Na depresję cierpi około 280 milionów ludzi na świecie, w Polsce około miliona. Jakie są jej objawy?  

Aktualizacja:
Źródło:
WHO, IHME, NHS, CDC, NICE, Forum Przeciw Depresji, TVN24.pl
Anna Bazydło o zdrowiu psychicznym: depresja jest chorobą śmiertelną
Anna Bazydło o zdrowiu psychicznym: depresja jest chorobą śmiertelnąTVN24
wideo 2/5
Anna Bazydło o zdrowiu psychicznym: depresja jest chorobą śmiertelnąTVN24

23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Depresji. Jak prognozuje WHO, do 2030 roku depresja stanie się najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym. Nawet jej łagodna czy umiarkowana postać odbija się negatywnie niemalże na wszystkich aspektach życia chorego. Jak rozpoznać depresję?

- Nawet jeśli ktoś choruje na łagodną czy umiarkowaną postać depresji, to znaczy nie doświadcza myśli samobójczych, nie samookalecza się, choroba wyjaławia jego życie rodzinne, społeczne czy zawodowe. Im dłużej taka osoba zwleka z decyzją o udaniu się po pomoc do specjalisty, tym silniej negatywne konsekwencje funkcjonowania w chorobie odbijają się na kolejnych aspektach jej życia - mówi dr Magdalena Chrzan-Dętkoś, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, koordynatorka programu Przystanek Mama na region północny, a także współzałożycielka Centrum Terapii Depresji w Gdyni.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałabyś/chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tu znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc - zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Depresja jedną z najczęściej występujących chorób psychicznych

Jak szacuje Institute for Health Metrics and Evaluation, na całym świecie na depresję cierpi około 280 milionów ludzi. Zgodnie z danymi opublikowanymi w 2020 roku przez portal informacyjny Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce problem ten dotyczy miliona osób. Część ekspertów jest zdania, że pandemia przyczyniła się do jego intensyfikacji. 

- Potwierdzają to wyniki badań. Wykazano również związek między poszczególnymi lockdownami a wzrostem zachorowań w Polsce i na świecie. Grupą, która została tym najmocniej dotknięta, są przeważnie rodzice małych dzieci - dodaje dr Magdalena Chrzan-Dętkoś.

ZOBACZ TEŻ: Co piąty Polak wykazuje przynajmniej łagodne objawy depresji. W skrajnych przypadkach może być chorobą śmiertelną

Depresja dotyka niezależnie od wieku, jednak największą zachorowalnością odznaczają się osoby między 20. a 40. rokiem życia. Jest ona też dwukrotnie częściej wykrywana u kobiet niż u mężczyzn. Jej powszechność wzrasta u osób, które zmagają się z innymi problemami zdrowotnymi. Badanie populacyjne zrealizowane w 60 krajach wykazało, że zachorowanie na depresję wśród osób, które cierpią na co najmniej jedną chorobę fizyczną, jest o 3,2 proc. większe niż w przypadku osób zdrowych. 

Potwierdzają to wyniki innego badania, przeprowadzonego na grupie ponad 30 tysięcy dorosłych. Naukowcy ustalili, że na zaburzenia depresyjne cierpi aż 17 proc. osób z zaawansowanym stadium choroby nerek, 15,4 proc. chorych na chroniczną chorobę płuc, 9,3 proc. pacjentów z chorobą wieńcową, 8 proc. osób cierpiących na nadciśnienie oraz 7,9 proc. osób, które w przeszłości miały zawał serca. 

Jakie są główne objawy depresji? 

Przy diagnozowaniu depresji pod uwagę bierze się przede wszystkim jej trzy główne objawy. Pierwszym z nich jest smutek. Doktor Chrzan-Dętkoś precyzuje, że w przypadku depresji codzienne funkcjonowanie osoby, która odczuwa ten rodzaj smutku, różni się od jej standardowego sposobu funkcjonowania. 

Drugim z trzech głównych objawów depresji jest brak odczuwania przyjemności. - Może się to różnie manifestować. Można odczuwać utratę subiektywnej radości czy spełnienia z codziennych czynności, takich jak zabawy z dzieckiem, kontakt z innymi ludźmi, praca czy hobby. Może się to również objawiać jako taka pustka emocjonalna. Ani nic nie cieszy, ani nie sprawia smutku. Innym rzucającym się w oczy objawem, którego się doświadcza, jest drażliwość. Można budzić się i już od rana czuć się bardzo zdenerwowanym - tłumaczy koordynatorka programu Przystanek Mama. 

Trzecim objawem, na który wskazuje psycholog, jest uczucie chronicznego zmęczenia, które nie ustępuje nawet po odpoczynku. - W przypadku gdy osoba nie odczuwa pierwszego z objawów, czyli smutku, ale występuje u niej drugi objaw, który objawia się drażliwością, i jest połączony z poczuciem chronicznego zmęczenia, to zarówno tej osobie, jak i jej bliskim może być trudniej stwierdzić, że to depresja - zauważa dr Chrzan-Dętkoś. 

Depresja może objawiać się na wiele sposobów 

Objawy depresji można podzielić na pięć kategorii: behawioralne, emocjonalne, poznawcze, biologiczne i psychotyczne. Poza smutkiem, brakiem odczuwania radości oraz chronicznym zmęczeniem chory może doświadczać także lęku, braku reakcji emocjonalnej, wahań nastroju, problemów z pamięcią i koncentracją, spowolnienia ruchowego, trudności z podejmowaniem decyzji oraz obniżonej motywacji do działania

W przypadku niektórych osób z depresją wiąże się mocno zaniżone poczucie własnej wartości i negatywny stosunek do samego siebie. - Często depresji towarzyszy bardzo surowe myślenie o sobie. Czasami nawet takie zwykłe, ludzkie niedociągnięcia czy ograniczenia mogą spowodować, że ktoś zaczyna o sobie naprawdę bardzo źle myśleć - tłumaczy psycholog.

Chorobie mogą towarzyszyć również: bezsenność, zmniejszony apetyt, spadek libido, zaparcia czy spadek odporności organizmu. U części pacjentów depresja objawia się także pobudzeniem

Objawy, przyczyny oraz stopnie nasilenia depresjiPAP/ Maria Samczuk

Gdzie szukać pomocy przy leczeniu depresji? 

W zależności od miejsca zamieszkania osoba, która zauważa u siebie lub bliskich objawy depresji, może skorzystać z pomocy w różnych rodzajach placówek. Można udać się do psychologa, psychiatry lub też do lekarza pierwszego kontaktu. 

W wybranych miejscowościach funkcjonują także Centra Zdrowia Psychicznego, które gwarantują udzielenie pomocy psychiatrycznej w ciągu 72 godzin od zgłoszenia się. Bezpłatne wsparcie oferowane jest w nich przez całą dobę, bez wcześniejszego zapisywania się. Najbliższe CZP można wyszukać na tej stronie

Profilaktyką i leczeniem depresji zajmują się także regionalne oraz ogólnokrajowe programy, takie jak Przystanek Mama. Profesjonalną pomoc można także otrzymać telefonicznie, dzwoniąc pod numer jednej z zamieszczonych tu infolinii. 

Dr Magdalena Chrzan-Dętkoś podkreśla także, jak ważne jest wczesne rozpoczęcie leczenia: - Im dłużej zwlekamy z tym, żeby pójść po pomoc do specjalisty, tym mocniej negatywne konsekwencje tego samopoczucia i sposobu funkcjonowania odbijają się na kolejnych aspektach naszego życia.

Jak diagnozuje się depresję? 

- Depresja to choroba, która polega na utracie zdolności do samoopieki, troski o siebie. Niestety jest mało prawdopodobne, że ktoś, kto tak się czuje, sam zgłosi się do psychologa czy lekarza psychiatry. Dlatego tak bardzo ważne są rozwiązania systemowe - mówi dr Chrzan-Dętkoś.

ZOBACZ TEŻ: Rośnie liczba dzieci zmagających się z depresją

Jednym z takich rozwiązań jest wykonywanie badań przesiewowych, które są podstawą do postawienia diagnozy depresji. Pierwszym elementem takiego badania jest przeprowadzenie krótkiego testu (PHQ-2), który składa się z dwóch pytań: 1. Czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni często odczuwałeś wszechogarniający smutek, przygnębienie, miałeś poczucie braku nadziei? 2. Czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni często odczuwałeś małe zainteresowanie czy brak przyjemności z robienia czegokolwiek?

Jeśli badany odpowie przecząco na oba pytania, badanie zostanie zakończone. W przeciwnym razie jest ono kontynuowane za pomocą kwestionariusza PHQ-9. Składa się on z dziewięciu pytań, w których badany określa częstotliwość występowania problemów, takich jak: niewielkie odczuwanie przyjemności, uczucie smutku, kłopoty z zaśnięciem, brak energii, brak apetytu lub przejadanie się, niezadowolenie z siebie, brak koncentracji, pobudzenie lub spowolnienie oraz chęć zrobienia sobie krzywdy

Badanie przesiewowe może przeprowadzić każdy przedstawiciel zawodów medycznych. Osoby, które podejrzewają u siebie lub u bliskiej osoby depresję, mogą także wypełnić (lub zachęcić do jego wypełnienia) kwestionariusz dostępny na stronie wyleczdepresje.pl. Strona ta jest częścią rządowego Programu Zapobiegania Depresji.

Choć diagnozy nie stawia się wyłącznie w oparciu o kwestionariusze czy testy (konieczne jest także przeprowadzenie badania psychiatrycznego oraz wywiadu), mogą być one pomocne. Są też przydatne przy określaniu stopnia nasilenia depresji.

Problemy związane z diagnozowaniem depresji 

Jak zauważa dr Magdalena Chrzan-Dętkoś: - Osobie w takiej sytuacji [depresji - red.] może być trudno stwierdzić, że zasługuje ona na pomoc, czy że można jej jakoś pomóc. Ktoś może czuć, że nie zasługuje na leczenie. Dlatego uważam, że ważne są rozwiązania systemowe.

Psycholog podkreśla także, że często depresja diagnozowana jest przez lekarzy pierwszego kontaktu dopiero po kilku latach. Chorzy zgłaszają się do nich bowiem z objawami takimi, jak zaparcia czy bóle lub napięcia mięśni, których nie wiążą z chorobami psychicznymi. W rzeczywistości są one jednak objawami depresji. Dlatego też tak ważne jest przeprowadzanie regularnych badań przesiewowych, chociażby przy pomocy prostego testu PHQ-2. 

Z danych brytyjskiego NHS wynika, że w Wielkiej Brytanii 33 proc. wizyt u lekarza pierwszego kontaktu ma podłoże związane ze zdrowiem psychicznym. Z kolei w Stanach Zjednoczonych połowa wizyt z powodu depresji realizowana jest właśnie u lekarzy pierwszego kontaktu. 

Zalecenia dotyczące przebiegu leczenia depresji 

Po otrzymaniu pozytywnej diagnozy chory kierowany jest na dalsze leczenie. Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, z których korzystają także polscy psychologowie i psychiatrzy, rodzaj leczenia powinien, w miarę możliwości, być dostosowany do preferencji i potrzeb danego pacjenta. Może więc być to samo leczenie farmakologiczne, psychologiczne lub psychiatryczne, ale może ono również polegać na połączeniu tych metod

Z kolei brytyjski organ publiczny Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej w Anglii (NICE) opracował i udostępnił lekarzom z innych państw zalecenia, które mogą być stosowane przy leczeniu depresji. Należy jednak podkreślić, że nie mogą być one stosowane jako jedyny element leczenia, lecz jako jego uzupełnienie. 

Zgodnie ze wskazówkami chorym zaleca się regularne wykonywanie jakiejkolwiek formy aktywności - może to być więc m.in. jogging, pływanie, taniec, ogrodnictwo lub spacer. NICE podkreśla, że korzyści z tych aktywności mogą być większe, jeśli będą one wykonywane na świeżym powietrzu. 

Wśród zaleceń NICE wymienia także przestrzeganie zdrowej diety, nienadużywanie alkoholu oraz zapewnienie wystarczającej ilości snu. Środki te mogą przyczynić się zarówno do poprawy samopoczucia chorego, który objęty jest już leczeniem, jak i chorego, który dopiero oczekuje na rozpoczęcie terapii. 

ZOBACZ TEŻ: Depresja a płeć. Choroba "bardzo różni się u mężczyzn i kobiet"

Czy depresja może nawracać? 

- Depresja ma to do siebie, że jest chorobą nawracającą. Osoby, które częściej chorują na depresję, mogą wykazywać nadmierną reaktywność ciała migdałowatego w mózgu. Z tego powodu bodziec, który jest zwykły, przez taką nadreaktywność może wywoływać u nich większy stres - mówi dr Chrzan-Dętkoś. 

Na ryzyko nawrotu choroby w dużym stopniu wpływa przebieg pierwszego epizodu. Szacuje się, że aż 50 proc. pacjentów, u których postawiono diagnozę ciężkiego epizodu, rozwinie w przyszłości chroniczną postać depresji.

Największe ryzyko nawrotów występuje w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy od ustąpienia objawów choroby. Po tym czasie zaczyna ono spadać. Z informacji zamieszczonych na stronie kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji wynika, że aż u 75 proc. chorych ponowy epizod depresyjny wystąpi w ciągu dwóch lat od wyleczenia poprzedniego.

Z uwagi na nawracający charakter depresji niezwykle istotne jest, by chorzy kontynuowali leczenie przez co najmniej sześć miesięcy od ustąpienia jej objawów. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia kolejnego epizodu choroby.

Czy z silnej depresji również można się wyleczyć?

Jak tłumaczy dr Magdalena Chrzan-Dętkoś, depresja, którą trudno wyleczyć, to depresja, w trakcie której podjęto dwie próby leczenia i nie dały one optymalnego efektu. W takich przypadkach zaleca się zmianę lub rozszerzenie terapii. - Przykładowo, jeśli ktoś korzystał tylko z psychoterapii lub tylko farmakoterapii, to zalecane jest takie oddziaływanie o większej intensywności. Czasem w takim przypadku, oprócz farmakoterapii, zalecana jest także psychoterapia o większej intensywności, np. dwa razy w tygodniu - dodaje psycholog. 

Gdzie szukać pomocy w trudnych emocjonalnie sytuacjach? Lista organizacji i kontaktów

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: WHO, IHME, NHS, CDC, NICE, Forum Przeciw Depresji, TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Uwaga na trudne warunki pogodowe w południowej Polsce. Na obszarach podgórskich w nocy i w niedzielę będzie mocno wiać, a w rejonie Dolnego Śląska mają pojawić się też intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Sprawca zamachu w Magdeburgu przebywa obecnie w areszcie śledczym. Zarzuca mu się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób. Wśród ofiar jest dziewięcioletnie dziecko. Trwa śledztwo w sprawie.

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Trzydzieści osiem osób zginęło w sobotę na południowym wschodzie Brazylii w wyniku zderzenia autobusu pełnego pasażerów z ciężarówką - poinformowała straż pożarna. W autobusie wiozącym 45 pasażerów pękła opona i kierowca stracił panowanie nad pojazdem.

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Źródło:
PAP, Reuters

W Zambii aresztowano dwóch mężczyzn oskarżonych o próbę rzucenia uroku na prezydenta. Przy podejrzanych znaleziono amulety oraz żywego kameleona. "Spisek obejmował użycie czarów w celu skrzywdzenia prezydenta" - poinformował rzecznik policji.

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Źródło:
PAP, BBC

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Patrol obsługi autostrady A4 na wysokości gminy Rudzieniec (Śląskie) zauważył psa, przywiązanego do bariery. Policjanci z Gliwic poszukują osób, które mogły być świadkami porzucenia zwierzęcia lub są w stanie pomóc w ustaleniu jego właściciela.

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Źródło:
tvn24.pl/KWP Katowice

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Zbliża się koniec roku. Pora na podsumowanie najważniejszych, najbardziej interesujących tematów, którymi zajmowali się nasi reporterzy w "Faktach po Południu" TVN24. Wśród nich jest zdrowie, a dokładnie nasze kręgosłupy i ich złamania. Zdarza się, że objawy takiego urazu nie są oczywiste i nie zawsze do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Kogo dotykają najczęściej i jak wygląda diagnostyka?

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl