Donald Tusk w Brukseli. Spotkał się z szefową Komisji Europejskiej i przewodniczącą europarlamentu

Źródło:
PAP, TVN24
Donald Tusk przyleciał do Brukseli na serię spotkań w instytucjach unijnych. Relacja korespondenta TVN24
Donald Tusk przyleciał do Brukseli na serię spotkań w instytucjach unijnych. Relacja korespondenta TVN24 TVN24 BiS
wideo 2/5
Donald Tusk przyleciał do Brukseli na serię spotkań w instytucjach unijnych. Relacja korespondenta TVN24 TVN24 BiS

Kandydat opozycji na premiera, szef PO Donald Tusk przyleciał do Brukseli na serię spotkań w instytucjach unijnych. Na wspólnej konferencji z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen tłumaczył, że "musiał podjąć inicjatywę, zanim dojdzie do ostatecznych rozstrzygnięć powyborczych, ponieważ trzeba użyć wszystkich, nawet niestandardowych metod, aby ratować pieniądze, które Polsce się należą". Tusk w Brukseli rozmawiał także z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. "Możesz liczyć na Parlament Europejski we wspólnej pracy na rzecz silnej Polski i silnej Europy" - napisała na Twitterze Metsola po spotkaniu z liderem Koalicji Obywatelskiej.

Donald Tusk poleciał do Brukseli rejsowym samolotem, który wystartował przed godziną 8 z Lotniska Chopina w Warszawie, a wylądował po godzinie 9.45 w Brukseli.

Donald TuskTVN24

Tusk: bardzo dobrze, że mogę rozpocząć nowy rozdział

Po godzinie 14 spotkał się z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. - Jak może sobie pani wyobrażać, jest to znacząca chwila dla Polski. Nasze wybory to potwierdzenie według niektórych naszego członkostwa w Unii Europejskiej. To jest chyba jedna z najważniejszych chwil w moim życiu, tego jestem pewien. Bardzo dobrze, że mogę rozpocząć ten nowy rozdział - powiedział.

Podziękował przy tym Metsoli za wsparcie ze strony Parlamentu Europejskiego.

Donald Tusk i Roberta Metsola w BrukseliEBS

Metsola w odpowiedzi zaznaczyła, że w PE "bardzo szanują pracę", którą Tusk "wykonał w kraju". - Przed nami jest oczywiście długa droga, ale mam nadzieję, że będziemy wspólnie pracować. W przyszłym roku świętujemy 20. rocznicę członkostwa w Unii Europejskiej. Jestem bardzo jestem zadowolona z faktu, że pan tutaj jest i dziękuję za pańskie przybycie - powiedziała.

Metsola opublikowała wpis na Twitterze, w którym zamieściła zdjęcie z Donaldem Tuskiem. "Bardzo się cieszę, że udało nam się spotkać po wyborach w Polsce. Możesz liczyć na Parlament Europejski we wspólnej pracy na rzecz silnej Polski i silnej Europy" - napisała przewodnicząca europarlamentu.

Donald Tusk spotkał się w Brukseli z szefową Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą
Donald Tusk spotkał się w Brukseli z szefową Parlamentu Europejskiego Robertą MetsoląEBS, TVN24

Tusk: celem jest odbudować pozycję mojego kraju w Europie

Wcześniej, po godzinie 11, Tusk wystąpił na wspólnej konferencji z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. - Prawie dziesięć lat temu, w moim pierwszym przemówieniu jako przewodniczący Rady Europejskiej, powiedziałem, że przybyłem do Brukseli z mocnym poczuciem celu - wspomniał. - Myślę, że te słowa mogę powtórzyć dzisiaj. Celem dzisiaj jest odbudować pozycję mojego kraju w Europie, wzmocnić całość Unii Europejskiej - podkreślił.

- Wyniki wyborów w Polsce i niesamowita frekwencja, także wśród najmłodszych wyborców, pokazały jasno, chyba całej Europie, że demokracja, praworządność, wolność wypowiedzi, jedność europejska w dalszym ciągu są nadal ważne dla naszych obywateli. Jestem ogromnie dumny z moich rodaków. Udowodnili, że antydemokratyczne, antyeuropejskie nastroje nie muszą być trendem, że to były, mam nadzieję, po prostu przejściowe zaburzenia - mówił Tusk.

Przyznał także, że jest "bardzo dumny z bycia Polakiem, bycia Europejczykiem". - Wszyscy udowodniliśmy sobie, ale również światu, że jeśli się wierzy w zmianę, jeśli podejmie się ten wysiłek, to się opłaci i tak rzeczywiście się stało. Droga Ursulo, Polacy czekali na tę chwilę bardzo długo, bardzo długie osiem lat - zakończył.

Tusk: trzeba użyć wszystkich, nawet niestandardowych metod, aby ratować pieniądze, które Polsce się należą

Mówiący po angielsku Tusk zwrócił się następnie do von der Leyen z powiadomieniem, że zwróci się teraz do odbiorców po polsku. - Jestem dzisiaj tutaj, w siedzibie Komisji Europejskiej, żeby przyspieszyć proces powrotu do pełnej obecności Polski w Unii Europejskiej. Wracamy na tę drogę z pełnym przekonaniem, że taka jest wola polskich wyborców - powiedział.

- Jestem tutaj wciąż jako lider opozycji, nie jako premier, ale czas płynie i to nieubłaganie. Musiałem podjąć tę inicjatywę, zanim dojdzie do ostatecznych rozstrzygnięć powyborczych, ponieważ trzeba użyć wszystkich, nawet niestandardowych metod, aby ratować pieniądze, które Polsce się należą, które wynikają zarówno z tradycyjnych funduszy europejskich, jak i z funduszy odbudowy, tak zwanego KPO (Krajowego Planu Odbudowy - red.) - zwracał uwagę.

- Dzięki uprzejmości pani przewodniczącej Komisji von der Leyen możemy rozmawiać także o tych kwestiach, chociaż oczywiście spotkanie będzie miało charakter nieformalny - zaznaczył.

Tusk: jestem w Brukseli, by przyśpieszyć proces powrotu Polski do pełnej obecności w Unii
Tusk: jestem w Brukseli, by przyśpieszyć proces powrotu Polski do pełnej obecności w UniiEBS/TVN24

Von der Leyen: będziemy mówić o wszystkich wartościach, które leżą u serca Unii Europejskiej

Von der Leyen podała, że z Tuskiem będzie "dyskutować dzisiaj o ważnych kwestiach, w których głos Polski ma kluczowe znaczenie". - Wojna tocząca się przy granicach Unii i wsparcie dla Ukrainy będzie jednym z tych tematów. Polacy to dumni Europejczycy. Pokazali już olbrzymią solidarność i podjęli odpowiedzialność w wielu wymiarach. Będziemy również mówić o przyszłości naszej europejskiej architektury bezpieczeństwa. Nasze dyskusje będą również toczyły się w zakresie modernizacji naszych gospodarek, jak również ich przyszłej konkurencyjności - opisała.

- Chcemy, aby nasze europejskie firmy utrzymały swoją wiodącą rolę w czystych technologiach i w każdym innym nowoczesnym sektorze gospodarki. Potrzebujemy wzrostu, potrzebujemy nowych miejsc pracy tutaj w Europie. Chcemy, aby możliwie najbardziej służyć naszym obywatelom. Będziemy mówić o demokracji, o Europie, o tych wszystkich wartościach, które leżą u serca Unii Europejskiej - mówiła dalej.

Donald Tusk i Ursula von der Leyen w BrukseliTVN24

Szefowa KE - wcześniej na platformie X (dawniej Twitter) - napisała, że miło jej powitać Tuska w Brukseli. "Rekordowa frekwencja w wyborach pokazała po raz kolejny, jak mocno Polacy są przywiązani do demokracji" - przyznała.

Tusk: Europa jest głodna poważnej rozmowy i uczciwych relacji z Polską

Tusk po konferencji rozmawiał z dziennikarzami, którzy pytali go, co usłyszał od szefowej Komisji Europejskiej. - Europa jest głodna poważnej rozmowy i uczciwych relacji z Polską, stąd to nietypowe spotkanie. Ja sobie zdaję sprawę, że ja tu jestem nieformalnym gościem. Wiadomo, że musimy czekać na zakończenie procesu przekazywania władzy - uprzedził.

Podkreślił, że "z całą pewnością możemy liczyć, tak jak rząd, który odchodzi, mógł liczyć, na bardzo daleko idącą elastyczność ze strony instytucji europejskich".

- Państwo, którzy pracujecie na co dzień w Brukseli, pamiętacie jak często pojawiały się sugestie czy prośby ze strony Brukseli, żeby rząd PiS-u dał chociaż pretekst, żeby umożliwić rozpoczęcie wypłacania tych pieniędzy - zauważył. - Ja miałem też swoją wiedzę bezpośrednio od premierów, prezydentów. Wszyscy bez wyjątku raczej trzymali kciuki za to, żeby Polska dostała jak najszybciej te pieniądze. To jest w ogóle taka filozofia europejska, żeby sobie nawzajem pomagać, a nie żeby sobie nawzajem szkodzić - zapewniał.

Lider PO zapewnił, że "Polska na pewno będzie dalej mogła liczyć na maksymalną gotowość, elastyczność". Wspomniał tu o potrzebnych do wypełnienia kamieni milowych.

- Nowy rząd musi wykazać bardzo szybko, że jest zdolny do przywracania praworządności w Polsce, zarówno na drodze legislacyjnej, gdzie będziemy potrzebowali współpracy prezydenta, jak i praktyki codziennej.

Tusk dodał, że Komisja Europejska "weźmie pod uwagę możliwie szybkie decyzje wykonawcze, żeby Polska nie straciła ani jednego euro". - My musimy nie tylko te pieniądze uzyskać, one nam się po prostu należą w Polsce, ale musimy je także skutecznie i mądrze wydać do końca 2026 roku. To zadanie jest rzeczywiście bardzo wymagające przez to, że tyle czasu straciliśmy - zauważył.

Mówiąc o Ukrainie, Tusk przekazał, że usłyszał od szefowej KE "gotowość pełnej współpracy w kwestiach ukraińskich". - Komisja jest absolutnie świadoma ciężarów i wysiłków, jakie Polska i Polacy ponoszą w związku z wojną i uchodźcami, nie tylko z Ukrainy - opisał. - Będziemy mogli liczyć na znaczną pomoc przy wzmacnianiu ochrony naszej granicy wschodniej, przede wszystkim z Białorusią. Mówię też o praktycznych i finansowych konsekwencjach tej współpracy - dodał szef PO.

- Europa jest zainteresowana zarówno tym, żeby granica była szczelna i bardzo skutecznie kontrolowana, jak i przywróceniem humanitarnych zasad działania. Zawsze powtarzałem, że jest to możliwe, że można traktować ludzi tak, jak należy ludzi traktować: po ludzku, humanitarnie, a równocześnie, żeby granica była szczelna - zaznaczył. - Znajdziemy dobry sposób, wspólnie z Europą, żeby granica była dobrze strzeżona, żeby nielegalnie imigranci nie przechodzili - dodał Tusk.

- Ochrona wschodniej granicy Polski przed także nielegalnymi migrantami leży w interesie całej Unii Europejskiej. Wszyscy chcieliby, żebyśmy skutecznie chronili tę granicę, bo jest nie tylko nasza, ale także całej Unii Europejskiej. I to jest dla mnie najważniejsze - podsumował polityk PO.

Tusk w wypowiedzi dla dziennikarzy podkreślał, ze "rewolucje ustrojowe nie są Unii potrzebne". - Niezależnie od stanowiska francuskiego czy niemieckiego - dodał. - W interesie obywateli Europy i państw członkowskich jest to, żeby Europa, taka jaka jest, funkcjonowała sprawnie i żeby była możliwie zjednoczona - mówił.

Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami w BrukseliTVN24

W czwartek kandydat opozycji na premiera polskiego rządu weźmie udział w spotkaniu przywódców europejskich partii centroprawicowych.

We wtorek Reuters napisał, że Tusk spotka się w tym tygodniu w Brukseli z najwyższymi urzędnikami unijnymi, by naprawić relacje z Unią Europejską i odblokować zamrożone fundusze dla Polski. Stawką jest dostęp Polski do Krajowego Planu Odbudowy, z którego Warszawa może otrzymać 35,4 mld euro w grantach i pożyczkach oraz do wartych 76,5 mld euro funduszy spójności - przypomniał Reuters.

Donald Tusk wyjeżdża do Brukseli z misją. "Wszyscy tych pieniędzy potrzebujemy"
Donald Tusk wyjeżdża do Brukseli z misją. "Wszyscy tych pieniędzy potrzebujemy"Michał Tracz/Fakty TVN

Rzecznik PO: Donald Tusk ma plan

Rzecznik PO Jan Grabiec zwracał w TVN24 uwagę, że "trzeba zadbać od to, aby te pieniądze pojawiły się jak najszybciej". - Nie czekać miesiąca, dwóch, pięciu, czy ośmiu na to, aż skończy się proces legislacyjny i uda się przeforsować wszystkie zmiany, wprowadzić je w życie, ale zapewnić szybką ścieżkę dotarcia do funduszy unijnych - zaznaczył. - Wiem, że Donald Tusk ma plan w tej sprawie - dodał.

Wskazał, że kluczowym spotkaniem podczas tej wizyty będzie rozmowa Tuska z szefową KE Ursulą von der Leyen. - To od Komisji Europejskiej zależy kształt KPO, zależą kamienie milowe, ocena tego, co się dzieje w Polsce. Nie zamierzamy naruszać ani polskiej konstytucji, ani traktatów unijnych, to wielokrotnie deklarowaliśmy, ale nie wystarczy w tym zakresie nasza dobra wola, bo wiemy, że zadziało się bardzo wiele złego w ostatnich latach, to trzeba odkręcać - powiedział rzecznik PO.

Jak zastrzegł Grabiec, lider PO ciągle nie jest jeszcze wskazany przez prezydenta jako przyszły premier, ale "zamierzamy ten czas wykorzystać". - Stąd ta wizyta, stąd te zaplanowane spotkania - dodał.

Czytaj też: Donald Tusk u prezydenta. Wraz z nim politycy Koalicji Obywatelskiej

Autorka/Autor:asty, pp, akw//mrz, prpb

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: EBS

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Amerykańska aktorka Blake Lively oskarżyła Justina Baldoniego, swojego partnera z planu "It Ends with Us" i jednocześnie reżysera tego filmu, o szereg niestosownych zachowań. Aktorka twierdzi również, że mężczyzna, wspólnie ze studiem, które wyprodukowało film, zorganizował przeciwko niej kampanię oszczerstw. Prawnik studia stanowczo temu zaprzeczył, nazywając twierdzenia aktorki "całkowicie fałszywymi i oburzającymi".

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Źródło:
BBC, New York Times, Variety

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl