Na depresję cierpi około 280 milionów ludzi na świecie, w Polsce około miliona. Jakie są jej objawy?  

Aktualizacja:
Źródło:
WHO, IHME, NHS, CDC, NICE, Forum Przeciw Depresji, TVN24.pl
Anna Bazydło o zdrowiu psychicznym: depresja jest chorobą śmiertelną
Anna Bazydło o zdrowiu psychicznym: depresja jest chorobą śmiertelnąTVN24
wideo 2/5
Anna Bazydło o zdrowiu psychicznym: depresja jest chorobą śmiertelnąTVN24

23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Depresji. Jak prognozuje WHO, do 2030 roku depresja stanie się najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym. Nawet jej łagodna czy umiarkowana postać odbija się negatywnie niemalże na wszystkich aspektach życia chorego. Jak rozpoznać depresję?

- Nawet jeśli ktoś choruje na łagodną czy umiarkowaną postać depresji, to znaczy nie doświadcza myśli samobójczych, nie samookalecza się, choroba wyjaławia jego życie rodzinne, społeczne czy zawodowe. Im dłużej taka osoba zwleka z decyzją o udaniu się po pomoc do specjalisty, tym silniej negatywne konsekwencje funkcjonowania w chorobie odbijają się na kolejnych aspektach jej życia - mówi dr Magdalena Chrzan-Dętkoś, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, koordynatorka programu Przystanek Mama na region północny, a także współzałożycielka Centrum Terapii Depresji w Gdyni.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałabyś/chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tu znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc - zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Depresja jedną z najczęściej występujących chorób psychicznych

Jak szacuje Institute for Health Metrics and Evaluation, na całym świecie na depresję cierpi około 280 milionów ludzi. Zgodnie z danymi opublikowanymi w 2020 roku przez portal informacyjny Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce problem ten dotyczy miliona osób. Część ekspertów jest zdania, że pandemia przyczyniła się do jego intensyfikacji. 

- Potwierdzają to wyniki badań. Wykazano również związek między poszczególnymi lockdownami a wzrostem zachorowań w Polsce i na świecie. Grupą, która została tym najmocniej dotknięta, są przeważnie rodzice małych dzieci - dodaje dr Magdalena Chrzan-Dętkoś.

ZOBACZ TEŻ: Co piąty Polak wykazuje przynajmniej łagodne objawy depresji. W skrajnych przypadkach może być chorobą śmiertelną

Depresja dotyka niezależnie od wieku, jednak największą zachorowalnością odznaczają się osoby między 20. a 40. rokiem życia. Jest ona też dwukrotnie częściej wykrywana u kobiet niż u mężczyzn. Jej powszechność wzrasta u osób, które zmagają się z innymi problemami zdrowotnymi. Badanie populacyjne zrealizowane w 60 krajach wykazało, że zachorowanie na depresję wśród osób, które cierpią na co najmniej jedną chorobę fizyczną, jest o 3,2 proc. większe niż w przypadku osób zdrowych. 

Potwierdzają to wyniki innego badania, przeprowadzonego na grupie ponad 30 tysięcy dorosłych. Naukowcy ustalili, że na zaburzenia depresyjne cierpi aż 17 proc. osób z zaawansowanym stadium choroby nerek, 15,4 proc. chorych na chroniczną chorobę płuc, 9,3 proc. pacjentów z chorobą wieńcową, 8 proc. osób cierpiących na nadciśnienie oraz 7,9 proc. osób, które w przeszłości miały zawał serca. 

Jakie są główne objawy depresji? 

Przy diagnozowaniu depresji pod uwagę bierze się przede wszystkim jej trzy główne objawy. Pierwszym z nich jest smutek. Doktor Chrzan-Dętkoś precyzuje, że w przypadku depresji codzienne funkcjonowanie osoby, która odczuwa ten rodzaj smutku, różni się od jej standardowego sposobu funkcjonowania. 

Drugim z trzech głównych objawów depresji jest brak odczuwania przyjemności. - Może się to różnie manifestować. Można odczuwać utratę subiektywnej radości czy spełnienia z codziennych czynności, takich jak zabawy z dzieckiem, kontakt z innymi ludźmi, praca czy hobby. Może się to również objawiać jako taka pustka emocjonalna. Ani nic nie cieszy, ani nie sprawia smutku. Innym rzucającym się w oczy objawem, którego się doświadcza, jest drażliwość. Można budzić się i już od rana czuć się bardzo zdenerwowanym - tłumaczy koordynatorka programu Przystanek Mama. 

Trzecim objawem, na który wskazuje psycholog, jest uczucie chronicznego zmęczenia, które nie ustępuje nawet po odpoczynku. - W przypadku gdy osoba nie odczuwa pierwszego z objawów, czyli smutku, ale występuje u niej drugi objaw, który objawia się drażliwością, i jest połączony z poczuciem chronicznego zmęczenia, to zarówno tej osobie, jak i jej bliskim może być trudniej stwierdzić, że to depresja - zauważa dr Chrzan-Dętkoś. 

Depresja może objawiać się na wiele sposobów 

Objawy depresji można podzielić na pięć kategorii: behawioralne, emocjonalne, poznawcze, biologiczne i psychotyczne. Poza smutkiem, brakiem odczuwania radości oraz chronicznym zmęczeniem chory może doświadczać także lęku, braku reakcji emocjonalnej, wahań nastroju, problemów z pamięcią i koncentracją, spowolnienia ruchowego, trudności z podejmowaniem decyzji oraz obniżonej motywacji do działania

W przypadku niektórych osób z depresją wiąże się mocno zaniżone poczucie własnej wartości i negatywny stosunek do samego siebie. - Często depresji towarzyszy bardzo surowe myślenie o sobie. Czasami nawet takie zwykłe, ludzkie niedociągnięcia czy ograniczenia mogą spowodować, że ktoś zaczyna o sobie naprawdę bardzo źle myśleć - tłumaczy psycholog.

Chorobie mogą towarzyszyć również: bezsenność, zmniejszony apetyt, spadek libido, zaparcia czy spadek odporności organizmu. U części pacjentów depresja objawia się także pobudzeniem

Objawy, przyczyny oraz stopnie nasilenia depresjiPAP/ Maria Samczuk

Gdzie szukać pomocy przy leczeniu depresji? 

W zależności od miejsca zamieszkania osoba, która zauważa u siebie lub bliskich objawy depresji, może skorzystać z pomocy w różnych rodzajach placówek. Można udać się do psychologa, psychiatry lub też do lekarza pierwszego kontaktu. 

W wybranych miejscowościach funkcjonują także Centra Zdrowia Psychicznego, które gwarantują udzielenie pomocy psychiatrycznej w ciągu 72 godzin od zgłoszenia się. Bezpłatne wsparcie oferowane jest w nich przez całą dobę, bez wcześniejszego zapisywania się. Najbliższe CZP można wyszukać na tej stronie

Profilaktyką i leczeniem depresji zajmują się także regionalne oraz ogólnokrajowe programy, takie jak Przystanek Mama. Profesjonalną pomoc można także otrzymać telefonicznie, dzwoniąc pod numer jednej z zamieszczonych tu infolinii. 

Dr Magdalena Chrzan-Dętkoś podkreśla także, jak ważne jest wczesne rozpoczęcie leczenia: - Im dłużej zwlekamy z tym, żeby pójść po pomoc do specjalisty, tym mocniej negatywne konsekwencje tego samopoczucia i sposobu funkcjonowania odbijają się na kolejnych aspektach naszego życia.

Jak diagnozuje się depresję? 

- Depresja to choroba, która polega na utracie zdolności do samoopieki, troski o siebie. Niestety jest mało prawdopodobne, że ktoś, kto tak się czuje, sam zgłosi się do psychologa czy lekarza psychiatry. Dlatego tak bardzo ważne są rozwiązania systemowe - mówi dr Chrzan-Dętkoś.

ZOBACZ TEŻ: Rośnie liczba dzieci zmagających się z depresją

Jednym z takich rozwiązań jest wykonywanie badań przesiewowych, które są podstawą do postawienia diagnozy depresji. Pierwszym elementem takiego badania jest przeprowadzenie krótkiego testu (PHQ-2), który składa się z dwóch pytań: 1. Czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni często odczuwałeś wszechogarniający smutek, przygnębienie, miałeś poczucie braku nadziei? 2. Czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni często odczuwałeś małe zainteresowanie czy brak przyjemności z robienia czegokolwiek?

Jeśli badany odpowie przecząco na oba pytania, badanie zostanie zakończone. W przeciwnym razie jest ono kontynuowane za pomocą kwestionariusza PHQ-9. Składa się on z dziewięciu pytań, w których badany określa częstotliwość występowania problemów, takich jak: niewielkie odczuwanie przyjemności, uczucie smutku, kłopoty z zaśnięciem, brak energii, brak apetytu lub przejadanie się, niezadowolenie z siebie, brak koncentracji, pobudzenie lub spowolnienie oraz chęć zrobienia sobie krzywdy

Badanie przesiewowe może przeprowadzić każdy przedstawiciel zawodów medycznych. Osoby, które podejrzewają u siebie lub u bliskiej osoby depresję, mogą także wypełnić (lub zachęcić do jego wypełnienia) kwestionariusz dostępny na stronie wyleczdepresje.pl. Strona ta jest częścią rządowego Programu Zapobiegania Depresji.

Choć diagnozy nie stawia się wyłącznie w oparciu o kwestionariusze czy testy (konieczne jest także przeprowadzenie badania psychiatrycznego oraz wywiadu), mogą być one pomocne. Są też przydatne przy określaniu stopnia nasilenia depresji.

Problemy związane z diagnozowaniem depresji 

Jak zauważa dr Magdalena Chrzan-Dętkoś: - Osobie w takiej sytuacji [depresji - red.] może być trudno stwierdzić, że zasługuje ona na pomoc, czy że można jej jakoś pomóc. Ktoś może czuć, że nie zasługuje na leczenie. Dlatego uważam, że ważne są rozwiązania systemowe.

Psycholog podkreśla także, że często depresja diagnozowana jest przez lekarzy pierwszego kontaktu dopiero po kilku latach. Chorzy zgłaszają się do nich bowiem z objawami takimi, jak zaparcia czy bóle lub napięcia mięśni, których nie wiążą z chorobami psychicznymi. W rzeczywistości są one jednak objawami depresji. Dlatego też tak ważne jest przeprowadzanie regularnych badań przesiewowych, chociażby przy pomocy prostego testu PHQ-2. 

Z danych brytyjskiego NHS wynika, że w Wielkiej Brytanii 33 proc. wizyt u lekarza pierwszego kontaktu ma podłoże związane ze zdrowiem psychicznym. Z kolei w Stanach Zjednoczonych połowa wizyt z powodu depresji realizowana jest właśnie u lekarzy pierwszego kontaktu. 

Zalecenia dotyczące przebiegu leczenia depresji 

Po otrzymaniu pozytywnej diagnozy chory kierowany jest na dalsze leczenie. Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, z których korzystają także polscy psychologowie i psychiatrzy, rodzaj leczenia powinien, w miarę możliwości, być dostosowany do preferencji i potrzeb danego pacjenta. Może więc być to samo leczenie farmakologiczne, psychologiczne lub psychiatryczne, ale może ono również polegać na połączeniu tych metod

Z kolei brytyjski organ publiczny Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej w Anglii (NICE) opracował i udostępnił lekarzom z innych państw zalecenia, które mogą być stosowane przy leczeniu depresji. Należy jednak podkreślić, że nie mogą być one stosowane jako jedyny element leczenia, lecz jako jego uzupełnienie. 

Zgodnie ze wskazówkami chorym zaleca się regularne wykonywanie jakiejkolwiek formy aktywności - może to być więc m.in. jogging, pływanie, taniec, ogrodnictwo lub spacer. NICE podkreśla, że korzyści z tych aktywności mogą być większe, jeśli będą one wykonywane na świeżym powietrzu. 

Wśród zaleceń NICE wymienia także przestrzeganie zdrowej diety, nienadużywanie alkoholu oraz zapewnienie wystarczającej ilości snu. Środki te mogą przyczynić się zarówno do poprawy samopoczucia chorego, który objęty jest już leczeniem, jak i chorego, który dopiero oczekuje na rozpoczęcie terapii. 

ZOBACZ TEŻ: Depresja a płeć. Choroba "bardzo różni się u mężczyzn i kobiet"

Czy depresja może nawracać? 

- Depresja ma to do siebie, że jest chorobą nawracającą. Osoby, które częściej chorują na depresję, mogą wykazywać nadmierną reaktywność ciała migdałowatego w mózgu. Z tego powodu bodziec, który jest zwykły, przez taką nadreaktywność może wywoływać u nich większy stres - mówi dr Chrzan-Dętkoś. 

Na ryzyko nawrotu choroby w dużym stopniu wpływa przebieg pierwszego epizodu. Szacuje się, że aż 50 proc. pacjentów, u których postawiono diagnozę ciężkiego epizodu, rozwinie w przyszłości chroniczną postać depresji.

Największe ryzyko nawrotów występuje w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy od ustąpienia objawów choroby. Po tym czasie zaczyna ono spadać. Z informacji zamieszczonych na stronie kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji wynika, że aż u 75 proc. chorych ponowy epizod depresyjny wystąpi w ciągu dwóch lat od wyleczenia poprzedniego.

Z uwagi na nawracający charakter depresji niezwykle istotne jest, by chorzy kontynuowali leczenie przez co najmniej sześć miesięcy od ustąpienia jej objawów. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia kolejnego epizodu choroby.

Czy z silnej depresji również można się wyleczyć?

Jak tłumaczy dr Magdalena Chrzan-Dętkoś, depresja, którą trudno wyleczyć, to depresja, w trakcie której podjęto dwie próby leczenia i nie dały one optymalnego efektu. W takich przypadkach zaleca się zmianę lub rozszerzenie terapii. - Przykładowo, jeśli ktoś korzystał tylko z psychoterapii lub tylko farmakoterapii, to zalecane jest takie oddziaływanie o większej intensywności. Czasem w takim przypadku, oprócz farmakoterapii, zalecana jest także psychoterapia o większej intensywności, np. dwa razy w tygodniu - dodaje psycholog. 

Gdzie szukać pomocy w trudnych emocjonalnie sytuacjach? Lista organizacji i kontaktów

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: WHO, IHME, NHS, CDC, NICE, Forum Przeciw Depresji, TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

Ross Davidson, były wokalista zespołu Spandau Ballet, został uznany w czwartek przez sąd w Wielkiej Brytanii winnym gwałtu i napaści na tle seksualnym. Były piosenkarz, który był frontmanem zespołu w latach 2017-2019 pod pseudonimem Ross Wild, nie wyraził żadnych emocji, gdy odczytano wyrok - pisze "Guardian".

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Źródło:
"The Guardian"

Martwe małże wypełniły chorwacką zatokę Mali Ston. W niektórych hodowlach zginęło prawie 90 procent mięczaków. Pomór zwierząt ma być powiązany z rekordowo wysoką temperaturą wód Adriatyku.

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Źródło:
PAP

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Sejm zlecił w piątek NIK przeprowadzenie kontroli w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. - To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu - komentował w "#BezKitu" Mirosław Suchoń (Polska 2050). Krzysztof Kwiatkowski (KO) ocenił, że prezes NIK Marian Banaś w tej kwestii "ma ułatwione zadanie". Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (Lewica) mówił o dostępności akademików i przyszłości Collegium Humanum.

"To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu"

"To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu"

Źródło:
TVN24, PAP

Podczas dyskusji w Sejmie dotyczącej projektu uchwały w sprawie zlecenia NIK przeprowadzenia kontroli działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wicemarszałkini wyłączyła posłowi PiS Markowi Suskiemu mikrofon. - Dziwię się, że poseł z takim doświadczeniem i opanowaniem tak bardzo nie panuje nad swoimi emocjami i obraża nas tu wszystkich - powiedziała Dorota Niedziela.

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Źródło:
TVN24/PAP

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Do silnego wstrząsu doszło na włoskich Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 były odczuwalne w sąsiednim Neapolu. Chociaż nie doszło do poważnych uszkodzeń, aktywność sejsmiczna w tych okolicach budzi niepokój mieszkańców.

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

W piątek wieczorem doszło do wypadku, w którym zginął 55-letni pracownik kopalni wapienia w Rogaszynie (Łódzkie). Mężczyzna został przysypany urobkiem wapienia. Po częściowym odkopaniu poszkodowanego lekarz pogotowia stwierdził jego zgon.

Nie żyje mężczyzna przysypany urobkiem mielonego wapienia

Nie żyje mężczyzna przysypany urobkiem mielonego wapienia

Źródło:
PAP

Rekordowa fala ulewnych deszczy nawiedziła północno-wschodnie regiony Japonii, powodując powodzie i osuwiska ziemi. Japońskie władze poinformowały o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych.

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times, Kyodo News

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

BBC opisuje przypadek indyjskiego robotnika ze stanu Madhya Pradesh. Jego ostatnie znalezisko - niemal 20-karatowy diament o wartości szacowanej w przeliczeniu na niemal 400 tysięcy złotych - pozwoli nie tylko spłacić długi, ale zapewni też lepszy los całej dużej rodzinie mężczyzny. 

Wykopał diament wart prawie 400 tysięcy złotych. "Zobaczyłem coś, co przypominało kawałek szkła"

Wykopał diament wart prawie 400 tysięcy złotych. "Zobaczyłem coś, co przypominało kawałek szkła"

Źródło:
BBC

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie "renty wdowiej". W głosowaniu przyjęto rządowe poprawki.  

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

Źródło:
PAP

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim. Teraz będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjskie media rozpisują się o niewielkiej wyspie Drake'a, która właśnie trafiła na sprzedaż. Znajdująca się niedaleko Plymouth wysepka ma bogatą historię, ale największe emocje budzi fakt, że ma być nawiedzona.

Nawiedzona wyspa trafiła na sprzedaż. "Widziałem już wystarczająco dużo"

Nawiedzona wyspa trafiła na sprzedaż. "Widziałem już wystarczająco dużo"

Źródło:
Sky News, ENEX, The Independent, Plymouth Live

Sejm przyjął w piątek ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby. Dopuszcza między innymi użycie wojska do samodzielnych działań w czasie pokoju na terytorium kraju. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Sejm przyjął ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby

Sejm przyjął ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Policjanci z Kalisza (woj. wielkopolskie) zatrzymali 61-letniego mężczyznę, który miał namalować na ścieżce wzdłuż rzeki obraźliwe napisy i symbole. Kaliszanin usłyszał zarzut nawoływania do popełnienia zbrodni zabójstwa premiera Donalda Tuska i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Miał nawoływać do zabójstwa Donalda Tuska i Adama Bodnara. Został zatrzymany

Miał nawoływać do zabójstwa Donalda Tuska i Adama Bodnara. Został zatrzymany

Źródło:
PAP

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

Przed nami dynamiczny pogodowo weekend. Miejscami termometry pokażą nawet 32 stopnie, ale nad krajem będzie wędrował front przynoszący opady i burze. Kolejne dni przyniosą spokojniejszą, ale miejscami chłodniejszą aurę.

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24
Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24