Na depresję cierpi około 280 milionów ludzi na świecie, w Polsce około miliona. Jakie są jej objawy?  

Aktualizacja:
Źródło:
WHO, IHME, NHS, CDC, NICE, Forum Przeciw Depresji, TVN24.pl
Anna Bazydło o zdrowiu psychicznym: depresja jest chorobą śmiertelną
Anna Bazydło o zdrowiu psychicznym: depresja jest chorobą śmiertelnąTVN24
wideo 2/5
Anna Bazydło o zdrowiu psychicznym: depresja jest chorobą śmiertelnąTVN24

23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Depresji. Jak prognozuje WHO, do 2030 roku depresja stanie się najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym. Nawet jej łagodna czy umiarkowana postać odbija się negatywnie niemalże na wszystkich aspektach życia chorego. Jak rozpoznać depresję?

- Nawet jeśli ktoś choruje na łagodną czy umiarkowaną postać depresji, to znaczy nie doświadcza myśli samobójczych, nie samookalecza się, choroba wyjaławia jego życie rodzinne, społeczne czy zawodowe. Im dłużej taka osoba zwleka z decyzją o udaniu się po pomoc do specjalisty, tym silniej negatywne konsekwencje funkcjonowania w chorobie odbijają się na kolejnych aspektach jej życia - mówi dr Magdalena Chrzan-Dętkoś, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, koordynatorka programu Przystanek Mama na region północny, a także współzałożycielka Centrum Terapii Depresji w Gdyni.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałabyś/chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tu znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc - zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Depresja jedną z najczęściej występujących chorób psychicznych

Jak szacuje Institute for Health Metrics and Evaluation, na całym świecie na depresję cierpi około 280 milionów ludzi. Zgodnie z danymi opublikowanymi w 2020 roku przez portal informacyjny Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce problem ten dotyczy miliona osób. Część ekspertów jest zdania, że pandemia przyczyniła się do jego intensyfikacji. 

- Potwierdzają to wyniki badań. Wykazano również związek między poszczególnymi lockdownami a wzrostem zachorowań w Polsce i na świecie. Grupą, która została tym najmocniej dotknięta, są przeważnie rodzice małych dzieci - dodaje dr Magdalena Chrzan-Dętkoś.

ZOBACZ TEŻ: Co piąty Polak wykazuje przynajmniej łagodne objawy depresji. W skrajnych przypadkach może być chorobą śmiertelną

Depresja dotyka niezależnie od wieku, jednak największą zachorowalnością odznaczają się osoby między 20. a 40. rokiem życia. Jest ona też dwukrotnie częściej wykrywana u kobiet niż u mężczyzn. Jej powszechność wzrasta u osób, które zmagają się z innymi problemami zdrowotnymi. Badanie populacyjne zrealizowane w 60 krajach wykazało, że zachorowanie na depresję wśród osób, które cierpią na co najmniej jedną chorobę fizyczną, jest o 3,2 proc. większe niż w przypadku osób zdrowych. 

Potwierdzają to wyniki innego badania, przeprowadzonego na grupie ponad 30 tysięcy dorosłych. Naukowcy ustalili, że na zaburzenia depresyjne cierpi aż 17 proc. osób z zaawansowanym stadium choroby nerek, 15,4 proc. chorych na chroniczną chorobę płuc, 9,3 proc. pacjentów z chorobą wieńcową, 8 proc. osób cierpiących na nadciśnienie oraz 7,9 proc. osób, które w przeszłości miały zawał serca. 

Jakie są główne objawy depresji? 

Przy diagnozowaniu depresji pod uwagę bierze się przede wszystkim jej trzy główne objawy. Pierwszym z nich jest smutek. Doktor Chrzan-Dętkoś precyzuje, że w przypadku depresji codzienne funkcjonowanie osoby, która odczuwa ten rodzaj smutku, różni się od jej standardowego sposobu funkcjonowania. 

Drugim z trzech głównych objawów depresji jest brak odczuwania przyjemności. - Może się to różnie manifestować. Można odczuwać utratę subiektywnej radości czy spełnienia z codziennych czynności, takich jak zabawy z dzieckiem, kontakt z innymi ludźmi, praca czy hobby. Może się to również objawiać jako taka pustka emocjonalna. Ani nic nie cieszy, ani nie sprawia smutku. Innym rzucającym się w oczy objawem, którego się doświadcza, jest drażliwość. Można budzić się i już od rana czuć się bardzo zdenerwowanym - tłumaczy koordynatorka programu Przystanek Mama. 

Trzecim objawem, na który wskazuje psycholog, jest uczucie chronicznego zmęczenia, które nie ustępuje nawet po odpoczynku. - W przypadku gdy osoba nie odczuwa pierwszego z objawów, czyli smutku, ale występuje u niej drugi objaw, który objawia się drażliwością, i jest połączony z poczuciem chronicznego zmęczenia, to zarówno tej osobie, jak i jej bliskim może być trudniej stwierdzić, że to depresja - zauważa dr Chrzan-Dętkoś. 

Depresja może objawiać się na wiele sposobów 

Objawy depresji można podzielić na pięć kategorii: behawioralne, emocjonalne, poznawcze, biologiczne i psychotyczne. Poza smutkiem, brakiem odczuwania radości oraz chronicznym zmęczeniem chory może doświadczać także lęku, braku reakcji emocjonalnej, wahań nastroju, problemów z pamięcią i koncentracją, spowolnienia ruchowego, trudności z podejmowaniem decyzji oraz obniżonej motywacji do działania

W przypadku niektórych osób z depresją wiąże się mocno zaniżone poczucie własnej wartości i negatywny stosunek do samego siebie. - Często depresji towarzyszy bardzo surowe myślenie o sobie. Czasami nawet takie zwykłe, ludzkie niedociągnięcia czy ograniczenia mogą spowodować, że ktoś zaczyna o sobie naprawdę bardzo źle myśleć - tłumaczy psycholog.

Chorobie mogą towarzyszyć również: bezsenność, zmniejszony apetyt, spadek libido, zaparcia czy spadek odporności organizmu. U części pacjentów depresja objawia się także pobudzeniem

Objawy, przyczyny oraz stopnie nasilenia depresjiPAP/ Maria Samczuk

Gdzie szukać pomocy przy leczeniu depresji? 

W zależności od miejsca zamieszkania osoba, która zauważa u siebie lub bliskich objawy depresji, może skorzystać z pomocy w różnych rodzajach placówek. Można udać się do psychologa, psychiatry lub też do lekarza pierwszego kontaktu. 

W wybranych miejscowościach funkcjonują także Centra Zdrowia Psychicznego, które gwarantują udzielenie pomocy psychiatrycznej w ciągu 72 godzin od zgłoszenia się. Bezpłatne wsparcie oferowane jest w nich przez całą dobę, bez wcześniejszego zapisywania się. Najbliższe CZP można wyszukać na tej stronie

Profilaktyką i leczeniem depresji zajmują się także regionalne oraz ogólnokrajowe programy, takie jak Przystanek Mama. Profesjonalną pomoc można także otrzymać telefonicznie, dzwoniąc pod numer jednej z zamieszczonych tu infolinii. 

Dr Magdalena Chrzan-Dętkoś podkreśla także, jak ważne jest wczesne rozpoczęcie leczenia: - Im dłużej zwlekamy z tym, żeby pójść po pomoc do specjalisty, tym mocniej negatywne konsekwencje tego samopoczucia i sposobu funkcjonowania odbijają się na kolejnych aspektach naszego życia.

Jak diagnozuje się depresję? 

- Depresja to choroba, która polega na utracie zdolności do samoopieki, troski o siebie. Niestety jest mało prawdopodobne, że ktoś, kto tak się czuje, sam zgłosi się do psychologa czy lekarza psychiatry. Dlatego tak bardzo ważne są rozwiązania systemowe - mówi dr Chrzan-Dętkoś.

ZOBACZ TEŻ: Rośnie liczba dzieci zmagających się z depresją

Jednym z takich rozwiązań jest wykonywanie badań przesiewowych, które są podstawą do postawienia diagnozy depresji. Pierwszym elementem takiego badania jest przeprowadzenie krótkiego testu (PHQ-2), który składa się z dwóch pytań: 1. Czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni często odczuwałeś wszechogarniający smutek, przygnębienie, miałeś poczucie braku nadziei? 2. Czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni często odczuwałeś małe zainteresowanie czy brak przyjemności z robienia czegokolwiek?

Jeśli badany odpowie przecząco na oba pytania, badanie zostanie zakończone. W przeciwnym razie jest ono kontynuowane za pomocą kwestionariusza PHQ-9. Składa się on z dziewięciu pytań, w których badany określa częstotliwość występowania problemów, takich jak: niewielkie odczuwanie przyjemności, uczucie smutku, kłopoty z zaśnięciem, brak energii, brak apetytu lub przejadanie się, niezadowolenie z siebie, brak koncentracji, pobudzenie lub spowolnienie oraz chęć zrobienia sobie krzywdy

Badanie przesiewowe może przeprowadzić każdy przedstawiciel zawodów medycznych. Osoby, które podejrzewają u siebie lub u bliskiej osoby depresję, mogą także wypełnić (lub zachęcić do jego wypełnienia) kwestionariusz dostępny na stronie wyleczdepresje.pl. Strona ta jest częścią rządowego Programu Zapobiegania Depresji.

Choć diagnozy nie stawia się wyłącznie w oparciu o kwestionariusze czy testy (konieczne jest także przeprowadzenie badania psychiatrycznego oraz wywiadu), mogą być one pomocne. Są też przydatne przy określaniu stopnia nasilenia depresji.

Problemy związane z diagnozowaniem depresji 

Jak zauważa dr Magdalena Chrzan-Dętkoś: - Osobie w takiej sytuacji [depresji - red.] może być trudno stwierdzić, że zasługuje ona na pomoc, czy że można jej jakoś pomóc. Ktoś może czuć, że nie zasługuje na leczenie. Dlatego uważam, że ważne są rozwiązania systemowe.

Psycholog podkreśla także, że często depresja diagnozowana jest przez lekarzy pierwszego kontaktu dopiero po kilku latach. Chorzy zgłaszają się do nich bowiem z objawami takimi, jak zaparcia czy bóle lub napięcia mięśni, których nie wiążą z chorobami psychicznymi. W rzeczywistości są one jednak objawami depresji. Dlatego też tak ważne jest przeprowadzanie regularnych badań przesiewowych, chociażby przy pomocy prostego testu PHQ-2. 

Z danych brytyjskiego NHS wynika, że w Wielkiej Brytanii 33 proc. wizyt u lekarza pierwszego kontaktu ma podłoże związane ze zdrowiem psychicznym. Z kolei w Stanach Zjednoczonych połowa wizyt z powodu depresji realizowana jest właśnie u lekarzy pierwszego kontaktu. 

Zalecenia dotyczące przebiegu leczenia depresji 

Po otrzymaniu pozytywnej diagnozy chory kierowany jest na dalsze leczenie. Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, z których korzystają także polscy psychologowie i psychiatrzy, rodzaj leczenia powinien, w miarę możliwości, być dostosowany do preferencji i potrzeb danego pacjenta. Może więc być to samo leczenie farmakologiczne, psychologiczne lub psychiatryczne, ale może ono również polegać na połączeniu tych metod

Z kolei brytyjski organ publiczny Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej w Anglii (NICE) opracował i udostępnił lekarzom z innych państw zalecenia, które mogą być stosowane przy leczeniu depresji. Należy jednak podkreślić, że nie mogą być one stosowane jako jedyny element leczenia, lecz jako jego uzupełnienie. 

Zgodnie ze wskazówkami chorym zaleca się regularne wykonywanie jakiejkolwiek formy aktywności - może to być więc m.in. jogging, pływanie, taniec, ogrodnictwo lub spacer. NICE podkreśla, że korzyści z tych aktywności mogą być większe, jeśli będą one wykonywane na świeżym powietrzu. 

Wśród zaleceń NICE wymienia także przestrzeganie zdrowej diety, nienadużywanie alkoholu oraz zapewnienie wystarczającej ilości snu. Środki te mogą przyczynić się zarówno do poprawy samopoczucia chorego, który objęty jest już leczeniem, jak i chorego, który dopiero oczekuje na rozpoczęcie terapii. 

ZOBACZ TEŻ: Depresja a płeć. Choroba "bardzo różni się u mężczyzn i kobiet"

Czy depresja może nawracać? 

- Depresja ma to do siebie, że jest chorobą nawracającą. Osoby, które częściej chorują na depresję, mogą wykazywać nadmierną reaktywność ciała migdałowatego w mózgu. Z tego powodu bodziec, który jest zwykły, przez taką nadreaktywność może wywoływać u nich większy stres - mówi dr Chrzan-Dętkoś. 

Na ryzyko nawrotu choroby w dużym stopniu wpływa przebieg pierwszego epizodu. Szacuje się, że aż 50 proc. pacjentów, u których postawiono diagnozę ciężkiego epizodu, rozwinie w przyszłości chroniczną postać depresji.

Największe ryzyko nawrotów występuje w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy od ustąpienia objawów choroby. Po tym czasie zaczyna ono spadać. Z informacji zamieszczonych na stronie kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji wynika, że aż u 75 proc. chorych ponowy epizod depresyjny wystąpi w ciągu dwóch lat od wyleczenia poprzedniego.

Z uwagi na nawracający charakter depresji niezwykle istotne jest, by chorzy kontynuowali leczenie przez co najmniej sześć miesięcy od ustąpienia jej objawów. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia kolejnego epizodu choroby.

Czy z silnej depresji również można się wyleczyć?

Jak tłumaczy dr Magdalena Chrzan-Dętkoś, depresja, którą trudno wyleczyć, to depresja, w trakcie której podjęto dwie próby leczenia i nie dały one optymalnego efektu. W takich przypadkach zaleca się zmianę lub rozszerzenie terapii. - Przykładowo, jeśli ktoś korzystał tylko z psychoterapii lub tylko farmakoterapii, to zalecane jest takie oddziaływanie o większej intensywności. Czasem w takim przypadku, oprócz farmakoterapii, zalecana jest także psychoterapia o większej intensywności, np. dwa razy w tygodniu - dodaje psycholog. 

Gdzie szukać pomocy w trudnych emocjonalnie sytuacjach? Lista organizacji i kontaktów

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: WHO, IHME, NHS, CDC, NICE, Forum Przeciw Depresji, TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Według nieoficjalnych informacji Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska ambasadora RP w USA i z dyplomacji - dowiedział się korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona.

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl

Auchan wycofuje partię produktu ze względu na zagrożenie pojawienia się bakterii Listeria - podała sieć w komunikacie. Dodała, że chodzi o produkt Pecenica polędwica 90g.

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Źródło:
tvn24.pl

27-latkowi prawdopodobnie znudziła się praca w lombardzie, bo postanowił odejść i to natychmiast. Wcześniej jednak wypłacił sobie pensję i to - według zgłoszenia jego szefa i ustaleń policji - z sowitą premią. Teraz grozi mu pięć lat więzienia.

Postanowił natychmiast odejść z pracy, wypłacił sobie pensję i zniknął

Postanowił natychmiast odejść z pracy, wypłacił sobie pensję i zniknął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Szef francuskiej prawicowej partii Republikanie Eric Ciotti został w środę wykluczony z partii, bo poparł sojusz ze skrajnie prawicowym Zjednoczeniem Narodowym. Wcześniej w tym dniu prezydent Emmanuel Macron wezwał do połączenia sił umiarkowanych z różnych stron sceny politycznej w obliczu ofensywy radykalnej lewicy i skrajnej prawicy. Ruch Ciottiego nazwał paktem z diabłem.

Macron grzmi. "Pakt z diabłem"

Macron grzmi. "Pakt z diabłem"

Źródło:
PAP

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w "Faktach po po Faktach" w TVN24, że głównymi założeniami prezydenckiego projektu dotyczącego sił zbrojnych są wprowadzenie systemu kierowania obroną państwa, wprowadzenie stałych planów obrony oraz reforma systemu kierowania i dowodzenia. Odniósł się też do tego, że prezentował ten projekt w Sejmie niemal przy pustej sali. - To zdumiewające i porażające - ocenił.

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Źródło:
TVN24

Trzech nastolatków pobiło na śmierć 28-letniego Marcina, piłkarza i pracownika Służby Więziennej. Do tragedii doszło podczas plenerowej imprezy z okazji 120-lecia Sosnowca. - Urazy nie wyglądały na uderzenie z pięści. Obok leżała butelka. Wydaje mi się, że pod nim leżało roztłuczone szkło. Kiedy czekaliśmy na przyjazd karetki, gdzieś w tłumie usłyszałem krzyki: "uciekajcie stąd, bo chłopak chyba zmarł" - relacjonował świadek.

Trzech chłopców skatowało piłkarza na urodzinach miasta. 28-letni Marcin zmarł w szpitalu

Trzech chłopców skatowało piłkarza na urodzinach miasta. 28-letni Marcin zmarł w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu rozpoczęła się rekrutacja na studia na wielu polskich uczelniach. Choć w poprzednich latach były takie kierunki, na które zgłaszało się nawet 30 osób na jedno miejsce, to otwierano też kierunki, na które było niewielu chętnych. Jakie studia cieszą się najmniejszą popularnością?

Pół kandydata na jedno miejsce. Na tych kierunkach mało kto chce studiować

Pół kandydata na jedno miejsce. Na tych kierunkach mało kto chce studiować

Źródło:
tvn24.pl, rekrutacja.uw.edu.pl, rekrutacja.uj.edu.pl

Siły ukraińskie ponownie zaatakowały rosyjskie przeciwlotnicze systemy rakietowe na zaanektowanym Krymie - poinformował w środę sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Uszkodzone zostały systemy S-300 i S-400.

Atak na rosyjskie systemy rakietowe na Krymie. "Trafienia zostały potwierdzone"

Atak na rosyjskie systemy rakietowe na Krymie. "Trafienia zostały potwierdzone"

Źródło:
PAP, Radio Swoboda, Ukraińska Prawda

Pożar wybuchł na południu Francji. Ogień strawił ponad 600 hektarów. W akcji gaszenia biorą udział samoloty i śmigłowce gaśnicze oraz 137 pojazdów. - Siła, z jaką wybuchł ten pożar, zaskoczyła nas wszystkich - powiedział Michel Persoglio, strażak. 

"Siła, z jaką wybuchł, zaskoczyła nas wszystkich"

"Siła, z jaką wybuchł, zaskoczyła nas wszystkich"

Źródło:
tf1info.fr, francetvinfo.fr

Ukraiński lekarz Andrij K. jest podejrzany o dokonanie zabójstwa 86-latka poprzez odłączenie go od urządzeń podtrzymujących życie. Prokurator Krajowy wydał w środę polecenie uchylenia tymczasowego aresztu wobec medyka. W maju do ministra sprawiedliwości trafił list otwarty w obronie lekarza podpisany przez dwa tysiące lekarzy, pielęgniarek i naukowców. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny.

Ukraiński lekarz podejrzany o zabójstwo pacjenta. Ważna decyzja Prokuratora Krajowego

Ukraiński lekarz podejrzany o zabójstwo pacjenta. Ważna decyzja Prokuratora Krajowego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

39-latek najpierw spowodował kolizję i uciekł z miejsca wypadku, a potem - po przyjeździe policji - był agresywny wobec policjantów. Mężczyzna po zatrzymaniu miał 2,6 promila alkoholu we krwi. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że to Tomasz K., wybrany niedawno po raz drugi na fotel burmistrza Chocianowa na Dolnym Śląsku. Urzędnicy przyznają, że burmistrza nie ma w pracy, ale oficjalnie nie wiedzą dlaczego. W środę mężczyzna usłyszał zarzuty i został zwolniony do domu.

Burmistrz z zarzutami za kolizję po alkoholu i znieważenie policjantów

Burmistrz z zarzutami za kolizję po alkoholu i znieważenie policjantów

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Na lotnisku Achtubińsk w obwodzie astrachańskim w Rosji zostały trafione dwa wielozadaniowe myśliwce Su-57 Felon - oznajmił w środę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow. Wcześniej wywiad informował o trafieniu jednej takiej maszyny.

Nie jeden, a dwa. Najnowocześniejsze rosyjskie myśliwce trafione

Nie jeden, a dwa. Najnowocześniejsze rosyjskie myśliwce trafione

Źródło:
UNIAN, Nastojaszczeje Wriemia, Ukraińska Prawda

- Jeśli komuś poważnie zależy na rozwiązaniu jakiegoś problemu, to uzgadnia go z partnerami koalicyjnymi - mówił w "Tak jest" Marek Sawicki (PSL), odnosząc się do środowej różnicy zdań w koalicji rządowej dotyczącej związków partnerskich. - Najwyższy czas, żeby nie komunikować ani sukcesów, ani porażek, bez uzgodnień - stwierdziła Anita Kucharska-Dziedzic z Lewicy.

Różnica zdań wokół związków partnerskich. "Każdy wybiega pierwszy przed kamerę i coś komunikuje"

Różnica zdań wokół związków partnerskich. "Każdy wybiega pierwszy przed kamerę i coś komunikuje"

Źródło:
TVN24

Jutro zostanie podpisane porozumienie USA z Ukrainą w sprawie jej bezpieczeństwa - poinformował w środę Biały Dom.

Biały Dom: zakończyliśmy negocjacje z Ukrainą na temat dwustronnej umowy o bezpieczeństwie

Biały Dom: zakończyliśmy negocjacje z Ukrainą na temat dwustronnej umowy o bezpieczeństwie

Źródło:
PAP, Reuters

Prokuratura Krajowa przekazała, że prokurator Wydziału Spraw Wewnętrznych wszczął śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści osobistej przez 20 sędziów członków neo-KRS w okresie od 2017 roku.

"Przekroczenie uprawnień". Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie sędziów członków neo-KRS

"Przekroczenie uprawnień". Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie sędziów członków neo-KRS

Źródło:
tvn24.pl

W Sejmie wybuchł spór o to, kto częściej częściej zakuwał żołnierzy w kajdanki. To po tym, jak premier Donald Tusk w mediach społecznościowych napisał: "W czasie rządów PiS Żandarmeria nakładała zatrzymanym żołnierzom kajdanki ponad 500 razy. Nikt się nie oburzał, nie było sensacyjnych artykułów, nie żądano dymisji Ministra Obrony, prezydent nie zwoływał Rady Bezpieczeństwa". Na wpis postanowił zareagować były szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Grupa rosyjskich okrętów przepłynęła we wtorek wzdłuż wybrzeża Florydy, amerykańska armia wysłała w ich kierunku trzy niszczyciele rakietowe - informują amerykańskie media. Rosyjskie okręty znajdowały się wówczas w drodze na Kubę, na którą w środę dotarły z oficjalną wizytą.  

Media: rosyjskie okręty przepłynęły koło Florydy, wysłano niszczyciele US Navy

Media: rosyjskie okręty przepłynęły koło Florydy, wysłano niszczyciele US Navy

Źródło:
Miami Herald, Reuters, tvn24.pl

Nawet osiem lat więzienia grozi kierowcy, który śmiertelnie potrącił trzy kobiety w Kargowej koło Zielonej Góry. Na początku czerwca sąd odrzucił wniosek o areszt tymczasowy dla 22-latka. Prokuratura nie zgadza się z tą decyzją. Sprawie przyjrzy się teraz sąd okręgowy.

22-latek potrącił śmiertelnie trzy kobiety, sąd nie zgodził się na areszt. Ruch prokuratury

22-latek potrącił śmiertelnie trzy kobiety, sąd nie zgodził się na areszt. Ruch prokuratury

Źródło:
TVN24, PAP

Policja dysponuje nagraniem z kamer monitoringu, na którym widać moment ataku na piosenkarkę Viki Gabor oraz jej ojca. Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl dowiedział się, co nagrały kamery. - Ciosy zostały zadane, kiedy ojciec artystki wrócił już do auta. Napastnik potem użył gazu, który trafił też w piosenkarkę - przekazuje nasz reporter. Zatrzymany w tej sprawie mężczyzna nie usłyszał jeszcze zarzutów.

Atak na Viki Gabor i jej ojca. Zdarzenie nagrały kamery monitoringu

Atak na Viki Gabor i jej ojca. Zdarzenie nagrały kamery monitoringu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podinspektor Robert Szumiata z komendy stołecznej przekazał, że funkcjonariusze podjęli interwencję na terenie Uniwersytetu Warszawskiego w związku z propalestyńskim protestem studentów. Zostali poproszeni przez rektora o "udrożnienie ciągów komunikacyjnych". Komunikat wydała też uczelnia. Zaznacza w nim, że protest nie może zakłócać zajęć i egzaminów oraz utrudniać innym osobom wyjście z kampusu.

Propalestyński protest i policja na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. Interwencja na "prośbę rektora"

Propalestyński protest i policja na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. Interwencja na "prośbę rektora"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

- Poległ na służbie Rzeczypospolitej; oddał za nas, za Ojczyznę życie - w taki sposób w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda odniósł się do ostatniego pożegnania żołnierza, który zmarł po ugodzeniu nożem na polsko-białoruskiej granicy. Prezydent był obecny na uroczystości pogrzebowej. O godzinie 12 - jako wyraz hołdu dla zmarłego - zawyły syreny Policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej.

"Tu spoczywa żołnierz polski, obrońca Ojczyzny". Syreny zawyły w całym kraju

"Tu spoczywa żołnierz polski, obrońca Ojczyzny". Syreny zawyły w całym kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują pismo wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki do samorządowców jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnej społeczności. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

52-latek na własne życzenie nie poleciał na Wyspy Zielonego Przylądka. Na lotnisku "zażartował" bowiem, że w bagażu ma granat. Interweniowali strażnicy graniczni. Dostał mandat, a kapitan nie wpuścił go na pokład samolotu.

Nikogo nie rozbawił, na Wyspy Zielonego Przylądka nie poleciał

Nikogo nie rozbawił, na Wyspy Zielonego Przylądka nie poleciał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Viktor Orban oświadczył, że Węgry nie będą blokować decyzji NATO w sprawie Ukrainy, ale nie chcą w nich uczestniczyć. Na wspólnej konferencji prasowej w Budapeszcie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził nadzieję, że wkrótce uda się osiągnąć porozumienie w sprawie szkolenia ukraińskich żołnierzy i wsparcia finansowego dla Kijowa.

Deklaracja Orbana w sprawie Ukrainy

Deklaracja Orbana w sprawie Ukrainy

Źródło:
PAP

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak podpisał dziś rozporządzenie w sprawie utworzenia strefy buforowej przy granicy z Białorusią. Nowe przepisy zostały już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że ograniczenia wejdą w życie już jutro.

Jest rozporządzenie w sprawie strefy buforowej przy granicy z Białorusią

Jest rozporządzenie w sprawie strefy buforowej przy granicy z Białorusią

Źródło:
PAP

Po kontroli w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Ministerstwo Klimatu i Środowiska złożyło zawiadomienie do prokuratury. Sprawa dotyczy Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży, na czele której stał ksiądz Tomasz D. - Proceder był tak skonstruowany, że spośród blisko 430 nadleśnictw w kraju blisko 150 zostało zmuszonych do tego, żeby przelewać pieniądze na tę konkretną fundację - wyjaśnił wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.

"150 nadleśnictw zmuszonych do przelewów". Jest zawiadomienie do prokuratury

"150 nadleśnictw zmuszonych do przelewów". Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

W związku z ponad 40-stopniowymi upałami w Grecji władze wprowadziły różne ograniczenia. Część osób pracuje zdalnie, w Atenach uczniowie nie poszli do szkół. W środę przez część dnia zamknięty dla zwiedzających będzie Akropol.

"Mały lockdown" w Grecji

"Mały lockdown" w Grecji

Źródło:
PAP, ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

Zmiany klimatyczne stwarzają korzystne warunki do rozprzestrzeniania się inwazyjnych gatunków komarów, w tym komara tygrysiego - ostrzega Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Jego obecność wykryto m.in. w sąsiadujących z Polską krajach - Niemczech, Czechach i na Słowacji. Jak pisze BBC, eksperci łączą jego odkrycie ze wzrostem przypadków dengi w Europie.

Komary tygrysie opanowują Europę i dotarły do granic Polski. Przenoszą groźne choroby

Komary tygrysie opanowują Europę i dotarły do granic Polski. Przenoszą groźne choroby

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Duński urząd zajmujący się żywnością zdecydował o wycofaniu ze sprzedaży kilku produktów typu instant południowokoreańskiej firmy Samyang. Jak stwierdzono, zawierające makaron ramen zupy mogą być zbyt pikantne dla konsumentów i powodować poważne zatrucia.

Zupy wycofane ze sprzedaży. "Ekstremalnie ostre", "ryzyko poważnego zatrucia"

Zupy wycofane ze sprzedaży. "Ekstremalnie ostre", "ryzyko poważnego zatrucia"

Źródło:
BBC, Korea Times
Były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości z pracą w banku kierowanym przez brata księdza. "Mafijny układ zamknięty"

Były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości z pracą w banku kierowanym przez brata księdza. "Mafijny układ zamknięty"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Platforma Max jest już w Polsce, oferując swoim widzom dziesiątki tysięcy godzin treści na żądanie. Na wybór nie mogą narzekać fani filmów romantycznych - na Max są zarówno największe filmowe klasyki o miłości, jak też najlepsze produkcje ostatnich lat. Oto lista 10 najpopularniejszych romansów dostępnych na Max.  

10 najpopularniejszych filmów romantycznych na Max  

10 najpopularniejszych filmów romantycznych na Max  

Źródło:
Rotten Tomatoes, tvn24.pl

Resort kultury Grecji poinformował we wtorek, że podczas budowy lotniska na Krecie odkryto wyjątkowe znalezisko z czasów kultury minojskiej. Ministerstwo podkreśliło, że obiekt o powierzchni około 1800 metrów kwadratowych musi zostać dokładnie zbadany, by określić jego znaczenie.

Niezwykłe odkrycie w Grecji. Rząd zwołał posiedzenie

Niezwykłe odkrycie w Grecji. Rząd zwołał posiedzenie

Źródło:
PAP

Najnowszy dokument Martyny Wojciechowskiej, jest już dostępny na platformie Max. "Hope" przenosi widzów do jednego z najbiedniejszych i najsilniej dotkniętych głodem państw na świecie, gdzie dzieci padają ofiarami przerażającego procederu.  

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Źródło:
tvn24.pl

Platforma streamingowa Max zadebiutowała w Polsce. W jednym miejscu każdy może znaleźć coś dla siebie. - Absolutne hity filmowe, spektakularne seriale oraz bibliotekę kochanych i ikonicznych seriali HBO - mówił w TVN24 szef streamingu Warner Bros. Discovery w Polsce Maciej Gozdowski. 

Max już w Polsce. Debiut platformy

Max już w Polsce. Debiut platformy

Źródło:
tvn24.pl

Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy, spotkał się z dziennikarzami. W rozmowach brał udział reporter TVN24 Tomasz Kanik. - Zorganizujemy drugi szczyt, na którym będzie można zaprezentować plan pokojowy przedstawicielowi Rosji - mówił Jermak. Reporter TVN24 przypomniał, że strona ukraińska zaprezentowała już dziesięciopunktowy plan pokojowy, ale Rosja będąca agresorem w wojnie, nie chce o nim słyszeć, bo Ukraina widzi swoją niepodległość tylko z należącymi do niej Krymem i Donbasem. To terytoria od ponad 10 lat przez Moskwę okupowane.

Szef gabinetu Zełenskiego rozmawiał z dziennikarzami. Zapowiedział drugi szczyt pokojowy

Szef gabinetu Zełenskiego rozmawiał z dziennikarzami. Zapowiedział drugi szczyt pokojowy

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

"Powiedzmy, że Piontek" to książka zupełnie inna niż poprzednie Szczepana Twardocha. Oryginalna powieść jest swego rodzaju hołdem dla bohaterów literackich, którzy - jak przekonuje autor - bytują w sposób bardziej realny, niż mogłoby nam się w pierwszej chwili wydawać.

Intelektualna gra Szczepana Twardocha. Recenzja nowej książki "Powiedzmy, że Piontek"

Intelektualna gra Szczepana Twardocha. Recenzja nowej książki "Powiedzmy, że Piontek"

Źródło:
tvn24.pl

Omenaa Mensah i Rafał Brzoska w zorganizowanej akcji charytatywnej Top Charity 2024 zebrali łącznie 45 mln 917 tys. zł. Najwyżej wylicytowanym dziełem była rzeźba Torso alato, 1985 Igora Mitoraja, za którą nabywcy zapłacili 6,8 miliona złotych. Z kolei "Tydzień Metamorfozy z Ewą Chodakowską" w Mövenpick Resort Kuredhivaru Maldives uzyskał kwotę 5,1 miliona złotych.

Rekord na Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2024

Rekord na Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2024

Źródło:
tvn24.pl

W Warszawie będzie można wspólnie kibicować reprezentacji Polski podczas Euro. Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków.

W niedzielę rusza Warszawska Strefa Kibica

W niedzielę rusza Warszawska Strefa Kibica

Źródło:
PAP