Zwrotny". "W edukacji nic nie jest tak ważne jak zdrowie psychiczne"

Źródło:
TVN24

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl