Departament Stanu USA publikuje raport o przestrzeganiu praw człowieka

Źródło:
tvn24.pl
Wyrok TSUE w sprawie polskich sądów
Wyrok TSUE w sprawie polskich sądówTVN24
wideo 2/5
Wyrok TSUE w sprawie polskich sądówTVN24

Amerykański Departament Stanu opublikował we wtorek doroczny raport na temat przestrzegania praw człowieka na świecie. W dokumencie zwrócono uwagę na trudną sytuację Ujgurów w związku z narastającymi represjami ze strony chińskiego rządu czy działania władz w Moskwie wymierzone w przeciwników politycznych. Wśród blisko 200 krajów, których sytuację opisano jest Polska - wspomniano m.in. o wykorzystywaniu publicznej telewizji "jako narzędzia kampanii", stosowaniu przemocy wobec osób LGBT, sporach z Komisją Europejską dotyczących zmian w sądownictwie czy działaniach wymierzonych w wolności obywatelskie i niezależne media.

Departament Stanu USA co roku wydaje raport na temat przestrzegania praw człowieka w blisko 200 krajach. Wiele miejsca poświęcono w nim geopolitycznym rywalom - Rosji i Chinom, ale opisano także sytuację w krajach sojuszniczych, w tym Polsce.

Sekretarz stanu Antony Blinken przedstawiając raport zwrócił uwagę, że "trendy dotyczące praw człowieka w dalszym ciągu zmierzają w złą stronę". Podkreślił, że rządy państw wykorzystują sytuację epidemiczną jako "pretekst do ograniczania praw i konsolidowania autorytarnych rządów".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W przypadku Chin zwrócono uwagę między innymi na zaginięcie czterech dziennikarzy informujących na temat sytuacji epidemicznej w Wuhan, mieście gdzie odnotowano pierwsze przypadki zakażeń koronawirusem. Wiele miejsca poświęcono represjom, jakim poddawani są Ujgurzy – ponad milion z nich, a także innych mniejszych grup muzułmańskich przetrzymywanych jest w skrajnie złych warunkach w obozach, a kolejne dwa miliony mają przechodzić "reedukacyjne treningi".

W przypadku drugiego głównego rywala Stanów Zjednoczonych – Rosji – zwrócono uwagę na próbę otrucia a następnie osadzenie w kolonii karnej czołowego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Departament Stanu podkreślił, że z "wiarygodnych źródeł" wynika, że za próbą otrucia polityka stali oficerowie Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Polska. Telewizja "jako narzędzie kampanii", przemoc wobec osób LGBT

W części raportu poświęconej Polsce można wyczytać, że Polska jest wielopartyjną demokracją. Przypomniano, że w 2020 roku w Polsce odbyły się wybory prezydenckie, w których na drugą 5-letnią kadencję został wybrany Andrzej Duda, a przebiegowi wyborów przyglądała się Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). "Wybory prezydenckie zostały przeprowadzone profesjonalnie, pomimo niepewności prawnej w czasie procesu wyborczego w związku z epidemią COVID-19 i przełożenia głosowania na późniejszy termin" - czytamy.

Departament Stanu zwrócił uwagę, że nadawca publiczny "nie zapewnił zbalansowanych i bezstronnych treści, a prędzej posłużył jako narzędzie kampanii dla sprawującego urząd prezydenta".

"Nadawca publiczny nie wywiązał się z obowiązku bezstronności"
"Nadawca publiczny nie wywiązał się z obowiązku bezstronności"TVN24

W raporcie podkreślono, że rząd w 2020 roku "kontynuował wprowadzanie zmian w systemie sądownictwa i spotkał się z ostrą krytyką Komisji Europejskiej, ekspertów prawa, organizacji pozarządowych i międzynarodowych organizacji". Departament Stanu za "istotne kwestie dotyczące praw człowieka" w Polsce uznał karanie za zniesławienie, stosowanie przemocy lub gróźb przeciwko lesbijkom, gejom, biseksualistom, osobom transpłciowym lub interseksualnym, a także przestępstwa obejmujące przemoc lub groźby stosowania przemocy wobec mniejszości etnicznych. "Rząd podjął działania w celu badania, ścigania i karania urzędników, którzy dopuścili się łamania praw człowieka" – dodano.

Departament Stanu poinformował, że społeczeństwo obywatelskie odnotowało przypadki, w których funkcjonariusze mieli dopuszczać się nadużyć wobec osób pozbawionych wolności. Wspomniano, że w lutym sąd we Wrocławiu wydał wyrok w sprawie byłych policjantów oskarżonych o nadużycie władzy i stosowanie przemocy psychicznej i fizycznej wobec Igora Stachowiaka, który zmarł w na komisariacie. Zwrócono również uwagę na raport działającego przy Rzeczniku Praw Obywatelskich Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, w którym to opisano działania policji wobec demonstrujących w związku z zatrzymaniem działacza LGBT. "W raporcie stwierdzono, że zatrzymani przez policję byli 'poniżani', a w niektórych przypadkach byli traktowani w sposób nieludzki" – podkreślono.

Spór z Komisją Europejską, "sądy stały się mniej sprawne"

"Chociaż konstytucja przewiduje niezależność sądownictwa, władze nadal wprowadzają zmiany związane z wymiarem sprawiedliwości, które to z kolei spotykają się z ostrą krytyką Komisji Europejskiej, niektórych prawniczych ekspertów, organizacji pozarządowych i międzynarodowych organizacji. Rząd przekonuje, że reformy były konieczne dla poprawienia efektywności i odpowiedzialności systemu sądowniczego" – napisano w raporcie.

Departament Stanu zwrócił uwagę na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 8 kwietnia, w którym wydano zarządzenie wzywające do wstrzymania działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach związanych z dyscyplinowaniem sędziów. "Komisja stwierdziła, że Izba Dyscyplinarna, w której skład wchodzą wyłącznie sędziowie wybrani przez przekształconą Krajową Radę Sądownictwa, nie jest gwarantem niezależności i bezstronności" – napisano. "Komisja Europejska i eksperci sądowi zarzucili, że polski rząd zignorował zastosowane środki tymczasowe TSUE" – dodano.

Reporter TVN24 Michał Tracz o decyzji TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej (wideo z 08.04)
Reporter TVN24 Michał Tracz o decyzji TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej (wideo z 08.04)TVN24

Zwrócono również uwagę na kolejne postępowanie wszczęte przeciwko Polsce przez Komisję Europejską – dotyczące uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego Unii Europejskiej. "Ustawa zezwala na karanie sędziów za utrudnianie funkcjonowania systemu prawnego lub kwestionowania statusu zawodowego sędziego. Wymaga także od sędziów ujawniania członkostwa w stowarzyszeniach. W komunikacie komisji stwierdzono, że ustawa ta 'podważa niezależność sądowniczą polskich sędziów i jest niezgodna z nadrzędnym prawem Unii Europejskiej'" – podkreślono.

Departament Stanu przekazał również statystyki dotyczące sprawności postępowań – z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w 2018 roku średni proces trwał 5,4 miesiąca, a w 2016 roku 4,7 miesiąca. "Z danych wymiaru sprawiedliwości wynika, że sądy stały się mniej sprawne. W 2010 roku sąd pierwszej instancji potrzebował średnio 49 dni na wydanie orzeczenia. W 2017 roku średnia wzrosła do 73 dni" – poinformowano w raporcie.

Działania wymierzone w wolności obywatelskie i niezależne media

W raporcie poświęcono wiele miejsca działaniom władz wobec przedstawicieli prasy i prawa do wolności wypowiedzi. Przypomniano wyrok z lutego, w którym dziennikarz został ukarany karą finansową za ukrywanie źródła informacji. Zwrócono uwagę również na działania policji wobec reporterów 11 listopada. "Policja postrzeliła jednego fotoreportera gumową kulą oraz użyła pałek i granatu ogłuszającego wobec dziennikarzy" – napisano.

Departament Stanu przekazał, że w sierpniu trzy osoby zostały oskarżone o obrazę uczuć religijnych za umieszczenie tęczowych flag na kilku pomnikach. Powołując się na Helsińską Fundację Praw Człowieka, stwierdzono, że stosowane w Polsce "prawo karne dotyczące zniesławienia może działać mrożąco na dziennikarza, zwłaszcza w lokalnych mediach". "Właściciele małych lokalnych niezależnych gazet byli świadomi, że potencjalne wysokie grzywny finansowe mogą zagrażać ich istnieniu" – dodano.

Departament Stanu zwrócił uwagę, że działania władz mają wpływ na społeczeństwo. Opisano zdarzenie z 7 lipca, w którym nieznani sprawcy zdewastowali biuro wydawnictwa MaxMedia poprzez napisanie na ścianie "Fakty TVN wypad". "Najwyraźniej pomylono biuro magazynu z biurem flagowego programu informacyjnego 'Fakty', który nadawał informacje krytyczne wobec rządu. Sprzęt magazynu i serwerownia zostały zniszczone, a dyski twarde laptopów i komputerów zostały skradzione. Redaktor naczelny magazynu stwierdził, że akt wandalizmu był efektem kampanii partii rządzącej przeciwko ‘opozycyjnym mediom'" – napisano w raporcie.

"Antysemickie incydenty"

W raporcie wskazano, że w 2020 roku "nadal zdarzały się antysemickie incydenty, często polegające na profanacji mienia, w tym synagogi i cmentarzy żydowskich, a także z antysemickimi komentarzami w telewizji i mediach społecznościowych".

Zwrócono uwagę na kilka ataków na żydowskie posesje i domy modlitwy – między innymi zniszczenie tablicy upamiętniającej lokalną społeczność żydowską w Szczecinie, wybicie okien synagogi we Wrocławiu czy wywrócenie kilkudziesięciu nagrobków na trzech cmentarzach żydowskich w Zabrzu, miejscowości Dobrodzień i Tarnowskich Górach.

Departament Stanu zwrócił uwagę na publikowaną przez państwowego nadawcę telewizyjnego "narrację, która wywołała zarzuty antysemityzmu". "Nadawca telewizyjny opublikował materiał, w którym twierdzi, że główny konkurent urzędującego prezydenta wykorzysta fundusze publiczne, aby 'zrekompensować Żydom' zwrot własności prywatnej, jeśli zostanie wybrany na prezydenta" – poinformowano. Przypomniano oświadczenie naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha i Związku Gmin Żydowskich w Polsce, w którym stwierdzono, że "media publiczne powinny edukować i integrować, a nie dzielić".

W raporcie wyszczególniono, że swojego finału doczekał się proces w sprawie sześciu oskarżonych o propagowanie nazizmu poprzez organizację obchodów urodzin Hitlera w lesie.

Homofobia i ataki na osoby LGBT

"W ciągu roku kilku czołowych urzędników państwowych wydało publicznie opinie uderzające w osoby LGBT albo mające charakter homofobiczny. Podczas kampanii prezydenckiej 13 czerwca prezydent Andrzej Duda powiedział, że 'ideologia LGBT' była ‘formą neobolszewizmu’ i jest ‘jeszcze bardziej destrukcyjna’ niż sam komunizm" – stwierdzono w raporcie. Przypomniano również wypowiedzi na temat osób LGBT byłego ministra spraw wewnętrznych Joachima Brudzińskiego i ministra edukacji Przemysława Czarnka.

Andrzej Duda o LGBT: próbuje się nam wmówić, że to ludzie, a to jest po prostu ideologia
Andrzej Duda o LGBT: próbuje się nam wmówić, że to ludzie, a to jest po prostu ideologiaTVN24

"Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski uznał, że cały kraj powinien być 'strefą wolną od LGBT'. Dodał, że należy przyjąć prawo zakazujące publicznego finansowania wszelkich działań organizacji otwarcie promujących LGBT" – przypomniano. Departament Stanu przedstawił szereg innych wypowiedzi uderzających w osoby LGBT – wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy z 1 lipca, słowa ówczesnego ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego. "14 września przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości i niebawem wicepremier Jarosław Kaczyński powiedział, że 'ideologia LGBT' jest 'zagrożeniem dla fundamentów naszej cywilizacji'" – podkreślono.

W raporcie przypomniano wydarzenia z sierpnia i użycie siły przez policję i zatrzymanie 48 osób protestujących w Warszawie przeciwko aresztowaniu działacza LGBT. "Działający przy Rzeczniku Praw Obywatelskich przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur zbadali sprawę masowych aresztowań i 7 września opublikowali raport, w którym stwierdzono, że zatrzymane przez policję osoby były 'poniżane', a w niektórych przypadkach traktowane w sposób nieludzki".

Zatrzymania osób biorących udział w proteście przeciwko aresztowaniu aktywistki LGBT
Zatrzymania osób biorących udział w proteście przeciwko aresztowaniu aktywistki LGBTTVN24

Departament Stanu wymienił kilka przykładów ataków na osoby LGBT – między innymi na mężczyznę w Poznaniu. Zwrócono uwagę na działania niektórych samorządów przyjmujących "karty praw rodziny". "W całym kraju ponad 90 samorządów przyjęło statuty lub inne deklaracje odrzucające 'ideologię LGBT'. Te prawnie niewiążące dokumenty skupiały się na zapobieganiu szerzenia 'ideologii LGBT' w szkołach, wzywały do ochrony dzieci przed zepsuciem moralnym dzieci i ogłaszały, że małżeństwo jest jedynie związkiem kobiety i mężczyzny" – dodano.

Autorka/Autor:asty

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Źródło:
PAP

W wieku 75 lat zmarł Wojciech Trzciński - kompozytor, pianista, aranżer i producent muzyczny, założyciel niezależnego ośrodka sztuki Fabryka Trzciny. Informację przekazał TVN24 jego syn, Stanisław Trzciński. 

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Źródło:
TVN24, PAP

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Jak przekazała policja w Żyrardowie, jedna osoba zginęła, a dwie są ranne. Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl ustalił nieoficjalnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd.

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Źródło:
tvn24.pl

Buta i arogancja - tak piątkowe zachowanie Zbigniewa Ziobry skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy. Dodała, że wisi nad nim "miecz sprawiedliwości". Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że stawką w tej sprawie jest "zaufanie obywateli do instytucji państwa".

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

Źródło:
TVN24

11-letni Paweł zginął, a Kuba do dzisiaj leczy się z traumy po tym, jak w Humniskach na Podkarpaciu w chłopców samochodem wjechała 78-letnia kobieta. Dzieci szły poboczem, bo przy drodze nie ma chodnika. Miejscowi włodarze po tragedii obiecali jego budowę, ale na pytanie o to, kiedy powstanie, odpowiedzieć nie potrafią. Mieszkańcy są rozczarowani: - Mimo tragedii ta sprawa dla nikogo nie jest priorytetem - mówią.

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Źródło:
tvn24.pl

Stacja CNN opublikowała nowe nagrania z momentu zderzenia samolotu pasażerskiego linii American Airlines z wojskowym śmigłowcem Black Hawk. Obie maszyny spadły do rzeki Potomak w Waszyngtonie. Do katastrofy doszło w czwartek.

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Źródło:
CNN

Serbscy studenci zorganizowali kolejny masowy protest i zablokowali mosty na Dunaju w Nowym Sadzie, gdzie trzy miesiące temu doszło do katastrofy budowlanej. Jeden z mostów został zablokowany na 24 godziny, do niedzielnego popołudnia. W demonstracji wzięły udział dziesiątki tysięcy osób.

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Źródło:
Reuters, Associated Press

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

Wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa Richard Grenell spotkał się w Carasas z przywódcą Wenezueli Nicolasem Maduro i przekazał, że doprowadził do uwolnienia przez wenezuelski reżim sześciu Amerykanów. Grenell "sprowadza z Wenezueli do domu sześciu zakładników" - napisał Trump.

Wysłannik Trumpa "sprowadził z Wenezueli do domu sześciu zakładników"

Wysłannik Trumpa "sprowadził z Wenezueli do domu sześciu zakładników"

Źródło:
PAP

Jest się czym przejmować, ale nie ma się czego bać - mówił na nagraniu premier Donald Tusk, odnosząc się do aktualnej sytuacji międzynarodowej. Według Tuska Polska ma "dobrą odpowiedź na te kryzysy". - Uzyskaliśmy naprawdę autentyczne przywództwo w Europie, a za chwilę możemy mieć niezależnego, mądrego, silnego, ale przyjaznego prezydenta. Wszystko jest w naszych rękach - powiedział szef rządu.

Tusk o sytuacji międzynarodowej: w Polsce mamy dobrą odpowiedź na te kryzysy

Tusk o sytuacji międzynarodowej: w Polsce mamy dobrą odpowiedź na te kryzysy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP

Policjanci z hrabstwa El Dorado w stanie Kalifornia przeprowadzili nietypową akcję ratunkową. Pomogli psu, który spadł 60 metrów w dół wodospadu. Jak podały lokalne media, zwierzę doznało obrażeń.

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Źródło:
sacbee.com, CNN
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dwa ciała znaleziono w rzece Dee w szkockim Aberdeen. Prawdopodobnie są to poszukiwane siostry Huszti - przekazały w sobotę brytyjskie media. Pochodzące z Węgier Eliza i Henrietta zaginęły w ubiegłym miesiącu w okolicach portu leżącego nad rzeką.

Dwa ciała w rzece. To prawdopodobnie siostry Huszti

Dwa ciała w rzece. To prawdopodobnie siostry Huszti

Źródło:
PAP

Wywiad wojskowy Ukrainy odrzucił oskarżenia, jakoby podległe mu struktury były zaangażowane w organizację protestów antyrządowych w Słowacji. To odpowiedź na oświadczenie premiera Słowacji Roberta Ficy, który powiązał protesty z ukraińskim wywiadem.

Ukraiński wywiad "stanowczo odrzuca" oskarżenia premiera Słowacji

Ukraiński wywiad "stanowczo odrzuca" oskarżenia premiera Słowacji

Źródło:
PAP

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Ornitolodzy z Florydy są zdruzgotani śmiercią dwóch młodych bielików amerykańskich. Ptaki najprawdopodobniej zjadły zwierzę zakażone ptasią grypą. Młode nie zdążyły nawet otrzymać imion.

Zjadły upolowane zwierzę. Cztery dni później już nie żyły

Zjadły upolowane zwierzę. Cztery dni później już nie żyły

Źródło:
CNN

Radiowóz blokował drogę uciekającemu kierowcy, a ten, zamiast się zatrzymać, uderzył w policyjne auto. Moment zderzenia zarejestrowała kamera przy jednej z posesji. Jak się okazało, 31-latek ma zakaz prowadzenia pojazdów.

Uciekał przed policją, staranował radiowóz i ogrodzenie. Nagranie

Uciekał przed policją, staranował radiowóz i ogrodzenie. Nagranie

Źródło:
TVN24/Kontakt24

Policja miała obowiązek skutecznego doprowadzenia świadka na posiedzenie komisji do spraw Pegasusa. Oczywiście, gdyby się okazało, że tego posiedzenia nie ma, to straciłoby sens wykonywanie tej czynności - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 Włodzimierz Wróbel, sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego pytany o sprawę byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i tłumaczenia policji.

Policja tłumaczy zatrzymanie Ziobry. "Nie róbmy szopki z prawa"

Policja tłumaczy zatrzymanie Ziobry. "Nie róbmy szopki z prawa"

Źródło:
TVN24

Były prezydent Niemiec Horst Koehler nie żyje. 81-letni ekonomista i finansista zmarł w sobotę rano po krótkiej, ciężkiej chorobie - poinformowały niemieckie media.

Nie żyje były prezydent Niemiec

Nie żyje były prezydent Niemiec

Źródło:
PAP

Mały samolot pogotowia lotniczego rozbił się w pobliżu centrum handlowego w Filadelfii. Na jego pokładzie było pięć osób dorosłych i dziecko. Oprócz nich ucierpieli także ludzie w miejscu upadku maszyny. Pojawiło się także nagranie z próby kontaktu kontrolerów lotu z załogą maszyny. Słychać na nim między innymi: "Straciliśmy kontakt z samolotem. Nie wiemy, co się stało. Próbujemy to ustalić".

Prywatny samolot rozbił się w Filadelfii. Na pokładzie było sześć osób, w tym dziecko

Prywatny samolot rozbił się w Filadelfii. Na pokładzie było sześć osób, w tym dziecko

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Początek lutego przyniósł nam odczuwalne ochłodzenie, jednak aura wciąż jest dość łagodna. Czy w tym roku mamy jeszcze szansę na siarczysty mróz? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zajrzała w najnowsze wyliczenia modeli.

Szansa na rozbicie wiru polarnego i umocnienie się wyżu znad Rosji. Do Polski wraca zima

Szansa na rozbicie wiru polarnego i umocnienie się wyżu znad Rosji. Do Polski wraca zima

Źródło:
tvnmeteo.pl, NOAA

Samochód osobowy wypadł z drogi i dachował w powiecie nyskim (woj. opolskie). W środku było dwóch mężczyzn, nie udało się ich uratować. Policja wyjaśnia, jak doszło do wypadku.

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Źródło:
TVN24

W piątek w Serocku nasz czytelnik był świadkiem nietypowej sytuacji. W środku miasta, po ulicy, biegały dwa konie bez opieki. W pewnym momencie tuż za nimi pojawił się sznur radiowozów.

Konie na ulicy, za nimi kawalkada radiowozów

Konie na ulicy, za nimi kawalkada radiowozów

Źródło:
Kontakt24

Jak działają kamery na rondzie Wojnara we Włochach? Ze statystyk drogowców wynika, że tylko w pierwszych kilkunastu dniach od uruchomienia zarejestrowały niemal 800 wykroczeń. Ich zadaniem jest wyłapywanie kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Bezpieczeństwo Morza Bałtyckiego jest absolutnie kluczowe - powiedział w Gdańsku Rafał Trzaskowski. Karol Nawrocki w Bednarach zadeklarował, że chciałby "wypowiedzenia paktu migracyjnego". Magdalena Biejat w Bydgoszczy mówiła o prawach kobiet i apelowała o wsparcie organizacji pozarządowych. Sławomir Mentzen we Wrześni przekonywał, że Polakom potrzebna jest "rewolucja zdrowego rozsądku" jak w Stanach Zjednoczonych.

Gdańsk, Bednary, Bydgoszcz, Września. Kandydaci na prezydenta ruszyli w podróż po Polsce

Gdańsk, Bednary, Bydgoszcz, Września. Kandydaci na prezydenta ruszyli w podróż po Polsce

Źródło:
TVN24, PAP

Zapewnień o rozliczeniu willi plus było dużo, ale kiedy zajrzymy do kasy państwa, to okaże się, że z 40 milionów złotych, które Przemysław Czarnek rozdał, wróciło 3,5 miliona - mówiła na antenie TVN24 Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl. - Widzimy, że te procedury się dłużą. Docierają też do nas sygnały o tym, że w ministerstwie istnieją pewne braki kadrowe osób, które mogłyby to skutecznie rozliczać - powiedział Piotr Szostak.

"Zaawansowany trolling, robienie sobie jaj z systemu sprawiedliwości". Co dalej z rozliczeniem willi plus

"Zaawansowany trolling, robienie sobie jaj z systemu sprawiedliwości". Co dalej z rozliczeniem willi plus

Źródło:
TVN24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ludzie związani z Jarosławem Kaczyńskim są obecni nie tylko w studiach i na łamach gazet Tomasza Sakiewicza. Zajmują też posady w organach zarządzających jego mediami. Wszystkie one tworzą system naczyń połączonych: personalnie i kapitałowo.

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl