Departament Stanu USA publikuje raport o przestrzeganiu praw człowieka

Źródło:
tvn24.pl
Wyrok TSUE w sprawie polskich sądów
Wyrok TSUE w sprawie polskich sądówTVN24
wideo 2/5
Wyrok TSUE w sprawie polskich sądówTVN24

Amerykański Departament Stanu opublikował we wtorek doroczny raport na temat przestrzegania praw człowieka na świecie. W dokumencie zwrócono uwagę na trudną sytuację Ujgurów w związku z narastającymi represjami ze strony chińskiego rządu czy działania władz w Moskwie wymierzone w przeciwników politycznych. Wśród blisko 200 krajów, których sytuację opisano jest Polska - wspomniano m.in. o wykorzystywaniu publicznej telewizji "jako narzędzia kampanii", stosowaniu przemocy wobec osób LGBT, sporach z Komisją Europejską dotyczących zmian w sądownictwie czy działaniach wymierzonych w wolności obywatelskie i niezależne media.

Departament Stanu USA co roku wydaje raport na temat przestrzegania praw człowieka w blisko 200 krajach. Wiele miejsca poświęcono w nim geopolitycznym rywalom - Rosji i Chinom, ale opisano także sytuację w krajach sojuszniczych, w tym Polsce.

Sekretarz stanu Antony Blinken przedstawiając raport zwrócił uwagę, że "trendy dotyczące praw człowieka w dalszym ciągu zmierzają w złą stronę". Podkreślił, że rządy państw wykorzystują sytuację epidemiczną jako "pretekst do ograniczania praw i konsolidowania autorytarnych rządów".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W przypadku Chin zwrócono uwagę między innymi na zaginięcie czterech dziennikarzy informujących na temat sytuacji epidemicznej w Wuhan, mieście gdzie odnotowano pierwsze przypadki zakażeń koronawirusem. Wiele miejsca poświęcono represjom, jakim poddawani są Ujgurzy – ponad milion z nich, a także innych mniejszych grup muzułmańskich przetrzymywanych jest w skrajnie złych warunkach w obozach, a kolejne dwa miliony mają przechodzić "reedukacyjne treningi".

W przypadku drugiego głównego rywala Stanów Zjednoczonych – Rosji – zwrócono uwagę na próbę otrucia a następnie osadzenie w kolonii karnej czołowego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Departament Stanu podkreślił, że z "wiarygodnych źródeł" wynika, że za próbą otrucia polityka stali oficerowie Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Polska. Telewizja "jako narzędzie kampanii", przemoc wobec osób LGBT

W części raportu poświęconej Polsce można wyczytać, że Polska jest wielopartyjną demokracją. Przypomniano, że w 2020 roku w Polsce odbyły się wybory prezydenckie, w których na drugą 5-letnią kadencję został wybrany Andrzej Duda, a przebiegowi wyborów przyglądała się Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). "Wybory prezydenckie zostały przeprowadzone profesjonalnie, pomimo niepewności prawnej w czasie procesu wyborczego w związku z epidemią COVID-19 i przełożenia głosowania na późniejszy termin" - czytamy.

Departament Stanu zwrócił uwagę, że nadawca publiczny "nie zapewnił zbalansowanych i bezstronnych treści, a prędzej posłużył jako narzędzie kampanii dla sprawującego urząd prezydenta".

"Nadawca publiczny nie wywiązał się z obowiązku bezstronności"
"Nadawca publiczny nie wywiązał się z obowiązku bezstronności"TVN24

W raporcie podkreślono, że rząd w 2020 roku "kontynuował wprowadzanie zmian w systemie sądownictwa i spotkał się z ostrą krytyką Komisji Europejskiej, ekspertów prawa, organizacji pozarządowych i międzynarodowych organizacji". Departament Stanu za "istotne kwestie dotyczące praw człowieka" w Polsce uznał karanie za zniesławienie, stosowanie przemocy lub gróźb przeciwko lesbijkom, gejom, biseksualistom, osobom transpłciowym lub interseksualnym, a także przestępstwa obejmujące przemoc lub groźby stosowania przemocy wobec mniejszości etnicznych. "Rząd podjął działania w celu badania, ścigania i karania urzędników, którzy dopuścili się łamania praw człowieka" – dodano.

Departament Stanu poinformował, że społeczeństwo obywatelskie odnotowało przypadki, w których funkcjonariusze mieli dopuszczać się nadużyć wobec osób pozbawionych wolności. Wspomniano, że w lutym sąd we Wrocławiu wydał wyrok w sprawie byłych policjantów oskarżonych o nadużycie władzy i stosowanie przemocy psychicznej i fizycznej wobec Igora Stachowiaka, który zmarł w na komisariacie. Zwrócono również uwagę na raport działającego przy Rzeczniku Praw Obywatelskich Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, w którym to opisano działania policji wobec demonstrujących w związku z zatrzymaniem działacza LGBT. "W raporcie stwierdzono, że zatrzymani przez policję byli 'poniżani', a w niektórych przypadkach byli traktowani w sposób nieludzki" – podkreślono.

Spór z Komisją Europejską, "sądy stały się mniej sprawne"

"Chociaż konstytucja przewiduje niezależność sądownictwa, władze nadal wprowadzają zmiany związane z wymiarem sprawiedliwości, które to z kolei spotykają się z ostrą krytyką Komisji Europejskiej, niektórych prawniczych ekspertów, organizacji pozarządowych i międzynarodowych organizacji. Rząd przekonuje, że reformy były konieczne dla poprawienia efektywności i odpowiedzialności systemu sądowniczego" – napisano w raporcie.

Departament Stanu zwrócił uwagę na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 8 kwietnia, w którym wydano zarządzenie wzywające do wstrzymania działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach związanych z dyscyplinowaniem sędziów. "Komisja stwierdziła, że Izba Dyscyplinarna, w której skład wchodzą wyłącznie sędziowie wybrani przez przekształconą Krajową Radę Sądownictwa, nie jest gwarantem niezależności i bezstronności" – napisano. "Komisja Europejska i eksperci sądowi zarzucili, że polski rząd zignorował zastosowane środki tymczasowe TSUE" – dodano.

Reporter TVN24 Michał Tracz o decyzji TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej (wideo z 08.04)
Reporter TVN24 Michał Tracz o decyzji TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej (wideo z 08.04)TVN24

Zwrócono również uwagę na kolejne postępowanie wszczęte przeciwko Polsce przez Komisję Europejską – dotyczące uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego Unii Europejskiej. "Ustawa zezwala na karanie sędziów za utrudnianie funkcjonowania systemu prawnego lub kwestionowania statusu zawodowego sędziego. Wymaga także od sędziów ujawniania członkostwa w stowarzyszeniach. W komunikacie komisji stwierdzono, że ustawa ta 'podważa niezależność sądowniczą polskich sędziów i jest niezgodna z nadrzędnym prawem Unii Europejskiej'" – podkreślono.

Departament Stanu przekazał również statystyki dotyczące sprawności postępowań – z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w 2018 roku średni proces trwał 5,4 miesiąca, a w 2016 roku 4,7 miesiąca. "Z danych wymiaru sprawiedliwości wynika, że sądy stały się mniej sprawne. W 2010 roku sąd pierwszej instancji potrzebował średnio 49 dni na wydanie orzeczenia. W 2017 roku średnia wzrosła do 73 dni" – poinformowano w raporcie.

Działania wymierzone w wolności obywatelskie i niezależne media

W raporcie poświęcono wiele miejsca działaniom władz wobec przedstawicieli prasy i prawa do wolności wypowiedzi. Przypomniano wyrok z lutego, w którym dziennikarz został ukarany karą finansową za ukrywanie źródła informacji. Zwrócono uwagę również na działania policji wobec reporterów 11 listopada. "Policja postrzeliła jednego fotoreportera gumową kulą oraz użyła pałek i granatu ogłuszającego wobec dziennikarzy" – napisano.

Departament Stanu przekazał, że w sierpniu trzy osoby zostały oskarżone o obrazę uczuć religijnych za umieszczenie tęczowych flag na kilku pomnikach. Powołując się na Helsińską Fundację Praw Człowieka, stwierdzono, że stosowane w Polsce "prawo karne dotyczące zniesławienia może działać mrożąco na dziennikarza, zwłaszcza w lokalnych mediach". "Właściciele małych lokalnych niezależnych gazet byli świadomi, że potencjalne wysokie grzywny finansowe mogą zagrażać ich istnieniu" – dodano.

Departament Stanu zwrócił uwagę, że działania władz mają wpływ na społeczeństwo. Opisano zdarzenie z 7 lipca, w którym nieznani sprawcy zdewastowali biuro wydawnictwa MaxMedia poprzez napisanie na ścianie "Fakty TVN wypad". "Najwyraźniej pomylono biuro magazynu z biurem flagowego programu informacyjnego 'Fakty', który nadawał informacje krytyczne wobec rządu. Sprzęt magazynu i serwerownia zostały zniszczone, a dyski twarde laptopów i komputerów zostały skradzione. Redaktor naczelny magazynu stwierdził, że akt wandalizmu był efektem kampanii partii rządzącej przeciwko ‘opozycyjnym mediom'" – napisano w raporcie.

"Antysemickie incydenty"

W raporcie wskazano, że w 2020 roku "nadal zdarzały się antysemickie incydenty, często polegające na profanacji mienia, w tym synagogi i cmentarzy żydowskich, a także z antysemickimi komentarzami w telewizji i mediach społecznościowych".

Zwrócono uwagę na kilka ataków na żydowskie posesje i domy modlitwy – między innymi zniszczenie tablicy upamiętniającej lokalną społeczność żydowską w Szczecinie, wybicie okien synagogi we Wrocławiu czy wywrócenie kilkudziesięciu nagrobków na trzech cmentarzach żydowskich w Zabrzu, miejscowości Dobrodzień i Tarnowskich Górach.

Departament Stanu zwrócił uwagę na publikowaną przez państwowego nadawcę telewizyjnego "narrację, która wywołała zarzuty antysemityzmu". "Nadawca telewizyjny opublikował materiał, w którym twierdzi, że główny konkurent urzędującego prezydenta wykorzysta fundusze publiczne, aby 'zrekompensować Żydom' zwrot własności prywatnej, jeśli zostanie wybrany na prezydenta" – poinformowano. Przypomniano oświadczenie naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha i Związku Gmin Żydowskich w Polsce, w którym stwierdzono, że "media publiczne powinny edukować i integrować, a nie dzielić".

W raporcie wyszczególniono, że swojego finału doczekał się proces w sprawie sześciu oskarżonych o propagowanie nazizmu poprzez organizację obchodów urodzin Hitlera w lesie.

Homofobia i ataki na osoby LGBT

"W ciągu roku kilku czołowych urzędników państwowych wydało publicznie opinie uderzające w osoby LGBT albo mające charakter homofobiczny. Podczas kampanii prezydenckiej 13 czerwca prezydent Andrzej Duda powiedział, że 'ideologia LGBT' była ‘formą neobolszewizmu’ i jest ‘jeszcze bardziej destrukcyjna’ niż sam komunizm" – stwierdzono w raporcie. Przypomniano również wypowiedzi na temat osób LGBT byłego ministra spraw wewnętrznych Joachima Brudzińskiego i ministra edukacji Przemysława Czarnka.

Andrzej Duda o LGBT: próbuje się nam wmówić, że to ludzie, a to jest po prostu ideologia
Andrzej Duda o LGBT: próbuje się nam wmówić, że to ludzie, a to jest po prostu ideologiaTVN24

"Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski uznał, że cały kraj powinien być 'strefą wolną od LGBT'. Dodał, że należy przyjąć prawo zakazujące publicznego finansowania wszelkich działań organizacji otwarcie promujących LGBT" – przypomniano. Departament Stanu przedstawił szereg innych wypowiedzi uderzających w osoby LGBT – wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy z 1 lipca, słowa ówczesnego ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego. "14 września przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości i niebawem wicepremier Jarosław Kaczyński powiedział, że 'ideologia LGBT' jest 'zagrożeniem dla fundamentów naszej cywilizacji'" – podkreślono.

W raporcie przypomniano wydarzenia z sierpnia i użycie siły przez policję i zatrzymanie 48 osób protestujących w Warszawie przeciwko aresztowaniu działacza LGBT. "Działający przy Rzeczniku Praw Obywatelskich przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur zbadali sprawę masowych aresztowań i 7 września opublikowali raport, w którym stwierdzono, że zatrzymane przez policję osoby były 'poniżane', a w niektórych przypadkach traktowane w sposób nieludzki".

Zatrzymania osób biorących udział w proteście przeciwko aresztowaniu aktywistki LGBT
Zatrzymania osób biorących udział w proteście przeciwko aresztowaniu aktywistki LGBTTVN24

Departament Stanu wymienił kilka przykładów ataków na osoby LGBT – między innymi na mężczyznę w Poznaniu. Zwrócono uwagę na działania niektórych samorządów przyjmujących "karty praw rodziny". "W całym kraju ponad 90 samorządów przyjęło statuty lub inne deklaracje odrzucające 'ideologię LGBT'. Te prawnie niewiążące dokumenty skupiały się na zapobieganiu szerzenia 'ideologii LGBT' w szkołach, wzywały do ochrony dzieci przed zepsuciem moralnym dzieci i ogłaszały, że małżeństwo jest jedynie związkiem kobiety i mężczyzny" – dodano.

Autorka/Autor:asty

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Marcelina Zawisza, posłanka koła Razem, podczas debaty w Sejmie nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zarzuciła rządowi zbyt małe wydatki na ochronę zdrowia. Następnie podeszła do premiera Donalda Tuska i postawiła obok niego figurkę - jak to określiła - "złotego wandala niszczenia ochrony zdrowia".

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

Źródło:
TVN24

Donald Trump wskazał go na nowego prokuratora generalnego USA. Matt Gaetz w czwartek zdecydował się jednak wycofać swoją kandydaturę. W sprawie Gaetza toczyło się śledztwo FBI i komisji amerykańskiego Kongresu dotyczące zapłaty za seks z nieletnią.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały ranne w wypadku na drodze krajowej nr 92 między miejscowościami Pniewy i Lwówek (Wielkopolskie). Dwa samochody osobowe zderzyły się tam z ciężarówką przewożącą litewski sprzęt wojskowy.

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Źródło:
PAP/TVN24

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

O potencjalnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich był pytany przez reporterkę "Faktów" TVN Arletę Zalewską prezes partii Jarosław Kaczyński. Przekazał, że jeszcze nie zapadła decyzja. Powiedział też, że kandydatów do nominacji jest "czterech".

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Źródło:
TVN24

- Zbigniew Ziobro nie da się złamać, nie przyjdzie przed tę komisję - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Wójcik, odnosząc się do tego, że prokuratura przekazała wniosek o zgodę Sejmu na doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - komentował senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Miłosz Motyka z PSL, wiceminister klimatu i środowiska, dodał, że Ziobro został "dosięgnięty przez sprawiedliwość".

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

Źródło:
TVN24

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały w czwartek poparcie dla projektu wydłużającego urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska poinformowała, że Konfederacja złożyła wniosek o przystąpienie do drugiego czytania projektu bez odsyłania go do komisji.

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

Źródło:
PAP, TVN24

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen udzieliła na pokładzie samolotu pierwszej pomocy jednemu z pasażerów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która z wykształcenia jest lekarką, zareagowała na komunikat załogi z pytaniem, czy ktoś na pokładzie posiada fachową wiedzę medyczną.

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Źródło:
PAP, 20 Minuten

Kapelusz, kozak, sztyblet, a może trzewik? W nowym odcinku "Milionerów" TVN pan Jakub Hopaluk odpowiadał m.in. na pytanie dotyczące przedmiotu zakładanego na stopkę kolby broni palnej. Było warte 20 tysięcy złotych.

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Źródło:
tvn24.pl

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Marcelina Zawisza - przewodnicząca koła Razem, którego posłowie jeszcze niedawno byli w klubie Lewicy - zapowiedziała jeszcze przed głosowaniem, że koło opowie się za odwołaniem szefowej resortu zdrowia. - Według projektu budżetu na rok 2025 jedyne, co nowa władza oferuje naszym obywatelom, to realizacja starych zobowiązań - oceniła w dyskusji.

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rosja w czwartek miała po raz pierwszy użyć w Ukrainie broni, która mogłaby zagrozić celom w Europie Zachodniej. Czym jest pocisk RS-26 Rubież i dlaczego Moskwa chciałaby użyć go do zaatakowania obiektu oddalonego o zaledwie tysiąc kilometrów? - To ma pokazywać, że w Moskwie trochę się "zagotowało", że Zachód posuwa się za daleko - ocenia ekspert Mariusz Cielma.

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa przekazała do Adama Bodnara wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i doprowadzenie byłego szefa Ministerstwa Sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

Pożar mieszkania w Ząbkach (Mazowieckie) pozbawił dachu nad głową rodzinę ratownika medycznego i pielęgniarki. Ogień pojawił się w garderobie, szybko objął także pozostałe pomieszczenia. - W 20 minut straciliśmy dorobek życia - opowiada pan Krzysztof. Spalone mieszkanie nie nadaje się do użytku. Przyjaciele zorganizowali zbiórkę dla znajdującej się w trudnej sytuacji rodziny medyków.

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na kilka dni przed premierą wspomnień Angeli Merkel media cytują fragmenty książki poświęcone Donaldowi Trumpowi. Była kanclerz Niemiec pisze między innymi o pierwszym spotkaniu z 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wspomina także rozmowę z papieżem Franciszkiem, podczas której poprosiła go o radę, jak porozumieć się z Trumpem.

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Źródło:
Politico, Reuters, PAP, tvn24.pl

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl